SME
Nedeľa, 22. máj, 2022 | Meniny má Júlia, Juliána

Ranný brífing: Rusov sankcie bolia, dezinformátori končia na úradoch práce

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Rusi už každodenne pociťujú následky bezprecedentných ekonomických sankcií zo strany Západu. Kedysi bežný sortiment sa stal nedostatkovým tovarom. Dlhodobo zarábali na bludoch, niekoho platila priamo ruská ambasáda. Zásah štátu proti časti dezinfowebov bol zrejme účinnejší, než ich prevádzkovatelia očakávali.

1. apríla sa stal premiérom, hoci to nikdy neplánoval. Eduard Heger je presne rok vo funkcii a bolo to 12 turbulentných mesiacov. Takmer celý čas hasil konflikty v koalícii, a po tom, čo si vláda konečne mohla aspoň trocha vydýchnuť z pandémie, začala sa vojna na Ukrajine. Je Eduard Heger krízový premiér? Darí sa mu vymaniť z područia Igora Matoviča? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME alebo cez aplikáciu Apple, Google, Spotify či RSS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


SME na celý víkend: Máme pre vás mimoriadnu akciu. Len za 52 eur za rok získate víkendové predplatné denníka SME. Každý piatok dostanete priamo do schránky 40-stranové noviny vrátane víkendových príloh, navyše s vloženým časopisom - striedajú sa tituly Index, Historická revue, Lišiak, Torty od mamy a Sme ženy. Ušetríte tak 26 eur oproti kúpe v stánku.

SkryťVypnúť reklamu

Kto mohol, emigroval. Mnohí Rusi doteraz živorili, do krízy vstupujú bez úspor

Kedysi bežný sortiment je dnes v Rusku nedostatkovým tovarom. V mnohých mestách sa už ťažko zháňajú menštruačné vložky aj tampóny, zatiaľ čo ceny zubných pást či pracích prostriedkov stále rastú.

Rusi už každodenne pociťujú následky bezprecedentných ekonomických sankcií zo strany Západu. Ich cieľom je primať Rusko, aby ukončilo agresívnu vojnu na Ukrajine.

Od ruskej invázie na Ukrajinu už ruský trh opustilo viac než 450 zahraničných spoločností. Ešte začiatkom marca platobné spoločnosti Visa a Master Card pozastavili operácie v Rusku. Karty týchto značiek vydané ruskými bankami pravdepodobne ešte fungujú, ale platby z- a do zahraničia sú zablokované.

Rusi sú tak nútení používať platobný systém Mir, týmito kartami však nie je možné platiť napríklad za streamovacie služby, akými sú Netflix či Spotify, ktoré Rusi donedávna hojne využívali.

SkryťVypnúť reklamu

"Ten, kto mohol, z Ruska dočasne emigroval. Len v mojom okolí je päť ľudí, ktorí už Rusko dočasne opustili," približuje Čech žijúci v Moskve.

Nie je jasné, koľko Rusov už krajinu opustilo. V priebehu prvých dvoch týždňov od začiatku invázie podľa ruského ekonóma Konstantina Sonina emigrovalo minimálne 200-tisíc Rusov.

Chce sa vykúpiť alebo je osožný? Abramovičova úloha v rokovaniach nie je jasná

Na jednom zábere tureckej televízie sedí vedľa hovorcu tureckého prezidenta, na ušiach má slúchadlá, takže zrejme počúva preklad toho, čo sa deje za rokovacím stolom.

Ruského oligarchu Romana Abramoviča priamo za stôl neusadili, no už len fakt, že sa zúčastnil na rokovaní ukrajinskej a ruskej delegácie v Istanbule, vyvolalo špekulácie o jeho konkrétnej úlohe.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zdrojov z prostredia rokovania koná často aj na vlastnú päsť, v rámci toho sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Keď sa Zelenského opýtali na Abramovičovu úlohu pri rokovaniach ruskí nezávislí novinári, povedal, že bol spočiatku členom ruského rokovacieho podvýboru a potom sa snažil pomôcť pri humanitárnych záležitostiach, najmä pri evakuácii civilistov z obliehaného Mariupoľa.

"Netuším, čo Abramovič tvrdí alebo robí. Nie je súčasťou rokovacieho tímu," povedal pre BBC ukrajinský veľvyslanec v Británii. "Neviem, či sa chce len vykúpiť, alebo je naozaj osožný."

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Ukrajinský spravodaj: Nepriateľské krajiny budú platiť za energie rubľami, opakuje Rusko, ktoré chce, aby platby prechádzali cez Gazprombank. Ide o porušenie zmlúv, reagujú európske štáty a pomaly sa pripravujú na to, že by Rusi odstavili dodávky plynu úplne. Prečítajte si o najdôležitejších udalostiach z ruskej vojny na Ukrajine.
 • Ukrajinský týždenník: Zástupca šéfredaktorky denníka SME Jakub Filo našiel tri zásadné momenty za ruskú a tri za ukrajinskú stranu. Hovorí aj o tom, ako Ukrajinci prechádzajú do protiofenzívy či ako rokujú s Tureckom o dodaní systému S-400, ktorý Turci pred pár rokmi kupovali od Ruska.
 • Trans ľudia majú problémy: Zi Faámelu je známa ukrajinská speváčka a televízna osobnosť. Patrí k transrodovej menšine, pričom v jej dokladoch je stále vedená pod značkou M – teda muž. Pre nariadenie, že krajinu nesmú opustiť muži vo veku od 18 do 60 rokov, ona a ďalšie transrodové osoby zostali uviaznuté na Ukrajine.
 • Najsilnejšie boje sú na východe: Rusko podniká v oblasti Donbasu najmä letecké útoky. Mestá Rubizne a Popasna sú pod neustálym ostreľovaním a na miesta nie je možné dopraviť žiadnu humanitárnu pomoc. V Lysyčansku vyhorel zásobník ropy na miestnom sklade pohonných hmôt. Pozrite si mapy z ruskej vojny na Ukrajine.
 • Zelenskyj neverí v krásne slová: "Prebieha proces vyjednávania, ale stále sú to len slová. Zatiaľ žiadne špecifiká. O údajnom odsune ruských jednotiek z Kyjeva a Černihivu. O údajnom znížení aktivity okupantov v týchto smeroch. Vieme, že nejde o diverziu, ale o dôsledky vyhnania. Následky práce našich obrancov." Pozrite si príhovor ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
 • Rusi sa preskupujú: Rusko sa nesťahuje, ale preskupuje, vyhlásil šéf NATO Jens Stoltenberg. Oznámil, že Aliancia očakáva zo strany Ruska "ďalšie útočné akcie". "Rusko sa snaží preskupiť, doplniť a posilniť svoju ofenzívu v regióne Donbas," povedal Stoltenberg. Dodal, že Rusko pokračuje v tlaku na ďalšie mestá.
 • Mizerná morálka ruských vojakov: Niektorí ruskí vojaci na Ukrajine odmietajú poslúchať rozkazy a zámerne ničia vlastné vybavenie, uviedol riaditeľ britských spravodajských služieb GCHQ Jeremy Fleming. Rusi podľa neho dokonca omylom zostrelili vlastné lietadlo, celkovo sú veľmi zlé vybavení a majú nízku morálku.

Zo zahraničných webov:


Dezinfoweby po vypnutí: Infovojna funguje, pre ostatných je blokovanie likvidačné

Národný bezpečnostný úrad doteraz zablokoval štyri dezinformačné weby. Hlavné správy prestali fungovať úplne, Hlavný denník a Armádny magazín pokračujú v aktivitách na sociálnych sieťach a Infovojna si ako jediná zachovala svoj pôvodný obsah, ktorý presunula na inú adresu.

SkryťVypnúť reklamu

Prevádzkovatelia Infovojny mali šťastie v tom, že ich web bol zablokovaný až ako posledný. Stihli sa tak na blokovanie pripraviť a presunúť obsah webu na doménu s koncovkou .bz a všetky služby do zahraničia.

Zásah štátu bol zrejme účinnejší, než prevádzkovatelia webu očakávali. V rozhodnutí NBÚ sa píše, že blokovanie zahŕňa aj znemožnenie prístupu do administratívneho rozhrania všetkých služieb spojených s webom, ako aj odmietnutie poskytnúť zálohy, obsah webu či databázy. V takom prípade už presun obsahu webu na zahraničnú doménu nemusí byť taký jednoduchý.

Hlavné správy a Hlavný denník patrili pred blokovaním k najnavštevovanejším webom na slovenskom internete. Od vysokej návštevnosti sa odvíjali aj príjmy z reklamy. Hlavné správy mali navyše časť príjmov od dobrovoľných predplatiteľov a o tieto peniaze zrejme tiež pomaly prichádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

„Hlavné správy boli ekonomicky zlikvidované a dvojciferný počet ľudí, ktorým dávali trvalý zdroj obživy, smeruje na úrady práce,“ napísal na facebooku jeden z redaktorov Hlavných správ Ivan Lehotský.

 • Recept na brániacu sa demokraciu: Ak ani samotná invázia, zaradenie Slovenska na zoznam nepriateľov RF a mapy prerozdelenej východnej Európy kolujúce ruskými médiami neboli dostatočným budíčkom, treba čosi robiť. Pretože to znamená, že časť našich spoluobčanov spokojne povedie demokraciu na porážku (ako sa nám to už opakovane stalo), píše Zuzana Kepplová.

V krátkosti z domova:

 • Lajčákovi ľudia sporne nakúpili: Štátna akciovka, ktorá patrí pod ministerstvo zahraničia, kúpila sporne počas pôsobenia exministra Miroslava Lajčáka nebytové priestory v historickom centre Bratislavy. Lukratívna budova na Gorkého 7 v minulosti patrila oligarchovi Miroslavovi Výbohovi.
 • Slota zostáva na slobode: Bývalý šéf SNS Ján Slota ostáva na slobode aj napriek obvineniu z prijímania úplatku. To, že bude stíhaný na slobode, potvrdil Najvyšší súd. Okrem monitorovacieho náramku sa musí raz týždenne hlásiť probačnému úradníkovi a zároveň musí zložiť písomný sľub, že bude viesť riadny život a že dodrží zákaz styku so svedkami a ďalšími dotknutými ľuďmi z prípadu.
 • Bučku budú stíhať na slobode: Bývalý prorektor na Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši Pavel Bučka, ktorý je obvinený zo špionáže pre Rusko, bude stíhaný na slobode. Rozhodol o tom Najvyšší súd, ktorý po sťažnosti obvineného zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu, pretože nezistil u obvineného dôvody väzby.
 • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 7 334 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 15 828 testov. V nemocniciach aktuálne leží 2 086 pacientov, pribudlo aj 18 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 52 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

NBS naznačuje realitnú bublinu, drahé byty sú vysoké riziko

Podľa najnovších štatistík Národnej banky Slovenska stál štvorcový meter nehnuteľnosti na Slovensku koncom minulého roka v priemere rekordných 2 262 eur.

Rekordný je aj medziročný nárast cien o 22,1 percenta. Napríklad trojizbový byt s výmerou 70 štvorcových metrov zdražel v priebehu uplynulého roka v priemere o 29-tisíc eur. Kto kupoval priemerný trojizbový byt na jeseň 2018, zaplatil zaň o 53-tisíc eur menej ako koncom vlaňajška.

Pre rapídne rastúce ceny nehnuteľností sa množia úvahy, či nejde o nafukovanie realitnej bubliny. NBS to dlho odmietala, ale jej jarná prognóza ekonomického a menového vývoja to v zásade potvrdzuje.

Navyše, situáciu ešte zostrili dôsledky vojny na Ukrajine a utečenecká kríza. Zvýšil sa nielen dopyt po prenájmoch, ale aj záujem o kúpu nehnuteľností, v ktorých Slováci hľadajú bezpečný prístav pre svoje úspory v čase rastúcej inflácie.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

 • Ruble za ruský plyn: Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, podľa ktorého musia takzvané nepriateľské krajiny, medzi ktoré patrí aj Slovensko, platiť za ruský plyn len v rubľoch. Pohrozil, že ak sa tak nestane, dodávky plynu do Európy sa môžu úplne zastaviť. INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky.
 • Priznanie online nepodáte: Do 31. marca bolo potrebné podať daňové priznanie v riadnom termíne, respektíve požiadať o jeho odklad. Podnikateľom na to už niekoľko rokov slúžia elektronické služby na portáli finančnej správy. Tento rok však mnohí daňovníci narazili na problém – vyplnený formulár nemohli elektronicky podpísať.
 • HB Reavis predával, Penta nakupovala: Penta Real Estate oznámila, že od skupiny HB Reavis kupuje v Bratislave rozsiahle pozemky na pravom brehu Dunaja. Penta získala do vlastníctva pozemky s rozlohou 85-tisíc štvorcových metrov. Avizuje, že na nich chce realizovať projekt, ktorý bude kombináciou bývania a kancelárií.

Tunelovanie, lži a dlhy. Príbeh malého klubu sa končí veľkým krachom

Pred zápasom sa symbolicky pochytajú okolo ramien. Hráčom Senice nič iné nezostáva. Nemajú výplaty, preplatené cesty na zápasy, ani vidinu zlepšenia situácie. Majú iba jeden druhého.

SkryťVypnúť reklamu

V sezóne 2015/2016 sa v najvyššej futbalovej súťaži zišli Myjava, Senica a Skalica. Mestá v okruhu niekoľkých desiatok kilometrov vtedy tvorili až štvrtinu ligy.

Skalická účasť trvala len sezónu. Myjava si síce vybojovala miesto v kvalifikácii európskych pohárov, ale o polroka sa z Fortuna ligy odhlásila, po štyroch sezónach. Senický klub hrá medzi elitou dodnes, už takmer trinásť rokov.

Na rozdiel od skalického či myjavského však klub v Senici už čoskoro nemusí existovať. FK Senica sa už roky neúspešne borí s finančnými problémami. Teraz mu hrozí definitívny finančný krach.


Počet ľudí s demenciou stále rastie. Nová štúdia naznačuje, čo by ju mohlo zastaviť

Zo začiatku sa prejavuje nenápadne. Pri prvých príznakoch, medzi ktoré patrí napríklad zabúdanie, mnohí iba mávnu rukou a pripíšu ich pribúdajúcim rokom.

SkryťVypnúť reklamu

Starecká demencia je však vážna duševná choroba, pri ktorej dochádza k úbytku intelektu, poruchám krátkodobej pamäti aj úsudku. Môže dokonca spôsobiť aj zmenu osobnosti a správania.

Na celom svete trpí demenciou viac ako 55 miliónov ľudí, pričom jej najbežnejšou formou je Alzheimerova choroba.

Napriek tomu, že je hlavnou príčinou úmrtia staršej západnej populácie, v súčasnosti nie je k dispozícii žiadna preventívna liečba.

Zmeniť situáciu by mohla štúdia, ktorú nedávno uverejnil odborný časopis PLoS Medicine. Vedci z Cambridgeskej univerzity v nej naznačujú, že vhodným adeptom na prevenciu demencie by mohlo byť lítium.

V krátkosti o zdraví:

 • Reinfekcie omikronom: Reinfekcie vírusom SARS-CoV-2 nie sú ojedinelé a pri omikronovej vlne sú dokonca aj častejšie. Reinfekcie podľa odborníkov vznikajú preto, že naša imunita už často nestačí na to, aby infekcii zabránila. Dôvodom môže byť aj fakt, že imunita, ktorú sme získali očkovaním alebo po prekonaní infekcie, časom klesá.
 • Čo majú spoločné vagína a žralok: Napriek tomu, že približne polovica svetovej populácie má vagínu, mnohé informácie o tomto orgáne ostávajú pre ľudí neznáme. Zatiaľ, čo ju v minulosti odborná literatúra opisovala len ako svalovo väzivovú trubicu, dnes výskumy stále častejšie hovoria o jej komplikovanom ekosystéme.
 • Riziko návratu rakoviny pľúc: Z hľadiska úmrtnosti patrí rakovina pľúc na prvé priečky zo všetkých onkologických diagnóz. Mnohí pacienti, ktorým lekári diagnostikujú počiatočné štádium karcinómu pľúc, ešte majú šancu vyliečiť sa. Najnovšie je tiež možné určiť pacientov vystavených vyššiemu riziku návratu rakoviny pľúc pomocou personalizovaného krvného testu.

Rozhovory ZKH

Ako sa zabavujú jachty? Ako sa vykonávajú sankcie v EÚ a ako na Slovensku? Čo najviac zabolí ruských oligarchov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s advokátom Taylor Wessing Andrejom Leontievom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

 • Index: Korporáty chcú od štátu iný prístup. Vedia ho aj veľa naučiť, odkazujú mu
 • Ľudskosť: Psychologička: Aj počas vojny u susedov treba robiť veci, čo nás tešia
 • Ľudia píšu Tisovi: Môj život je v rukách prozreteľnosti, píše mladík Tisovi

Karikatúra

Recept dňa

Citrónové rezy, linecké pečivo aj muffiny. Upečte si výborné zákusky a koláče s citrónovou polevou.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 682
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 4 355
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 4 252
 4. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 3 069
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 029
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 412
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 363
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 014
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na Slovensku

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 1 h
Jeden medveď už pod kolesami električky zahynul.

Ich pohyb po koľajisku je častý.


21. máj

V nemocniciach je aktuálne 258 pacientov.


4 h

Spravodlivosť čakala na Heydricha v zákrute.


a 1 ďalší 7 h
SkryťZatvoriť reklamu