SME

Ranný brífing: Putinovej horde sa míňa čas, Kotleba ten svoj naťahuje

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Invázia na Ukrajinu sa nevyvíja podľa očakávaní Kremľa. Bez doplnenia zásob vydržia ruskí vojaci najviac tri týždne, odhaduje expert. Ruský prezident Vladimir Putin si napriek tomu naďalej kladie podmienky. Rozhodnutie o tom, či pôjde Marian Kotleba do väzenia, padne neskôr. Kotleba dosiahol odročenie pojednávania, sudcovia však budú mať pri rozhodovaní viac dôkazov.

Nosia masky, hovoria si Anonymous a vyhlásili Rusku kybervojnu. Hackerom sa podarilo už niekoľko útokov, najnovšie hackli streamovacie služby a ukazujú Rusom skutočné zábery z vojny na Ukrajine. Zatiaľ to však vyzerá, že prognózy o kybervojnách v budúcnosti sa nenapĺňajú. Téme sa venuje dnešné vydanie podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Čaká Moskvu porážka? Ruská armáda je podľa experta v rozklade

Desiatky kilometrov dlhý ruský vojenský konvoj severne od Kyjeva najprv vyvolával hrôzu. Už niekoľko dní ho však vojenskí experti považujú za obrovskú dopravnú zápchu, ktorá navyše zablokovala dôležitú trasu všetkým ďalším ruským silám, ktoré by ju potrebovali využiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pribúdajú správy o ruských vojakoch, ktorí sa vzdávajú Ukrajincom. Potvrdzujú to aj videá, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach. Obyčajní Ukrajinci na juhu krajiny zatiaľ vzdorujú ruským vojskám, prechádzajúce tanky sa snažia blokovať či aspoň spomaľovať vlastnými telami.

„Putinova armáda je v rozklade,“ píše v analýze sir Lawrence Freedman, emeritný profesor vojnových štúdií z londýnskej King's College. O tom, ako ruské vojenské ťaženie na Ukrajine dopadne, podľa neho rozhoduje veľa faktorov.

Poukazuje na to, že na ruskej strane môže prísť vytriezvenie, keď spoločnosť pochopí, že jej vláda klamala a mladých Rusov poslal Kremeľ zbytočne na smrť. V analýze Freedman hodnotí, že ruské vojenské ťaženie sa počas prvých jedenástich dní invázie vyvíjalo v príkrom rozpore s očakávaniami Kremľa.

SkryťVypnúť reklamu
  • Rusi sa dnes dokážu pobiť len o panvicu v IKEA: Zjavný nezáujem bežných Rusov o to, čo sa deje za hranicami ich sveta, je dôkazom, že sloboda sa do hláv ľudí nedá importovať žiadnou zásielkovou službou. Dostupné informácie sú len pootvorené dvere, no prekročiť prah dokážu len tí, čo majú slobodu ako integrálnu súčasť seba samých, píše Soňa Jánošová.
  • Kremeľ stále pýta nesplniteľné: Vzdávanie sa impéria je bolestivá záležitosť. Možno by sa Putin mohol poradiť s britskou kráľovnou či s francúzskym prezidentom, ako sa zmierili s faktom, že nebudú svojim bývalým teritóriám vyberať lídrov a kamarátov. Isto budú nápomocní, píše Zuzana Kepplová.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Ukrajinský spravodaj: Dvanásty deň vojenskej agresie na Ukrajine sa niesol v snahe ruských okupačných síl obkľúčiť hlavné mesto Kyjev a ďalšie veľké hlavné mestá. Aj keď ruská armáda postupuje, ukrajinským silám sa stále darí odrážať najväčšie útoky, vykonávať malé protioperácie a narúšať zásobovacie trasy nepriateľa. Prečítajte si najdôležitejšie udalosti z vojny na Ukrajine.
  • Otázky a odpovede o vojne: Ruská armáda pre obrovské straty na Ukrajine stratila zdanie neporaziteľnosti. Už vo štvrtok sa majú uskutočniť rokovania medzi ministrami zahraničných vecí Ukrajiny Dmytrom Kulebom a Ruska Sergejom Lavrovom. Situácia vyvoláva množstvo otázok a nejasností. Pripravili sme odpovede na najčastejšie z nich.
  • Bezletová zóna nad Ukrajinou: Ak by NATO súhlasilo s vytvorením bezletovej zóny nad Ukrajinou, ktorú opakovane žiada zriadiť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, členské štáty by sa tak museli vyrovnať s hrozbou, že vtiahnu celú Európu do priameho vojnového konfliktu s Ruskom. Išlo by o priamu konfrontáciu vojenských síl NATO a Ruska a možnú zámienku na vyostrenie konfliktu.
  • Putinova nová svastika: Písmeno Z, prevzaté z latinky, ktoré v azbuke neexistuje, je dnes pre mnohých Rusov symbolom podpory Vladimira Putina a jeho invázie. Ruská armáda vytvorila písmeno Z napríklad z nášiviek zabitých ukrajinských vojakov. Od začiatku invázie sa z písmena Z stal masový symbol.
  • Rusov čakajú desaťročia hanby: „Vojna, ktorú Rusko rozpútalo proti Ukrajine, je hanba. Je to naša hanba, ale, bohužiaľ, zodpovednosť za ňu budú niesť ešte aj naše deti,“ píše v protivojnovom liste, ktorý podpísali v prvý deň invázie desaťtisíce Rusov. Dnes patrí k tým, čo krajinu opustili, pretože stratili nádej, že Rusko by mohlo byť iné a že v ňom majú budúcnosť, akú si priali. Novinár a spisovateľ Michail Zygar sa zaradil k najnovšej vlne ruskej emigrácie.
  • Rusi obkľučujú Kyjev: Podľa starostu Kyjeva je mesto v obkľúčení a na jeho okrajoch, v mestách Buča, Hostomeľ, Vorzel a Irpiň, prebiehajú ťažké boje. Z mesta Irpiň evakuovali vyše 2-tisíc civilistov. Pozrite si mapy z ruskej invázie na Ukrajinu.
  • Tretie kolo rokovaní: Skončilo sa tretie kolo mierových rozhovorov medzi Ukrajinou a Ruskom. Podľa poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoľaka došlo k malému pokroku ohľadne logistiky humanitárnych koridorov. Dodal, že intenzívne rozhovory sa týkali aj prímeria a bezpečnostných záruk.
  • Zelenskyj žiada lietadlá: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal medzinárodné spoločenstvo, aby poskytlo Ukrajine bojové lietadlá, zároveň vyzval na bojkot ruskej ropy, ropných produktov a iných vývozných komodít.
  • Haag pojednáva k invázii: Medzinárodný súdny dvor sa začal zaoberať žalobou Ukrajiny na Rusko za tvrdenia, že v dvoch neuznaných republikách na svojom území páchala genocídu. Kyjev žiada súd OSN, aby okamžite prikázal Rusku prerušiť vojenské operácie na Ukrajine. Ruská federácia pojednávanie bojkotovala.
  • Kremeľ verbuje Sýrčanov: Moskva v posledných dňoch naverbovala bojovníkov zo Sýrie v nádeji, že pomôžu pri dobytí Kyjeva, vyhlásili nemenovaní americkí predstavitelia. Jeden zo zdrojov povedal, že niektorí bojovníci sú už v Rusku pripravení zapojiť sa do boja na Ukrajine, hoci nebolo bezprostredne jasné, koľko bojovníkov bolo dosiaľ naverbovaných.

Zo zahraničných webov:


Kotlebov verdikt oddialil nový dôkaz, pribudlo mu aj ďalšie obvinenie

Šéf extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba si mal dnes vypočuť definitívny verdikt v kauze šeky, namiesto toho dosiahol odročenie termínu pojednávania. Zároveň má však na krku aj nové stíhanie, ktoré by ho mohlo dostať za mreže aj v prípade, ak by bol v prvej kauze oslobodený.

SkryťVypnúť reklamu

Či bude prokuratúra tento záložný plán potrebovať, sa však zrejme ukáže až o niekoľko týždňov. Na prejednanie v novom termíne sa totiž na Najvyššom súde v obdobných prípadoch bežne čaká približne mesiac.

Zrušenie termínu dosiahol Kotleba tým, že prokurátor špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz na poslednú chvíľu zasielal nové dôkazy. Chcel nimi dokresliť obraz Kotlebu ako extrémistu.

Ide totiž o videá z februárovej parlamentnej schôdze, na ktorej poslanci schválili obrannú dohodu s USA. Kotleba sa vtedy zapojil do opozičného bojkotu rokovania a dvakrát spravil gesto, ktoré niektorým poslancom pripomínalo hajlovanie. Keď záznam zo schôdze predložila prokuratúra na súd ako podporný dôkaz proti Kotlebovi, jeho advokát ihneď protestoval.

Súd tak napokon oznámil, že termín ruší „z dôvodu žiadosti obžalovaného o preštudovanie a oboznámenie sa s novými dôkazmi predloženými zo strany prokurátora, ako aj zaujatia stanoviska k nim“.

SkryťVypnúť reklamu

Chlapec zo Záporožia prišiel na Slovensko sám, už je so svojimi súrodencami

Iba jedenásťročný chlapec z Ukrajiny, ktorý v sobotu sám prekročil slovensko-ukrajinské hranice, je už so svojimi súrodencami v hlavnom meste Slovenska.

Chlapca z ukrajinského Záporožia sa policajtom podarilo spojiť s jeho súrodencami na Slovensku vďaka telefónnemu číslu, ktoré mu jeho mama Júlia Volodymyrivna Písecka napísala pri odchode na ruku.

Súrodenci malého školáka žijú v Bratislave. Jeden z nich v hlavnom meste Slovenska študuje. Policajti súrodencom zavolali a prišli si po chlapca na slovensko-ukrajinskú hranicu. Aby sa mohol vôbec dostať na Slovensko a stretnúť sa so súrodencami, musel prejsť viac ako tisíc kilometrov.

Do pondelka 7. marca prišlo na Slovensko 69 detí z Ukrajiny bez sprievodu. Ak na Slovensku nikoho nemajú, sú umiestňované v centrách pre deti a rodiny. Sú to niekdajšie detské domovy.

SkryťVypnúť reklamu
  • Slováci ponúkajú utečencom ubytovanie: Hotel Garden v Košickej Belej takmer neprežil pandémiu covidu-19. Ešte aj počas omikronovej vlny bol úplne zavretý. Keď vypukla vojna na Ukrajine, majiteľ s prevádzkarom neváhali a celý hotel ponúkli ukrajinským utečencom. Nie sú jediní, kto pomáha utečencom s ubytovaním. Takýchto ubytovacích zariadení sú stovky po celom Slovensku.
  • Mikulca zaskočila vlna utečencov: Roman Mikulec pred dvoma týždňami sebavedome hovoril o pripravených scenároch vývoja, ale dnes krízové centrá na hraniciach manažujú mimovládky a vyčerpaní dobrovoľníci. Tí na takú úlohu z podstaty nemôžu mať dostatočné personálne, materiálne, logistické a organizačné kapacity, takže je len otázka času, kedy sa niečo vážnejšie pokazí, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z domova:

  • Rusi žijúci na Slovensku vojnu odsudzujú: Denis Korolkov a jeho manželka Slovenka Anna žijú od roku 2019 v Bratislave. Keď si mali zvoliť medzi prácou a vychovávaním detí v Rusku a v krajine EÚ, vybrali si to druhé. V Rusku stojí štát proti ľuďom, nie za nimi, hovorí Korolkov. Tvrdí, že ľudia v Rusku sa podľa neho viac budú zaoberať svojou životnou situáciou ako protestmi a zvrhnutím Putina.
  • Ako vyzerá cvičenie Saber Strike: Vodič tanku vyrazil zo základne, aby sa pripojil k útočiacim tankom a obrneným vozidlám pechoty, ktoré robia prienik do pozícií nepriateľa. Hoci naňho spolubojovníci trúbia a mávajú, prejde niekoľko desiatok metrov, kým si uvedomí, že má na tanku otvorené zadné dvierka, ktoré mu vejú vo vetre. Aj takéto úsmevné situácie priniesol tréningový deň vo Vojenskom výcvikovom centre v Lešti.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 3 419 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 6 564 testov. V nemocniciach aktuálne leží 2 547 pacientov, pribudlo aj 17 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo päť ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Putin spravil z Ruska za týždeň Severnú Kóreu

Ruská ekonomika je každý deň čím ďalej tým viac izolovaná od sveta. Z Ruska odchádzajú najväčšie firmy, ruské banky sú odrezané od finančných trhov a akcie ruských firiem v zahraničí odpísali viac ako 90 percent svojej hodnoty. K tomu všetkému sa Ruská centrálna banka snaží zachraňovať rubeľ.

Putinova ekonomika sa za chvíľu prepadne do hlbokej recesie a Rusov uvalí do chudoby. A to všetko sa Putinovi podarilo len za niekoľko dní. Rusko sa postupne mení na novú Severnú Kóreu.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Bratislava si pripravila aj schválila projekt: V procese vydávania záväzného stanoviska došlo v Bratislave ku kurióznej situácii. Mesto totiž vystupovalo nielen ako prísny posudzovateľ, ale aj ako developer. A treba povedať, že Bratislava ako developer mala pri posudzovaní problémy, keď svoje projektové podklady musela dvakrát upravovať. Nakoniec však projekt nájomných bytov na Terchovskej ulici dostal podpis od Matúša Valla.
  • Rekordné ceny plynu: Ceny plynu v Európe vyskočili na nový rekord po tom, ako trhy zareagovali na úvahy západných štátov, najmä USA, zakázať v reakcii na vojnu na Ukrajine dovoz ruskej ropy. V jednom momente vyskočila cena plynu o 79 percent na vyše 340 eur za megawatthodinu. Neskôr sa rast zmiernil.
  • Neudržateľné ceny pekárenských výrobkov: Pre výrobné náklady na produkciu chleba a pečiva odbytové ceny zo začiatku roka nebude možné udržať, tvrdí Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov. Príčinou je nárast cien pšenice a energií a nedostatočná pomoc zo strany štátu.

Ruský gymnasta podporil inváziu na Ukrajine, vyšetrujú ho pre symbol na hrudi

Medzinárodná gymnastická federácia spustila vyšetrovanie Ivana Kuljaka. Ruský gymnasta mal počas medailového ceremoniálu na Svetovom pohári v Dauhe na hrudi symbol Z. Rovnaký majú na Ukrajine ruské tanky a ďalšie vojenské vozidlá.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa predstaviteľov Medzinárodnej gymnastickej federácie Kuljak takto podporil ruskú inváziu na Ukrajine. Rus obsadil na bradlách tretie miesto, zlato získal Ukrajinec Iľja Kovtun, ktorý stál vedľa Kuljaka na stupni víťazov.

Ruskí a bieloruskí športovci, funkcionári a rozhodcovia sa od pondelka nemôžu zúčastniť súťaží FIG alebo súťaží schválených FIG.

Podujatie v Dauhe bolo posledným, na ktorom mohli štartovať. FIG pre inváziu na Ukrajine tiež zrušila všetky súťaže v Rusku a Bielorusku.


Prepáč, utečenkyňou som prvýkrát. Slováci ubytovávajú ľudí z Ukrajiny

Situácia s tisíckami utečencov na Slovensku je pre väčšinu ľudí nová. Podľa Mareka Roháčka zo združenia Návrat, ktoré sa zaoberá vyhľadávaním náhradných rodín pre opustené deti, ale aj sociálnou prácou s rodinami v krízovej situácii, je veľmi dobré, že ľudia na Slovensku na situáciu citlivo reagujú.

SkryťVypnúť reklamu

„V istom zmysle však nemusia byť všetci vnímaví a dostatočne rozumieť tomu, čím ľudia na úteku prechádzajú a čo v tejto situácii presne potrebujú,“ hovorí Roháček. Návrat aj preto začal ponúkať poradenstvo a konzultácie slovenským rodinám aj jednotlivcom, ktorí u seba ubytúvajú ukrajinských utečencov, najmä ženy s deťmi.

„Netreba, aby ľudia, ktorí teraz ubytujú utečencov, mali ihneď ambíciu vyriešiť celý ich problém a budúcnosť. Mali by rozumieť najmä tomu, že treba zabezpečiť praktické veci, vytvoriť im prechodné bezpečie a útočisko po tom, čo si prešli niečím pomerne traumatizujúcim,“ vysvetľuje Roháček.

Úlohou je teda najmä počúvať, vnímať a ponúkať, no nie pretláčať svoje názory či stratégie.

V krátkosti o rodine a vzťahoch:

  • Vegánstvo u detí: Blogerka Barbora Kyšková vychováva svoju štvorročnú dcéru Sophiu odmalička na vegánskej strave. Pre SME hovorí, že mala pred týmto rozhodnutím veľký rešpekt. Vegánstvo detí však stále ostáva témou, ktorá vzbudzuje silné emócie a ani odborníci nie sú v názoroch zajedno.
  • Trápenie, o ktorom sa nehovorí: Mimovoľný únik moču trápil v minulosti skôr ženy stredného až vyššieho veku, ktoré mali za sebou niekoľko pôrodov a vykonávali fyzicky náročnú prácu. Dnes trpí inkontinenciou čoraz viac mladších žien. Inkontinenciu pritom sprevádza viacero nesprávnych mýtov.
  • Druhý raz bojuje s rakovinou: Jana Šišková zistila, že boj s rakovinou je na sociálnych sieťach vykresľovaný najmä cez prizmu pozitívneho prístupu a pacientky sa len málokedy dozvedia o krízach, komplikáciách v sexuálnom živote alebo o tom, aké náročné je byť rodičom počas chemoterapie. Šišková o hovorí o týchto témach aj s čiernym humorom a bez pocitu hanby.

Rozhovory ZKH

Čo robiť lepšie a čo nás čaká dlhodobo s utečencami na Ukrajine? Na čo by mal štát myslieť? A čo najlepšie a najefektívnejšie môžu robiť ľudia, ak chcú pomôcť? Mal by štát viac myslieť na to, že utečencov môžu vykorisťovať obchodníci s bielym mäsom? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Máriou Sliackou, šéfkou UNICEF Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si trochu netradičnú kombináciu lososa a kelu. Neoľutujete.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 246
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 500
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 186
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 107
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 970
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 656
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 843
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 364
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu