Nominácie do volebných komisií
Do volebných komisií môže delegovať jedného člena a jedného náhradníka politická strana alebo koalícia, ktorá podáva kandidátnu listinu pre voľby do obecného zastupiteľstva.
Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka doručí politická strana alebo koalícia vedeniu samosprávy v lehote uvedenej v rozhodnutí o vyhlásení volieb.
Okrskové komisie musia mať minimálne päť členov. Ak sa počet jej členov zníži pod päť a nie je náhradník, chýbajúcich členov vymenúva starosta obce.
Prvé zasadanie okrskovej volebnej komisie sa uskutoční v lehote uvedenej v rozhodnutí o vyhlásení volieb. Zvoláva ho starosta obce. Okrsková volebná komisia je zriadená na celé volebné obdobie.
Ako sa stať členom volebnej komisie?
Niektoré politické strany majú na svojich webových stránkach formuláre alebo prihlášky, takže existuje možnosť, že sa členom komisie stane osoba bez členskej politickej príslušnosti, ak vyhovie kritériám daného politického subjektu.
Členovia komisie nesmú svojím správaním alebo svojím odevom pôsobiť na voličov v prospech alebo neprospech kandidujúcich subjektov a kandidátov.
Volebná komisia si určí zo všetkých členov svojho predsedu a podpredsedu žrebom. Žrebovanie riadi zapisovateľ volebnej komisie.
Zamestnávateľ nesmie zakázať výkon člena komisie
Členovia volebnej komisie a zapisovateľ majú nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy alebo s náhradou platu v sume jeho priemerného zárobku. Samostatne zárobkovo činná osoba má nárok na náhradu, ktorá sa rovná pomernej časti minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou.
Výkon funkcie člena volebnej komisie a zapisovateľa volebnej komisie je iným úkonom vo všeobecnom záujme.
Odmena za členstvo vo volebnej komisii
Členovia okrskových a miestnych volebných komisií a zapisovatelia dostávajú za jeden deň práce počas volieb odmenu 77 percent z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predposledný kalendárny štvrťrok pred štvrťrokom, v ktorom sa konajú voľby pripadajúce na jeden pracovný deň. Suma by mala presiahnuť 56 eur.
Predsedovi komisie patrí odmena zvýšená o 30 percent, zapisovateľovi o 25 percent. Odmenu vypláca obec. Výdavky spojené s voľbami sa uhrádzajú zo štátneho rozpočtu a už nepodliehajú zdaneniu.
V minulosti okrskárom platila daňová povinnosť, alebo povinnosť nemocenského a zdravotného poistenia. V dôsledku toho za prácu dostali nižšiu odmenu a pritom dochádzalo aj k zbytočnej byrokracii.
Nepodpísanie zápisnice nemá vplyv na jej platnosť
Okrsková volebná komisia vyhotoví zápisnicu o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku v elektronickej podobe prostredníctvom informačného systému štatistického úradu.
Dva rovnopisy vytlačenej zápisnice podpisujú predseda a ostatní členovia okrskovej volebnej komisie. Okrsková volebná komisia bezodkladne po podpísaní zašle elektronicky vyhotovenú zápisnicu príslušnej volebnej komisii.
Ak niektorý z členov okrskovej volebnej komisie zápisnicu o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku nepodpísal, môže v zápisnici uviesť dôvody nepodpísania. Nepodpísanie zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku nemá vplyv na jej platnosť.
Informácie pre voličov v regionálnych voľbách 2022
- Ako správne voliť vo voľbách 2022?
- Prehľad predvolebných diskusií
- Volebné urny
- Ako voliť mimo trvalého bydliska alebo zo zahraničia?
- Všetky informácie pre voličov na stránke ministerstva
Výsledky regionálnych volieb 2022
- Oficiálne výsledky regionálnych volieb 2022
- Výsledky regionálnych volieb 2022
- Výsledky komunálnych volieb 2022
- Výsledky volieb do VÚC 2022
- Zvolení primátori
- Zvolení starostovia
- Zvolení župani
- Zvolení poslanci v komunálnych voľbách 2022
- Zvolení poslanci vo voľbách do VÚC 2022
Často kladené otázky

Beata
Balogová
