SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Covid na Slovensku: Vlna omikronu sa blíži k vrcholu, počet hospitalizovaných stúpa (minúta po minúte)

PCR testy odhalili viac ako 1,2 milióna nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 18 145 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sme sledovali minútu po minúte:

18:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

17:40 SLOVENSKO Epidemiologická situácia v košických základných školách sa výrazne zhoršila, v karanténe je takmer 2100 žiakov.

SkryťVypnúť reklamu

V košických školách je k strede v karanténe 125 tried. Doposiaľ najviac ich bolo v karanténe 195, a to koncom januára.

17:33 SLOVENSKO Podmieňovať vstup do prevádzok COVID preukazom a testom nie je protiústavné.

Vo vzťahu k tvrdenému porušeniu deľby moci dospel Ústavný súd k záveru, "že napadnuté splnomocňovacie ustanovenie je dostatočne presné, zrozumiteľné a určité, pričom realizujúci normatívny akt musí byť dočasný a musí vychádzať z aktuálnej epidemiologickej situácie".

17:13 SVET Švajčiarsko ruší takmer všetky pandemické obmedzenia.

Švajčiarsko oznámila, že nastali tie správne podmienky pre "rýchle normalizovanie" života na celoštátnej úrovni. Od zajtra zostane v krajine v platnosti len povinnosť izolácie na päť dní po pozitívnom teste a tiež nosenie rúšok vo verejnej doprave a v zariadeniach zdravotnej starostlivosti. Aj tieto pravidlá však prestanú platiť najneskôr koncom marca.

SkryťVypnúť reklamu

16:46 SLOVENSKO Kultúra by mohla podľa ministerky Milanovej onedlho fungovať tak ako predtým.

Po rokovaniach s odborníkmi by sa malo prijať uvoľňovanie súčasných opatrení v dvoch fázach, povedala Milanová. Spolu so zástupcom kultúrnej obce sa plánuje vo štvrtok 17. februára zúčastniť na okrúhlom stole s konzíliom.

15:47 SVET Indonézsky ostrov Bali privítal prvý medzinárodný let so zahraničnými pasažiermi na palube za uplynulé takmer dva roky.

Obnovenie letov prichádza v čase, keď Indonézia napriek boju s nárastom počtu prípadov nákazy koronavírusovým variantom omikron uvoľňuje opatrenia spojené s karanténou.

Podľa nových platných celoštátnych pravidiel zverejnených v stredu musia zahraniční návštevníci zostať v karanténe v jednom z 27 na to určených hotelov, a to tri až sedem dní v závislosti od počtu prijatých dávok vakcíny.

SkryťVypnúť reklamu

15:22 SLOVENSKO Majiteľ gastro prevádzky na Štefánikovej ulici v Trnave pravidelne medializuje problémy s hygienikmi, v príspevkoch ich často verbálne napáda.

Vo videu, ktoré zverejnil minulý týždeň, hovoril o dvoch pokutách, ktoré mu udelili, na jeho odvolanie však ešte nikto nereagoval.

Čítajte viac >>>

Súvisiaci článok Majiteľ Hollywood burgru čaká na pokutu, hygienici ešte nerozhodli Čítajte 

15:14 SLOVENSKO Pozostalí, ktorým v minulom roku zomreli príbuzní na ochorenie COVID-19 v zariadení vzdialenom minimálne 100 kilometrov od bydliska, môžu požiadať o refundáciu nákladov na ich prevoz.

Ministerstvo zdravotníctva SR už zverejnilo na svojom webe vzor žiadosti. Ako informuje rezort, od dnes tak môžu pozostalí reálne žiadať o finančný príspevok až do výšky 1 000 eur. Termín podávania žiadostí je do 30. júna tohto roku. Refundácia sa vzťahuje na obdobie celého vlaňajšieho roka.

SkryťVypnúť reklamu

15:03 SVET Holandsko bolo pred dvoma rokmi nedostatočne pripravené na nápor pandémie koronavírusu a tamojšia vláda nevenovala dostatočnú pozornosť ohrozeniu ľudí v opatrovateľských domovoch.

Vyplýva to z nezávislého vyšetrovania zverejneného v stredu.

Podľa vyšetrovania úrady v Holandsku, kde zomrelo na ochorenie COVID-19 viac ako 21-tisíc ľudí, sa v prvých dňoch pandémie "príliš zameriavali" na nemocnice a málo pozornosti venovali vplyvu koronavírusu na opatrovateľské domovy či vzdelávacie a kultúrne inštitúcie.

13:50 SLOVENSKO Pandemická situácia je stabilná, nachádzame sa okolo vrcholu vlny omikronu.

Uviedol Matej Mišík, šéf Inštitútu zdravotníckych analýz. Denne pribúda v nemocniciach 300 pacientov s covidom, počet hospitalizovaných stúpa.

SkryťVypnúť reklamu

Vidieť to aj na výjazdoch záchrannej zdravotnej služby. "Aj keď vidíme prvé náznaky prípadného vrcholu medzi prípadmi, medzi výjazdmi ešte stále pretrváva rast. Najviac výjazdov bolo v minulom týždni v Prešovskom a Košickom kraji," spresnil Mišík.

Pri uvoľňovaní opatrení sa inšpirovali susednými krajinami, ktoré však majú oveľa vyššiu zaočkovanosť ako Slovensko a aj vlna omikron u nich začala skôr.

Súvisiaci článok Vlna pandémie variantu omikron začína slabnúť Čítajte 

13:41 SVET Počas prvého dňa využilo možnosť registrácie na očkovanie novou vakcínou od spoločnosti Novavax 1113 osôb.

"Počas prvých hodín od spustenia registrácie sme zaznamenali viac ako 500 záujemcov o vakcínu Nuvaxovid, v priebehu prvého dňa evidujeme 1113 záujemcov o novú vakcínu," uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá s tým, že 533 z nich sa registrovalo na prvú dávku a 580 na preočkovanie.

SkryťVypnúť reklamu

13:24 SVET Rakúsko s účinnosťou od 5. marca zruší takmer všetky protipandemické opatrenia.

Na stredajšej tlačovej konferencii to oznámil kancelár Karl Nehammer. Už od 19. februára sa pravidlo 2G zmení na 3G, čo znamená, že vstup do gastronomických prevádzok, hotelov, na kultúrne podujatia i na pracovisko nebude povolený len pre očkovaných a tých, čo covid prekonali, ale aj pre ľudí s negatívnym výsledkom testu.

Táto prechodná fáza potrvá do 5. marca, keď dôjde k úplnému zrušeniu pravidla 3G. Výnimky budú platiť len pri mimoriadne rizikové miesta, ako napríklad nemocnice či ošetrovateľské zariadenia.

Obyvatelia Rakúska nebudú musieť po 5. marci vo väčšine prípadov nosiť respirátory. Tie zostanú zachované napríklad v supermarketoch, v prostriedkoch verejnej dopravy, na úradoch, poštách, v bankách, lekárňach či v nemocniciach.
Reštaurácie budú môcť byť od 5. marca otvorené i po polnoci a povolí sa tiež otvorenie barov, diskoték a nočných klubov.

SkryťVypnúť reklamu

13:13 SVET Biotechnologická spoločnosť BioNTech chce rozšíriť dostupnosť vakcíny v Afrike.

Spoločnosť v stredu predstavila plán, ktorý počíta s výrobou vakcín v modulárnych zariadeniach postavených z prepravných kontajnerov. Tie by mali zabezpečiť celý proces výroby jej vakcín na báze mRNA s výnimkou posledného kroku, ktorým je plnenie do ampuliek.

13:08 SLOVENSKO Oproti minulému týždňu poklesol percentuálny podiel pozitívnych zamestnancov a žiakov.

Počas dnešného rokovania vlády to oznámil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

Minulý týždeň sa vykonalo skoro 600-tisíc Ag samotestov, pričom aj v tomto prípade podľa ministra klesla pozitivita. Gröhling však v súvislosti s jarným prázdninami vyzval rodičov, aby si vyzdvihli na škole testy, ktoré môžu využiť pri návrate z prázdnin.

SkryťVypnúť reklamu

13:01 SLOVENSKO Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku navyšuje kapacitu PCR testovania.

Za týmto účelom nemocnica zabezpečila ďalší termocyklér a izolátor pre Ústav klinickej mikrobiológie a posilnila aj personálne obsadenie pracoviska. "Zvýšili sme tak kapacitu laboratória, vďaka čomu má schopnosť denne vyhodnocovať vyše 300 vzoriek," dodalo vedenie nemocnice.

12:59 SLOVENSKO V prešovskej nemocnici je hospitalizovaných 151 pacientov s covidom.

Z nich sú štyria napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Celkovo má nemocnica pre covidových paciento vyčlenených 249 lôžok. Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník, z hospitalizovaných pacientov nie je 77 percent očkovaných.

12:53 SVET Počet nových nákaz vo svete klesol o 19 percent, úmrtia sú na stabilnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

WHO vo svojej týždennej správe o vývoji pandémie uviedla, že počas predošlého týždňa zaznamenali viac ako 16 miliónov nových infekcií. Úmrtia na covid sú podľa organizácie stabilné a ich minulotýždňový počet bol zhruba 75-tisíc.

Jediný región, kde hlásili týždenný nárast nových prípadov, bolo západné Tichomorie s nárastom o zhruba 19 percent. WHO uviedla, že variant omikron vytláča všetky ostatné varianty.

Súvisiaci článok Pandémia oslabila vo svete takmer o pätinu, na vzostupe je v Tichomorí Čítajte 

11:44 SLOVENSKO Chceme pomôcť Afrike pri zvyšovaní zaočkovanosti i bezpečnosti, povedal premiér.

Okrem riešenia dôsledkov pandémie budú témami samitu aj bezpečnosť kontinentu a jeho ekonomický rozvoj, čo prispeje podľa premiéra k regulácii migrácie.

Slovensko má podľa jeho slov prebytok vakcín. "Slovensko už dalo 800 000 vakcín Afrike a rozprávame sa o ďalších podobných objemoch. Ale je to na dohode s ostatnými krajinami," doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

11:11 SLOVENSKO Nemocnice na Spiši stále bojujú s výpadkom personálu.

V Kežmarku pre výpadok zlúčili oddelenia, problémy majú aj v Levoči a Krompachoch.

10:53 SVET V Maďarsku pribudlo 8883 nakazených koronavírusom, s covidom zomrelo 97 pacientov.

Proti covidu sa zaočkovalo už takmer 6,4 milióna z necelých desiatich miliónov obyvateľov Maďarska.

10:05 SLOVENSKO Uvoľnenie opatrení príde 28. februára, zruší sa režim OP aj OTP, oznámil premiér.

Zrušia sa režimy OTP, OP aj OP+. Zvýšia sa aj kapacity pri nízko a stredne rizikových podujatiach. Druhá fáza uvoľňovania sa začne od 28. marca, keď sa zrušia kapacitné obmedzenia a upraví sa povinnosť nosenia respirátora či rúška.

„Musíme sa s covidom naučiť žiť. Očakávame, že sa vrátime do normálneho života,“ povedal Heger.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

10:02 SLOVENSKO Zdravotníci zaočkovali prvou dávkou vakcíny 252 osôb.

Pribudlo tiež 1284 plne zaočkovaných osôb. Aktuálne sa na Slovensku nachádza celkovo 2 782 979 zaočkovaných, pričom plne zaočkovaných je 2 518 049 osôb.

10:00 SLOVENSKO PCR testy odhalili 19 955 nových prípadov a pribudlo 22 obetí covidu.

Antigénové testy odhalili 3 090 pozitívnych, celkovo ich bolo v utorok vykonaných 24 533. Pozitivita PCR testov dosiahla 57,72 percent a antigénových 12,60 percent.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Počet potvrdených obetí na covid vzrástol o 22 osôb. Celkový počet úmrtí je 18 145.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 466 pacientov. Na JIS je 251 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 101 ľudí. Takmer 71 percent z hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných.

SkryťVypnúť reklamu

9:45 SVET Českí poslanci mali rokovať o pandemickom zákone, za celú noc sa k nemu nedostali.

Schôdza sa začala v utorok o 14:00, ale podobne ako pri prvom prejednávaní sa opäť značne naťahuje z dôvodu obštrukcií zákonodarcov z opozičného hnutia SPD.

Súvisiaci článok Okamurova strana zablokovalo rokovanie o pandemickom zákone Čítajte 

8:20 SVET - Nemecký kancelár Olaf Scholz bude dnes rokovať s premiérmi spolkových krajín o pláne na uvoľňovanie karanténnych opatrení.

Očakáva sa, že sa reštrikcie budú v nasledujúcich týždňoch postupne rušiť. Od 20. marca by zo zásadných opatrení mali zostať povinné iba rúška vo verejných vnútorných priestoroch.

7:15 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva tiež od dnešného dňa ruší povinnú karanténu po vstupe na Slovensko osobám zo susedného štátu, v ktorom boli bezprostredne pred príchodom vystavené ohrozeniu počas vnútroštátneho či medzinárodného ozbrojeného konfliktu. Tieto osoby nie sú ani povinné registrovať sa cez systém eHranica.

SkryťVypnúť reklamu

Zmenou vyhlášok týkajúcich sa hraníc a karantény hygienici reagujú na aktuálne dianie na Ukrajine, informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

7:08 SLOVENSKO - Prevádzky poskytujúce hotelové služby, turistické a ostatné krátkodobé ubytovacie služby môžu od dnešného dňa fungovať v režime OTP. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

Režim na ubytovanie sa tak uvoľní, keďže doteraz mohli hotelieri ubytovať záujemcov iba v režime OP+. Prevádzkovatelia ubytovacích zariadení môžu teda po novom ubytovať kompletne zaočkovaných klientov, tých, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali pred menej ako 180 dňami, ale aj ľudí s platným negatívnym PCR alebo antigénovým testom.

7:00 SVET - V Česku testy za včerajší deň odhalili 28 239 nových nakazených, u ďalších 5 054 majú hygienici podozrenie na reinfekciu.

SkryťVypnúť reklamu

Prírastok nových nakazených je o približne 25 percent nižší ako pred týždňom. ČT24 však upozorňuje, že výrazne nižší bol aj počet vykonaných testov.

Znížil sa aj počet hospitalizovaných.

6:35 SVET - V Nemecku testy za predchádzajúci deň preukázali nákazu u takmer 220-tisíc ľudí. Sedemdňová incidencia, ktorá ukazuje počet infikovaných na 100-tisíc obyvateľov za posledný týždeň, klesá už štvrtý deň za sebou. Aktuálne je na hodnote 1 401, pred týždňom to bolo 1 451.

Aktuálne čísla však podľa agentúry DPA odrážajú skutočný rozsah pandémie nepresne, počet nakazených je zrejme omnoho vyšší. Veľká časť ľudí totiž infekciu prekoná bez toho, aby ju potvrdil test, a nedostanú sa do oficiálnych štatistík. Zároveň kapacita laboratórií, ktoré testy vyhodnocujú, je na mnohých miestach vyčerpaná.

SkryťVypnúť reklamu

6:00 SVET - Holandsko oznámilo plány na zrušenie väčšiny z opatrení prijatých súvisiacich s pandémiou koronavírusu.

Rušenie prebehne v dvoch fázach. Od piatka budú môcť futbalové štadióny, divadlá, kiná či reštaurácie v krajine prijímať návštevníkov takmer bez obmedzení. Otvorené budú môcť byť znova do 1:00 namiesto terajšej 22:00, informovala agentúra DPA.

Po tomto kroku bude nasledovať o týždeň - 25. februára - ďalšie uvoľnenie, keď odpadne povinné nosenie rúšok a používanie covidpasu. Pre veľké podujatia vo vnútorných priestoroch, ako sú festivaly, však zostane aj v budúcnosti povinné testovanie, pričom rúška budú povinné vo verejnej doprave a na letiskách.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 442
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 324
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 532
 4. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 5 425
 5. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 331
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 007
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 764
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 303
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Čerpacia stanica Mol v maďarskej Rajke

Boli sme sa pozrieť v Maďarsku, kde zaviedli dve ceny a kontroly značiek na autách.


21 h

Polícia vykonala domovú prehliadku, zaistila digitálne stopy.


1 h
Ivan Korčok.

Maďarsko nás pri šiestom balíku sankcií zablokovalo, hovorí minister.


26. máj
Ukrajinské armádne vozidlá prechádzajú okolo vraku ruského tanku na severe Charkova.

Vojna na Ukrajine pokračuje 94. deň.


a 3 ďalší 12 h

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na Slovensku

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 44m

Polícia vykonala domovú prehliadku, zaistila digitálne stopy.


1 h
Aktivista Tomáš Kriššák, spíker na tému dezinformácie.

Dezinformácie vedú človeka k vnútornej premene, hovorí Tomáš Kriššák.


25. máj
Práve sa stalo

V nemocniciach je 207 pacientov s covidom.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu