Nedáš úplatok, dostaneš nulu. Úradníci sa so žiadateľmi hrali
Podnikatelia v agrobiznise často poberali peniaze na pôdu, ktorá im nepatrila, skupinky okolo miestnych agrobarónov čudným spôsobom dostali desiatky miliónov eur a o korupcii prehovorili aj ľudia zvnútra Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorá má farmárom tieto peniaze rozdeľovať.
Minulý rok aj pre takéto kauzy hrozilo, že PPA príde o akreditáciu. Jaroslav Jánoš, ktorý dočasne prebral vedenie PPA v čase obnovovania nevyhnutnej akreditácie pre agentúru, teraz v rozhovore pre SME opisuje, ako takéto kauzy vznikali.
Facky nemajú miesto v žiadnom liečebnom procese
Hovorí, že porušovanie práv detí v detských psychiatrických zariadeniach ho neprekvapuje, pretože o ňom pravidelne počúva od svojich detských klientov aj od ich rodičov.
Obmedzený kontakt s rodinou, nevhodné či násilnícke správanie personálu k deťom považuje za niečo, čo s medicínou, psychiatriou ani psychoterapiou nemá nič spoločné.
"Žiaľ, mnohí sa boja hovoriť verejne, čomu rozumiem. Už dlhodobo upozorňujem, že tieto veci, naopak, psychický stav detí zhoršujú," hovorí český detský psychiater a psychoterapeut Peter Pöthe.
Denník SME ho oslovil, aby sa vyjadril k niektorým praktikám, ktoré sa objavili v jedinej slovenskej detskej psychiatrickej liečebni Hraň, no nie sú ojedinelé ani v iných zariadeniach.
Pripravila zákon proti technologickým gigantom: Hranice cenzúry nakreslia súdy
Je dôležité, aby sme proti technologickým gigantom konali spoločne, hovorí pre SME Margrethe Vestagerová, podpredsedníčka Európskej komisie pre Európu pripravenú na digitálnu éru.
Verí, že do konca funkčného obdobia, v ktorého polovici sa teraz nachádza, sa jej podarí zaviesť do praxe legislatívu, ktorá by napríklad nútila sociálne siete skúmať, či ich činnosť neohrozuje demokraciu, a problémy potom riešiť. Veľké spoločnosti by tiež nemohli zneužívať svoje postavenie, inak by im hrozili prísne sankcie.
Teraz im môžeme len pripomínať, že sa k týmto krokom zaviazali v kódexe, hovorí Vestagerová.
Zdravotnícky analytik: Za ďalšou pandémiou môžu byť teroristi
Ani na budúcu pandémiu nie sme pripravení, lebo sme nevyriešili základný problém, hovorí pre SME americko-čínsky odborník na verejné zdravotníctvo Yanzhong Huang. Štáty sa totiž stále riadia v prvom rade svojimi záujmami.
V rozhovore vysvetľuje, prečo by za ďalšou pandémiou mohli byť teroristi, ako riešeniu škodí, keď sa diskusia posúva do politickej roviny, alebo či by americká reakcia vyzerala inak, ak by v marci 2020 nebol prezidentom Donald Trump.
Veľa obyčajných Číňanov verí, že za pandémiou sú Američania a ruské tvrdenia o Ukrajine ich v tom utvrdzujú, priznáva Huang v rozhovore.
V Rusku berieme aj stratové zákazky, len aby sme vyrábali
Verejnosť ho vníma ako vlastníka futbalového klubu Slovan Bratislava. Ivan Kmotrík je však v prvom rade podnikateľom. Začínal pri knihách, postupne svoj biznis rozšíril do ďalších odvetví. Dnes podniká vo výrobe obalov, v zdravotníctve a potravinárstve, venuje sa realitnému developmentu.
Ako jeden z mála podnikateľov súhlasil s tým, že INDEXU poskytne rozhovor v rámci seriálu Oligarchovia.
V rozhovore, ktorý vznikol kombináciou e-mailovej korešpondencie a osobného stretnutia, sa vraciame ku Kmotríkovým biznisovým začiatkom, venujeme sa sporu s vládou ohľadom Národného futbalového štadiónu i situácii v Rusku, kde jeho skupina vlastní fabriku v Rostove nad Donom.
Na rozdiel od behu, plávanie je šport naozaj pre každého
„Keď niekto precitne v tridsiatke a uvedomí si, že by sa mal viac starať o svoje zdravie, väčšinou začne behať. Okamžite však začne cítiť okostice, kĺby a svaly, dva dni po behu má príšernú svalovú horúčku a nemôže sa ani hýbať ,“ hovorí pre SME Matúš Putala, ktorý pracuje ako odborný asistent na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave.
Pri cvičení v bazéne odpadajú tuhé nárazy o podložku. Preto je plávanie ideálnym športom pre ľudí trpiacich nadváhou a obezitou, ale aj pre športovcov, ktorí utrpeli zranenie a dlhšie nemohli cvičiť.
Rusi majú bližšie k Číňanom ako k Európanom, so slobodou by si neporadili
Má výzor filmovej hviezdy a filmárska sláva patrí k jeho rodine, no o tom sa mu vôbec nechce rozprávať.
Ukrajinský režisér Ihor Ivanko dostal od úradov povolenie, aby sa v Bratislave mohol zúčastniť premiéry filmu, v ktorom rekonštruuje život svojho dedka, slávneho kameramana, ktorý dnes trpí Alzheimerom a veľa si už nepamätá. Aké pekné, že vojenské pravidlá na chvíľu ustúpili umeniu, povedali sme mu, keď sme ho stretli pred kinom.
Nie, namietal. Neprišiel som kvôli filmu, prišiel som, aby som mohol povedať, čo sa u nás deje. Lebo keď sa táto vojna skončí, Rusi to poprú, ako už popreli veľa vecí zo svojich dejín, keď im nevyhovovali.
Ich konanie považuje Ivanko za nepochopiteľné. Hľadať v ich myslení logiku, však považuje za márne.
Keď som pokorne sklonil hlavu a prijal zmeny v živote, vždy som bol odmenený
Veronika a Martin sú na ceste k dospelosti, láske, sebaprijatiu a vyrovnaniu sa s vlastnou rodinnou minulosťou. Stretávajú sa na internete v chatovej skupine nazvanej Planéta Krypton. Zdôverujú sa aj s tým, čo by nikomu inému nepovedali, no zároveň si dali sľub – nikdy sa nestretnú.
Český herec, režisér a scenárista Jiří Mádl si k svojim zabehnutým profesiám pridáva ďalšiu – spisovateľ. Príbeh spomínanej dvojice priniesol na stránkach svojho debutového románu Přitažlivost planety Krypton, ktorý vyšiel začiatkom júna.
Hoci tvrdí, že najsilnejšie sa cíti práve na filmovom pľaci, písanie uňho nie je nič prekvapujúce. „Počul som, že kniha sa má písať s takou odvahou, akoby si ju nikdy nemal nikto prečítať a o to som sa snažil,“ hovorí v rozhovore pre SME.
Pokúsili sme sa ho urobiť inak, než je bežné. Z jeho románu sme vybrali niekoľko výrazných a zaujímavých citátov a tie poslúžili ako odrazový mostík k filozofovaniu – o knihe, vzťahoch a aj rolách, ktoré v živote hráme.
Dajte do titulku, že to ja všade tlačím Adelu
Dvadsaťdvaročný išiel na konkurz do Telerána, zobrali ho do správ. Bol z toho nešťastný, no dnes je spravodajstvu vďačný za všetko, aj za svoju ženu. Už si zvykol, že ho považujú za karieristu, ktorý sa všade tlačí, a že sa oženil s Adelou, aby sa zviditeľnil.
Pritom do všetkých projektov bol oslovený. Tak to bolo aj pri najnovšej kvíz šou Na love.
Viktor Vincze netušil, že tento rozhovor sa zrazu zmení na kvíz, ale dal to. Okrem odpovedí na kvízové otázky nám rozprával o svojej vášni pre lietanie, aj o tom, ako sa dá takáto aktivita skĺbiť s jeho ekologickým zmýšľaním.
Som dnes vďačná za to, čo som si odplakala, veľmi to človeka formuje
Úprimný rozhovor o tom, že ťažké veci nás v živote formujú, aby sme neskôr mohli žiť príjemne vyrovnaní. A o tom, že aj keď sa z času na čas herec objaví na obrazovke, musí zostať obyčajným človekom. Lebo presne ním je a vždy aj bude.
Múdra, pokorná a obyčajne-neobyčajná Zuzana Tlučková.
Rozhovory ZKH
- Minister školstva Branislav Gröhling: SaS sa k stolu vráti, keď nás nebudú na koaličnej rade urážať
- Europoslanec Vladimír Bilčík: Ak by bol riaditeľom RTVS znova Rezník, bol by to prúser
- Minister obrany Jaroslav Naď: Médiá sú k Matovičovi neférové, ale k Židom sa prirovnávať nemal
Podcasty SME
- Ľudskosť: Katka Feldeková o bipolárnej poruche: Každý máme právo cítiť sa zle
- Zblízka: Maskér Juraj Steiner: Nemal som snahu všetko prikrášľovať
- Dejiny: O Rusku si nerobil ilúzie. O tom, kto bol Bohdan Pavlů, hovorí historička Bohumila Ferenčuhová

Beata
Balogová
