Na Matoviča ani neviem nájsť správne slová
Keď televízia Markíza hľadala do svojej vedomostnej súťaže Na love skupinu takzvaných lovcov nabitých vedomosťami, všetci traja víťazi konkurzu boli učitelia.
"Niekedy som neporozumel otázke, ktorá bola pomerne jednoduchá a ja som tam hľadal niečo zložité," hovorí učiteľ Štefan Jurča, ktorý bol jedným z nich. Podstata relácie Na love bola v tom, že obyčajní súťažiaci v tíme najskôr museli správne odpovedať na čo najviac vedomostných otázok. Aby uspeli a získali peňažnú výhru, potrebovali potom v dueli poraziť lovca. Po odvysielaní dvadsiatich častí relácia tento týždeň skončila.
Učiteľ z Levíc tiež v rozhovore vysvetľuje, aký má plat ako učiteľ alebo prečo niektorí učitelia veria dezinformáciám a ako vníma hašterenie ministra financií Igor Matoviča a ministra školstva Branislava Gröhlinga o učiteľských platoch.
V Rusku máme bližšie k Turkménsku ako k Slovensku
Ruskú politiku ostro kritizoval ako scenárista v televízii v 90. rokoch. Keď sa k moci dostal Vladimir Putin, jeho program zakázali. Ruský satirik Viktor Šenderovič odišiel z Ruska napriek tlakom len minulý rok, keď ho úrady zaradili na zoznam takzvaných zahraničných agentov.
Vladimir Putin podľa neho infikoval ľudí imperialistickým myslením, jeho propaganda je efektívnejšia ako tá Hitlerova. Napriek tomu Putina Rusi skôr tolerujú a po jeho odchode si nájdu iného vodcu.
„Ak jedného dňa zmizne, bublina jeho podpory spľasne a nikto z tých 80 percent nevyjde do ulíc,“ vraví satirik. Bez viac slobody podľa neho čaká Rusko rozpad.
Vďaka migrácii môžu ženy prehodnocovať mačizmus
„Krok za krokom sa do komunít dostávajú informácie o ľudských právach. Ženy sa učia, že môžu žiť bez násilia, že nemusia byť neustále tehotné, že majú právo brať antikoncepciu,“ hovorí mexická sociálna antropologička Charlynne Curiel.
Vo svojich výskumoch sa dlhodobo venuje štúdiu žien, ich úlohe v rodinách a komunitách, ako aj ich politickej participácii. Dlhé roky pracovala v regióne La Mixteca v juhomexickom štáte Oaxaca.
Ich testy na rakovinu si všimli farmafirmy. Slovákom môžu priniesť milióny

Vedci z mladej slovenskej firmy Glycanostics sa usilujú o zásadnú novinku v diagnostike rakoviny prostaty. Vyvinuli testy na detekciu ochorenia na základe vyšetrenia krvi – bez potreby nepríjemného zákroku, teda biopsie.
Startup, ktorí založili vedci Ján Tkáč a Tomáš Bertók a neskôr sa k nim pridala Eva Kováčová (súčasná riaditeľka firmy), stojí pred príjemným rozhodovaním. O ich produkt už prejavujú záujem globálne farmaceutické spoločnosti.
„Chceme si vybrať partnera, ktorý nám bude najviac vyhovovať. Do finále by sme chceli dostať dvoch, s ktorými by sme vyjednávali podmienky licenčnej zmluvy a z nich vybrali tú, ktorá bude najlepšia.,“ vravia v dvojrozhovore pre INDEX Eva Kováčová a Ján Tkáč.
Šanca, že Nord Stream 1 už Rusi nespustia, je vysoká
Vojna na Ukrajine komplikuje svetový trh s energiami už vyše pol roka. Ruský diktátor Vladimir Putin využíva plyn ako geopolitickú zbraň, tlačí ňou na krajiny, ktoré podporujú Ukrajinu.
Štáty Európskej únie sa snažia naplniť plynové zásobníky aj z iných ako ruských zdrojov. Tento trend sa zrejme ešte zintenzívni po trvalom zastavení plynovodu Nord Stream I.
V posledných týždňoch ním z Ruska prichádzalo len 40 percent obvyklého objemu, od 11. júla má desaťdňovú „technickú prestávku“ a otázne je, či sa po nej opäť rozbehne.
„Je ťažké predvídať, čo Rusko urobí. Väčšina európskych lídrov zastáva názor, že potrebuje peniaze na chod vojny. Podľa mňa je však šanca, že Nord Stream I stopne úplne, celkom vysoká,“ mieni Kristine Berzina, expertka think-tanku German Marshall Fund pre bezpečnostnú a obrannú politiku.
Nasledujúca zimná sezóna si preto vyžiada aj dočasný návrat k výrobe elektriny a tepla z uhlia, čo je však v rozpore s dlhodobými plánmi EÚ, ktorými chce čeliť klimatickej kríze.
„Menšie oneskorenie v plnení klimatických cieľov nie je nič hrozné, ak nás to zároveň uchráni od života pod nadvládou Ruska,“ hovorí Kristine Berzina v rozhovore pre INDEX.
Webbov teleskop môže nájsť druhú Zem. Odhalí aj záhadu mladých hviezd v strede Galaxie
Vyhradený čas na pozorovanie cez vesmírny teleskop Jamesa Webba získala aj vedecká skupina, v ktorej je aj slovenský astrofyzik Michal Zajaček.
Prvé zábery z výkonného teleskopu ho prekvapili. Teší sa aj na záber Webba z centra našej Galaxie. Práve tu chce skupina vedcov pomocou teleskopu potvrdiť svoju hypotézu o hviezdach, ktoré by sa v nehostinnom srdci Mliečnej cesty podľa doterajších znalostí nemali rodiť.
Keď mám zavolať lekárovi, dve hodiny sa psychicky pripravujem a 400-krát to odložím
Poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) aj autizmus jej diagnostikovali až po tridsiatke. Na instagramovom profile ADHD in 30 približuje cez komiksy svoj život s oboma diagnózami.
"Mám skúsenosti, že ma to ovplyvňovalo v bežnom živote, človek potom žije v strachu, či bude schopný pracovať a nepríde o prácu. Existenčne to dokáže veľmi ovplyvniť," hovorí v rozhovore pre SME Zuzana Žiaková, ktorá pracuje v knižnici a externe študuje psychológiu.
O ADHD žien by sa malo viac hovoriť. Kompenzujú si to perfekcionizmom, ktorý ich vyčerpáva
K problematike poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) sa dostal cez vlastnú skúsenosť s ňou. ADHD mu diagnostikovali po tom, čo sa uňho prejavili úzkosti a depresia, keď začal zlyhávať na vysokej škole.
"Ľudia s ADHD zažívajú v priemere viac neúspechov a kritiky, čo sa prejavuje na základnej a strednej škole. Majú problém aj so sebadôverou a sebahodnotou, čo je spojené so zlyhávaním v bežných situáciách v živote, škole či v práci," vysvetľuje v rozhovore pre SME Radovan Kyrinovič, školský a výchovný poradca na bratislavskom gymnáziu.
V Paríži som videl hrať Bolka Polívku a to zmenilo môj život
Mojím osudom už bude navždy divadlo, myslel si Geoffrey Rush, keď oslavoval štyridsiatku. Žiadnu veľkú rolu dovtedy nemal a ani už v takú nedúfal.
No ponúkli mu úlohu geniálneho klaviristu Davida Helfgotta, ktorému výchova despotického otca spôsobila hlbokú traumu a psychickú chorobu, no vďaka hudbe dokázal byť šťastný.
Dostal za ňu Oscara a prišli ďalšie veľké roly, medzi nimi v Pirátoch z Karibiku a vo filme Kráľova reč.
S úlohou hviezdy je, zdá sa, vyrovnaný. Avšak s časom, ktorý medzitým ubehol, už tak veľmi nie. Keď prišiel do Karlových Varov, kde si našiel čas aj na rozhovor pre denník SME, zaujal ho plagát s číslovkou 56. Toľko rokov má festival.
„A aj ja. Presne na taký vek sa dnes cítim,“ začal naše rozprávanie.
Môj zatiaľ nedosiahnuteľný duel? Matovič a Fico
Nebojí sa tvrdých oponentov, väčším orieškom sú tí, čo neodpovedajú na otázky a stratia sa vo vlastných myšlienkových labyrintoch. Na umravnenie diskutérov používa niekoľko slovných trikov, ak nezaberú, pustí jingel alebo dokrútku.
Nie je takej témy, do ktorej by zo strachu nešla. „Keď je človek súčasťou verejného života, je to aj jeho ochrana. Paradoxne vás chráni to, čo vás robí zraniteľným,“ hovorí moderátorka diskusnej relácie Na hrane Jana Krescanko Dibáková.
Aj to, že sa stala terčom útokov a spravodajských hier, považuje za bolestnú, ale veľmi poučnú a užitočnú skúsenosť.
O šikane na konzervatóriu: Na prvej hodine nás učiteľ rozdelil na prasatá a neprasatá
„Občas premýšľam nad tým, či by som dnes ako tridsiatnička uniesla niektoré situácie, tlak na výkon a vôbec pomery. Musím povedať, že si tým nie som istá. Výsledkom toho bolo, že mnoho mojich spolužiakov odchádzalo zo školy s psychickými aj fyzickými problémami. Na škole sme mali najrôznejšie poruchy príjmu potravy, jedna spolužiačka mala do osemnástich, zrejme aj v dôsledku anorexie, dva malé infarkty a tak ďalej...“ hovorí o šikane na strednej umeleckej škole speváčka Nora Ibsenová.
Rozhovory ZKH
- Novinár Matúš Burčík: Nič podobné ako zrušenie stíhania Trnku som za celú kariéru nezažil
- Advokát Martin Magál: Táto vláda si ľahko zvykla na obchádzanie legislatívy
- Novinár Vlado Šnídl a aktivista Jakub Goda: Prečo je Slovensko tak náchylné veriť hoaxom?
Podcasty SME
- Ľudskosť: Novinárka Stanislava Harkotová po návrate z Ukrajiny: Každý, koho som oslovila, mal silný príbeh
- Index: Chlebové témy doplníme modernými, hovorí nová prezidentka odborov Monika Uhlerová
- Dejiny: Trnavské hradby prečkali husitov i vynález pušného prachu, hovorí archeológ a pamiatkar Peter Grznár

Beata
Balogová
