
Článok sme aktualizovali po poslednom rokovaní o budúcnosti vlády
BRATISLAVA. Javí sa, že najvážnejší problém po odchode SaS z koalície čaká vládu v hľadaní chýbajúcej väčšiny v parlamente. Ešte akútnejšie však bude pre premiéra Eduarda Hegera (OLaNO) obsadenie štyroch uprázdnených ministerských postov.
Uprostred mnohonásobnej krízy vyvolanej pandémiou, ruskou inváziou na Ukrajinu, infláciou a hroziacim skokovým nárastom cien elektriny a plynu, bude premiér musieť nahradiť aj skúsené dva a pol roka pôsobiace tímy vo vedení ministerstiev hospodárstva, zahraničných vecí, školstva a spravodlivosti.
Keďže riešenie krízy neprinieslo ani tretie rokovanie a požiadavka SaS na odchod ministra financií Igora Matoviča z vlády nebola splnená, líder strany Richard Sulík oznámil, že ministri za SaS podajú demisiu najbližšiu stredu po rokovaní vlády.

Rekonštrukciu vlády bude mať v rukách Eduard Heger a jeho strana, ktorá má len 50 členov a bude musieť rýchlo presvedčiť aj úplne nových ľudí, aby jej pomohli s riadením rezortov.
Zoznámiť sa s riadením ministerstva pritom trvá mesiace, niekedy aj vyše pol roka, tvrdí bývalý minister hospodárstva za SaS Juraj Miškov.
„Bude to o jóbovkách. Tí noví ľudia nebudú mať čas, budú tú len krízoví manažéri. Každé ráno prídu na ministerstvo a povedia si – dobre, aký malér je dnes?“ vykresľuje Miškov pozíciu náhradníkov.
Nároky na miesta vo vláde môžu mať aj zostávajúci členovia koalície zo Sme rodina a Za ľudí.
Najmä pre stranu Veroniky Remišovej by bolo politickým víťazstvom, ak by znova prebrala rezort spravodlivosti, ktorý stratila po minuloročnom prestupe Márie Kolíkovej do SaS. Súboj o nové posty by mohol poškodiť vzťahy aj v zostávajúcej trojkoalícii.
Bude nástupcom Sulíka Matovičova pravá ruka v oblasti hospodárstva, poslanec Peter Kremský? Kto nahradí špičkového diplomata Ivana Korčoka na čele rezortu diplomacie?