SME

Ranný brífing: Aktér Gorily tlačí na poslancov, Moskva sa čoraz viac spolieha na Teherán

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák sa od štátu dočkal ospravedlnenia, no rád by ešte počul oficiálne priznanie, že policajný zásah v Digital Parku bol neprimeraný. Protagonista spisu Gorila žiada parlament, aby vyšetrovanie pourgoval. Minister vnútra Roman Mikulec tvrdí, že celé konanie zdržiava práve Penta.

Trosky dronov nájdené v ruinách na Ukrajine usvedčujú Teherán z klamstiev. Irán dokonca vyslal svojich inštruktorov na Rusmi anektovaný Krym, kde priamo pomáhajú ruským vojakom.

Návrh o partnerskom spolužití neprešiel ani do druhého čítania. Parlament tak väčšinou odmietol, aby sa zlepšilo postavenie párov bez ohľadu na ich pohlavie. Aká je po teroristickom útoku atmosféra v spoločnosti? Trvalo Slovensku iba dva dni, kým sa vrátilo tam, kde vždy bolo? A budeme tu registrované partnerstvá vôbec niekedy mať? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Haščák chce po ospravedlnení počuť aj to, že polícia nezvládla raziu v Pente

Finančník Jaroslav Haščák sa u poslancov sťažuje na zdĺhavé preverovanie razie v Pente z decembra 2020, no ministerstvo vnútra mu odkazuje, že zaň môže sám. Nespolupracuje vraj dostatočne.

SkryťVypnúť reklamu

Haščák a jeho právnici sú pritom presvedčení, že pri zásahu došlo k chybám, a to pri jeho povoľovaní aj samotnom priebehu. Štátne úrady obviňujú aj z toho, že sú neochotné poriadne to preveriť. Ministerstvo vnútra oponuje.

„(Penta) dodala v súčasnosti analýze podrobované materiály až 6. októbra, teda 2,5 mesiaca po tom, ako o ne požiadal Úrad inšpekčnej služby,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Súčasne s kontrolou je na základe trestného oznámenia Haščáka vedené aj stíhanie. Polícia ho najprv odmietla, no prokuratúra prikázala konať. Haščák a jeho právnici teraz žiadajú poslancov z výboru pre obranu a bezpečnosť, aby sa na vec pozreli aj oni.

Žiadajú ich, „nech konečne k predmetným pochybeniam zaujmú jasné a konkrétne stanovisko“. Šéf výboru Juraj Krúpa z SaS hovorí, že podnet zatiaľ skúma.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Partnerské spolužitie sa nezavedie: Na Slovensku sa nateraz nezavedie inštitút partnerského spolužitia. Poslanci neposunuli do druhého čítania návrh novely Občianskeho zákonníka z dielne SaS. Zo 133 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 50, proti bolo 37, zdržali sa 15 poslanci a 31 nehlasovalo. Návrh mal zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv týkajúcu sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.
  • Z Pčolinského je podpredseda parlamentu: Poslanci zvolili za podpredsedu parlamentu Petra Pčolinského zo Sme rodina. V tajnej voľbe získal 85 zo 101 platných hlasov. Proti boli šiesti, zdržalo sa desať poslancov, 47 poslancov neodovzdalo hlasovacie lístky. Na zvolenie podpredsedu parlamentu bolo potrebných aspoň 76 hlasov.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 379 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 1 438 testov. V nemocniciach aktuálne leží 770 pacientov, pribudlo aj sedem obetí ochorenia Covid-19.

Moskva je na Teherán odkázaná. Irán na Ukrajinu neposlal len drony, ale aj inštruktorov

Trosky dronov nájdené v ruinách ukrajinských budov či detských ihrísk usvedčujú Teherán z klamstiev. Hoci iránsky režim oficiálne odmieta priznať, že Rusku dodáva zbrane, ktorými Moskva udiera na civilné ciele na Ukrajine, dôkazy o nasadení iránskych dronov pribúdajú.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zistení západných tajných služieb Irán dokonca vyslal svojich inštruktorov na Rusmi anektovaný ukrajinský polostrov Krym. Tam Iránci pomáhajú ruským vojakom s obsluhou bezpilotných lietadiel iránskej výroby. Informovali o tom denník New York Times a televízia CNN s odvolaním sa na zistenia amerických tajných služieb.

Európska únia medzitým zhromaždila dostatok dôkazov o nasadení iránskych dronov na Ukrajine a pripravuje adekvátnu reakciu, informovala hovorkyňa únijnej diplomacie Nabila Massraliová. Očakáva sa, že touto reakciou budú sankcie namierené proti konkrétnym jednotlivcom a tiež proti výrobcovi iránskych samovražedných dronov.

Kremeľ je na vojenskú pomoc Teheránu do veľkej miery odkázaný. Moskva vo vlastnom arzenáli nemá zbrane podobné iránskym bezpilotným dronom. Ruský zbrojný priemysel navyše nedokáže nahrádzať obrovské straty vojenskej techniky, ktoré ruská armáda na Ukrajine zaznamenáva.

SkryťVypnúť reklamu

Kto zaplatí obnovu Ukrajiny? Kyjev chce ruské rezervy, Brusel väčšiu kontrolu

Ešte v januári bol Irpiň príjemné satelitné mesto neďaleko Kyjeva s novou výstavbou pre mladé rodiny. Potom však prišla ruská invázia na Ukrajinu a práve Irpiň a okolité mestá Buča a Hostomeľ sa zmenili na nepoznanie.

Masívne ostreľovanie zasiahlo aj dom Tetjany Capjukovej. Po marcovom oslobodení našla svoj byt výrazne poškodený. Po tom, čo mesiace ako dobrovoľníčka pomáhala odpratávať trosky v okolitých mestách, prišiel čas na rekonštrukciu. Pred zimou vymenili rozbité okná na byte aj vchodových dverách.

„Lenže náš dom mal na irpinské štandardy šťastie. Mnohí sú v úplne inej situácii, v susednom dome majú diery v stenách, čo určite ovplyvní vykurovanie celého paneláku,“ opisuje pre web lb.ua.

SkryťVypnúť reklamu

Len v Irpini ruská armáda zničila viac ako 1400 budov, ďalších tritisíc domov poškodila. Napriek pokračujúcemu konfliktu sa ukrajinské mestá pred zimou snažia zrekonštruovať kľúčovú infraštruktúru aj jednotlivé domy.

Otvorene sa hovorí už aj o tom, ako by mala rekonštrukcia Ukrajiny po vojne vyzerať. Otázne je, kto výdavky na obnovu zaplatí. Kým Rusko možnosť reparácií či zhabania majetku odmieta, Západ chce mať zase nad svojimi investíciami kontrolu.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Obrana stojí viac ako útok: Zostreľovanie ruských dronov stálo Ukrajinu viac, než drony stáli Rusov. Za jeden dron Šáhid-136 iránskej výroby Rusko zaplatilo približne 20-tisíc až 50-tisíc eur. Celková suma, ktorú Rusko vynaložilo na neúspešné dronové útoky na Ukrajine, sa tak pohybuje v rozmedzí 12 až 18 miliónov eur. Ukrajina však za techniku používanú na zostrelenie nepriateľských dronov zaplatila takmer 29 miliónov eur.
  • Stanné právo na "anektovaných" územiach: Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil stanné právo v ukrajinských oblastiach, ktoré Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo. Moskve to umožní sprísniť kontrolu na týchto územiach. Ruskom dosadení lídri okupovaných regiónov získajú mimoriadne bezpečnostné právomoci.
  • Evakuácia a blížiaci sa boj o Cherson: Kremľom dosadení predstavitelia v Chersonskej oblasti oznámili, že začali evakuáciu civilistov z Chersonu. Šéf Rusmi dosadenej oblastnej samosprávy Vladimir Saldo vyhlásil, že ruské sily "budú o Cherson bojovať až na smrť", aby si ho udržali. Ukrajinská armáda v súčasnosti úspešne postupuje na juh a Rusi očakávajú, že onedlho sa začne boj o mesto.
  • Sacharovova cena pre ukrajinský ľud: Tohtoročným laureátom Sacharovovej ceny europarlamentu je ukrajinský ľud, oznámila to predsedníčka europarlamentu Roberta Metsolaová. Európsky parlament udeľuje cenu nesúcu meno popredného sovietskeho disidenta Andreja Sacharova každoročne od roku 1988, a to jednotlivcom či organizáciám bojujúcim za ľudské práva a základné slobody. Spája sa s ňou finančná odmena 50-tisíc eur.
  • Putin v neuveriteľne ťažkej pozícii: Šéf Kremľa Vladimir Putin sa podľa amerického prezidenta Joea Bidena ocitol "v neuveriteľne ťažkej pozícii", keď sa vo svojej vojne proti Ukrajine uchýlil k používaniu jediného nástroja, ktorým je brutálne zaobchádzanie s ukrajinskými občanmi.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Po boome nastáva realitné ochladenie. Niektorí developeri môžu mať problémy

Ak by sme hľadali segment biznisu, ktorý nemal v posledných rokoch núdzu o zákazníkov, mohli by sme ukázať na rezidenčné reality. Byty aj domy sa predávali po celom Slovensku ako „teplé rožky“.

Kombinácia nízkych úrokov, priaznivej ekonomickej situácie a v mnohých prípadoch odsúvaného nákupu nehnuteľnosti vyvolali realitný ošiaľ. Byty sa kupovali z papiera, ceny prudko rástli.

Po rokoch však segment ohlasuje zmeny. A ochladenie už potvrdzujú aj samotní developeri. Objavujú sa aj prvé varovania, že niektorí hráči situáciu nemusia ustáť.

Že situácia nie je rovnaká ako pred rokom potvrdzujú aj developeri. „Cítime ochladenie na trhu s bytmi od druhej polovice tohto roku. Je to podľa môjho názoru zapríčinené zvyšovaním úrokov na hypotékach, ale aj zvyšovaním cien energií, zvyšovaním celkových životných nákladov vzhľadom na vysokú infláciu, vojnou na Ukrajine a z toho vyplývajúcou možnosťou recesie,“ konštatuje Ján Marušin, konateľ košickej developerskej spoločnosti MM Invest.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Čakačka na fotovoltické panely: Firmy, ktoré inštalujú fotovoltické panely, priznávajú, že v posledných mesiacoch zažívajú veľký nápor záujemcov a nestíhajú ich všetkých priebežne vybavovať. Problém však nemusí byť len so samotnou dodávkou panelov. Nábeh fotovoltických panelov v domácnostiach spomaľujú aj procesy, súvisiace s ich pripojením do verejnej distribučnej siete.
  • Maďarsko nepodporí návrh eurokomisie: Návrh Európskej komisie na riešenie energetickej krízy je nevhodný a nebezpečný, keďže množstvo zemného plynu dostupného na trhu by sa nemalo znižovať, ale zvyšovať, vyhlásil šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó. Cenový strop navrhovaný Bruselom by podľa neho znamenal, že na kontinent by sa dostalo menej plynu.
  • Rekordná inflácia v EÚ: Miera inflácie v Únii prekonala v septembri ďalší rekord, dosiahla 10,9 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad Eurostat, ktorý spresnil na 9,9 percenta septembrovú hodnotu inflácie, ktorú predtým odhadol na desať percent. V auguste predstavovala 9,1 percenta.

Ruská tenistka útočí na Ukrajincov, rozčúlil ju zničený most

Ruskí i bieloruskí hráči môžu aj po vypuknutí vojny naďalej hrať na medzinárodných turnajoch, jedinou zmenou je, že vedľa ich mena nesvieti vlajočka a štátna príslušnosť.

SkryťVypnúť reklamu

K vojne na Ukrajine sa ruskí tenisti až na zopár výnimiek nevyjadrujú. V uplynulých dňoch sa prejavila hráčka druhej stovky rebríčka WTA Anastasia Gasanovová.

Na sociálnych sieťach zverejnila video a niekoľko príspevkov, v ktorých zaútočila na Ukrajincov a šíri v nich rovnakú propagandu, akou obhajuje vojnu na Ukrajine Kremeľ.

Príspevky boli určené len úzkemu okruhu jej priateľov, nie verejnosti. Ukrajinské zdroje ju však kompletne zverejnili aj s anglickým prekladom a pridali viacero argumentov, ktorými vyvrátili jednotlivé Gasanovovej tvrdenia.


Z tanečnice sa stáva striptérka, maliar opravuje nábytok. Ako dopadli umelci počas pandémie?

Prácu už nemá nikto z nich. Takmer všetci už vzdali aj snahu hľadať si ju a tí, čo majú ešte trochu nádeje, len lezú druhým na nervy. V špinavom byte, či skôr v squate, sa vedľa seba tlačia nešťastníci a skrachovanci. Umelci, ktorí po pandémii prežívajú už len zo dňa na deň.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje zúfalstvo z času na čas prehlušia žúrom, kradnú, prostituujú a čoraz viac sa sa dotýkajú dna.

Je to jedna z najponurejších a zároveň najštýlovejších generačných výpovedí, aká sa dá v divadle vidieť. Inscenáciu Mariána Amslera Touch Bottom podľa hry Maxima Gorkého najnovšie uvádza Divadlo Petra Mankoveckého. Do svojho repertoára ju prevzalo priamo z pôdy Vysokej školy múzických umení.

Spolu s režisérom Mariánom Amslerom ho vytvorili študenti a študentky herectva a iných odborov, ktorí na vlastnej koži zažili situáciu, keď sa počas pandémie covidu zo dňa na deň zavreli divadlá a spoločnosť posielala umelcov v lepšom prípade k lopate. Hra Na dne tak získala celkom iný rozmer.

V krátkosti z kultúry:

  • Popieral všetky limity človeka: Pracoval ako roľník, to bola jediná jeho skúsenosť. Kým neodišiel z kláštora, Justo Gallego nič iné nerobil. Napriek tomu sa pustil do stavby obrovskej katedrály a šesťdesiat rokov ju staval celkom sám. Bez toho, že by rozumel architektúre, poznal fyzikálne zákony alebo si aspoň niečo naštudoval. Vznikol o ňom slovenský film Katedrála.
  • Nikto nie je ako Cohen: Peter Gabriel je medzi spevákmi, ktorí spievajú skladby Leonarda Cohena na novom albume Here It Is: A Tribute to Leonard Cohen. Okrem Gabriela na ňom vystupujú aj Iggy Pop, Norah Jones či James Taylor. V ich podaní a v decentných džezových aranžmánoch získavajú známe skladby novú tvár.
  • Život s ľadovými medveďmi: Túžil po tom, aby sa jeho fotografie objavili v časopise National Geographic. Radili mu, že za nimi nemá chodiť, oni prídu za ním. Len musí pracovať, fotografovať, snažiť sa. Stalo sa a slovensko-kanadskému fotografovi Martinovi Gregušovi sa tento sen splnil. 33 dní žil s polárnymi medveďmi v oblasti Hudsonovho zálivu a jeho snímky vyhrali prestížnu súťaž.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Rezne, sviečková aj francúzske zemiaky. Ponúkame vám desať receptov na tradičné slovenské jedlá.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 714
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 103
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu