SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Kočner žiada zmenu v senáte, pochybnosti má aj advokát Kušnírovcov (minúta po minúte)

Proces v kauze Kuciak prerušili.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súd s Kočnerom v prípade vraždy Jána Kuciaka sme sledovali minútu po minúte

13:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

13:09 Pojednávanie sa na dnes skončilo.

13:07 Právny zástupca Kuciakovcov Peter Kubina žiada senát, aby v ďalších termínoch umožnil pojednávanie vo väčších a dôstojnejších podmienkach, keďže ani sám nemá v malej pojednávacej miestnosti priamy kontakt s klientmi.

SkryťVypnúť reklamu

Sabová jeho žiadosť zaznamenala a dodala, že väčšie priestory boli pre potrebné termíny plne obsadené.

13:05 Z hľadiska hospodárnosti sa nejaví ako vhodné pokračovať v pondelkovom pojednávaní, konštatuje Sabová.

Hlavné pojednávanie teda bude pokračovať až po rozhodnutí Najvyššieho súdu.

Dosiaľ boli vytýčené tri pojednávacie dni na konci marca. Či Najvyšší súd dovtedy stihne rozhodnúť, jasné nie je.

13:04 "Podávam sťažnosť," reaguje Kočnerov advokát Para na to, že neuspel s námietkou. K sťažnosti sa pripája aj Zsuzsová

Znamená to, že otázku nezaujatosti posúdi ešte Najvyšší súd.

12:58 Predsedníčka senátu hovorí, že počas porady súd preskúmal rozsudok z decembra 2019, ktorým Záleskej senát uzatvoril dohodu o vine Andruskóa.

Do pozornosti dáva, že v konaní o dohode o vine môže súd rozhodovať o kvalifikácii skutku či výške trestu, teda nie o samotnej vine. V takomto konaní ani neprebieha dokazovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Záleská teda nerozhodovala o tom, či je Andruskó vinný alebo nie, a tak teraz Sabovej senát nepochybuje o jej nezaujatosti.

Sabová tiež upozornila, že obhajcovia mohli namietať Záleskú skôr, nie až pri otvorení hlavného pojednávania.

"Mgr. Záleská už konala vo vec obžalovaných Kočnera a Zsuzsovej od septembra 2021. Už od uvedenej doby bola táto skutočnosť známa obžalovaným, avšak k vzneseniu námietky došlo až po spojení vecí na spoločné konanie," podotkla Sabová.

Ako prekážku nevyhodnotil senát ani rozhovor Záleskej pre Denník N z apríla 2020.

12:51 Sabová oznamuje, že senát nevyhovie námietke zaujatosti sudkyne Záleskej.

12:48 Pojednávanie pokračuje.

12:21 Senát sa radí už hodinu. Musí sa dohodnúť, či vylúči Záleskú z rozhodovania a tiež či by prípadne nebolo lepšie obe kazy znova rozdeliť.

SkryťVypnúť reklamu

11:17 Nasleduje pauza určená na poradu senátu.

11:16 Zsuzsová proces nazvala teátrom a povedala, že s navrhovanými dôkazmi nemá problém.

Dragić zas vyhlásil, že s celou vecou nemá nič. "Neviem ani súvislosti, k čomu sa mám vyjadriť," povedal súdu.

11:15 Slovo dostali obžalovaní. Ako prvý sa vyjadril Kočner.

„Tento proces, tak, ako aj iné trestné stíhania, ktoré bežali mimo tejto kauzy, mne osobne priniesli nespochybniteľné dôkazy o tom, že svedkovia, ktorí vypovedali pred týmto senátom, účelovo klamali a orgány činné v trestnom konaní manipulovali dôkazmi. Tieto veci som predpokladal už počas minulého procesu ale dnes ich viem dokázať. To je všetko, ďakujem pekne.“

11:08 K námietkam voči zloženiu senátu sa pripojili aj advokáti ďalších obžalovaných - Zsuzsovej, Kracinu a Dragića. Hovoria o zaujatosti Záleskej.

SkryťVypnúť reklamu

11:00 Námietku voči zloženiu senátu prezentuje Kočnerov advokát Marek Para.

Sudkyňa Záleská totiž ešte koncom roka 2019 bol v senáte, ktorý schvaľoval dohodu o vine pre Zoltána Andruskóa. Ten sa priznal a dostal 15 rokov.

Para preto žiada o nové zloženie senátu.

10:55 Prokurátor Šufliarsky upozorňuje súd na možné nedodržanie nezaujatosti pri rozhodovaní o spojení kauzy Kuciak s kauzou objednávky vraždy. O spojení totiž rozhodol aj sudca Milan Cisárik ako člen senátu.

Ten mal byť pôvodne aj členom senátu Sabovej. Keď ho však určili, tak oznámil svoju zaujatosť. Predtým, teda pri spájaní vecí, ju však akoby nevidel.

Cisárik je bývalý prokurátor a vo veci objednávky vraždy v minulosti vykonával niektoré úkony, keď zaskakoval za kolegu v čase, keď prokuratúra žiadala väzbu pre Zsuzsovú v kauze objednávky vraždy. Práve preto nakoniec nesedí v senáte a nahradili ho Záleskou.

SkryťVypnúť reklamu

"Som toho názoru, že senát by mal dôsledne posúdiť podmienky objektívnej zaujatosti vo vzťahu k osobe sudcu Milana Cisárika, ktorý v čase rozhodovania o spojení trestných vecí musel mať vedomosť o tom, v trestnej veci, v ktorej disponujem postavením poškodeného (objednávka vraždy, pozn. red.) bol činný aj ako prokurátor ÚŠP," poukázal Šufliarsky.

Pridal sa aj Kvasnica, podľa ktorého by takýto chybný postup mohol v budúcnosti narobiť problémy.

"Mohol by hroziť procesný problém. Rozhodoval sudca, ktorý bol zaujatý," vysvetľuje Kvasnica na súde. "(Zaujatosť) sa netýka len veci, v ktorej rozhodoval, ale aj veci, ktorú pripájal," dodal Kvasnica.

10:44 Súd rieši otázku, či ponechá Zlaticu Kušnírovú v konaní ako poškodenú nárokujúcu si náhradu škody. V pôvodnom rozsudku totiž chýbal výrok o náhrade škody poškodenej Kušnírovej, na čo poukázal aj Najvyšší súd.

SkryťVypnúť reklamu

Prokurátor Matúš Harkabus vyhlásil, že s ponechaním Kušnírovej v konaní súhlasí.

Rovnako aj jej právny zástupca Roman Kvasnica požaduje, aby si naďalej mohla uplatňovať práva poškodenej.

10:25 Sabová referovala obsah vyjadrenia vyššej súdnej úradníčky, na ktorú predtým dala podnet vedeniu súdu. Úradníčka vo vyjadrení odkázala na etický kódex sudcu.

9:55 Stále pokračujú procesné postupy, ktoré patria k úvodu hlavného pojednávania. Sabová referuje, že prípad vraždy vrátil na opätovné konanie Najvyšší súd a stručne zhŕňa vytknuté pochybenia.

9:45 Z pondelkového pojednávania sa ospravedlnil generálny prokurátor Maroš Žilinka, a to zo zdravotných dôvodov. Podľa Sabovej je PN.

Rovnako sa ospravedlnil aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý zas čerpá dovolenku. Obaja sú poškodení vo veci objednávky vraždy.

SkryťVypnúť reklamu

9:24 Sabová oznámila, že nepovoľuje zvukový prenos z pojednávaní.

9:23 Kočner vopred súdu avizoval, že nesúhlasí s tým, aby do senátu pribudla sudkyňa Pamela Záleská. Tá nahradila kolegu Ivana Matela, ktorý je dlhodobo PN. Rovnako s touto zmenou nesúhlasí ani Zsuzsová. Dôvody majú povedať o chvíľu na pojednávaní.

9:15 Novými obžalovanými sú údajní komplici v plánovaných vraždách prokurátorov Dušan Kracina a Darko Dragić, ktorý je z Bosny a Hercegoviny. Práve kvôli tomu je na pojednávaní prítomný aj tlmočník, ktorý bude Dragićovi prekladať dianie na súde.

9:10 Predsedníčka senátu Ružena Sabová otvára hlavné pojednávanie.

9:08 Pojednávanie sa začína. Kočnera, Zsuzsovú aj ďalších obžalovaných voviedli do pojednávacej miestnosti na poslednú chvíľu. Zsuzsová pôsobí upravenejšie ako na predošlých pojednávaniach.

SkryťVypnúť reklamu

Na súd prišiel okrem Kuciakovcov a Kušnírovcov aj prokurátor Peter Šufliarsky. V prípade objednávky vraždy figuruje ako poškodený.

Načítavam video...

8:32 Novinári budú tentoraz sledovať proces z vedľajšej miestnosti, a to cez videoprenos. Priamo v malej pojednávacej miestnosti na Špecializovanom trestnom súde budú len procesné strany.

Na megaproces s účasťou zahraničných médií si pôvodne špecializovaný súd požičiaval veľkú miestnosť vo vedľajšej budove Justičnej akadémie. Tentoraz sa predsedníčka senátu rozhodla pojednávať v priestoroch súdu.

8:25 Na súde v Pezinku sa čaká na eskortu s obžalovanými. Kočner je právoplatne odsúdený za kauzu zmeniek televízie Markíza, a to na 19 rokov väzenia. Zsuzsová je zas právoplatne odsúdená za kauzu vraždy primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka z roku 2010, za čo dostala 21 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

0:00 Nová členka senátu, dvaja noví prokurátori a “prilepený“ súvisiaci prípad. Kauza vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa po štyroch rokoch od tragických udalostí dostáva opäť na začiatok.

Na špecializovanom súde sa nanovo začína celý proces, ktorý vrátil Najvyšší súd na prvostupňové rozhodovanie ešte minulý rok v júni.

Tentoraz ho prejednajú aj s prípadom objednávky vraždy prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho. Aj tú si podľa obžaloby objednal Marian Kočner u svojej volavky Aleny Zsuzsovej.

Kým prokuratúra hovorí, že po spojení prípadov sa zlepšuje dôkazná situácia, právny zástupca Kušnírovcov z toho nadšený nie je.

Súvisiaci článok Kvasnica: Spojenie dvoch prípadov kauzu Kuciak spomalí Čítajte 

„Dokazovanie, ktoré vyplýva z pripojenej veci, časovo zaťaží prípad vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ hovorí advokát Roman Kvasnnica.

SkryťVypnúť reklamu

Prípad prejedná senát Ruženy Sabovej, v ktorom sedí aj sudca Rastislav Stieranka a tiež sudkyňa Pamela Záleská.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 4. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 8. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 1. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Na krásnom, modrom Jadrane
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 12 368
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 640
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 288
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 418
 5. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 2 053
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 609
 7. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 477
 8. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 352
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Práve sa stalo

V nemocniciach je aktuálne 220 pacientov.


39m
Ilustračné foto

Na Slovensku zomrelo v apríli najmenej ľudí za posledných osem mesiacov.


SITA 1 h
Hraničný priechod v Ubli.

Umožnili ich vývoz aj cez ďalšie.


1 h
Miroslav Výboh.

Na pojednávaní chce byť obvinený podnikateľ v kauze Mýtnik III osobne prítomný.


TASR 1 h
SkryťZatvoriť reklamu