BRATISLAVA. Respirátory budú od štvrtka povinné len v domovoch sociálnych služieb a nemocniciach. Ruší sa tiež povinná karanténa po kontakte s pozitívne testovanou osobou.
Po stredajšom rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Úrad verejného zdravotníctva SR vydal nové vyhlášky.
"Respirátory budú povinné už iba v zariadeniach sociálnej starostlivosti, a to pre návštevníkov a personál pri kontakte s pacientom. V tom istom režime to bude aj v nemocniciach a iných zdravotníckych zariadeniach," vyhlásil minister. Platiť budú viaceré výnimky.
Respirátor môžu nahradiť rúškom
Horné dýchacie cesty nebudú musieť mať prekryté klienti zariadení sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti, rovnako ani zamestnanec, ktorý sa nachádza na pracovisku sám.
Výnimku budú mať aj deti do šesť rokov, osoby so závažnými poruchami autistického spektra či osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. Rovnako sa povinnosť nebude vzťahovať ani na umelcov pri podávaní umeleckého výkonu, účinkujúcich pri nakrúcaní dokumentárneho filmu alebo tlmočníkov do posunkovej reči v rámci výkonu povolania.
Výnimka sa v týchto priestoroch týka aj zariadení spoločného stravovania v čase potrebnom na konzumáciu jedla či nápojov, návštevy wellness, prírodných a umelých kúpalísk.
Respirátor budú môcť nahradiť rúškom zamestnanci v špecifických podmienkach - ak majú kožné ochorenia tváre, u ktorých by nosenie respirátora mohlo ochorenie zhoršiť, alebo ak majú chronické ochorenia dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou," ozrejmila Račková.
Rušia sa kapacitné obmedzenia
Povinnosť nosiť respirátor sa tak ruší aj v divadlách či MHD. Hlavný hygienik Ján Mikas v tejto súvislosti pripomenul, že nosenie respirátora má aj napriek uvoľneniu opatrení význam, pretože takéto priestory môžu pre mnohých ľudí naďalej predstavovať riziko.
Všetky prevádzky a hromadné podujatia okrem toho, že fungujú v režime základ, sú bez kapacitných obmedzení alebo obmedzení otváracích hodín.
"Organizátori tak majú voľné ruky a na podujatiach môžu využívať 100 percent kapacity bez limitujúcich režimov, a tak letné koncerty, festivaly a kultúrne podujatia môžu fungovať tak ako pred pandémiou," doplnilo ministerstvo kultúry.
O karanténe môže rozhodnúť lekár
Osoby, ktoré boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, už nebudú povinné absolvovať karanténu. O povinnosti nastúpiť do karantény pre osobu po úzkom kontakte však môže rozhodnúť lekár.
"Napríklad, ak by tento kontakt mohol ohroziť osobu imunodeficientnú alebo podobne," priblížil hlavný hygienik SR Ján Mikas.
V prípade izolácie osoby po pozitívnom výsledku testu zmeny nenastávajú. Naďalej je povinná izolovať sa na päť dní a rovnako päť dní po ukončení izolácie platí aj povinnosť nosiť respirátor. Ak po piatich dňoch izolácie u pacienta naďalej pretrvávajú príznaky ochorenia covid-19, o ukončení izolácie rozhoduje lekár.
Epidemiologická situácia na Slovensku sa podľa ministra zdravotníctva naďalej zlepšuje. Denný počet pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, ako aj denný počet príjmov do nemocníc, klesli oproti minulému týždňu takmer o polovicu. Menej je tiež hospitalizovaných s ochorením COVID-19 i pacientov vyžadujúcich umelú pľúcnu ventiláciu.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Aktuálne opatrenia na Slovensku
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať pri pozitívnom teste na Covid-19