Vyšetrovanie Búrky a Víchrice finišuje. Aj pri Jankovskej
Pred týždňom uplynul rok od nástupu Daniela Lipšica do funkcie špeciálneho prokurátora. Toto obdobie poznačilo najmä vyšetrovanie veľkých korupčných káuz, ktoré dozoruje špeciálna prokuratúra, ale aj napäté vzťahy s Generálnou prokuratúrou a jej šéfom Marošom Žilinkom.
"Nezriaďovali sa žiadne antitímy, nekonala inšpekcia ani Slovenská informačná služba. Avšak zrazu, keď sme od hrubokrkej mafie prešli k stíhaniu bielych golierov, tak sa k tomuto naratívu pridáva aj časť spoločenských elít," tvrdí v rozhovore pre SME.
Či táto spoločnosť zošalela? Čiastočne áno
S príchodom pandémie koronavírusu zasiahla spoločnosť aj infodémia. Konšpiračným teóriám o svetovláde, ktoré boli dovtedy parketou dezinformačných portálov, teraz verí veľká časť spoločnosti.
Bludné predstavy obvykle možno pripísať pacientom s psychiatrickou diagnózou. Aký je však duševný stav spoločnosti, ktorá verí hoci aj čipovaniu prostredníctvom vakcíny? Je možné vzniesť nejakú diagnózu?
Psychiater Martin Kalaš z Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku tvrdí, že aj duševne zdraví ľudia ľahšie prejdú do stavu, keď vyzerajú ako šialení, než by si mali pripustiť, že sa mýlili.
Najhoršie má Európa za sebou, zaplatíme za to veľkú cenu
Meno Micík nie je v mačacom svete ničím výnimočné, jednému sa však podarilo dostať nielen do statusov známeho evolučného biológa, ale aj na obálku knihy.
Jaroslav Flegr prednáša evolučnú biológiu a metodológiu vedy na Karlovej univerzite a už dva roky píše na blogu aj na svojom facebookovom profile listy. Svojmu kocúrovi v nich vysvetľuje, ako fungujú vírusy, čo nás čaká počas pandémie alebo ako by sa ľudia mali správať, aby čo najmenej ohrozovali seba a svoje okolie.
Populárne statusy s dodatočným autorským komentárom vydal knižne, pod názvom: Milý Micíku aneb Covid v Kocourkově.
V rozhovore pre SME hovorí o možnostiach, ako mohol vzniknúť omikron, čo považuje za jednu z najväčších tragédií pandémie, ale aj o tom, aké problémy nás čakajú po jej skončení.
Je zrejmé, že inflácia bude horšia, ako sme čakali
V uplynulých dňoch sa do guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra oprel predseda hospodárskeho výboru parlamentu Peter Kremský. Podľa neho by mal ľuďom povedať pravdu o inflácii a nechlácholiť ich "sladkými rečami".
Kremský vo svojom vyhlásení narážal na to, že predikcie vývoja inflácie NBS sú nepresné. Ešte koncom januára Kažimír tvrdil, že bude na úrovni sedem percent, v skutočnosti dosiahla 8,5 percenta.
NBS a Kažimíra kritizuje aj minister hospodárstva Richard Sulík, podľa ktorého za súčasné zdražovanie môže aj guvernér, ktorý na zasadnutiach Európskej centrálnej banky nedostatočne obhajuje záujmy Slovenska.
ECB podľa Sulíka pustila do obehu tisícky miliárd eur, ktoré neboli ničím kryté, lebo vykupovali dlhopisy: "S tým programom aj prestali, no pred dvoma rokmi zase začali, a to znehodnocuje menu a zvyšuje infláciu."
Hlavný ekonóm NBS Michal Horváth v rozhovore pre INDEX tvrdí, že Európska centrálna banka za rast inflácie nemôže. Pripomína, že uvoľnenú menovú politiku aplikuje od roku 2015, no až donedávna mali eurozóna a Slovensko problém skôr s nízkou infláciou, respektíve defláciou.
Chcel som byť hrdina. Pokoru som našiel, keď pacient zomrel mojou chybou
Počas misie s Červeným krížom v Stredoafrickej republike naňho mieril bojovník samopalom. Vyhrážal sa mu, že ak jeho brata ležiaceho na lôžku s priestrelom stehna nezachráni, tak ho zastrelí. V Sýrii sa len zhodou náhod vyhol únosu Islamským štátom.
Jan Trachta patrí medzi najlepších detských chirurgov v Českej republike. Sám sa však vyhýba superlatívom a svoje ego si prísne stráži. Doteraz absolvoval jedenásť misií s organizáciou Lekári bez hraníc v krajinách sužovaných vojnou, prírodnými alebo humanitárnymi katastrofami. Naučili ho pokore.
V Kongu, v Južnom Sudáne či po zemetrasení na Haiti videl mnoho smrti. Robiť však európsku medicínu v podmienkach krajín tretieho sveta je podľa neho cesta do nešťastia.
Pred dvoma mesiacmi sa vrátil z misie v Libérii. Z vyše päť milióna obyvateľov krajiny má takmer polovica menej ako osemnásť rokov. Do minulého roka tam však nebola ani jedna detská nemocnica. On ju pomáhal založiť.
Rozbíjať dobrý vzťah pre motýliky v bruchu nie je logické
Neistôt, pochybností a obáv vo vzťahoch sa človek len tak sám od seba nezbaví. Prelietavosť? Strach zo záväzkov alebo z otázky, či je dotyčný, alebo dotyčná po našom boku naozaj tou pravou osobou na celý život?
Aby vo vzťahoch boli možné záväzky, je najprv podľa dlhoročnej párovej terapeutky Jolany Kusej učiniť vedomé rozhodnutie - pre niekoho a pre dlhodobý vzťah.
"Ľudia v sebe často nevedia oddeliť detskú, dospelú a rodičovskú časť. Partnerské vzťahy fungujú na detskej – hravej, krásnej, spontánnej. Pri takýchto témach však treba zapojiť tú dospelú, ktorá je racionálna a hodnotová. Stále si myslíme, že racionalitou podupeme tú peknú záhradku, no je umenie tam prísť a nepodupať ju. O tom je budovanie partnerských vzťahov," hovorí Kusá.
Partner rodiacej ženy by nemal do pôrodu zasahovať
O rodiacich ženách sa vyjadrovali ponižujúco, hovorili o nich, akoby nevedeli správne rozhodovať samy o svojich telách či o priebehu pôrodu. A zabávali sa aj na vtipoch o menštruácii.
Tak vyznela ostatná epizóda populárneho podcastu Doktor má Filipa, ktorú tvoria lekár Jozef Fatrsík a zdravotný brat Filip Machala. Ich hosťom bol riaditeľ bratislavskej súkromnej pôrodnice Sanatórium Koch Vladimír Cupaník.
V podcaste okrem iného hovorí aj o tom, že ženy si do ich nemocnice nosia pôrodné plány, no nemocnica sa riadi svojím vlastným. V rozhovore pre SME reaguje aj na ďalšie vyjadrenia z podcastu.
Chodíte s deťmi na ihrisko a do zoo, prečo nie aj do galérie?
Česká kritička umenia Silvie Šeborová roky pôsobila ako lektorka a kurátorka v galériách. Dlho si všímala, že deti ich navštevujú zväčša len vtedy, ak je program prispôsobený priamo im, pretože rodičia skrátka neberú podobné inštitúcie ako primárnu destináciu, kde by sa mohli zabaviť.
"V zoologickej záhrade ich baví pozerať sa na zvieratá, no dívať sa na umenie berú v porovnaní s tým ako akúsi vznešenú činnosť. Nevedia, čo by tam robili," hovorí pre SME.
Preto napísala knihu Nedělní párty s Picassem - Jak nadchnout děti pro umění, v ktorej dospelým radí, ako už od útleho veku približovať deťom umenie.
Poskytuje v nej konkrétny návod, čím deti motivovať, ako sa s nimi o umení rozprávať a aké otázky im klásť. Tvrdí, že človek nemusí byť znalcom umenia na to, aby si ho užil.
Nakrúcania so Sorrentinom som sa tak bál, že som si musel tíšiť tep
Tak, ako sa to na festivaloch patrí, Filippo Scotti mal na sebe sako. Ale pod ním neskrýval futbalový dres Neapolu, ktorý si zladil s teniskami.
Je vysoký, má neposlušné čierne kučeravé vlasy a ešte stopy po tínedžerskej citlivosti. To ho predurčilo k tomu, aby si ho jeden z najväčších režisérov Paolo Sorrentino vybral do svojho nového filmu.
Rola to nie je hocijaká. Božia ruka je autobiografický film a Scotti v ňom hrá samotného Sorrentina v tom najcitlivejšom veku - vo veku dospievania, ktoré mu okrem bežných starostí poznačila aj nečakaná smrť rodičov.
Najprv sa toho bál. Na festivale v Benátkach však získal cenu Marcella Mastroianniho, ktorú dostávajú najväčšie herecké talenty. Takže teraz sa zase bojí toho, ako tento úspech môže zmeniť jeho život.
Hranie som cibril odmala. Teraz klamem za peniaze
Na Slovensku už žije dlhšie ako na rodnej Ukrajine, napriek tomu ho pre jeho prízvuk často obsadzujú do rolí mafiánov z Východu. Vymyká sa z toho len postava slovenského baču v reklame, ktorého hrá už jedenásť rokov.
Hrá v seriáli, vo filmoch a v troch divadlách súčasne. Hovorí, že na podnikanie nemá talent, bojí sa len samého seba a na prehry sa pozerá ako na právo na omyl, z ktorého sa dá poučiť.
Herec Jevgenij Libezňuk na všetky otázky odpovedá so šibalským úškrnom. Napríklad aj na tú, čo by robil s nečakanou miliónovou výhrou: „Splatil by som svoje dlhy a ostatní by počkali.“
Nie sme žiadni holofojtoši, reaguje Slafkovského učiteľ na kritiku Lukáča

V 17-rokoch sa stal najlepším strelcom na olympiáde aj najproduktívnejším hráčom. Zároveň bol na hokejovom turnaji ZOH 2022 v Pekingu vyhlásený za najužitočnejšieho hráča.
"Ak bude Juraj naďalej pokorný a trpezlivý môže dosiahnuť veľké veci. Je fajn, že má zdravé sebavedomie. Vie, kedy má zažartovať, aj kedy sa má usmiať. Ani v škole s ním neboli nikdy žiadne problémy," vraví v rozhovore pre Sportnet bývalý učiteľ a tréner Juraja Slafkovského, ktorý pôsobí ako vedúci prípraviek v tíme HC Košice Tomáš Pollák.
Rozhovory ZKH
- Jozef Kuciak: Keď vidím prieskumy, nerozumiem. Ľudia majú krátku pamäť
- Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková: Aj keby súdna mapa vôbec neprešla, z funkcie neodídem
- Zamestnávateľ Mário Lelovský: Predbieha nás Ukrajina, pred nami je aj Rumunsko
Podcasty SME
- Ako šafránu: Hidžáb ma nelimituje. Ukrýva to, čo nechcem, aby všetci videli, hovorí Salma.
- Index: Úrokové sadzby porastú, no nie ako v Česku, sľubuje bankový analytik Matej Bašták.
- Všesvet: Aj na Antarktíde sú mestá duchov. Bývalé veľrybárske sídla zaliala sopka, teraz ich navštevujú turisti, hovorí cestovateľ Matej Puček.

Beata
Balogová
