Začínajúci lekár nemôže nič zmeniť, v nemocniciach panuje mazácka vojna
Keď nastúpila do nemocnice, zistila, že pre systém, aký panuje v slovenskom zdravotníctve, nevie pacientom pomôcť tak, ako by chcela. Nemohla navrhnúť ani žiadne riešenia, lebo individualita mladého lekára je podľa nej v našich nemocniciach potláčaná. Mladí lekári musia najmä slúžiť, lebo starší už nemusia, hovorí v rozhovore pre SME lekárka Veronika Urdová z Martina.
Časť kompostu končí na skládkach, v štatistike sa vykazuje ako recyklovaný odpad
Od prvého januára bude zbierať kuchynský odpad celé Slovensko. Analýza Zväzu odpadového priemyslu však ukazuje, že plošný a povinný zber je pre mnohé samosprávy drahý a často odpad nemajú kde spracovať.
Viac o efektivite súčasného nastavenia zberu kuchynského odpadu hovorí generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu Ján Chovanec.
Bol to režim pretvárky. Aby sme si udržali prácu, hrali sme divadlo
Vyrastajúc v rodine dvoch učiteľov sa Judita Štofková rozhodla, že aj ona celý svoj život zasvätí vzdelávaniu mládeže. Do práce nastúpila v 60. rokoch, kedy bolo úlohou učiteľov vychovať z detí nadšených budovateľov socializmu. Ako však hovorí, ona sama sa vnútorne s režimom nikdy nestotožnila.
„Ja som cítila, akoby s tým nesúhlasilo 90 percent ľudí, ale pre udržanie svojej existencie, alebo svojej práce, vstúpili do strany a možno tam boli aj aktívni. Aj ja som bola veľmi aktívna a mala som absolútne negativistický postoj k režimu. Hrali sme divadlo,” priznáva.
Prostredníctvom slovenčiny a literatúry, ktorú vyučovala, snažila sa teda študentom prezentovať aj myšlienky či knihy, ktoré režim nepodporoval. Neskôr, počas Nežnej revolúcie, otvorene hovorila o problémoch, s ktorými skostnatené a ideológiou ovládané školstvo muselo bojovať.
Po revolúcii sa Judita Štofková stala prvou viceprimátorkou Košíc. Ako však hovorí, ideály o spoločnom budovaní slobodného štátu, v ktorom nebude nik kradnúť a nik nebude úplatný, s ktorými do funkcie vstupovala, sa rýchlo stretli s realitou.
Kokpit lietadla je najkrajšia kancelária na svete
Daniel Jašurek pochádza z Čadce. Už ako tínedžera ho lákalo lietanie. Po strednej škole sa rozhodol pre štúdium na Katedre leteckej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline, kde v roku 2013 úspešne promoval ako inžinier.
V súčasnosti lieta ako vojenský dopravný pilot pre Vzdušné sily Ozbrojených síl Slovenskej republiky na dopravnom lietadle L-410 UVP E20.
Ide o dvojmotorové, turbo vrtuľové lietadlo, určené na prepravu pasažierov a nákladu na krátke alebo stredné vzdialenosti.
Okrem toho, vo svojom voľnom čase, lieta „pre radosť“ na malých dvoj až šesťmiestnych lietadlách, určených na vyhliadkové lety a aerotaxi v rámci strednej Európy. Prečítajte si rozhovor o práci pilota a výhľadoch z kokpitu lietadla.
Vyvíjajú genetické testy: Nie sme otrokmi svojich génov
Testy DNA by sa mohli stať štandardnou súčasťou zdravotníctva. Spolieha sa na to slovenská biotechnologická firma DNA Era, za ktorou stoja manželia Michaela a Jakub Šiškovci.
Inovatívny startup vyvíja genetické testy, ktoré analyzujú 650-tisíc miest v DNA a umožňujú odhaliť predispozíciu na určité ochorenia. Testy sa dajú sa využiť aj na zníženie telesnej hmotnosti, optimalizáciu užívania liekov či plánovanie rodičovstva.
„Som presvedčená, že testy, ako tie naše, sa stanú bežnou súčasťou skríningu, keď sa narodí novorodenec. Bude to prvý test, ktorý sa mu spraví,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX Michaela Šišková.
Nebyť ruskej agresie, žiadna raketa Poľsko nezasiahne
V utorok podvečer minulý týždeň začala Moskva opäť ostreľovať Ukrajinu. Terčom boli hlavne elektrárne, no rakety zasiahli aj viaceré civilné ciele. V rovnakom čase dopadla raketa aj na územie členského štátu Severoatlantickej aliancie.
K incidentu došlo v poľskej obci Przewodów na poľsko-ukrajinských hraniciach, pričom výbuch si vyžiadal dve obete.
Dostupné informácie nasvedčujú tomu, že na poľskú územie dopadla ukrajinská raketa, ktorou sa obrancovia snažili zneškodniť ruskú strelu.
„Do Poľska by nedopadla žiadna raketa, keby Ruská federácia nenapadla Ukrajinu,“ zdôrazňuje v rozhovore pre SME slovenský veľvyslanec pri NATO Peter Bátor. Slovenský vzdušný priestor je dnes podľa neho chránený oveľa lepšie ako v prvých týždňoch vojny.
Som futbalový fanúšik, ale neviem, či si pozriem šampionát
Ľudia by mali mať možnosť slobodne ísť do Kataru ale aj z Kataru odísť, v mnohých prípadoch sa odtiaľ pracujúci migranti vracali domov už v truhle, hovorí pre SME hovorca medzinárodnej organizácie Human Rights Watch Jan Kooy.
„FIFA nerieši otázku ľudských práv pri výbere krajín pre svoje podujatia dlhodobo. Vráťme sa napríklad do Ruska, aj vtedy sa FIFA nechala využiť autoritárskym režimom na vylepšenie jeho imidžu vo zvyšku sveta,“ spomína Kooy.
Dodáva, že je ťažké si predstaviť, že pod vedením súčasného šéfa Gianniho Infantina, ktorý žije v Katare, sa dokáže FIFA skutočne drastickým spôsobom zmeniť.
K hlúposti, ktorá je na Slovensku všadeprítomná, som netolerantný
"Nechcem si priznať žiadny iný koniec ako ten, že ruská armáda bude na hlavu ponižujúco porazená a zahnaná na dlhé desaťročia... Absolútne verím, že sa to stane," hovorí filmár a fotograf Juraj Mravec, ktorý mapoval dianie na Ukrajine už roky pred začiatkom vojny.
Snímky z Ukrajiny teraz vystavuje na Mesiaci fotografie. A obdivuje fotoreportérov, ktorí dokážu špičkovú prácu robiť aj z frontov, kde sa odohrávajú horúce boje. "Veľmi rád by som k nim patril aj ja, ale často som limitovaný strachom."
Fajčiari si myslia, že cigarety sú z prírodného materiálu. Nie je to pravda
V Parku Štefana Moyzesa v Žiari nad Hronom spravili novú cestu k plážovému kúpalisku. Na prvý pohľad je povrch z obyčajného asfaltu, no v skutočnosti sú v ňom zapracované tisíce cigaretových ohorkov. S ich využitím prišiel ešte ako študent Hugo Repáň.
"Prax ukazuje, že je veľmi dôležité šíriť osvetu medzi mladými ľuďmi. Vedia totiž presvedčiť aj staršie generácie fajčiarov, napríklad svojich rodičov alebo starých rodičov, aby cigaretové ohorky nehádzali na zem, ale pomohli ich recyklovať," hovorí zakladateľ rozvíjajúceho sa projektu EcoButt.
Rozhovory ZKH
- Županka Žilinského kraja Erika Jurinová: S Belousovovou som zatiaľ nehovorila, neviem, či budeme spolupracovať
- Bývalý minister pre ľudské práva a rocker Michael Kocáb: V 1989 bolo jednoduchšie pochopiť, kto je dobrý a kto zlý. Dnes je situácia neprehľadná
- Učiteľka Mariana Straková: Najťažšie je zaujať deti, ktoré nikdy nepôjdu študovať prírodné vedy
Podcasty SME
- Gyncast: Primár Peter Kaščák: Aj vyvolávanie pôrodu musí mať svoj dôvod
- Ľudskosť: Odstrániť totalitu nestačí. Demokracia je viac roboty, ako sme si mysleli, hovoria Sylvia Porubänová a Jakub Popík
- Index: Pýtajte si vyšší plat, nečakajte však 14 percent, hovorí šéfka portálu Profesia Ivana Molnárová

Beata
Balogová
