Radikáli ako Juraj K. si posielajú DNA testy a cítia sa ako v Matrixe

Dávajú si pozor na anonymitu, ale nových členov si preverujú inak. Chcú napríklad vidieť farbu ich pokožky či DNA test, ktorý potvrdzuje ich rasu, opisuje fungovanie extrémistických fór Daniel Milo, riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám ministerstva vnútra.
V rozhovore hodnotí aj komunálne voľby a vysvetľuje, prečo je slovenská spoločnosť podhubím na rast ďalších budúcich radikálov.
Šéfka Rooseveltovej nemocnice: Ak odídu lekári, plánované operácie zrušíme

Už len pár dní ostáva do uplynutia hromadných výpovedí, ktoré podalo 2 173 lekárov. Je to približne štvrtina všetkých, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. Lekárske odborové združenie sa stále nedohodlo s vládou Eduarda Hegera a ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským na memorande, na základe ktorého by lekári svoje výpovede stiahli.
Memorandum, ktoré ministerstvo zverejnilo minulý týždeň, označili lekárski odborári za vágne. Chýbali im tam zapracované viaceré z ich ôsmich požiadaviek. Okrem vyšších platov lekári žiadajú aj lepšie financovanie zdravotníctva či vzdelávanie medikov.
Minister Lengvarský vraví, že očakáva dohodu do piatka, ale napriek tomu sa v pondelok stretol so šéfmi slovenských nemocníc, aby sa s nimi dohodol na poskytovaní zdravotnej starostlivosti v nemocniciach v prípade, ak z nich prvého decembra odídu lekári.
O tom, na čom sa dohodli šéfovia nemocníc s Lengvarským, a o tom, ako budú fungovať zdravotnícke zariadenia, sa denník SME rozprával s riaditeľkou Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Miriam Lapuníkovou.
Časť Američanov je nahnevaná na bohatú elitu, ktorá na nich zarába

Minulotýždňové voľby do amerického Kongresu sprevádzali očakávania, že republikáni získajú prevahu v oboch jeho komorách, teda v Senáte aj v Snemovni reprezentantov.
Demokratickému prezidentovi Joeovi Bidenovi by to značne skomplikovalo zvyšné dva roky jeho mandátu. Senát však napokon v mimoriadne tesných voľbách ostal v rukách demokratov a aj snemovni sa republikánom zrejme podarí získať len tesnú väčšinu.
Podľa politológa a emeritného profesora žurnalistiky na Oklahomskej univerzite Charlesa Selfa to však Biden napriek tomu nebude mať jednoduché. "Čaká ho veľa kompromisov," hovorí v rozhovore.
Bidenova administratíva musí prísť s ďalšími opatreniami na zmiernenie energetickej krízy a stúpajúcej inflácie. Ak sa jej to nepodarí, môže to mať podľa Selfa zásadný vplyv na prezidentské voľby v roku 2024.
Slovenské univerzity sú ako Titanik. Ťažko ich otočiť

Maroš Servátka pôsobí ako vysokoškolský profesor experimentálnej ekonómie na Macquarie Business School v austrálskom Sydney. Spolupracuje aj s Ekonomickou univerzitou v Bratislave, takže pozná aj pomery v slovenskej akademickej sfére.
Uvedomuje si, že slovenské vysoké školy za špičkovými zahraničnými univerzitami značne zaostávajú. Hovorí, že recept na rýchlu nápravu nemá, no zdôrazňuje, že základom je tlak na kvalitu.
„Univerzity v Sládkovičove nepotrebujeme. Také školy nerobia výskum a nemajú ani stálych profesorov. Lektori, ktorí tam učia, sedia na viacerých stoličkách, ich prednášky často nie sú kvalitné. Študenti potom hlasujú nohami a utekajú do Česka či ďalej do zahraničia,“ vysvetľuje Servátka v rozhovore.
Nový šéf Dedolesa: Stres pociťujem, ale firma to prežije

Dedoles patril medzi najrýchlejšie rastúce slovenské firmy. Expanziu však nezvládol a jeho finančné problémy viedli k tomu, že v polovici tohto roka požiadal súdy o ochranu pred veriteľmi. Od ich rozhodnutia závisí, či firma pôjde do konkurzu, alebo dostane druhú šancu.
Od októbra už na čele Dedolesa nestojí jeho zakladateľ Jaroslav Chrapko. Vystriedal ho Ján Cifra, ktorý do problémového slovenského e-commerce lídra prišiel zo spoločnosti Websupport. V rozhovore vysvetľuje, čo Dedoles robí pre to, aby sa zachránil, ako aj to, prečo prijal ponuku na vedenie firmy, ktorá bojuje o prežitie.
Zem je preľudnená, hovorí demograf. Prečo by to malo zaujímať aj Slovákov?

Na svete je osem miliárd ľudí. Túto hranicu sme mohli prekročiť pred dvoma týždňami, ale možno ju prekonáme až v decembri. OSN stanovila symbolicky dátum 15. novembra, keď na svete pribudne osemmiliardtý človek.
O tom, či môže osem miliárd ľudí žiť udržateľne a o budúcej populácii Slovenska sme sa rozprávali so slovenským demografom Branislavom Blehom. Prezradil aj dosiaľ nezverejnené predpovede o tom, ako bude vyzerať populácia Slovenska v roku 2080.
Majiteľ Teplárne: Musíme prestať so slovenským fatalizmom a akýmsi odovzdaním sa osudu

Musíme nájsť spôsob, ako ísť ďalej, ako sa vyrovnať so strachom, hovorí majiteľ Teplárne Roman Samotný. Spoločne s ďalšími ľuďmi necelý mesiac po teroristickom útoku na Zámockej ulici nepoľavujú, práve naopak: robia podujatia, chystajú ďalšie projekty, aby ukázali, že sa nedajú zlomiť situáciou.
V rozhovore ďalej prezradil, ako útok ovplyvnil LGBTI+ komunitu, ako prebiehalo stretnutie s premiérom Hegerom, ako sa môže aktivizovať bežný človek a v čom treba apelovať na štát a samosprávy.
Farárka: Témy, o ktorých hovorím, nie sú pre mňa kontroverzné. Týkajú sa prežitia ľudí v 21. storočí

Do rozhovoru sme ju fotili len pár hodín predtým, kúsok odtiaľ, než sa na
Zámockej ulici v Bratislave odohrala tragédia. O to väčšie sme mali zimomriavky.
Anna Polcková sa totiž už roky ako evanjelická farárka venuje problematike menšín aj LGBTI+ menšine a vo svojich kázňach zdôrazňuje, že by sme si mali byť všetci rovní. Odvážna. Taká je v našich očiach, pretože jej neraz hrozilo vylúčenie z cirkevného zboru, no ona sa nezľakla.
Sex je pre nás najľahšie riešenie, keď už nevieme, kam dospel náš vzťah

Bolo to vtedy, keď prechádzala výraznou osobnou aj vzťahovou krízou. Česká herečka Hana Vagnerová začala uvažovať o tom, aká k sebe dokáže byť úprimná, keď s niekým žije. A či sú jej predstavy o vzťahu úprimné. Okolo seba nevidela ochotu ponárať sa do osobných a intímnych tém, videla len sarkazmus a cynizmus, ktorými Česi zakrývajú svoju zraniteľnosť.
Keď odchádzala do USA, pýtali sa jej, či si myslí, že tam niekto na ňu čaká. Pozri sa, koľko máš rokov, počúvala. Nebolo ľahké splniť si sen. Okrem toho, že sa naučila, aká je dôležitá chémia medzi hercami a koordinátormi intímnych scén, nazbierala aj skúsenosti s tým, aký je tam herecký džob tvrdý a konkurencia náročná.
No späť do Prahy si priniesla najmä poznanie, že môže aj sama písať scenáre a ovplyvňovať to, akú úlohu dostane. Vďaka tomu vznikol film Hranice lásky, ktorý svojou otvorenosťou v zobrazení intimity poriadne zatriasol pokojnými vodami českého filmu. Už je aj v slovenských kinách.
Rozhovory ZKH
- Osobnosť Novembra Michael Kocáb: V 1989 bolo jednoduchšie pochopiť, kto je dobrý a kto zlý. Dnes je situácia neprehľadná
- Rektor Univerzity Komenského Marek Števček: Hrozí, že od januára nebudeme ani kúriť, ani svietiť
- Učiteľka Mariana Straková: Najťažšie je zaujať deti, ktoré nikdy nepôjdu študovať prírodné vedy
Podcasty SME
- Ľudskosť: Rodičovská a výchovná poradkyňa Martina Vagačová hovorí o tom, prečo súrodenci cítia rivalitu a ako k nej prispievajú rodičia
- Gyncast: Primár Peter Kaščák: Už dávno neplatí, že žena musí po cisárskom reze rodiť iba sekciou
- Vizita: Vedec Vladimír Leksa vraví, že imunita je ako polícia. Je dôležité, aby kontrolovala celé mesto, všetky tkanivá aj orgány

Beata
Balogová
