SME

Ranný brífing: Doktor práv Fico je nepoučiteľný, Kyjev zachránilo číre odhodlanie

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Smer sa vlani pri referende nepoučil. Prinajmenšom jedna z dvoch otázok, pod ktoré zbierali podpisy občanov, je v rozpore s tým, čo minulý rok odporúčal Ústavný súd. Väčšina z oslovených ústavných právnikov preto odporúča prezidentke Zuzane Čaputovej, aby sa obrátila na Ústavný súd.

Mala to byť trojdňová špeciálna operácia, s kľúčovou časťou v Kyjeve. Ukrajinci však útok na svoje hlavné mesto odrazili a vojna s Ruskom trvá dodnes. Americký denník Washington Post teraz dopodrobna popísal, čo sa v prvých dňoch vojny odohrávalo, čo Rusi pokazili a ako sa Ukrajinci ubránili. Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


SME ženy: Ak si v piatok kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín SME ženy. Prečítate si v ňom rozhovor so známou slovenskou šperkárkou Petrou Toth. Priblížime vám život po slovensky v šatníku, na cestách aj v dizajne našich domácností a k tomu tradičné slovenské jedlá z kuchyne manželov foodblogerov známych ako Coolinári. SME na celý víkend spolu s magazínom SME ženy stojí len 1,50 eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Smer sa pri referende nepoučil. Otázky by experti znova poslali na Ústavný súd

Opozičné strany na čele so Smerom sa z minuloročného fiaska pri pokuse o referendum príliš nepoučili. Prinajmenšom jedna z dvoch otázok, pod ktoré zbierali podpisy občanov, je v rozpore s tým, čo minulý rok odporúčal Ústavný súd. Upozorňujú na to viacerí experti na ústavné právo.

Denník SME sa ich pýtal, ako vnímajú navrhované referendové otázky a či by ich aj v tomto prípade mal ešte posúdiť Ústavný súd.

Opozičné strany sa chcú v referende pýtať ľudí, či by mala vláda bezodkladne podať demisiu. Ústavný súd pritom minulý rok v júli upozornil, že referendové otázky by mali vytvárať pravidlo a nemôžu byť jednorazové.

„Sporný predmet referenda je v rozpore s princípom generality práva,“ vysvetľoval v tom čase predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina z oslovených ústavných právnikov preto opäť odporúča prezidentke Zuzane Čaputovej, aby sa aj v tomto prípade obrátila na Ústavný súd.

  • Fico Čaputovej nedá pokoj: Referendum, ako jej ho Fico predložil, Čaputová vyhlásiť nemôže. Vynucovanie demisie vlády hocikým iným ako parlamentom je donebavolajúca perfídnosť, pri ktorej nejestvuje iná možnosť, len sa obrátiť na Ústavný súd. To Ficovi vytvorí priestor trepať o „zmarenom referende“, čo je napokon aj jeho hlavný cieľ, píše Peter Tkačenko.
  • Najlepšia politická zoznamka: Plahočenie s hárkami a škatuľami prináša ešte ďalšie benefity pre organizátorov. Mohli by sme priam hovoriť o mäkkej sile referenda, keďže ponúklo lákavú postcovidovú príležitosť sa opäť družiť. Pre politikov to bola zámienka obiehať regióny, duriť pobočky aj sympatizantov k akcii a tiež im to uľahčovalo argumentačnú prácu, píše Zuzana Kepplová.

Správam RTVS bude šéfovať bývala markizáčka, o svojej vízii hovoriť nechcela

Novou šéfkou televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky RTVS bude od 1. septembra Andrea Fajnorová, doteraz viedla investigatívnu reláciu Reportéri.

SkryťVypnúť reklamu

Fajnorová, v minulosti Paulínyová, je známa divákom ako dlhoročná redaktorka TV Markíza, no vo verejnoprávnom médiu pôsobila aj v minulosti.

V roku 2012 bola dramaturgičkou a tímlíderkou relácií Občan za dverami a Reportéri. RTVS vtedy viedla Miloslava Zemková a v manažmente pôsobil aj súčasný generálny riaditeľ telerozhlasu Ľuboš Machaj. Po príchode nového vedenia Václava Miku z RTVS v roku 2013 odišla a vrátila sa do komerčnej televízie.

Podľa Machaja vybrala Fajnorovú na pozíciu šéfky televízneho spravodajstva nová riaditeľka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Mária Hlucháňová.

Fajnorová nahradí v pozícii Petra Nittnausa, ktorý po odchode Vahrama Chuguryana viedol správy. V telerozhlase však zostáva ako súčasť tímu spravodajského okruhu :24.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • SaS zrejme nepodporí štátny rozpočet: Dnešné rokovanie zmenu pozícií neprinesie, po odchode SaS do opozície jej poslanci zrejme nepodporia štátny rozpočet Igora Matoviča, predpokladá štátny tajomník ministerstva spravodlivosti za SaS Ondrej Dostál. Za nešťastné by považoval, keby okrem SIS a generálneho prokurátora pripadlo Sme rodina aj ministerstvo spravodlivosti.
  • Reakcia na prepustenie maďarských meteorológov: Šéfku maďarskej meteorologickej služby a jej zástupcu odvolali, pretože ich predpoveď počasia nevyšla. Na situáciu v Maďarsku v rozhovore reaguje generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu Martin Benko a vysvetľuje, prečo niekedy predpovede počasia nevychádzajú.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 466 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 343 testov. V nemocniciach aktuálne leží 489 pacientov, pribudli aj dve obete ochorenia Covid-19.

Západ čakal na porážku, Zelenskyj pripúšťal rezignáciu. Ako Ukrajina ubránila Kyjev

Americký denník Washington Post na základe rozhovorov s viac ako sto ľuďmi vrátane prezidenta Volodymyra Zelenského, jeho ministrov či generálov zrekonštruoval, čo v prvých dňoch pomohlo Ukrajine ubrániť Kyjev, v čom sa Vladimir Putin prepočítal a prečo sa pôvodne 72-hodinová operácia skončila 36-dňovým neúspechom.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidenta Zelenského viacerí kolegovia aj zahraniční lídri žiadali, aby Kyjev opustil. Odporúčalo mu to vedenie prezidentskej stráže aj poradca Oleksij Arestovyč. Kremeľ podľa denníka Washington Post očakával, že vláda na čele so Zelenským z mesta rýchlo ujde a Kyjev tak zostanú brániť len slabšie ukrajinské jednotky.

Za neúspechom Ruska v ťažení na Kyjev bola podľa analýzy aj pripravenosť Ukrajiny a podcenenie zo strany Ruska. Napriek tomu, že Zelenskyj varovania zľahčoval, ešte pár dní pred začiatkom invázie ukrajinská armáda presúvala vybavenie, lietadlá aj personál z letísk a kasární na provizórne miesta.

Ukrajine pomohla aj poloha Kyjeva. Počas ruského postupu Ukrajinci zničili napríklad mosty cez rieku Irpiň na západ od Kyjeva alebo zbombardovali hrádzu Kyjevskej priehrady, čím zaplavili niektoré obce severne od hlavného mesta.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Posilnenie ruskej armády: Ruská armáda musí prijať do konca roka 2023 ďalších 137-tisíc vojakov. Dekrétom to nariadil ruský prezident Vladimir Putin. Dekrét však nehovorí, či sa zmení branná povinnosť alebo sa bude armáda spoliehať na nábor dobrovoľníkov. Nariadenie má zvýšiť početný stav ruskej armády zo súčasných zhruba 1,9 milióna na 2,04 milióna mužov.
  • Obete útoku v Čaplyne: Počet obetí ruského raketového útoku na železničnú stanicu v Čaplyne stúpol na 25. Pri ostreľovaní obytnej oblasti a železničných objektov prišli o život aj dve deti, oznámil Kyrylo Tymošenko z kancelárie prezidenta. Zranenia utrpelo ďalších 31 ľudí, doplnil Tymošenko s tým, že záchranné a pátracie operácie na mieste útoku sa už skončili.
  • Útoky na zdravotnícke zariadenia: Zo strany ruskej armády sa na zdravotnícke zariadenia a techniku sa uskutočnilo 473 overených útokov. Zahynulo pri nich 98 ľudí a ďalších najmenej 134 utrpelo zranenia, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia. Takmer 400 z týchto útokov zasiahlo zdravotnícke zariadenia. Zničili tiež sanitky, sklady a zásoby materiálu.

V krátkosti zo sveta:

  • Reportáž z povolebného Maďarska: Snaha maďarskej vlády Viktora Orbána zadotovať ceny pohonných hmôt na čerpacích staniciach nedopadla tak, ako mnohí dúfali. Nepomohlo ani obmedzenie pre pre cudzincov, ktorí nemohli využiť nižšie ceny. Výsledkom je, že k palivu sa nedostávajú ani miestni. To nie je jediný problém, ktorý Maďarsko zažíva päť mesiacov od volieb.
  • Sucho odkrýva zabudnuté pamiatky: Jedno z najhorších zaznamenaných období sucha v Európe znížilo hlavné vodné toky kontinentu a odhalilo unikáty ako prehistorický kamenný kruh nazývaný aj „španielsky Stonehenge“, bojové lode z druhej svetovej vojny či varovné „hladové“ kamene.
  • Vyhynutý morský obor v Číne: Dugong, obrovský bylinožravý morský cicavec, ktorý stovky rokov obýval južné vody Číny, v krajine funkčne vyhynul. Dugong je známy ako najjemnejší morský obor a jeho pomalé, uvoľnené správanie spôsobilo, že bol zraniteľnejší ako iné druhy zvierat. Stále síce žije v iných častiach sveta, ale všade čelí podobným hrozbám ako v Číne.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Krajniak opravil Ficov nezmysel. Ako sa zmenia dôchodky?

Vládou prešla novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka, ktorá po takmer desiatich rokoch priniesla dôležité zmeny. Ak prejde parlamentom, čo pri súčasnej koaličnej kríze nie je isté, mohla by platiť od januára budúceho roka.

V návrhu zákona sú zapracované dôležité reformy, ktoré Krajniakovi navrhovala Národná banka Slovenska a Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií. K tejto zmene v druhom pilieri sa slovenská vláda zaviazala aj v pláne obnovy, je jednou z podmienok vyplatenia miliárd eur z Európskej únie.

Novela opravuje chybu vlády Roberta Fica, ktorá v roku 2013 rozhodla o presune všetkých dôchodkových úspor z negarantovaných akciových do garantovaných dlhopisových fondov.

SkryťVypnúť reklamu

Sporitelia, ktorí svoju dôchodkovú správcovskú spoločnosť vyslovene nepožiadali, aby úspory nepresúvala, prišli v ďalších rokoch o šancu zarobiť na raste akciových trhov.

  • Prvá skúška užšej koalície: Ak sa na prvej porozpadovej schôdzi vôbec podarí otvoriť rokovanie našej slávnej snemovne, budeme doslova v priamom prenose sledovať, ako sa menšinovej koalícii bude dariť vyčarovať väčšinu hlasujúcich. Azda je symbolické, že medzi prvými rébusmi bude osud reformy druhého piliera, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Ako zarobili očné kliniky: Operácie očí sú čoraz viac populárne – najmä pokiaľ ide o korekcie dioptrií, teda krátkozrakosti, ďalekozrakosti či astigmatizmu. Ponúka ich len niekoľko očných kliník na Slovensku, keďže na operovanie sú potrebné špecializované zariadenia – lasery. V analýze sme sa zamerali na očné kliniky, ktoré korekciu dioptrií vykonávajú.
  • Spustenie tretieho bloku Mochoviec: Úrad jadrového dozoru vydal druhostupňové rozhodnutie pre uvádzanie tretieho bloku v Mochovciach do prevádzky. Predsedníčka úradu Marta Žiaková ako druhostupňový správny orgán zamietla podaný rozklad a potvrdila prvostupňové rozhodnutie, ktorým úrad vydal povolenie pre uvádzanie tretieho bloku Mochoviec do prevádzky.
  • Varovanie pekárov: Ak štát nepomôže, cena chleba a pečiva vzrastie na historické úrovne. Ceny energií nútia pekárov zvyšovať odbytové ceny a rozmýšľať aj o zastavení výroby. Dodávatelia energií chcú od pekárov, cukrárov a cestovinárov zálohy na energie, tí ale čelia finančným problémom.

Sagan bude bojovať o titul v disciplíne, v ktorej nikdy neštartoval

Cyklistika dospela do bodu, že kontroluje bicykle, či nemajú skrytý motor a zároveň vytvorila disciplínu, v ktorej s takýmto motorom cyklisti súťažia. A nie sú to obyčajné súťaže. Existuje seriál Svetového pohára a majstrovstvá sveta.

SkryťVypnúť reklamu

O svetový titul v e-bikoch bude dnes bojovať najúspešnejší slovenský cyklista Peter Sagan. Okrem neho budú na štarte MS ďalší traja slovenskí reprezentanti - Martin Knapec, Luboš Staňo a Filip Sklenárik.

Sagan na e-bikoch ešte nikdy nejazdil súťažne. V júli pre taliansku Gazzettu povedal, že nemá ambície a preňho to bude predovšetkým o zábave. Bude to preňho spestrenie sezóny. Na šampionáte štartuje na základe žiadosti od svojho sponzora - firmy Specialized.

Sagan môže v tejto disciplíne len prekvapiť. O medaily by však nemal bojovať, pretože je to veľmi špecifická disciplína aj hmotnosť bicykla je výrazne vyššia. Najlepší pretekári na e-bikoch vedia správne dávkovať výkon, aby im čo najviac pomáhal pri prekonávaní nerovností. Kto s tým nemá skúsenosti, stráca.

SkryťVypnúť reklamu


Je toto najchladnejšie leto zvyšku vášho života? Opýtali sme sa klimatológov

Nie, nezdá sa vám to. Toto leto je naozaj teplotne nadpriemerné. Hoci sa ešte neskončilo, klimatológovia odhadujú, že bude jedno z najteplejších.

Počas uplynulých horúcich dní ste už možno začuli frázu: Užívaj si, lebo toto je najchladnejšie leto zvyšku tvojho života.

Prognózy do budúcnosti znejú jasne: na extrémne horúčavy a suchá sa treba pripraviť. Bude však naozaj každé leto odteraz teplejšie?

Pýtali sme sa klimatológov Jozefa Pecha zo Slovenského hydrometeorologického ústavu a Radima Tolasza z Českého hydrometeorologického ústavu.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Temná hmota podľa astrofyzika neexistuje: Mať kontroverzný názor v astrofyzike je náročné. Kolegovia vás môžu vytláčať a sú nepríjemní, keď im hovoríte o alternatívnych hypotézach, hovorí pre denník SME česko-austrálsky astrofyzik Pavel Kroupa. Je hlasným odporcom existencie temnej hmoty, ktorá by mala vysvetľovať dianie vo vesmíre. Vedci sa ju snažia bezvýsledne nájsť desiatky rokov.
  • NASA opäť poletí k Mesiacu: K Mesiacu sa opäť vracia vesmírna loď určená pre ľudskú posádku. Zatiaľ na jej palube nebude žiadny človek. Testovacia misia Artemis I. má ukázať, že všetky systémy sú pripravené na staronovú vesmírnu éru. Prečo chce NASA vrátiť ľudí na Mesiac?
  • Nové fitness hodinky Fitbit: Americká spoločnosť Fitbit síce stále patrí medzi priekopníkov fitnes zariadení, no s uvádzaním noviniek sa na rozdiel od konkurencie neponáhľa. Svoju prémiovú sériu Sense a Versa totiž vynovila až po dvoch rokoch, pričom zmeny nie sú vôbec zásadné.

Karikatúra

Recept dňa

Mrkváčik, roláda aj taštičky. Skvelé recepty na koláče a torty s mrkvou.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v utorok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 946
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 950
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 776
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 906
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 687
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 583
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 892
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 532
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V maloobchodnom sektore už v Rakúsku nebude potrebný negatívny test či očkovanie.

Ľudia dostanú peniaze aj na základe čestného vyhlásenia, čo je ľahko zneužiteľné.


TASR 1
Dezinfekcia nákladného vozidla, prichádzajúceho na Slovensko z Maďarska.

Naďalej platí vysoké riziko možného prenosu tejto choroby.


TASR a 1 ďalší 1
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Rezort poukázal aj na okolnosti týkajúce sa programu folklórne festivaly.


SITA 2
Jozef Božík, predseda Združenia miest a obcí Slovenska.

Náklady na dopravu bude hradiť ministerstvo, dopravu mestá.


TASR

Sportnet

ONLINE: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová dnes, Billie Jean King Cup 2025 (1. dvojhra).

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová.


Kde sledovať druhý zápas Švajčiarsko - Slovensko pred MS v hokeji 2025? (TV program)

Pozrite si, kto vysiela druhý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Švajčiarsko - Slovensko.


Natália Hejková.

Hejková má plán na hviezdnu Belgičanku: Nemá rada prílišnú agresivitu.


Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan.

Slovensko si pripomína 100. výročie od ME v hokeji vo Vysokých Tatrách.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu