Kľúčové momenty
- Koaličná kríza vrcholí šachovým politickým zápasom medzi OĽaNO a SaS.
- Premiér Heger a OĽaNO prišli s návrhom na odchod Igora Matoviča z vlády.
- Hnutie má desať požiadaviek, ktoré majú pomôcť ľuďom. Ak budú schválené, minister financií odstúpi.
- Minister hospodárstva Richard Sulík už podal demisiu prezidentke, zvyšní ministri SaS ju zatiaľ nepodali.
- SaS je ochotná o opatreniach OĽaNO rokovať, ale až keď vo vláde skončí Matovič.
- Prezidentka Čaputová žiada premiéra Hegera o mená ministrov aj návrh spôsobu vládnutia.
Koaličnú krízu sledujeme minútu po minúte:
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
Bezprostredná reakcia Sulíka, že až odstúpi Matovič, debatovať sa dá o všetkom, vyzerá neprincipiálne, ale je rozumná. Zrejme je aj jediná správna, komentuje Peter Schutz. (SME)
Riešenie krízy je stále v nedohľadne, no aj keby strany pristúpili na nejakú formu kompromisu, konflikty ich ženú k predčasným voľbám. Zostali však už len dve možnosti, ako môže kríza v koalícii skončiť. (SME)
Premiéra Hegera reakcia strany SaS sklamala. "Akoby im ani nešlo o ľudí a o osud Slovenska, ale len hľadanie si zámienky na útek pred zodpovednosťou," komentoval kroky SaS po predložení podmienok OĽaNO, ktorými podmieňuje odchod Matoviča. (SME)
Poslanci z OĽaNO ešte vo víkendových reláciách avizovali, že možno bude všetko inak. Že Igor Matovič prekvapí. A predstavte si, mali pravdu! - komentuje Zuzana Kepplová (SME)
Tak, ako má SaS právo žiadať Matovičov odchod, aj on má právo žiadať o čokoľvek. Jeho dokument však zjavne nemá za cieľ udržať SaS vo vláde, ale nasadiť jej psiu hlavu sociálneho netvora, komentuje Peter Tkačenko. (SME)
"Po dvoch mesiacoch vládnej krízy prišiel minister financií Igor Matovič v poslednej chvíli s novými podmienkami. Takto sa vládnuť nedá," vyhlásila prezidentka. Čaputová požiadala premiéra o nový zoznam ministrov a o plán, ako bude menšinová vláda vládnuť. (SME)
Vyhlásenie prezidentky k vládnej kríze po stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom a predsedom parlamentu Borisom Kollárom.
Minister životného prostredia nebude pôsobiť v takej vláde, v ktorej by moc "visela na fašistoch". Povedal to po zasadnutí vlády.
"Uvidíme, či vôbec ostane trojkoalícia. Pokiaľ by moc visela na fašistoch, v takej vláde nebudem pôsobiť," hovoril Budaj novinárom.
Budaj si myslí, že koaliční partneri vyšli z patovej situácie, keď sa položili na stôl podmienky, o ktorých sa dá rokovať. Dobrá spolupráca podľa neho neznamená diktát jednej strany.
Praje si, aby sa vecne rokovalo, ktoré z opatrení sú prijateľné. Odkázal lídrovi SaS Richardovi Sulíkovi a lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi, aby si uvedomili, že na prvom mieste je Slovensko. "Ukážte Slovensku, že unesiete zodpovednosť za budúcnosť," povedal.
Požiadavky OĽANO sa mu nezdajú neprijateľné, nemôžu sa vnímať ako diktát, treba o nich diskutovať. "Sú to skôr návrhy, aby sa prekonali nedorozumenia a napätia, ktoré trochu sťažovali prácu koalície. Nech sa raz a navždy dohodnú, ako na dôchodkovú reformu, ako na prorodinný balíček," uviedol minister. (TASR)
Traja najvyšší ústavní činitelia diskutovali o vládnej kríze. Prezidentka Čaputová bude mať vyhlásenie o 16-tej hodine. (SME)
Šéfka Za ľudí Veronika Remišová oceňuje, že si koaliční partneri vytvorili priestor na kompromis. Považuje to za prvý krok k dohode. Vyzvala koaličných partnerov, aby tento priestor využili.
Dohoda medzi partnermi je podľa Remišovej mimoriadne potrebná aj v kontexte celoeurópskej energetickej krízy. "Nie je čas na bezobsažné hádky," povedala novinárom po stredajšom rokovaní vlády. Akú formu bude mať pomoc ľuďom, je už podľa nej na technických rokovaniach.
Remišová si nemyslí, že by väčšina návrhov z dielne OĽaNO bola pre SaS červenými čiarami, keďže viacero z nich predkladá SaS do parlamentu.
"Bola som veľmi sklamaná, že na vláde riešime strategické kroky k zvládnutiu energetickej krízy a minister hospodárstva v tom čase podáva demisiu u prezidentky," reagovala Remišová na demisiu lídra SaS a ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Mal podľa nej vtedy sedieť na vláde. (TASR)
Minister hospodárstva Richard Sulík podal demisiu, kedy ju však prezidentka Zuzana Čaputová príjme, nie je zatiaľ známe. (SITA)
Matovič a jeho vláda otvárajú do budúcnosti oveľa vážnejšie otázky, ako iba koaličné kombinácie. Aj v tieto dni rozhodujeme, či ešte politika vôbec niekedy bude mať nejaký obsah. Komentuje šéfredaktorka SME Beata Balogová.
(SME)
Prezidentka Čaputová prijala v paláci premiéra Hegera a predsedu parlamentu Kollára. Hovoriť budú o koaličnej kríze.
OĽaNO malo pripravené podmienky už dlhšie, uviedol Gábor Grendel v podcaste Denníka N s tým, že nebude prezrádzať presný rozsah. Finálne rozhodnutie, akým spôsobom pristúpia na odstúpenie Matoviča vzniklo v posledných hodinách.
Matovič je ešte stále na dovolenke v Španielsku, preto nemohol návrh riešenia oznámiť osobne. Grendel si myslí, že ak majú spoločný záujem dovládnuť v riadnom období, tak budú ešte rokovať. (Denník N)
Sulík nechcel komentovať konkrétne body z podmienok OĽaNO. "Nepovedal som, že s tými bodmi súhlasíme, len že sa chceme o nich konštruktívne baviť. Ale na to musí byť splnená naša základná požiadavka, to je odchod Igora Matoviča z vlády."
"Rázne odmietame predlžovať koaličnú krízu," povedal predseda SaS. Svoje odstúpenie hodnotí ako ústretový krok, aby Matovič mohol urobiť to isté. Sulík poprosil svojich ministrov, aby podali demisiu až v pondelok, aby mal minister financií dostatok času na odstúpenie. (SME)
Prezdentka Čaputová pozvala na stretnutie premiéra Hegera a predsedu parlamentu Borisa Kollára. Traja najvyšší ústavní činitelia sa stretnú dnes v Prezidentskom paláci o 13:30. Diskutovať budú o aktuálnej situácii vo vládnej koalícii. (SME)
Minister hospodárstva Richard Sulík už podal prezidentke demisiu. "Ja na stoličke prilepený nie som," povedal. SaS je o návrhoch OĽaNO pripravená rokovať, ale až po odchode Matoviča z vlády.
"Igor Matovič premárnil čas, rokovania neboli žiadne," podotkol Sulík. SaS to podľa jeho slov považuje za zámerné predlžovanie koaličnej krízy a zahrávanie sa s krajinou.
Poukázal na aktuálnu energetickú krízu. Podčiarkol potrebu rozhodnúť, ako bude vláda ďalej fungovať, a nie sa vracať do bodu nula pri rokovaniach.
Sulík zároveň požiadal ostatných ministrov za SaS, aby demisie nepodávali v stredu a počkali do pondelka. Dodal, že Matovičovi tak dávajú čas na splnenie ich požiadavky.
Okrem toho informoval, že po jeho odchode z ministerského postu a v prípade zotrvania SaS vo vláde by viedol rezort hospodárstva súčasný štátny tajomník Ján Oravec.
OĽaNO prinieslo strategický návrh. Premiér Heger však nevysvetlil, prečo s plánom na záchranu štvorkoalície prichádza až teraz, hoci séria rokovaní vládnych strán trvá bezvýsledne takmer dva mesiace.
Matovič sa na rokovaní vlády nezúčastňuje, stále je v Španielsku na rodinnej dovolenke. Na facebooku však zverejnil už ďalší status. "Dnes sa ukáže, komu záleží na Slovensku a komu na svojom Egu," napísal.
Hnutie OĽaNO zverejnilo desať bodov, ktoré sú požiadavkami pre SaS. Ak budú schválené, z vlády odíde spolu so Sulíkom aj Matovič.
- 200 eur na dieťa
- Štátny rozpočet na rok 2023
- Ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti
- Stabilita dôchodkového systému
- Finančná disciplína
- Nové zdroje príjmov štátu
- Zmrazené ceny elektriny pre všetky domácnosti
- Výhodné zmluvy na plyn pre všetky domácnosti
- Príspevok domácnostiam na plyn a teplo 250 miliónov eur
- Príspevok dôchodcom 150 miliónov eur
"Strana SaS je dnes ochotná povaliť už tretiu protikorupčnú demokratickú vládu," napísal Matovič na sociálnej sieti, kde zverejnil desať požiadaviek, ktoré ak budú schválené na vláde, spolu so Sulíkom odíde z ministerskej funkcie.
Rokovanie vlády je na hodinu prerušené. Ministri SaS opustili Úrad vlády a vyžiadali si hodinový odklad rokovania. Dôvodom je podľa informácií SME návrh OĽANO, o ktorom sa išli poradiť.
Heger navrhol, že Matovič odíde z vlády spolu so Sulíkom, ak SaS podporí plán proti zdražovaniu, o ktorom SaS nevedela. (SME)
Igor Matovič odíde so Sulíkom, ak SaS schváli vládne opatrenia na boj proti energetickej kríze, vyhlásil premiér, ktorý prišiel na vládu s ministrom Naďom a ministerkou Milanovou.
Podľa jeho slov dali SaS výhodnú ponuku a očakávali, že na ňu strana pristúpi. "Strane OĽaNO ide vždy o ľudí," povedal premiér so slovami, že pripravili desať opatrení pre Slovensko proti zdražovaniu. "Ide o koncept, dnes to ešte schvaľovať nebudeme," povedal premiér.
"SaS ukázala, že tu ide len o osobnú nevraživosť voči Igorovi Matovičovi," povedal minister obrany Jaroslav Naď. (SME)
Premiér Heger pred rokovaním vlády
Branislav Gröhling, Mária Kolíkova a Ivan Korčok prišli na rokovanie vlády spoločne, ale bez Richarda Sulíka. Ministri avizovali, že budú informovať o svojich krokoch po rokovaní. (SME)
Začína sa možno posledné rokovanie vlády s účasťou ministrov za SaS. Ak ani do jej skončenia premiér Heger neohlási odchod Igora Matoviča z postu ministra financií, ministri za SaS popoludní odnesú svoje demisie do podateľne.
Či sa dnes ešte stane niečo, čo tento scenár zmení, zatiaľ nie je zrejmé. "Čakáte nejaké prekvapenie? Ja nie," reagoval minister vnútra Roman Mikulec po príchode na Úrad vlády.
"Nechce sa mi veriť, že Richard Sulík povalí ďalšiu vládu a pridá sa k Smeru a fašistom," hovorí o ultimáte strany SaS šéfka Za ľudí Veronika Remišová pred príchodom na vládu. (SME)
"Je psou povinnosťou koalície skončiť nezmyselné hádky a pokračovať," napísala na sociálnej sieti líderka Za ľudí Veronika Remišová.
Cynická obluda: Ukrajina, plyn, inflácia, globálne otepľovanie boli hlavnými témami tohto leta takmer v celej Európe. Okrem Slovenska, samozrejme.
(SME)Rozpad koalície nás môže vyjsť na 1,6 miliardy eur. Očakávané výmeny na ministerských stoličkách sú totiž hrozbou pre plán obnovy. Najbližšie dve platby, každá vo výške 815 miliónov eur, sa viažu na schválenie viacerých zákonov. (Index)
Karikatúra dňa od Hej, ty!: Odchádzanie
(SME)
Koaličná kríza
- Koaličná kríza sa vyostrila po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne Igora Matoviča. SaS trvala na odchode lídra OĽANO z vlády, inak jej ministri 31. augusta podajú demisiu. Riešenie neprinieslo ani posledné piatkové rokovanie o budúcnosti vlády.

Beata
Balogová

Vláda Eduarda Hegera (2021 - 2023)
Odoberať tému
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Keď Ukrajina padne, ruský mor príde za vami, znelo na prešovskom proteste
- Pandémiu nevyšetruje len Kotlár a nový tím covid, ale aj prokuratúra. Pripravuje veľkú analýzu
- Čaputovej, Naďovi aj Hegerovi hrozil, že ich odpáli. Polícia trestný čin nevidí, len priestupok