SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Covid na Slovensku: Hygienici pre dianie na Ukrajine upravili vyhlášky (minúta po minúte)

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 18 123 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sme sledovali minútu po minúte:

18:28 Minúta po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

16:55 SLOVENSKO - Prešovský kraj eviduje k začiatku týždňa prípady ochorenia Covid-19 u 54 prijímateľov sociálnych služieb v ôsmich zariadeniach vo svojej pôsobnosti.

Ako informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová, konkrétne po PCR teste sú to tri prípady, a to zhodne po jednom v Centre sociálnych služieb Ametyst Tovarné, v Domove sociálnych služieb Domov pod Tatrami a Centre sociálnych služieb Vita Vitalis Prešov.

"Po antigénovom teste bolo pozitívne testovaných spolu 51 prijímateľov sociálnych služieb - 25 v DSS Jabloň, 20 v CSS Garden Humenné, 3 v CSS Ametyst Tovarné a po jednom v CSS Slnečný dom Prešov, ZSS Aktig Humenné a DSS Vranov nad Topľou," priblížila Jeleňová.

16:10 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva novelizoval vyhlášky k režimu na hraniciach, činnosti prevádzok a karanténe osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Aktualizácia je najmä reakciou na dianie súvisiace s Ukrajinou.

15:54 SLOVENSKO - V krajine dominuje variant omikron.

Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva s tým, že podiel omikronu v sekvenovaných vzorkách bol približne 90 percent.

Súvisiaci článok Na Slovensku v prvej polovici februára dominuje variant omikron Čítajte 

15:41 SLOVENSKO - V popradskej nemocnici je v karanténe 64 zamestnancov.

"Je to náročné, ale zatiaľ situáciu zvládame presunom personálu z iných oddelení. Aktuálne sú spojené oddelenia traumatológie a ortopédie, v prípade nutnosti sme pripravení takto spojiť aj ďalšie oddelenia," uviedla hovorkyňa nemocnice.

Zároveň je podľa hovorkyne výhodou oproti predošlým vlnám pandémie, že nemajú až toľko veľa pacientov.

15:28 SVET - Cyprus zmierňuje reštrikcie voči nevakcinovaným ľuďom.

Nezaočkovaní ľudia budú môcť od 21. februára v krajine navštevovať nočné kluby, hotely či kiná, ak sa preukážu výsledkom rýchlotestu, ktorý nie je starší ako deň.

SkryťVypnúť reklamu

15:00 SLOVENSKO - V košickej nemocnici sa dosiaľ liečilo 52 detí, ktoré mali po prekonaní covidu komplikovaný multisystémový zápalový syndróm.

Závažný syndróm mali často deti s ľahkým alebo bezpríznakovým priebehom. Väčšina mala postihnuté srdce a ich stav bol závažný a život ohrozujúci.

14:16 SVET - Dobu izolácie pre infikovaných skrátilo Poľsko z desať na sedem dní.

Karanténa automaticky vyprší po siedmich dňoch, pričom ľudia sa po jej absolvovaní nebudú musieť ísť otestovať. Osoby, ktoré sú aktuálne v karanténe, a nastupovali do nej ešte v čase desaťdňovej povinnosti, budú o zmene upovedomené textovou správou.

13:28 SVET - Európska únia podporila globálny akčný plán proti covidu.

Cieľom plánu je pomoc pri koordinácii krokov a mobilizácii zdrojov v šiestich prioritných oblastiach v úsilí ukončiť pandémiu do konca roku 2022. Globálny plán má šesť prioritných oblastí, do ktorých spadá napríklad očkovanie alebo boj s dezinformáciami.

SkryťVypnúť reklamu

12:30 SVET -Pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie pre oblasť Európy a okolia vyzvala na zintenzívnenie očkovacej kampane proti covidu vo východnej Európe. Upozornila pritom, že "prílivová vlna" variantu omikron smeruje ďalej na východ.

Riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge poznamenal, že za ostatné dva týždne sa viac ako zdvojnásobil počet prípadov nákazy v šiestich krajinách v Arménsku, Azerbajdžane, Bielorusku, Gruzínsku, Rusku a na Ukrajine. "Ako sa očakávalo, vlna omikronu sa presúva na východ. Tento variant už zaznamenalo desať členských štátov," povedal Kluge.

12:25 SVET - Nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý dopoludnia pristál v Moskve, odmietol absolvovať ruský PCR test na nový koronavírus, ktorého výsledok musí predložiť pred stretnutím so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto toho sa rozhodol, že u lekárky na nemeckom veľvyslanectve v Moskve podstúpi test prinesený z Berlína.

Súvisiaci článok Scholz napodobnil Macrona. V Moskve odmietol ruský PCR test Čítajte 

12:10 SLOVENSKO - Situácia je vo väčšine okresov na Spiši stabilizovaná. Vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade Mária Pompová potvrdila, že momentálne sú okresy Poprad, Levoča a Kežmarok na vrchu aktuálnej vlny pandémie.

Hygienici predpokladajú, že čísla nakazených začnú po prudkom náraste začiatkom februára v najbližšom období klesať.

12:05 SLOVENSKO - Košický kraj bude vo veľkokapacitnom očkovacom centre aj naďalej očkovať každý deň v týždni.

Od pondelka do piatka budú zdravotníci očkovať vždy od 14:00 do 18:00, k dispozícii budú vakcíny Comirnaty od Pfizer/BioNTech a striedavo Moderna a Janssen od Johnson & Johnson. Počas víkendu v ňom budú očkovať v dopoludňajších hodinách. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

SkryťVypnúť reklamu

11:25 SLOVENSKO - Bratislavský kraj otvorí vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Národnom futbalovom štadióne ešte dva termíny na očkovanie pre záujemcov o tretiu dávku vakcíny starších ako 12 rokov, teda vrátane detí od 12 do 17 rokov.

"Booster" dávku budú môcť dostať v sobotu a v pondelok popoludní.

"Detský deň", teda očkovanie detí od piatich do 11 rokov, bude v piatok. Informuje o tom lekár kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay.

11:05 SLOVENSKO - V okrese Stará Ľubovňa eviduje tamojší úrad verejného zdravotníctva najvyšší nárast počtu pozitívne potvrdených prípadov na ochorenie Covid-19 počas celej pandémie. V minulom týždni tam zaregistrovali 1 720 nakazených, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu týždňu nárast o 295 prípadov. Z toho takmer 33 percent tvoria deti.

SkryťVypnúť reklamu

10:35 SVET - V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 4 411 prípadov a v súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 123 pacientov. Informoval o tom operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Počet úmrtí od vypuknutia koronavírusovej pandémie stúpol na 42 754 a počet potvrdených prípadov infekcií mierne presiahol 1,72 milióna.

Z 5 291 hospitalizovaných na covidových oddeleniach je 211 pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:30 SLOVENSKO - Priemerná pozitivita PCR testov neklesla vo Fakultnej nemocnici Agel Skalica už druhý týždeň pod 60 percent. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.

Ako doplnila, testy v minulom týždni odhalili 713 osôb s ochorením Covid-19. V tejto chvíli je poskytovaná zdravotná starostlivosť dvom pacientom na umelej pľúcnej ventilácii na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny a 31 pacientom na covidových lôžkach.

SkryťVypnúť reklamu

10:01 SLOVENSKO - PCR testy za včerajšok odhalili 18 896 infikovaných. Laboratóriá otestovali 34 073 vzoriek.

Vykonalo sa tiež 32 340 antigénových testov, ktoré odhalili 4 048 pozitívnych.

Koronavírusu podľahlo 18 ľudí, celkový počet obetí ochorenia Covid-19 tak stúpol na 18 123.

V nemocniciach je momentálne 2 387 ľudí. Na JIS a OAIM je 253 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 104 ľudí.

Takmer 71 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

10:00 SLOVENSKO - Tretiu dávku vakcíny dostalo spolu 1 601 676 ľudí, druhou dávkou sa doteraz zaočkovalo 2 724 103 záujemcov a prvú dávku dostalo dokopy 2 814 855 osôb.

9:20 SVET - Holandská vláda plánuje zrušiť od 25. februára všetky obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu okrem niektorých základných hygienických opatrení.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda chce ísť údajne ešte ďalej než odporúčania poradného tímu odborníkov, ktoré predložil v pondelok parlamentu minister zdravotníctva Ernst Kuipers.

8:05 SVET - Laboratóriá v Česku odhalili 19 459 nových prípadov covidu. Je to o 10-tisíc menej ako minulý týždeň. S covidom je hospitalizovaných 3 705 pacientov, 254 je vo vážnom stave.

6:20 SLOVENSKO - Do režimu OP+ sú od dnes zahrnuté aj osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami. Zároveň sú schopné sa preukázať negatívnym výsledkom testu.

Za negatívny test sa považuje RT-PCR a LAMP test nie starší ako 72 hodín a aj antigénový test nie starší ako 48 hodín.

6:00 SLOVENSKO - Všetky prevádzky maloobchodu môžu fungovať v režime základ. Vyplýva to z vyhlášok, ktoré sú účinné od utorka.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz v režime základ fungovali iba vybrané maloobchodné prevádzky, ako napríklad prevádzky potravín, drogérie, lekárne, neskôr predajne odevov, obuvi, stavebniny či ďalšie. Po novom budú v "základe" už napríklad aj hračkárstva, elektro, kníhkupectvá a iné.

Všetky prevádzky maloobchodu budú môcť fungovať aj po 22.00 h. Doteraz tak fungovali iba vybrané prevádzky, napríklad potraviny, lekárne, predajne s krmivom a iné. Po novom budú môcť byť po 22.00 h otvorené aj drogérie, predajne oblečenia a obuvi, elektro a iné.

00:00 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva dnes cez portál korona.gov.sk spúšťa registráciu na očkovanie novou vakcínou od spoločnosti Novavax. Vakcínu by mali mať k dispozícií v 60 očkovacích miestach.

Súvisiaci článok Dostupná je ďalšia vakcína, spustili registráciu na Nuvaxovid Čítajte 

Slovensko zakontrahovalo celkovo 600-tisíc dávok vakcíny proti covidu od spoločnosti Novavax. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský si od dvojdávkovej vakcíny sľubuje zvýšenie záujmu o očkovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 8. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 869
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 6 853
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 473
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 646
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 012
 6. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 846
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 600
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu