SME

Výber rozhovorov: O výsledkoch volieb, vydobytí si základných práv či ananáse na pizzi

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Rozhodovanie sa podľa volebného programu je už na úpadku

Šéf prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích. (zdroj: Archív SME/Gabriel Kuchta)Šéf prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích. (zdroj: Archív SME/Gabriel Kuchta)

"Už v roku 2017 sme sa tešili, že sa účasť zdvihla z 20 na zhruba 30 percent. V tohtoročných župných voľbách účasť stúpla až na 44 percent. Pre zaznávané voľby je to veľký úspech, pretože sa z nich stávajú normálne. Chýba nám ešte jeden skok na 50 percent a potom môžeme byť spokojní," hovorí šéf prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích.

Hovorí aj o súboji Smeru a Hlasu, úspechu nezávislých kandidátov a budúcnosti strán reprezentujúcich maďarskú menšinu.

SkryťVypnúť reklamu

Gej, ktorý sa s manželom súdi so štátom: Nebojím sa vydobyť si všetky základné práva

Jakub Šanko de Ruiz. (zdroj: JS)Jakub Šanko de Ruiz. (zdroj: JS)

Je úspešný Slovák žijúci v Argentíne a s manželom by sa rád vrátil na Slovensko. Pár však narazil na problém. Manželovi Jakuba Šanka de Ruiz totiž slovenské úrady odmietajú udeliť trvalý pobyt, keďže krajina dúhové zväzky neuznáva.

Homosexuálny pár sa preto rozhodol súdiť a v pondelok im dal žilinský krajský súd za pravdu - Argentínčan Mariano Ruiz de Šanko by mal dostať pobyt na základe toho, že je vo zväzku so Slovákom.

Jakub Šanko pre SME hovorí, prečo považuje verdikt za dôležitý a prečo sa chce vrátiť domov aj napriek netolerancii, ktorá sa ukázala aj v uplynulých týždňoch.

Že som šéfoval železniciam za Mečiara? Stalo sa to omylom

Michal Lazar. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Michal Lazar. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Patrí medzi najbohatších Slovákov, stojí za popradskou Tatravagónkou a developerskou skupinou Immocap. Napriek tomu ho verejnosť stále spája s jeho pôsobením na poste šéfa Železníc SR počas vlády Vladimíra Mečiara.

SkryťVypnúť reklamu

Michal Lazar pre INDEX hovorí nielen o tom, ako sa dostal na čelo štátneho gigantu, ale aj o tom, do akej miery ovplyvnili známosti jeho postavenie.

Nadpríjmy z predaja plynu? Energokrízou trpia nórske domácnosti

Štátny tajoník ministerstva energetiky Nórska Andreas Bjelland Eriksen. (zdroj: Ministerstvo energetiky Nórska)Štátny tajoník ministerstva energetiky Nórska Andreas Bjelland Eriksen. (zdroj: Ministerstvo energetiky Nórska)

Nórsko sa v uplynulých mesiacoch stalo najväčším dodávateľom plynu do Európskej únie. Po začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajine a v dôsledku toho, že Vladimir Putin používa plyn ako geopolitickú zbraň, minimalizovala EÚ závislosť od ruského plynu.

Nórsko zároveň čelí kritike, že na vojne bohatne. Množia sa aj návrhy, aby sa o nadzisky z predaja plynu podelilo. Nórska vláda sa k nim zatiaľ stavia vlažne.

"Ceny sužujú aj nás. Len pre predstavu, bežná domácnosť na juhu Nórska má napriek štátnej pomoci dvojnásobne vyšší účet za elektrinu ako pred rokom," hovorí v rozhovore pre INDEX štátny tajomník nórskeho ministerstva energetiky Andreas Bjelland Eriksen.

SkryťVypnúť reklamu

Ananás na pizzi je dôkazom, že žiadny prezident by nemal mať absolútnu moc

Islandský prezident Gudni Jóhannesson. (zdroj: SME/Marko Erd)Islandský prezident Gudni Jóhannesson. (zdroj: SME/Marko Erd)

Ruská invázia na Ukrajinu zvýšila na Islande podporu členstva v NATO, ale nepovedie to k tomu, že by si krajina začala budovať vlastnú armádu, hovorí v rozhovore pre SME islandský prezident Gudni Jóhannesson.

Do Bratislavy prišiel okrem iného hovoriť o využívaní geotermálnej energie, ale stihol si tiež uctiť pamiatku dvoch ľudí zavraždených v bratislavskej Teplárni. Vysvetľuje, ako mohol Island poraziť Britániu, ako sa krajina dostala z finančnej krízy, ako čítajú rybári a čím podľa neho Island tak fascinuje Európanov.

Klimatické zmeny na ostrove vidia ľudia na vlastné oči, keď sa strácajú ľadovce. "Verím však, že tak, ako sme industrializáciou súčasné problémy spôsobili, môžeme nájsť aj riešenie," nádeja sa.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkev u nás nepoužíva náboženstvo na to, aby druhých ľudí obmedzovala

Takmer pred dvadsiatimi rokmi sa presťahovala so svojím manželom do jeho rodnej krajiny - na Island. Autorka a novinárka Eliza Reid, pôvodom z Kanady, sa s ním zoznámila počas štúdia histórie na Oxforde. V tom čase ani jeden z páru netušil, že z Guðniho Jóhannessona sa v roku 2016 stane islandský prezident a z nej prvá dáma.

Svoju rolu sa Eliza Reid rozhodla využívať na to, aby zdôrazňovala dôležitosť rovnosti medzi mužmi a ženami. V nej Island vo svete vyčnieva, keď sa pravidelne umiestňuje v hodnoteniach na prvých priečkach.

"Vzácna zmes histórie, ľudí, pravidiel a šťastia vytvorili krajinu, ktorá je pravdepodobne bližšie ako ktorákoľvek iná k zlatému grálu rodovej rovnosti," píše autorka vo svojej knihe Tajomstvo islandských žien, ktorá nedávno vyšla aj v slovenčine.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sama priznáva, že Island nie je ideálny a ešte stále má pred sebou kus cesty, v oblasti prístupu k ženám a menšinám vrátane LGBT+ ľudí sa k nemu dá vzhliadať.

Moskve sa muselo páčiť, keď prišli Slováci a ponúkli sa jej vybudovať raj

Reportér denníka SME Lukáš Onderčanin získal čitateľskú cenu Anasoft Litera 2022. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Reportér denníka SME Lukáš Onderčanin získal čitateľskú cenu Anasoft Litera 2022. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Lukáš Onderčanin prežíva klasický údel novinára. To znamená, že aj keď je na dovolenke a mohol by oddychovať, nad všetkým čo vidí, uvažuje ako nad potenciálnym článkom.

To sa mu stalo aj v Kirgizsku, s tým rozdielom, že mal rovno námet na knihu.

Vo vydavateľstve Absynt vyšla pod názvom Utópia v Leninovej záhrade a v literárnej súťaži Anasoft Litera získala cenu čitateľov. Písal v nej o Slovákoch, ktorí sa v roku 1925 pod vplyvom veľkých ekonomických problémov vybrali do Kirgizska budovať socialistický raj. Zanechali tu všetko a verili, že tam ďaleko medzi ťavami sa ho raz dožijú.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí boli oklamaní. Mnohých miesto krásnych domov a dobrej práce čakali choroby a smrť. Mnohí sa stali obeťou udávania a brutálnych politických čistiek. Reportér denníka SME si však myslí, že pri tomto projekte, o ktorom dnes už málokto tuší, sa prejavilo aj niekoľko pozitívnych a pekných vecí.

Odchádzajúca šéfka Činohry SND: Nevieme, či zostane niekto, kto bude predávať vstupenky

Miriam Kičiňová. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Miriam Kičiňová. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Postu riaditeľky Činohry Slovenského národného divadla sa vzdala potom, ako ministerka kultúry odvolala generálneho riaditeľa Mateja Drličku. V SND teraz zostáva na pozícii dramaturgičky a obáva sa, ako bude vyzerať najbližšia premiéra a či na ňu vôbec niekto bude predávať vstupenky.

Za udalosťami, ktoré predchádzali jej odchodu, vidí silný politický tlak.

"Bola by som ale rada, ak by verejnosť pochopila, čo sa na našej kauze odhalilo. Že politika si k ľuďom alebo k inštitúciám môže dovoliť nezdravo veľa. Každý, kto má možnosť kupovať si politický vplyv, môže ovplyvniť chod inštitúcií, ktoré by mali fungovať samostatne a nezávisle. To je veľmi zlá správa," vraví Miriam Kičiňová.

SkryťVypnúť reklamu

Mama mala pocit, že ma málo chráni pred smútkom za otcom

Lucia Molnár Satinská. (zdroj: Csaba Molnár)Lucia Molnár Satinská. (zdroj: Csaba Molnár)

Keď zomrel Július Satinský, jeho rodina sa rozhodla spravovať bohatú pozostalosť, ktorú po sebe zanechal. Presnejšie, venuje sa jej najmä dcéra Lucia Molnár Satinská.

Bola ešte tínedžerka, keď stratila otca, v ktorom celé Československo poznalo skvelého autora, divadelníka, herca, komika či deťom dobre známeho Uja Klobásu. Aby sa Lucia vyrovnala so smútkom, začala mu písať listy.

Boli to nežné texty premýšľavej dcéry, ktorá by ešte chvíľu mohla ostať dieťaťom, ale už ju poznačila skúsenosť zo straty blízkeho človeka, a tá nečakane bolí.

Po dvadsiatich rokoch od smrti otca teraz vychádzajú listy v podobe útlej knižky. Ich autorka, dnes už jazykovedkyňa a prekladateľka verí, že dojatie nad nimi môže byť očistné nielen pre jej najbližších.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí odborníci hovoria, že ľudia míňajú priveľa peňazí na drahý moč

Viktor Bielik. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Viktor Bielik. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Ľudia majú rôzne ranné rituály. Niekto začína deň šálkou kávy alebo čaju, iný zase uprednostní rozpustený vitamín v pohári vody.

Čoraz častejšie sa však ozývajú hlasy odborníkov, ktoré hovoria, že tým si skvalitníme nanajvýš tak moč. A navyše zbytočne plytváme peniazmi.

"Organizmus si nevie uchovávať vitamín C. Keby to vedel, stačilo by, aby sa námorníci pred plavbou len nasýtili citrusovými plodmi a vydržali by sa plaviť bez zdravotných problémov dva mesiace. Ale takto ľudský organizmus nefunguje. Preto si museli nosiť citrusové plody so sebou," hovorí pre SME biológ Viktor Bielik, ktorý pôsobí na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň vysvetľuje, že väčšina dnešnej populácie má skôr nadbytok vitamínu C než jeho nedostatok.

Rozhovory ZKH

  • Odchádzajúci riaditeľ SND Matej Drlička: Nekompetentnosť je pre politiku príznačná. Vládnu nám obyčajní ľudia
  • Predseda finančného výboru a poslanec za SaS Marián Viskupič: Rozpočet Matoviča je pre nás neprijateľný
  • Analytik ÚHP Adam Marek: Zdravotné poisťovne zarábajú na chudobných Rómoch. Je to nemorálne

Podcasty SME

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 901
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 918
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 999
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 819
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 623
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

HK Spartak Dubnica - HK Skalica: ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos SHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos SHL: HK Spartak Dubnica - HK Skalica.


Marcus Kršák (Slovensko) a Arutrs Vegeris (Loyšsko) počas prípravného hokejového zápasu do 18 rokov.

Po dva góly strelili Tomáš Chrenko a Adam Nemec.


Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


SkryťZatvoriť reklamu