SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Ranný brífing: Západ sankcie obchádzal, vojakov u nás prepych nečaká

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Minimálne tretina členských štátov Únie v rokoch 2015 až 2020 aj napriek sankciám naďalej exportovala vojenský materiál do Ruskej federácie. Na Slovensku začína pôsobiť 1200 vojakov zo šiestich krajín NATO. Ubytovacie kapacity pre nich máme dosť chabé.

Na Slovensko mieri raketový systém Patriot, špekulovalo sa, že by sme mohli zase Ukrajine odovzdať náš starý protilietadlový systém S-300. Čo sú to vlastne za systémy, ako chránia náš vzdušný priestor a je vôbec dobrý nápad posielať ich na Ukrajinu? Zistíte v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ospravedlnenie: Včera večer sme vám omylom zaslali ako Ranný brífing Ukrajinský spravodaj, ktorý denne mapuje dôležité udalosti a vývoj na Ukrajine. Ak by ste mali o denný súhrn udalostí na Ukrajine záujem, odoberať ho môžete tu.


Tretina Únie vyzbrojovala Rusko napriek embargu. Analýza spomína aj Slovensko

Po tom, čo Rusko na jar 2014 anektovalo ukrajinský Krym a prokremeľskí separatisti vyhlásili samozvanú Luhanskú a Doneckú ľudovú republiku, nasledovali zo Západu sankcie a postihy.

SkryťVypnúť reklamu

Zďaleka však neboli také príkre ako aktuálne sankcie a ukazuje sa, že viaceré z nich sa nedodržiavali. Príkladom je zbrojné embargo, ktoré Európska únia zaviedla v lete 2014.

Vzťahovalo sa na vývoz zbraní a munície do Ruska. Dostupné dáta však ukazujú, že minimálne tretina členských štátov Únie v rokoch 2015 až 2020 naďalej exportovala vojenský materiál do Ruskej federácie. Jeho hodnota sa vyšplhala na 346 miliónov eur.

Z dát, ktoré vyhodnocoval medzinárodný novinársky tím Investigate Europe, vyplýva, že k trom najväčším exportérom zbraní a vojenskej techniky patrili Francúzsko, Nemecko a Taliansko.

Medzi desiatkou členských krajín, ktoré mali naďalej vyvážať vojenský materiál do Ruska, investigatívci spomínajú aj Slovensko.

 • Ruské ekologické zločiny: Absolútne ignorovanie možných rizík alebo dokonca zámerné odisťovanie všetkých environmentálnych rozbušiek presne ukazuje, že Vladimirovi Putinovi ani náhodou nejde o budúcnosť. Je ako jazdec apokalypsy, po ktorom zostávajú len skaza, smrť a toxický prach, píše Soňa Jánošová.
 • Krátke nohy dohody: Jediný argument v prospech skorej dohody znie, že Rusi s obrovskými ľudskými stratami, demoralizovaným „mužstvom“ a viaznucimi dodávkami palív a potravín na bojiská nebudú spôsobilí na ďalšie manévrovanie. Pričom čoraz zrejmejšie je, že ekonomicky a vnútropoliticky môžu vojnovú kampaň udržiavať pár mesiacov, píše Peter Schutz.

Už sa nevie dočkať amerických zbraní. Kto je čečenský spojenec Putina Ramzan Kadyrov?

Po dvoch vojnách v Čečensku sa stal Ramzan Kadyrov najprv zástupcom premiéra a potom prezidentom. Jeho otec Achmad bol v prvej vojne muftim Čečenska a podporoval snahy o oddelenie územia od Ruska, v druhej vojne však otočil a začal proti separatistom bojovať.

SkryťVypnúť reklamu

Po atentáte na Achmada prebral v roku 2004 pozíciu lídra jeho syn Ramzan. Ten dostal od Putina prakticky voľnú ruku na mučenie a zabíjanie odporcov, ktorých loví aj v zahraničí, a tiež na brutálne zásahy proti homosexuálom.

Výmenou za prísľub, že Čečensko sa už nebude búriť, dostal Kadyrov veľkú autonómiu a zdroje na rekonštrukciu miest po ničivých vojnách. Preto sa z neho stal jeden z najvernejších Putinových spojencov.

Tým je aj pri napadnutí susedného štátu. Pri invázii na Ukrajinu Kadyrov Putina vyzýval na ešte agresívnejší postup.

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Ukrajinský spravodaj: Napriek postupu ruských vojsk a neustálemu bombardovaniu ukrajinská vláda odmieta kapituláciu prístavného mesta Mariupoľ. Ruské vojská medzitým ostreľovali aj čiernomorský prístav Odesa. Rusko sa podľa expertov chystá na dlhú vojnu, Ukrajina tvrdí, že mobilizuje aj 17-ročných brancov. Pozrite si prehľad aktualít z vojny na Ukrajine.
 • Otázky a odpovede o vojne: Ruská vojenská agresia na Ukrajine trvá už takmer mesiac, napriek tomu sa ukrajinská strana bráni. Ruská armáda nedokázala za posledné týždne výraznejšie postúpiť, a preto sa uchyľuje k čoraz častejšiemu bombardovaniu miest. Vojna na Ukrajine vyvoláva množstvo otázok a nejasností. Pripravili sme odpovede na najčastejšie z nich.
 • Rus hovorí otvorene o Putinovi a jeho vojne: Keď na sociálnych sieťach vyzval Rusov, aby išli proti vojne protestovať, na druhý deň ho zatkli a odsúdili na sedem dní väzenia. Teraz mu za akékoľvek náznaky protestu hrozia ešte prísnejšie tresty. Ľudia v Rusku sú podľa Moskovčana Dmitriho Androsova závislí od štátu, a preto sa proti nemu nebúria.
 • Mariupoľ sa odmietol vzdať: Rusko vyzvalo ukrajinské jednotky, aby sa vzdali do 5:00 h moskovského času (03:00 SEČ). Ukrajina kapituláciu odmietla. Podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková vyzvala ruskú armádu na otvorenie humanitárnych koridorov z obliehaného mesta. Pozrite si mapy z ruskej vojny na Ukrajine.
 • Ostreľovanie ukrajinských miest: Ruské sily po invázii na Ukrajinu pokračovali v ostreľovaní ukrajinských miest. V metropole Kyjev zničili nákupné centrum, pričom útok si mal vyžiadať najmenej osem obetí. Ruské ostreľovanie tiež poškodilo nádrž s amoniakom v chemickom závode v meste Sumy severozápadne od Charkova. Záchranným zložkám podarilo poškodenia opraviť a únik zastaviť.
 • Prejav prezidenta Zelenského: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa opäť prihovoril Ukrajincom prostredníctvom videa. "Izraelský premiér Bennett sa snaží nájsť spôsob, ako rokovať s Ruskom. A za to sme vďační. Za každú snahu. Aby sme sa skôr či neskôr začali rozprávať s Ruskom, možno v Jeruzaleme. Toto je to pravé miesto na nájdenie pokoja. Ak je to možné," povedal okrem iného vo videu.
 • Výzva na zastavenie obchodu s Ruskom: Zelenskyj vyzval Európu, aby zastavila obchodovanie s Ruskom. "Prosím, nesponzorujte zbrane tejto krajiny, Ruska. Žiadne eurá pre okupantov. Zatvorte pred nimi všetky svoje prístavy. Nevyvážajte im svoj tovar. Odopierajte energetické zdroje. Zatlačte, aby Rusko opustilo Ukrajinu," povedal ukrajinský prezident.
 • Mierové rozhovory nepokročili: Mierové rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou nijako významne nepokročili, uviedol Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Kyjev zároveň obvinil, že jeho vyjednávači robia Rusku návrhy, ktoré sú pre Moskvu neprijateľné.
 • Nová obranná stratégia EÚ: Štáty Európskej únie sa zhodli na novej obrannej stratégii, ktorá počíta okrem iného s vytvorením brigády rýchleho nasadenia o sile až 5000 vojakov. Ministri zahraničia a obrany členských krajín schválili novú strategickú koncepciu počítajúcu s výrazným zvýšením armádnych výdavkov a investíciami do spoločného vývoja a nákupu vojenského vybavenia a nových technológií.

Zo zahraničných webov:


Vojaci NATO prichádzajú. Na Lešti ich nečaká luxus, žiť budú v stanoch aj kontajneroch

Vo vojnovej zóne by vojakov NATO zo základní nepustili. Na Slovensku, kde majú pôsobiť dlhodobo, ich však postupne budú vídať aj bežní ľudia v potravinách či v reštauráciách. Prichádza 1200-členný kontingent vojakov zo šiestich členských krajín. Svoje rodiny neuvidia asi pol roka, potom ich vystriedajú ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensko prichádzajú odstrašiť Rusko od prípadnej agresie a vyslať signál, že NATO je pripravené brániť sa. Asi 200 nemeckých a holandských vojakov so systémom protivzdušnej obrany pôjde dočasne na Sliač.

„Budú ubytovaní na letisku vo vojenských ubytovniach. Využijú aj stany a kontajnerové baráky. Zatiaľ nevieme, či budú môcť chodiť aj mimo letiska,“ hovorí primátorka Sliača Ľubica Balgová po tom, ako telefonovala s ministrom obrany Jaroslavom Naďom.

Väčšinu ďalších ubytujú vo vojenskom priestore Lešť. „Nie je tam dosť ubytovní vyššieho štandardu. Bývanie v stanoch nebude stačiť,“ hovorí generál Pavel Macko. V čase voľna budú mať vojaci zrejme voľnejší režim a relaxovať budú aj mimo základní. Hlavnou náplňou ich činnosti bude nácvik obrany Slovenska a ochrana vzdušného priestoru.

SkryťVypnúť reklamu
 • Neúplny koniec obdobia neistôt: Čerstvo dovezené Patrioty aj s ich nemeckou a holandskou obsluhou sú jasným znamením, že obdobie neistôt a pochýb je za nami. Ale nie celkom definitívne, keďže mentálni pohrobkovia Varšavskej zmluvy môžu vyhrať ďalšie voľby. Strana, ktorá nepodporila „predsunutú prítomnosť“, by po uchvátení moci mohla vojakov NATO aj vykázať. Odváži sa niekto tvrdiť, že Smer to neurobí? Pýta sa Peter Schutz.
 • Podpora agresora: Dôvodom, prečo sme si doteraz útok Ruska nevšímali, bola nekompetentnosť (Kaliňák, Saková), minimálne ideologické kolaborovanie (Blaha, Danko) alebo priame napojenie, ako ukazujú príklady fašistov. Oni sa už v minulosti totiž zatiahnuť dali a dnes slovami o nezaťahovaní len ukazujú, na čej strane stoja. Nedať sa zatiahnuť, dnes v prvom rade znamená – nepomáhať Ukrajine a nebrániť sa Rusku. Teda podporovať agresora, píše Jakub Filo.
 • Čaputová si za dôveru nekúpila nič: Keď už mala Čaputová prísť o desať percent, mohla povedať, že za každú americkú základňu máme byť vďační a že traviči studní patria mimo spoločnosti a rozprávať sa s nimi bude akurát prokurátor. Možno nabudúce, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z domova:

 • Žilinka sa rozpustiť ĽSNS zatiaľ nepokúsi: Špionážna aféra, pre ktorú Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov, zatiaľ nepovedie k ďalšiemu pokusu o rozpustenie ĽSNS. Generálny prokurátor Maroš Žilinka takýto návrh zatiaľ nepodá. A to aj napriek tomu, že sa v kauze objavujú dvaja ľudia blízki strane Mariana Kotlebu.
 • Agh sa voči verdiktu neodvolal: Trest 13 rokov väzenia a peňažný trest vo výške päťtisíc eur, ktoré Špecializovaný trestný súd v októbri minulého roku uložil v kauze miliónových zmeniek Štefanovi Aghovi, je právoplatný. Odsúdený sa voči verdiktu neodvolal, neurobil tak ani prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.
 • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 2 840 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 5 479 testov. V nemocniciach aktuálne leží 2 385 pacientov, pribudlo aj 23 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostal jeden človek.

SkryťVypnúť reklamu

Doležal s obchvatom Košíc vyhral, traja členovia Rady ÚVO však povedali svoje

Ani jeden minister súčasnej vlády nevystúpil tak ostro voči záverom kontrolnej inštitúcie, ako minister dopravy. Keď sa Andrej Doležal dozvedel, že kontrola Úradu pre verejné obstarávanie našla v tendri na meškajúci obchvat Košíc chybu a chce ho zrušiť, zvolal spolu s primátorom najväčšieho mesta východu tlačovku. Tam krok ÚVO označil za absurdnosť a nezmysel.

Odvtedy parlament prijal účelovú novelu zákona o verejnom obstarávaní. ÚVO už nemá právomoc rozhodovať o eurofondových zákazkach pred podpisom zmluvy, ale až po ňom.

Rada ÚVO, ktorá je odvolacím orgánom a rozhoduje, ak sa verejnej organizácii kritika ÚVO nepáči, musela nakoniec minulý týždeň konanie o obchvate zastaviť. Traja jej členovia však pripojili odlišné stanovisko, kde trvajú na tom, že podmienky súťaže boli diskriminačné.

SkryťVypnúť reklamu

Deň potom, čo Rada stopla konanie, Národná diaľničná spoločnosť už aj podpísala zmluvu s víťaznými firmami na výstavbu obchvatu.

Ak je pravda, že rezort dopravy nesúťažil férovo, ako to pôvodne tvrdil ÚVO, cestu síce môže postaviť, ale Slovensku hrozia takzvané korekcie. Teda bude musieť vrátiť časť eurofondov, ktoré na jej výstavbu použije.

V krátkosti z ekonomiky:

 • Rusi sa v obchodoch nedoplatia: Od začiatku invázie na Ukrajinu už pomaly ubehol mesiac a ekonomické sankcie zmenili Rusko. Krajinu začínajú trápiť rastúce ceny a zväčšujúci sa zoznam firiem, ktoré z trhu odišli. Ako sa vyvíja ekonomika Ruska? Čakajú západ rastúce ceny kvôli výpadkom v produkcii? Aj na tieto otázky odpovedá nové video od Ekonómie ľudskou rečou.
 • Embargo na ruskú ropu: Embargo na dovoz ruskej ropy, ktoré presadzujú niektoré európske krajiny v súvislosti s vojenskou akciou Moskvy na Ukrajine, by malo priamy dosah na každého, vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Rusko už nie je ani najvýznamnejším vývozcom ropy do Číny. Nahradila ho opäť Saudská Arábia. Očakáva sa, že možnosti Ruska sa budú vzhľadom na sankcie Západu zhoršovať.
 • Renault obnovuje výrobu v Moskove: Francúzska automobilka Renault obnovila výrobu vo svojom moskovskom závode. Renault koncom februára pozastavil prevádzku vo svojom závode na montáž automobilov v Moskve pre "vynútené zmeny existujúcich logistických trás", ktoré spôsobili nedostatok komponentov.

Vlhová je ako Shiffrinová z minulosti. Čo bolo jej najlepšie rozhodnutie?

Čo je v alpskom lyžovaní viac? Veľký krištáľový glóbus alebo zlatá olympijská medaila? „Je to ťažké porovnávať. Olympiáda je o jednom dni, veľký glóbus o celej sezóne. Obe boli ťažké po mentálnej i fyzickej stránke,“ priznala slovenská lyžiarka Petra Vlhová.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných dvoch sezónach dosiahla dva kariérne vrcholy. Vlani zdvihla nad hlavu veľký glóbus. Vo Svetovom pohári odjazdila všetkých 31 pretekov. Ako jediná pretekárka.

V tejto sezóne získala zlatú olympijskú medailu v slalome a k tomu pridala aj malý glóbus v hodnotení najtechnickejšej disciplíny. Vo Svetovom pohári štartovala v 25 pretekoch a až trinásťkrát skončila na stupni víťazov. V priemere bola na pódiu v každej druhej súťaži.

Šesťkrát zvíťazila, štyrikrát skončila druhá a tri razy tretia. Dosiahla osem pódiových umiestnení v slalome a päť v obrovskom slalome. Aká bola Vlhovej sezóna?


Metastáz sa bojí každý. Vedci poodhalili, ako vznikajú

Ak vám pri vyšetrení diagnostikujú nádor, vystrašíte sa. Keď však onkológ povie, že nádor už stihol metastázovať, váš strach sa ešte znásobí. Metastázy sú symbolom veľmi zlých správ bez toho, aby sme konkrétne vedeli, ako sa presne vytvárajú.

SkryťVypnúť reklamu

Metastatické bunky sa vyskytujú pri mnohých formách rakoviny. Vznikajú v pôvodných nádoroch, neskôr sa oddeľujú a putujú ďalej. Cestujú cez tkanivá, ktoré ich obklopujú, krvné cievy alebo lymfatické kanály.

Počas svojej púte sa môžu pripojiť k jednému alebo viacerým orgánom - napríklad pľúcam, mozgu, kostiam alebo pečeni a vytvoriť nové nádory nazývané metastázy.

Mechanizmy, ktoré by presne opisovali, ako metastatické bunky u pacientov vznikajú, doposiaľ nie sú známe. Niektoré príčiny sa však podarilo poodhaliť vedcom zo Ženevskej univerzity v novej štúdii.

V krátkosti o zdraví:

 • Deltakron naozaj existuje: Mala to byť iba chyba v analýze, ktorú zapríčinila kontaminácia vzorky. Keď vedci z Cypru na začiatku roka hovorili o hybride delty a omikronu, nikto im neveril. A hoci sa to zdalo byť málo pravdepodobné, po viac ako dvoch mesiacoch skúmania vedci hovoria, že deltakron je skutočný.
 • Ako dlhodobo udržať zdravé stravovacie návyky: Zdravý životný štýl je snom väčšiny ľudí. Premyslená a vyvážená strava v kombinácii s pravidelnou fyzickou aktivitou môže pomôcť dosiahnuť a udržať si optimálnu váhu a znížiť riziko chronických ochorení. Rozhodnúť sa vydať sa na cestu zdravým životným štýlom je ľahké. Oveľa náročnejšie je na nej vytrvať.
 • Homeopatické štúdie sú plné chýb: Hoci ich často odporúčajú športovci, celebrity, influenceri či zástancovia alternatívnej medicíny, vedci zostávajú k ich schopnostiam uzdravovať ľudí aj naďalej skeptickí. Ani nová analýza vedcov z Dunajskej univerzity v Kremse neprichádza s výsledkami, ktoré by hovorili v prospech alternatívnej homeopatickej liečby. Práve naopak.

Podcasty SME

 • Tak bolo: Príbeh Caesara a Kleopatry zmenil chod rímskych dejín
 • SND - Sme Národné: Milan Ondrík: Fyzická nahota je pre mňa jednoduchá. Náročnejšie je vyzliecť sa duševne

Karikatúra

Recept dňa

Ľahké, jednoduché, svieže a zdravé. Také sú dusené kuracie prsia s bylinkami.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 976
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 7 190
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 515
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 662
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 014
 6. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 866
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 347
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu