SME

Ranný brífing: Nenávisť už vyústila do vrážd, no zlepšenie v právach LGBTI ľudí sa nečrtá

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Zločin, aký sa na Slovensku ešte nestal. Z nenávisti voči LGBTI komunite zosnoval 19-ročný Juraj K. z Bratislavy útok, ktorý doplnil manifestom a zavŕšil premyslenou dvojnásobnou vraždou. Z miesta činu ušiel, polícia ho našla na druhý deň mŕtveho.

Parlament je plný homofóbov a vražda dvoch homosexuálov na tom nič nezmenila. Niektorí politici ani deň po útoku nechceli vysloviť skratku LGBTI, zlepšenie v ich právach je tak v nedohľadne.

Vražda dvoch mladých ľudí z Bratislavy bola motivovaná nenávisťou. Na Slovensku tak zrejme máme prvý domáci pravicový teroristický útok. Ako a prečo sa to stalo, kto v spoločnosti vytvoril a vytvára atmosféru a podmienky, aby sa takýto útok mohol odohrať a čo s nami tento odporný zločin urobí? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Historická revue: Ak si v piatok kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín Historická revue. Prečítate si, ako s Alžbetou II. odchádza jedna éra britských dejín. Dozviete sa, aké boli počiatky egyptológie, ako vznikali prvé laboratóriá a ako sa zdobili uhorské dámy. SME na celý víkend spolu s magazínom Historická revue stojí len 1,70 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Útočník z Bratislavy je mŕtvy. Pred útokom zverejnil manifest proti Židom a LGBTI ľuďom

Strelec, ktorý v stredu večer zavraždil na Zámockej ulici v Bratislave dvoch mužov a ďalšiu ženu vážne postrelil, je mŕtvy. Polícia ho vo štvrtok ráno vypátrala bez známok života.

Polícia intenzívne pracuje s verziou, že išlo o nenávistne motivovaný útok namierený voči LGBTI komunite. Streľba sa odohrala pred kaviarňou Tepláreň, ktorá je miestom stretávania sa LGBTI komunity.

Podľa informácií SME z prostredia vyšetrovania ide o 19-ročného muža Juraja K., ktorý niekoľko hodín pred útokom zverejnil na sociálnej sieti twitter manifest namierený proti Židom a LGBTI ľuďom a tiež niekoľko príspevkov, ktoré naznačovali, že sa na útok pripravuje.

Polícia vyšetruje podozrenie, že dvojnásobnú vraždu spáchal otcovou zbraňou, ktorý v minulosti kandidoval za politickú stranu Vlasť.

SkryťVypnúť reklamu

Po útoku následne niekoľko hodín komunikoval na twitteri aj na sociálnej sieti 4chan s ľuďmi. K útoku sa na sociálnych sieťach sám prihlásil, zverejnil fotografiu z miesta útoku aj niekoľko svojich fotografií. Krátko pred polnocou odkázal, že sa s priaznivcami stretne "na druhej strane".

  • Kto bol strelec zo Zámockej: Juraj K. niekoľko hodín pred svojím útokom zverejnil nenávistný manifest, ktorý pripomína manifesty iných podobných útočníkov. Opisoval v ňom svoj život a názory, ktoré ho k útoku viedli. Dá sa z neho čiastočne porozumieť tomu, kto bol a prečo svoj otrasný čin vykonal.
  • Radikalizácia doma a na internete: Politológ z Karlovej univerzity v Prahe Jan Charvát vysvetľuje, že útočníci sa radikalizujú na internete, najmä na sociálnych sieťach. Konkrétne spomína siete 8chan a 4chan. Dodáva však, že útočníka môže radikalizovať aj rodinné zázemie či okolie. Interakcia s extrémistickými internetovými príspevkami potom jeho radikalizáciu len dovŕši.
  • Štát o extrémistoch proti LGBTI vie: Každý šiesty nenávistný komentár na sociálnych sieťach útočil v minulom roku na LGBTI ľudí a každý siedmy na židov. Štát hovorí, že prejavy extrémizmu na internete sleduje, vraha pomáhala vypátrať aj SIS. Teraz sa pátra po jeho komplicoch či prípadných nasledovníkoch. Prokuratúra v boji s extrémizmom poľavila.
  • Čo všetko pripomína táto vražda: Ak by sa potvrdil pri útoku na návštevníkov gay baru v Bratislave motív nenávisti, nebolo by to prekvapivé. V krajine, kde politici vytvárajú občanov druhej kategórie, sa to raz stane. Niekto si nabije zbraň a zaútočí na tých, čo vraj ohrozujú jeho identitu, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Nenávisť plodí násilie: Všetky tie zákazy dúhových vlajok, všetky tie nadávky, vyhrážky obesením a spálením v peciach, slovné útoky, pľuvance, údery a fyzické bitky sú len prejavom nenávisti. Teraz sa nenávisť premietla do chladnokrvnej vraždy, píše Jakub Filo.
  • Tepláreň bola symbolom bezpečného miesta: Lesby, gejovia, trans muži a ženy, ľudia na rodovom spektre, queer ľudia a každý, kto svojím zjavom nezapadá do škatuľky „normálnosti“, sa oprávnene bojí, kedy sa to zopakuje. Toto je život za dúhovou oponou, píše Matia Lenická.

Ani vražda gejov nebude impulzom pre politikov. Deň po útoku LGBTI ani nechceli vysloviť

Dvojnásobná úkladná vražda z nenávisti k LGBTI ľuďom podľa prvých reakcií politikov nepovedie k posilneniu práv sexuálnych menšín na Slovensku. Ani k pokusom zastaviť nenávistné prejavy.

SkryťVypnúť reklamu

S výnimkou prezidentky Zuzany Čaputovej a predstaviteľov opozičnej SaS sa žiadny z najvyšších ústavných činiteľov vrátane lídrov parlamentných strán nedokázal tejto komunity priamo zastať.

Premiér Eduard Heger z OĽaNO vyjadril ľútosť, ale LGBTI najskôr vôbec nespomenul a homosexualitu nazval "spôsobom života", akoby si ľudia sexuálnu orientáciu slobodne vyberali. Neskôr už menšinu pomenúval priamo.

Ešte ďalej zašiel v prvej reakcii jeho stranícky šéf a minister financií Igor Matovič. O príslušníkoch LGBTI napísal, že "boli len iní", pomenúva ich termínom "teplí" a udalosť využil na to, aby sa sám štylizoval do roly obete. "Zrazu je normál spraviť z vládneho politika hromozvod frustrácií každého, kto sa cíti viac," napísal Matovič na facebook.

SkryťVypnúť reklamu

Aj mnohí ďalší politici za obete neoznačili LGBTI ľudí. Predseda parlamentu a koaličnej Sme rodina Boris Kollár odsúdil nenávisť ku "komukoľvek", opozičný Smer napísal, že "každá násilná smrť musí byť odsúdená", rovnako reagovala aj extrémistická ĽSNS.

  • Začnime riešiť práva sexuálnych menšín: Nemyslím si, že Slovensko je také konzervatívne, ako sa nám to snažia niektorí ľudia predať, hovorí moderátor, hovorca a gej Richard Dírer. Nikdy by si nebol myslel, že v členskej krajine Európskej únie v 21. storočí zastrelia dvoch ľudí pre ich sexuálnu orientáciu.
  • Čo by politici nemali po Zámockej robiť: O dvoch ľuďoch môže hovoriť niekto, koho správa vôbec nezaujíma. Predstavitelia vlády majú mať aspoň toľko odvahy, aby vyslovili meno LGBTI komunity, aby pomenovali príčinu: nenávisť k sexuálnej menšine, píše Zuzana Kepplová.

V krátkosti z domova:

  • Profesor konšpiroval na prednáške o 5G: Na Trenčianskej univerzite učí profesor konšpirátor. Svojim študentom hovoril o žiarení, chemtrails a novom svetovom poriadku. Medzi politológmi je taká diskusia v poriadku, tvrdí škola. Akreditačné komisia prípad posúdi až na budúci rok.
  • Vida potvrdil úplatok pre Jankovskú: Monika Jankovská neprišla na pojednávanie Okresného súdu v Trnave. Podľa jej obhajcu však vypovedať chce. Súd pokračoval bez jej prítomnosti. Sýkorovec Michal Vida potvrdil, že niekdajšej sudkyni dal úplatok.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 430 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 445 testov. V nemocniciach aktuálne leží 789 pacientov, pribudlo aj päť obetí ochorenia Covid-19.

Rusko na Kryme využíva, že z Ukrajiny chodia správy o ešte väčších zverstvách

Rusko už roky vyčíta Ukrajine, že utláča menšiny na svojom území. Práve nutnosťou chrániť rusky hovoriacich ľudí Moskva obhajovala podporu separatistov v roku 2014, obsadenie Krymu aj tohtoročnú inváziu.

SkryťVypnúť reklamu

Práve na Kryme sa však plne ukazuje, ako sa na ovládaných územiach Rusi správajú k menšinám, ktoré sa im odmietajú celkom podriadiť. Lídrov Krymských Tatárov, ktorí ešte neušli do exilu, pravidelne zatýkajú, mužov teraz posielajú na front.

Využívajú pritom aj to, že pozornosť sveta sa zameriava na ešte väčšie zverstvá, ktoré ruská armáda pácha na ukrajinskom území.

Ľudskoprávne organizácie citovali viacero prípadov mučenia, zmiznutí ľudí alebo psychického nátlaku. Od ruskej okupácie odišlo z polostrova na Ukrajinu desať percent Krymských Tatárov, z toho mnohí do susedného Chersonu a po invázii sa tak znovu ocitli pod ruskou nadvládou.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Rusko zasypáva "anektované" Záporožie strelami: Záporožie, mesto záporožských kozákov, ktorého história sa vždy spájala s povstaním proti veľmociam, teraz musí odolávať opäť. Len za posledné dva týždne zahynulo pri útokoch najmenej 75 civilistov a desiatky ďalších boli zranené. Prečo Rusko cieli na civilné ciele v meste, ktoré po anexii považuje za svoje vlastné územie?
  • Posilnenie protivzdušnej obrany: Spojenci Ukrajiny pod vedením NATO oznámili dodávky pokročilých zbraní protivzdušnej obrany. Zbrane, ktoré prisľúbili Spojené kráľovstvo, Kanada, Francúzsko a Holandsko, zahŕňajú strely aj radary.
  • Zelenskyj s Putinom rokovať nebude: Ukrajina má len približne desať percent prostriedkov, ktoré by potrebovala na ochranu svojho vzdušného priestoru, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zopakoval, že so šéfom Kremľa rokovať nebude.
  • Odpoveď na použitie jadrových zbraní: Na použitie jadrových zbraní by Západ reagoval zničením ruskej armády, vyhlásil šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell pri otvorení Diplomatickej akadémie v Bruseli. K varovaniu sa pridal aj generálny tajomník NATO, ktorý doplnil, že Rusko bude čeliť „vážnym následkom“, ak spustí jadrový útok na Ukrajinu.
  • Paríž jadrové zbrane nepoužije: Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že Francúzsko neodpovie jadrovými zbraňami, ak ich Rusko použije proti Ukrajine. Súčasne vyhlásil, že na túžbu ruského prezidenta Vladimira Putina po vojne chce on reagovať dialógom.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Matovičov rozpočet: Aká je šanca, že ho neschvália a čo potom?

Ministerstvo financií v pondelok zverejnilo návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Stalo sa tak päť dní pred 15. októbrom, dokedy takzvaný zákon roka treba doručiť do parlamentu. Vláda by o ňom mala rokovať v piatok.

Zverejňovanie detailov v poslednej chvíli nie je žiadnou novinkou. Podobne schvaľovanie prebiehalo aj minulý rok. Vtedy šlo o prvý rozpočet z dielne ministra financií Igora Matoviča.

Kým pred rokom 200-stranový dokument dostal pomenovanie Zodpovedný rozpočet, ten aktuálny sa volá "Rozpočet pomoci ľuďom". Dôvodom je podľa rezortu financií najmä bezprecedentne veľká suma, ktorou chce štát sanovať dosahy energetickej krízy na ľudí, firemný sektor a verejnú správu.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú hlavné priority rozpočtu a do akej miery počíta s finančnými kompenzáciami energetickej krízy? Zvýši sa tento rok štátny dlh a čo sa stane, ak poslanci rozpočet do konca roka neschvália? INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky súvisiace s Rozpočtom verejnej správy na roky 2023 až 2025.

  • V OĽaNO mohli načúvať pripomienkam Sulíka: S prognózou, že na rozpočte 2023 vláda nepadne, sa chce pýtať, či by predsa len nebolo lepšie provizórium. Veľa čísel nabáda pozorne počúvať reakcie, ktoré hovoria o najpofidérnejšom návrhu od vzniku štátu, píše Peter Schutz.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Bez plynu z Ruska prežijeme: Európa v posledných mesiacoch zažíva veľké výkyvy na trhu s energiami. Viacerí politici to zdôvodňovali chýbajúcou reguláciou trhu s energiami. Európska komisárka pre energetiku Kadri Simson v rozhovore pripomína, že trh s energiami je síce regulovaný, no reforma trhu nemôže prísť zo dňa na deň.
  • Výrazný pokles majetku domácností: Po troch predchádzajúcich rokoch výrazného rastu zaznamená majetok domácností vo svete tento rok pokles zhruba o dve percentá, prvý výrazný pokles za posledných 14 rokov. Dôvodom je vysoká inflácia, ktorá sa vytrvalo zrýchľuje.
  • Únik z ropovodu Družba: Poľský prevádzkovateľ ropovodu Družba po objavení úniku ropy vylúčil sabotáž. Technici sa dostali k miestu poškodenia a našli dieru, uviedla spoločnosť PERN. V súčasnosti sa realizujú detailné analýzy, aby sa príčina nehody vyšetrila a ropovod sa opravil a čo najskôr sa vrátil späť do prevádzky.

Dívali sa naňho otec, Mešár aj Zedník. Slafkovský debutoval a utvoril rekord

V dejinách NHL bolo zrejme len málo zápasov, ktoré sledovalo viac Slovákov. Derby medzi Montrealom a Torontom malo špeciálny náboj.

SkryťVypnúť reklamu

Po prvý raz v histórii v ňom debutovala jednotka draftu pochádzajúca zo Slovenska. Juraj Slafkovský si už pred zápasom užíval potlesk divákov. Naznačoval, že si od neho vášniví Montrealčania veľa sľubujú.

„Je to ako sen, byť draftovaný Montrealom Canadiens a odohrať prvý zápas proti Torontu Maple Leafs,“ žasol Slafkovský pred stretnutím.

Vo veku 18 rokov, 6 mesiacov a 12 dní sa stal najmladším na Slovensku vychovaným hokejistom v histórii NHL. O mesiac a pol prekonal rekord Mariána Gáboríka. Najmladším slovenským rodákom v súťaži zostáva Stan Mikita, ktorý debutoval vo veku 18 rokov, 6 mesiacov a 7 dní.

Montreal Canadiens ním úspešne začali nový ročník NHL. Favorita sa nezľakli a veľkú drámu dotiahli do úspešného konca. Vyhrali 4:3.


Lekár ju oklamal. Vravel, že jej dáva liek na vyvolanie potratu, bol na posilnenie plodu

V parlamente vtedy sedelo 481 mužov a deväť žien. Bol november 1974 a pred poslancov sa postavila filozofka a čerstvá francúzska ministerka zdravia Simone Weilová. Predložila im zákon o dobrovoľnom prerušení tehotenstva, čo znamenalo, že sa už viac nemalo postihovať.

SkryťVypnúť reklamu

To, čo sa potom v pléne najbližšie tri dni dialo, pripomínalo divokú hádku v domácnosti. Dva politické tábory sa prudko urážali, niekedy aj vo vlastných kruhoch.

Nový zákon začal platiť v januári 1975. To bol zároveň presne ten rok, keď na literárnu scénu vstúpila čerstvá držiteľka Nobelovej ceny Annie Ernaux – ktorá sa pre umelé prerušenie tehotenstva rozhodla tiež.

Keby ho – ako študentka na vysokej škole – nepodstúpila, spisovateľkou by sa možno nikdy nestala. Aké peklo pri tom zažila, o tom rozpráva film Udalosť, ktorý vznikol podľa jej rovnomennej knihy a ktorý práve smeruje do našich kín.

V krátkosti z kultúry:

  • Willis predal práva na svoju tvár: Ruská firma Deepcake kúpila od Brucea Willisa práva na jeho tvár – čím sa jej otvorili možnosti na to, aby s jeho obrazom pracovala aj v budúcnosti. A to napriek tomu, že tento rok v marci ukončil kariéru, keďže ochorenie afázia mu čoskoro oslabí schopnosť rozprávať aj rozoznávať reč. Situácia je však zložitejšia, ako sa zdá.
  • Slovenská gangsterská komédia: „Mohol by som povedať, že toto je môj skutočný príbeh. Ale nie je to pravda. Lebo ja som nikdy neexistoval. Nič to však nemení na tom, že ma môžete mať radi.“ Týmito slovami o sebe hovorí jedna z postáv v úvode filmu Čierne na bielom koni. Slovenskej gangsterskej komédie. Nakrútil ju režisér Rastislav Boroš. A urobil to s chuťou.
  • Kniha o Zemplíne: Veľké rodinné drámy aj pokojný tok bežných dní sa len ťažko dajú rozprávať bez špecifických reálií miest, v ktorých ľudia žili, a najmä bez historického a politického kontextu, ktorý im šliapal na päty či rovno na krk. Kniha Korene autorky Emílie Sičákovej Beblavej v sebe toto všetko zámerne spája.

Rozhovory ZKH

Ako sa dozvedel o streľbe? Bojí sa teraz LGBTI+ komunita? Čo bude s Teplárňou? A čo by mali teraz politici robiť? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Romanom Samotným, majiteľom baru Tepláreň a LGBTI+ aktivistom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

  • Ľudskosť: Psychiater Peter Breier: Psychiatrické ochorenie ovplyvňuje život celej rodiny
  • Index: Štartuje výzva na obnovu domov: Ako si vypočítať výšku dotácie a čo musí obsahovať energo certifikát?

Karikatúra

Recept dňa

Tekvica a jeseň patria k sebe. Využitie tekvice v kuchyni rozhodne nekončí prívarkom.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 643
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 23 001
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 821
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 902
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 383
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 090
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 223
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 563
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Keith Kellogg, Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu.

Kellogg článok The Times korigoval.


12
Beata Balogová.

Prezident by mal poukázať aj na ďalšie útoky.


34
Prezident Peter Pellegrini.

Čo zaznelo vo víkendových diskusných reláciách.


TASR a 1 ďalší 1
Marek Rozkoš a Ráchel Šoltésová ako manželia v seriáli Sľub.

Jazyk seriálu Sľub vás do osemdesiatych rokov neprenesie.


88

Sportnet

ONLINE: Renáta Jamrichová - Hailey Baptisteová, Billie Jean King Cup 2025 (1. dvojhra).

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Renáta Jamrichová - Hailey Baptisteová.


Slovenské hokejistky.

Slovenky zvládli svoj prvý zápas na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2025.


Gergö Szarka vyhral Národný beh Devín - Bratislava 2025.

Medzi ženami sa na pódium dostala Michaličková.


TASR
Natália Hejková.

V ceste Prahy za titulom v Eurolige stojí turecký klub Mersin.


SkryťZatvoriť reklamu