SME

Ranný brífing: Matovičov sľub šiel do prázdna, Ficov bývalý byt mieri do dražby

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v minulosti vyzýval na zdržanlivosť, sám nedokázal byť ticho. Svojou interpretáciou okupačnej sovietskej a obrannej americkej zmluvy by nevyštudoval ani za bakalára na práve. Igorovi Matovičovi pomohlo vyhrať voľby aj onálepkovanie vily exministra Jána Počiatka v Cannes. Prešli dva roky a vládna koalícia ani nepripravila novelu sporného zákona o preukazovaní pôvodu majetku.

Petra Vlhová si splnila sen a získala olympijské zlato. V slalome zvíťazila napriek tomu, že po prvom kole skončila ôsma. Jej medaila je zároveň prvou pre Slovensko z tohtoročných zimných olympijských hier v Pekingu. O príbehu Petry Vlhovej je dnešné vydanie podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Historická revue: Ak si v piatok alebo počas víkendu kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín Historická revue. Februárové číslo magazínu prináša mnoho zaujímavých informácií o M. R. Štefánikovi, prečítate si tiež, ako pred 70 rokmi Alžbeta II. zasadla na britský trón. SME na celý víkend spolu s magazínom Historická revue stojí len 1,50 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Žilinkov rozbor okupácie 1968? Neprešiel by ani ako bakalárka

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa pri pozitívnom hodnotení okupačnej dohody o "dočasnom" pobyte vojsk v ČSSR medzi rokmi 1968 až 1991 opiera o tvrdenie, že zločiny sovietskych vojakov v Československu stíhali a odsudzovali miestni vyšetrovatelia a súdy, a nie tí v Sovietskom zväze.

Generálny prokurátor tvrdí, že práve preto bola "nepochybne výhodnejšia" ako dohoda o spolupráci Slovenska so Spojenými štátmi, ktorú schválil parlament. Nenarúšala vraj suverenitu krajiny.

O prípadných zločinoch amerických vojakov na Slovensku majú rozhodovať slovenské súdy, ak by im hrozilo odsúdenie na viac ako tri roky. Ide o bežnú prax, ktorú s USA podpísalo 23 členov NATO.

SkryťVypnúť reklamu

Pri porovnávaní oboch zmlúv sa Žilinka dopustil takej školáckej chyby, že by sa mu s ňou nepodarilo získať z práva ani bakalársky titul, hovorí vedúci Katedry teórie práva a ústavného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity Marek Káčer.

"Ak by toto spravil študent na vysokej škole v bakalárskej práci, tak by mu to bolo vrátené a nemohol by ju v tejto podobe obhájiť. Nemožno ísť slepo po pravidlách, ako sú napísané v texte. Treba sa pozrieť na ich dodržiavanie v praxi a tiež celkovú právnu kultúru v tom čase," vysvetľuje správny vedecký postup Káčer.

V Československu zostala počas pobytu sovietskych vojsk medzi rokmi 1968 až 1991 nepotrestaná väčšina sovietskych vojakov, ktorí zavinili smrť minimálne 402 dosiaľ zdokumentovaných obetí okupácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ukázali na Počiatkovu vilu a zvíťazili. Zákon o preukazovaní majetku však nemenia

Na vilu bývalého ministra financií a dopravy za Smer Jána Počiatka na francúzskej riviére v Cannes nalepil nápis Majetok Slovenskej republiky. O mesiac neskôr, vo februári 2020, vyhral Igor Matovič z OĽaNO parlamentné voľby.

Takmer dva roky po nich však Počiatkova vila nie je majetkom štátu. Matovičom a neskôr Hegerom vedená koalícia ani nepripravila novelu sporného zákona o preukazovaní pôvodu majetku, hoci si to dala do vládneho programu.

Pred štyrmi mesiacmi chcel Matovič buchnúť do stola a pripraviť zákon, ktorý by bral nečestne nadobudnuté majetky. Dnes o zmene legislatívy mlčí. „Nechce k tomu nič aktuálne povedať,“ odpísal jeho poradca Ladislav Bariak.

Návrh, ako riešiť preukazovanie pôvodu majetku politikov, pripravila len najmenšia koaličná strana Za ľudí. Zatiaľ ho nepredložila.

SkryťVypnúť reklamu

Čaká sa na ministerku spravodlivosti za SaS Máriu Kolíkovú, ktorá má pripraviť novelu či úplne nový zákon. Jej hovorca Peter Bubla povedal, že návrh sa finalizuje, ale nevie, kedy by ho mohli predložiť.

  • Majetková šikana: Aby preukazovanie pôvodu majetku splnilo deklarovaný cieľ pomsty, lebo o tú tu ide, čo si budeme hovoriť, musí sa týkať všetkých občanov bez ohľadu na to, kedy majetok nadobudli. Čiže, aby bol každý hocikedy pripravený dokazovať úradom, kedy a koľko peňazí zarobil či dostal. Čo vytvára priestor na šikanovanie, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z domova:

  • Zomrel Eduard Kukan: Keď sa na Slovensku povie diplomat, mnohí si predstavia niekoho, ako bol Eduard Kukan. Prispel k vstupu krajiny do NATO aj Európskej únie. K úspechu priviedol viacerých ďalších slovenských diplomatov – Ivana Korčoka, Maroša Šefčoviča či Miroslava Lajčáka. Viacerí, podobne ako on, študovali v Moskve. Trojnásobný minister zahraničných vecí, dvojnásobný europoslanec a protimečiarovský bojovník zomrel vo veku 82 rokov.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 20 160 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 35 106 testov. V nemocniciach aktuálne leží 2 009 pacientov, pribudlo aj 26 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny podľa údajov NCZI dostalo 21 260 ľudí.
  • Bratislavu okupujú diviaky: Do budovy Slovenského národného divadla sa chcel pred zrakmi prekvapených okolostojacich divákov dostať diviak. Išlo už o druhý prípad s diviakom v uliciach Bratislavy za posledné dni. Stretnutie s diviakom môže byť pre človeka nebezpečné, mestské časti ani mesto si so zverou nevedia poradiť.

SkryťVypnúť reklamu

Do dražby mieri jeden z najdrahších bytov v krajine. Býval v ňom Fico

O mesiac sa uskutoční jedna z najzaujímavejších dražieb za posledné roky. Pozoruhodné je nielen to, že aukcia sa týka bytu s rozlohou 377 štvorcových metrov. "Lákadlom" je najmä jeho posledný užívateľ - expremiér Robert Fico.

Po dvoch rokoch sa konkurzný správca opäť pokúsi predať byt daňového podvodníka Ladislava Bašternáka v komplexe Bonaparte v bratislavskom podhradí, ktorý si Fico prenajímal.

Jeho vyvolávacia cena medzičasom stúpla, hoci nie tak výrazne ako celý slovenský realitný trh. Aj preto môže byť lákavá pre možných záujemcov.

Znalec ohodnotil nehnuteľnosť na 1,74 milióna eur. Oproti roku 2020 sa tak jeho cena zvýšila "len" o 70-tisíc eur, respektíve o 4,2 percenta. "Len" preto, lebo podľa štatistík Národnej banky Slovenska stúpli vlani ceny nehnuteľností v Bratislavskom kraji takmer o 40 percent.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Nebezpečné poľské potraviny: Z Poľska prichádzajú na Slovensko najčastejšie potraviny, ktoré vykazujú nejaké pochybenia alebo sú nebezpečné, uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan. Reagoval tak na správu Najvyššieho kontrolného úradu Poľskej republiky ktorý skonštatoval, že poľské potraviny sú najnebezpečnejšie v rámci celej EÚ.
  • Slovenské elektrárne hovoria o bankrote: Prijatie nového zákona o zdanení nadmerného zisku prevádzkovateľom jadrových blokov bez analýzy vplyvov vyústi do bankrotu Slovenských elektrární, zastaví proces spustenia tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach ako aj dostavbu 4. bloku. Zmarí sa tak investícia vo výške šiestich miliárd eur, reagovali SE na vládou schválený zákon.
  • Režim pre neesenciálne obchody: Neesenciálne obchody by mali fungovať v režime "základ". Tie sú aktuálne v režime OP. Vláda to odporučila hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi. V prípade neesenciálnych služieb vláda odporúča ponechať režim OP.

Susedili so Sovietmi, neskončili ako satelit. Je fínsky scenár riešením pre Ukrajinu?

Hrubým domácim produktom na obyvateľa prekonáva Nemecko alebo Francúzsko, dlhodobo patrí medzi krajiny s najnižšou korupciou a najlepšími podmienkami pre život. V posledných desaťročiach sa mu vyhli vojenské konflikty, na popredných priečkach je aj z pohľadu bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Na prvý pohľad sa môže zdať, že takzvaná finlandizácia - fínska cesta po druhej svetovej vojne, ktorá sa v súčasnosti spomína ako možnosť riešenia ukrajinskej krízy - by nemusela byť úplne zlou možnosťou.

Úvahy o tejto možnosti sa obnovili tento týždeň, keď francúzsky prezident Emmanuel Macron vycestoval za ruským prezidentom Vladimirom Putinom s nádejou, že sa mu podarí zmierniť napätie medzi Ruskom a Západom v súvislosti so zhromažďovaním ruských jednotiek v okolí Ukrajiny.

Kľúčovou pre tento pojem je dohoda medzi Fínskom a Sovietskym zväzom z roku 1948. Po druhej svetovej vojne sa vláda v Helsinkách zaviazala, že nevstúpi do západného obranného paktu. Fínsko za to získalo záruky, že sa nestane sovietskym satelitom, ako sa to stalo napríklad Československu. Sovieti posledných vojakov z Fínska stiahli v roku 1955.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Fínsku tak počas studenej vojny fungovali demokracia a kapitalizmus, ale vláda v mnohých veciach ustupovala ruským požiadavkám.

  • Jednotka drzosti sa volá "lavrov": Optimisti hovoria, že Putin sa prerátal a svojou aktivitou zobudil NATO a zjednotil Západ. Nuž, nie tak celkom. V skutočnosti by Západ mal Rusko vrátiť do koryta a nepristúpiť na rokovacie dobrodružstvá s vybranými lídrami a naoktrojovanou rétorikou ublíženca, píše Zuzana Kepplová.

V krátkosti zo sveta:

  • Psychologický nátlak od susedov: Početné ruské cvičenia majú podľa politického geografa Michaela Romancova jeden cieľ. Rusko sa snaží stupňovať tlak na Spojené štáty a ich spojencov, aby brali vážne požiadavky Moskvy. Rozsiahlymi manévrami Rusko demonštruje svoju silu a zároveň sa snaží ukázať, že všetky typy jeho vojsk dokážu pôsobiť na geograficky rozsiahlom priestranstve.
  • Čína hľadá u nacistov lekcie: Za dlhé tričko, bradu, modlitbu, odmietanie alkoholu či bravčového. Ujgurská aktivistka Rušan Abbasová takto v rozhovore pre SME vyratúva dôvody, pre ktoré môžu Ujguri skončiť v čínskych prevýchovných táboroch. O ich prenasledovaní hovorí ako o modernej genocíde, ktorej výsledkom môže byť, že sa už o dvadsať rokov nebude k Ujgurom hlásiť prakticky nikto.
  • Novinárom odmietli prístup k vojakom: Novinári, ktorí pokrývajú dianie na americkom ministerstve obrany a v americkej armáde, vyjadrili protest proti odmietnutiu prístupu k približne 3-tisíc americkým vojakom rozmiestňovaným v Európe. Podľa nich sú takéto plošné obmedzenia v čase mieru zriedkavé a neobvyklé aj v aktívnych vojnových zónach.

Zo zahraničných webov:


Veľa snahy, málo nápadov. Fíni vyškolili Slovákov z efektivity

Slovenskí hokejisti nezvládli svoj prvý zápas na ZOH 2022 v Pekingu. V skupine C podľahli favorizovanému Fínsku 2:6. Hetrikom sa blysol Sakari Manninen, dva góly pridal Miro Altonen.

SkryťVypnúť reklamu

V slovenskom drese zaujal iba 17-ročný Juraj Slafkovský, ktorý strelil oba góly. Stal sa najmladším slovenským strelcom v histórii olympijských turnajov. Zároveň je najmladším strelcom na ZOH od roku 1984.

Slováci išli do vedenia v 6. minúte, ale Fíni ešte v prvej tretine otočili skóre. Počas zápasu trestali slovenské chyby a napokon potvrdili pozíciu favorita.

"Je to pre nás trošku krutá prehra. Nehrali sme zle. Fíni nás trestali za každú chybu, ktorú sme spravili. Zo začiatku sme pritom boli lepší, vytvorili sme si šance, boli aktívnejší, dali gól. Fíni hrajú jednoduchý, rýchly hokej. Dokážu udržať puk, všetko dávajú na bránku, majú výborný forčeking. Hrali veľmi dobre," zhodnotil zápas asistent trénera Andrej Podkonický.

Druhý zápas na ZOH 2022 odohrajú Slováci už dnes o 9:40, ich súperom budú Švédi. Tí si vo svojom úvodnom stretnutí na turnaji poradili s Lotyšmi.

SkryťVypnúť reklamu


Dosiahli nový rekord v jadrovej fúzii. Je vykonateľná, tvrdia vedci

Vedci sa už roky snažia skrotiť energiu, ktorá poháňa Slnko. Fúzne reakcie na Zemi však zatiaľ nevytvorili viac energie, ako museli ľudia vynaložiť na ich spustenie. V európskom zariadení Joint European Torus teraz zlomili nový rekord - generovali dosiaľ najväčšie množstvo energie pri fúznej reakcii.

Výsledky naznačujú dobrú budúcnosť fúzie ako čistého zdroja elektrickej energie. Mohla by byť odpoveďou na klimatickú krízu, no reálne využitie je ešte stále ďaleko.

Fúzia, ako názov naznačuje, je proces spájania dvoch alebo viacerých atómov do väčších atómov. Je to vlastne opak jadrového štiepenia, ktoré poháňa súčasné jadrové elektrárne. Pri štiepení však vzniká rádioaktívny odpad, fúzia by mala byť ešte čistejšou energiou.

SkryťVypnúť reklamu

V experimente JET, ktorý sa nachádza v anglickom Culhame, spájajú atómy trícia a deutéria, čo sú izotopy vodíka. Experimentálne zariadenie je však príliš malé na to, aby mohlo pri fúzii vytvoriť viac energie, ako sa využije na zahriatie atómov.

Výsledky naznačujú, že by sa to malo vydariť vo veľkom experimentálnom reaktore ITER, ktorý je vo výstavbe na juhu Francúzska. Pokusy s fúziou v ňom by sa mali začať v roku 2025.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Objav prvej osamelej čiernej diery: Existujú čierne diery, ktoré nemajú na jedenie nič - žiadnu hviezdu či planétu. Túlajú sa vesmírom a je prakticky nemožné zachytiť ich, ak neviete, kam sa pozerať. Iba v našej galaxii je ich zrejme sto miliónov. Objav takejto osamelej neviditeľnej čiernej diery teraz hlásia astronómovia.
  • Tretia planéta pri Proxime Centauri: Pri Proxime Centauri, našej najbližšej hviezde po Slnku, objavili novú planétu. Doteraz boli známe iba dve. Proxima Centauri je zaujímavým kandidátom na medzihviezdnu misiu, od Zeme je vzdialená iba štyri svetelné roky. Nová planéta sa volá Proxima d.
  • Homo sapiens prišli do Európy skôr: Anatomicky moderní ľudia - homo sapiens - mohli byť v Európe už pred 54-tisíc rokmi. Teda aspoň o desaťtisíc rokov skôr, ako vedci doteraz predpokladali. Ich skorší príchod by znamenal, že homo sapiens a neandertálci sa mohli stretávať v Európe dlhší čas.

Rozhovory ZKH

Nemá déjà vu, keď vidí dnešnú debatu o obrannej dohode s USA? Čo by sme mali urobiť, aby sme pomohli Ukrajine? Je toto Európa bez Angely Merkelovej? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s bývalým premiérom Mikulášom Dzurindom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Fašiangy sú obdobím šišiek a fánok. Okrem tých klasických si môžete dopriať tvarohové, kváskové, bez kysnutia, či pečené na plechu.

Voľný čas

Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 424
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 095
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 028
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 742
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 084
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 926
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 597
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu