SME

Ranný brífing: Národné parky chcú spoplatniť, kauzu Mikulec si užil Fico

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Viaceré národné parky uvažujú o zavedení vstupného. Už dnes sa platí v Slovenskom raji, dobrovoľné vstupné plánujú Malá Fatra aj Vysoké Tatry. Platený vstup do prírodných rezervácií je v zahraničí bežný už niekoľko desaťročí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred rokom bola zverejnená nahrávka, na ktorej bývalý šéf NAKA Branislav Zurian a bývalý šéf finančnej správy František Imrecze hovoria o údajnej korupcii ministra vnútra Romana Mikulca. Čo vieme po roku o Mikulcovom škandále?

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Chcete sa kochať? Zaplaťte si. Národné parky chcú spoplatniť vstup

Neopakovateľné výhľady z vysokých končiarov Tatier, prechádzky popri horských jazerách či adrenalínové výstupy po rebríkoch Slovenského raja. Kto sa chce kochať slovenskou prírodou, mal by si vstup do jej národných parkov zaplatiť. Aspoň symbolicky.

SkryťVypnúť reklamu

Viaceré národné parky v poslednom období uvažujú o zavedení aspoň dobrovoľného vstupného. Platený vstup do prírodných rezervácií je v zahraničí bežný už niekoľko desaťročí.

Na Slovensku sa zatiaľ platí len v Slovenskom raji. Uvažuje o tom však aj Národný park Malá Fatra a na zavedenie dobrovoľného vstupného sa pripravuje Tatranský národný park.

"Súčasťou dobrovoľného poplatku za vstup by malo byť aj poistenie v horách," vraví šéf TANAP-u Pavol Majko o prípravách na spoplatnenie návštevy národného parku vo Vysokých Tatrách.

Hoci výška poplatku ešte nie je stanovená, mala by sa podľa neho pohybovať okolo jedného eura alebo tesne nad ním. Zaplatiť tento dobrovoľný príspevok by malo byť možné aj cez aplikáciu v mobile.

Polícia zahmlievala, Fico prekrúcal. Čo ukázala Mikulcova korupčná kauza

Mal to byť dôkaz toho, že korupčné aféry sa netýkajú len nominantov Smeru, ale aj súčasnej vlády. Dokonca priamo ministra vnútra Romana Mikulca a súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

SkryťVypnúť reklamu

Pred rokom časopis Plus 7 dní zverejnil nahrávku, na ktorej sa hovorí, že Mikulec zobral úplatok ešte ako šéf vojenských tajných za vlády Ivety Radičovej. V rovnakom čase sa úplatky podľa nahrávky rozdávali aj na Lipšicovom ministerstve vnútra.

Na zverejnenej nahrávke zo začiatku roka 2021 o tom debatoval vtedajší riaditeľ NAKA Branislav Zurian s bývalým šéfom finančnej správy Františkom Imreczem – nominantom Smeru, ktorého o niekoľko dní zadržala polícia a obvinila ho korupcie.

Imrecze sa na začiatku rozhovoru ubezpečoval, že sa nenahráva. Zurian, ktorý sa do vedenia polície dostal tiež za éry Smeru, ho presviedčal, že ide o „dôverný rozhovor“.

Zverejnenie nahrávky využil predseda Smeru Robert Fico. „Prečo Mikulec nesedí vo väzbe?“ pýtal sa. Keďže skutočne išlo o podozrenie z korupcie ministra a o nahrávke neskôr zostalo ticho, SME sa po roku pozrelo na to, kam sa kauza posunula.

SkryťVypnúť reklamu
  • Ako ľalie: Síce vôbec nie je fajn, ak polícia nevyšetrila podozrenia na Mikulcovu korupciu poriadne a vtedajší šéf Policajného zboru Peter Kovařík menil odpovede ako rukavičky, Fico však krásne ukazuje, na základe čoho sa podľa neho majú dávať ľudia do vyšetrovacej väzby. Je to stranícka príslušnosť, píše Nataša Holinová.

V krátkosti z domova:

  • Zaujímavá minulosť vily pod Slavínom: Objekt, ktorý znalci prirovnávajú k vile Tugendhat, stojí v Bratislave pod Slavínom na Novosvetskej ulici. Jedným z hlavných spoločných prvkov je, že z ulice pôsobia obe vily nenápadne. Jedinečná bratislavská vila Pfeffer má podobne ako vila Tugendhat svoj príbeh. Neskončil sa však slávne.
  • Kríza koaličným stranám neuškodila: Voľby v júli by vyhrala strana Hlas, za ktorú by hlasovalo 20 percent opýtaných, vyplýva z prieskumu AKO pre TV Joj. Druhá SaS by získala 14,7 percenta a tretí Smer len o 0,1 percent menej.
  • Leto už covidu nedokáže zabrániť: Po prvýkrát od vyhlásenia svetovej pandémie koronavírusu sa uprostred letnej sezóny rozbieha čoraz viditeľnejšia nová vlna ochorení. Ani teplé počasie doteraz spájané s ústupom ochorení nárastu nedokáže zabrániť. Dovolenky, festivaly, kúpaliská či púte tento trend podporujú.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 471 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 083 testov. V nemocniciach aktuálne leží 316 pacientov, pribudla aj jedna obeť ochorenia Covid-19.

Psom nevysvetlíte, že prebieha vojna. Mačky bombardovanie prespali

Šulc je pouličný mix. Čierny ako uhoľ, ale má žiarivé a láskavé oči. Na uchu mu visí žlté číslo, identifikátor psa. Je na ňom sto dvanástka – náhodná symbolika európskeho čísla tiesňového volania. Jeho papuľa so žiarivo bielymi zubami sa nevie zastaviť, ako sa pokúša olízať 77-ročnú Asju Serpinskú.

SkryťVypnúť reklamu

Je v ňom ešte kus šteňaťa. Má približne rok a do útulku v Hostomeli, pár kilometrov od Kyjeva, prišiel spolu s asi dvadsiatkou ďalších počas najsilnejšieho ostreľovania ruskými jednotkami.

Asi tridsať psov míny a iná munícia zabili, ďalšia päťdesiatka zo strachu utiekla, Aj tak ich v útulku dnes žije asi osemsto spolu s asi stovkou mačiek. Stará sa o ne Serpinská so šiestimi zamestnancami a desiatkami dobrovoľníkov.

Serpinská sa im v tomto útulku na ploche 1,3 hektára venuje už 22 rokov. O zvieratá sa stará odmalička. Rešpekt, úctu a lásku k nim mala vrytú z detstva v učiteľskej rodine.

Sama bola učiteľkou a matematičkou. To robila 40 rokov spolu s bojom za práva zvierat. Aj dnes je popredným hlasom vo viacerých organizáciách lobujúcich za zlepšenie stavu ochrany zvierat na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Ako prežívajú ukrajinskí umelci: Ľudí pracujúcich v kultúre je zasiahnutých zrejme viac než populácie pracujúcej v iných odvetviach. Web Kontramarka, ktorý predáva lístky na divadelné predstavenia, síce dokazuje, že aj ich život sa postupne vracia do bežných koľají, ale je to naozaj iba pomaly a postupne.
  • Nárast počtu ruských hrobov: V Rusmi ovládaných oblastiach prudko narastá počet hrobov. Pribúdajú ich stovky. Vyplýva to zo správy mimovládnej organizácie Centre for Information Resilience. Na Starokrymskom cintoríne v Mariupole pribudlo podľa autorov správy asi 1000 nových hrobov za približne päť mesiacov.
  • Ruské "dobrovoľnícke mobilizácie": Rusko spustilo "dobrovoľnícke mobilizácie", chce doplniť nedostatok vojakov v čase ofenzívy. Ak by v každom regióne vznikla aspoň jedna jednotka zložená zo 400 mužov, prápory by mohli do konca augusta získať až do 34-tisíc vojakov.
  • Vyšetrovanie vojnových zločinov: USA a viac ako 40 ďalších krajín v Haagu, kde sa nachádza sídlo Medzinárodného trestného súdu, podpísali politickú deklaráciu o vzájomnej spolupráci pri vyšetrovaní a stíhaní vojnových zločinov na Ukrajine.
  • Šojgu nariadil pritvrdiť: Ruský minister obrany Sergej Šojgu priletel na Donbas, jednotkám nariadil, aby zosilneli útoky proti Ukrajine, informoval rezort. Vojaci majú podľa Šojgua zabrániť tomu, aby Ukrajinci podnikali útoky v okupovaných územiach.
  • Ukrajinci si pochvaľujú raketomety: Raketové útoky ukrajinských síl zničili v posledných týždňoch viac ako 30 ruských vojenských logistických centier a výrazne znížili útočný potenciál Ruska, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany. Hovorca ministerstva Oleksandr Motuzjanyk zdôraznil úlohu, ktorú pri týchto útokoch zohrali americké salvové raketomety HIMARS.
  • Rusi posilňujú obranu: Rusko v obave z postupu ukrajinskej armády posilňuje svoje obranné pozície v okupovaných oblastiach na juhu Ukrajiny, uviedlo britské ministerstvo obrany. V Rusmi ovládanom meste Melitopoľ sprísnili bezpečnostné opatrenia. Ruské sily presúvajú personál, vybavenie a muničné sklady medzi Mariupoľom a Zaporožím, a taktiež v Chersonskej oblasti.
  • Odrazené útoky pri Slovjansku: Ozbrojené sily odrazili ruské útoky pri Slovjansku, oznámil ukrajinský generálny štáb, podľa ktorého bola vojenská i civilná infraštruktúra terčom mohutnej delostreleckej paľby. Ruská armáda znova ostreľovala aj oblasti miest Siversk a Bachmut, kde delostrelectvom zasiahla desiatky obcí.
  • Zelenskyj opäť odvolával: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa tajnej služby SBU Ivana Bakanova a generálnu prokurátorku Irynu Venediktovovú. Dôvody svojho rozhodnutia zatiaľ nespresnil.

V krátkosti zo zahraničia:

  • Británia mení vedenie: Som si vedomý, že môže ísť o moju poslednú ministerskú funkciu, povedal pri odstupovaní z pozície šéfa rezortu financií Rishi Sunak. Už však nedodal, že tomu tak môže byť pre to, lebo by sa radšej videl vo funkcii budúceho britského premiéra.
  • Trumpová pri Donaldovi váhala: V sedemdesiatych rokoch emigrovala zo socialistického Československa, amerického miliardára Donalda Trumpa si vzala v roku 1977. Rozviedli sa o 15 rokov neskôr. Z jej autobiografie pod názvom Raising Trump, ktorá vyšla v preklade Ako vychovať Trumpa, vyplýva, že najpyšnejšia je na to, ako vychovala svoje tri deti.
  • Ako zvládajú migráciu mužov ženy v Mexiku: Roky žijú bez svojich manželov, ktorí odišli za lepším zárobkom do Spojených štátov amerických. Pôvodné obyvateľky v juhomexickom štáte Oaxaca majú vďaka migrácii väčšiu autonómiu a niektoré sa angažujú v miestnej politike.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Zvrat na realitnom trhu? Analytici hovoria o citeľnom ochladení

Realitný trh je osobitý v tom, že na ekonomické zmeny reaguje pomalšie ako iné odvetvia. Zmena trendu trvá často aj niekoľko mesiacov a trhoví hráči si ju uvedomia až s odstupom času.

V slovenských realitách v posledných rokoch platilo, že dopyt prevyšuje ponuku, a tak ceny rástli aj vtedy, keď nemuseli. Zdá sa, že minimálne jeden ukazovateľ sa už mení. Analytici hovoria o "citeľnom ochladení" záujmu.

Spoločnosť Bencont Investments v najnovšej analýze zmapovala situáciu s novostavbami v Bratislave v druhom štvrťroku tohto roka. Z pohľadu vývoja na trhu je to dôležité obdobie, lebo jar a jeseň sú hlavnými sezónami predaja bytov.

Podľa Bencontu sa v druhom kvartáli predalo 491 bytov, kým v rovnakom období vlaňajška to bolo vyše osemsto, čo predstavuje medziročný pokles o 39 percent.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • V čele PPA stál známy obvineného Kvietika: „Nulová tolerancia korupcie je moja priorita.“ Takto prezentoval zavedenie nových protikorupčných opatrení v štátnej Pôdohospodárskej platobnej agentúre koncom minulého roka jej šéf Jozef Kiss. Podľa všetkého nefungujú stopercentne. V rovnakom čase do agentúry prijali funkcionára z hotela, v ktorom sa mali v minulosti preberať darčekové tašky súvisiace práve s rozdeľovaním agrodotácií.
  • Financovanie nájomných bytov: Záujem o účasť na projekte nájomných bytov na Slovensku prejavili štyri finančné skupiny. Ide o fínsky stavebný koncern YIT, Vienna Insurance Group, švédsku skupinu Heimstaden a firmu bwsg. Dohromady by tieto skupiny mohli alokovať do projektu 6 miliárd eur, ktoré by pokrývali zhruba 40-tisíc nájomných bytov.
  • Zákaz dovozu ruského zlata: Eurokomisia navrhla zakázať dovoz ruského zlata do Európy. V rámci sankcií chce tiež obmedziť vývoz vojensky použiteľných produktov a vylúčiť dopad sankcií na vývoz potravín.

Klub z dediny zaskočil Slovan, Weiss pred médiá poslal asistenta

Na malý futbalový štadión s kapacitou štyritisíc sa zmestí celá obec. Podbrezová má iba tritisícpäťsto obyvateľov. Na Slovensku je unikát. V najvyššej futbalovej súťaži nehral nikdy klub z takej malej obce.

SkryťVypnúť reklamu

A nováčik súťaže sa v sobotu predviedol veľkolepo. V prvom kole Fortuna ligy Podbrezová zdolala doma majstrovský Slovan 2:1. „Vieme hrať ešte lepšie,“ vravel v rozhovore pre TV Dajto tréner Roman Skuhravý.

Jeho súper Vladimír Weiss starší oproti zápasu Ligy majstrov na pôde Dinama Batumi postavil totálne odlišnú základnú zostavu, vymenil všetkých hráčov. Jeho syn Vladimír Weiss nebol ani na súpiske.

Weiss starší krátko po zápase pre televíziu Dajto nešiel hodnotiť zápas, poslal Borisa Kitku. A asistent trénera alternoval aj na tlačovej konferencii. Čo sa stalo? Možno Weiss vyhodnotil, že by pod emóciami povedal verejne niečo, čo by neskôr ľutoval.


Seriál o Mikulášovi Dzurindovi s Adym Hajdu bol už takmer hotový. HBO ho však neodvysiela

Už nechýbalo veľa, aby český režisér Jan Hřebejk dokončil seriál Víťaz o bývalom slovenskom premiérovi Mikulášovi Dzurindovi. Bol v postprodukcii a na jeseň mal mať premiéru na HBO Max.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto toho prišla americká spoločnosť s radikálnym rozhodnutím, že v strednej Európe zastavuje všetky lokálne produkcie a z programu sťahuje aj tie, ktoré už boli hotové.

Z ponuky odstránila napríklad aj špionážny seriál Bez vedomia s Táňou Pauhofovou v hlavnej úlohe.

Seriál Víťaz vznikal podľa scenára Zuzany Dzurindovej, dcéry slovenského politika. Nemal byť celkom o politike, ale skôr o tom, ako z nej Mikuláš Dzurinda odišiel a snažil sa znovu zapojiť do rodinného života. Hlavnú úlohu dostal Ady Hajdu.

V krátkosti z kultúry:

  • Skutočný príbeh vraha Floyda: Únosy, znásilnenia, úteky, zmeny identity, smrť, nové a nové odhalenia. Ak by to bol hraný triler, človek by si povedal, že filmári to s tými zvratmi prehnali. Že je to krkolomné, nepravdepodobné a vykonštruované. Lenže príbeh dokumentu Girl in the Picture, ktorý uvádza Netflix, hovorí o udalostiach, ktoré sa skutočne stali.
  • Najťažšia úloha Emmy Thompsonovej: Pre producentov a režisérov bola jasne zaškatuľkovaná: to je tá, čo sa hodí na postavy milých žien a poslušných manželiek. Emma Thompson sa naučila s dešpektom pozerať na svoje telo a nebolo pre ňu vôbec ľahké postaviť sa nahá pred zrkadlo, ako si to vyžadovala scéna v jej novom filme Veľa šťastia, pán Veľký.
  • O šikane na konzervatóriu: „Mnoho mojich spolužiakov odchádzalo zo školy s psychickými aj fyzickými problémami. Na škole sme mali najrôznejšie poruchy príjmu potravy, jedna spolužiačka mala do osemnástich, zrejme aj v dôsledku anorexie, dva malé infarkty a tak ďalej,“ hovorí o šikane na strednej umeleckej škole speváčka Nora Ibsenová.

Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na argumenty prezidentky ohľadom Matovičovho balíčka? A čo hovorí na obchádzanie legislatívnych procesov touto vládou? Zvykli si na to počas pandémie? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Martinom Magálom, advokátom a viceprezidentom Americkej obchodnej komory.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Bryndzové, slané aj sladké. Vybrali sme pre vás recepty na tradičné pirohy.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 276
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 372
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 184
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 215
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 859
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 358
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 553
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 143
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský v drese Montreal Canadiens. V pozadí tréner Martin St. Louis.

Montreal mohol potvrdiť postup do play-off, ale jeho víťazná séria sa skončila na čísle 6.


TASR
Oscar Piastri a Lando Norris.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Bahrajnu.


Jamal Musiala sa teší z gólu v zápase 12. kola Borussia Dortmund - Bayern Mníchov.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 12. apríla. Aký je program dňa?


Slovenský deblový pár Tereza Mihalíková a Viktória Hrunčáková

Hrunčáková a Mihalíková triumfovali v troch setoch.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu