Aj keď rok 2022 poznačila pokračujúca pandémia covidu, vojna na Ukrajine, pád vlády na Slovensku, doma aj vo svete sa diali aj dobré a inšpiratívne udalosti.
V priebehu roka ich zbieral ilustrátor a režisér animovaných filmov Martin Smatana a ku každej z nich vytvoril veselý obrázok z použitého textilu. Denník SME jeho výber doplnil ďalšími optimistickými príbehmi.
„Som presvedčený, že aj na pozadí takej strašnej udalosti, akou je vojna, sa deje veľa dobrých, často nenápadných skutkov a príbehov. Začal som si ich ukladať, vystrihovať a zhromažďovať. Snažil som sa vyberať tie, ktoré ma potešili, dojali, či niečomu naučili,“ vysvetľuje Smatana.
„Verím, že nasledovné správy vás utvrdia v presvedčení, že aj v ťažkých časoch sa medzi ľuďmi deje veľa dobrého, a že aj malé, nenápadné gestá robia svet lepším.“
01 / Turecký muž, ktorý sadil stromy
Turecký lesník Hikmet Kaya vysadil s pomocníkmi za 25 rokov 30 miliónov stromov, a premenil tak okolie svojej dediny na zelenú oázu uprostred nehostinnej krajiny.

02 / Ľudská knižnica bojuje proti stereotypom
Z netradičnej knižnice v Dánsku si môžu čitatelia namiesto knihy požičať človeka. Prostredníctvom „živých príbehov“, ktoré často rozprávajú zástupcovia najrôznejších menšín, sa knižnica snaží bojovať proti predsudkom a kultúrnym stereotypom.
03 / Rumunskí futbalisti nastupujú so psíkmi
Futbalisti Dinama Bukurešť nastupujú pred divákov v úvode zápasu spolu s opustenými psíkmi z útulku. Diváci si môžu psíkov, ktorých videli s hráčmi v televízii, adoptovať.

04 / Prístrešok pre imobilného chlapca
Žiaci a žiačky z amerického Bradfordu postavili hendikepovanému spolužiakovi drevený prístrešok na zastávke autobusu, aby ho ochránili pred výčinmi počasia.

05 / Parašutista vysypal semienka
Brazílsky parašutista Luigi Cani vysypal počas zoskoku sto miliónov semienok 27 druhov pôvodných drevín nad vyklčovanou oblasťou amazonského dažďového pralesa.
06 / Štrajk v múzeách v Holandsku
Na protest proti pandemickým opatreniam, pre ktoré museli zostať múzeá a galérie v Holandsku zatvorené, sa popredné kultúrne inštitúcie dočasne zmenili na prevádzky, ktorých sa zákaz netýkal.
Z múzea Vincent van Gogha v Amsterdame sa na jeden deň stal nechtový salón, z Limburského múzea posilňovňa a z koncertných sál po celej krajine kaderníctva.

07 / Chlapec prešiel sám cez celú Ukrajinu
Jedenásťročný chlapec putoval vyše tisíc kilometrov zo Záporožia, až šťastne prekročil hranicu na Slovensko a stretol sa so súrodencami. Telefónne číslo, vďaka ktorému sa im podarilo spojiť, mu na ruku napísala mama, ktorá musela zostať doma a starať sa o nevládnu babičku.
08 / Kopanecké lúky sú najbohatšie
Vďaka tradícii ručného kosenia a hrabania sa Kopanecké lúky v Slovenskom raji stali druhovo najbohatšími lúkami na svete. Na ploche 0,25 štvorcového metra rastie 54 druhov vyšších rastlín.

09 / Majka Pataková si splnila sen
Dvadsaťosemročná Majka Pataková z Veľkého Krtíša odjazdila státisíce kilometrov na kamióne, len aby mohla robiť to, čo ju napĺňa. Za zarobené peniaze si tento rok v rodnom meste otvorila čajovňu s názvom Splnený sen.
10 / Gabrielova misa pre Ukrajinu
Dvanásťročný stolár Gabriel Clarkie z Anglicka sa po vypuknutí vojny rozhodol pomôcť deťom na Ukrajine tým, že pre ne vyrezal drevenú misku. Na internete stala virálnym hitom a vydražil ju za štvrť milióna libier, ktoré poslal na Ukrajinu.
11 / Newyorská knižnica rozdala knihy
Verejná knižnica v New Yorku rozdala deťom a tínedžerom zo svojho fondu pol milióna kníh. Pomohla im tak, aby si vybudovali vlastné domáce knižnice, a tak sa mladí ľudia môžu učiť a rozvíjať aj počas školských prázdnin.

12 / Pomoc v metre
Obyvatelia európskych miest čakali ukrajinských utečencov na staniciach s transparentmi s informáciou, koľkým ľuďom vedia poskytnúť dočasné útočisko pred vojnou.
13 / Zara Rutherfordová obletela Zem
19-ročná Belgičanka Zara Rutherfordová obletela Zem ako najmladšia žena v dejinách. Na lietadle navrhnutom v Česku a zostrojenom na Slovensku preletela počas päťmesačnej cesty viac ako 51-tisíc kilometrov ponad päť kontinentov. Nezastavili ju mrazy, búrky, smog ani byrokracia.

14 / Patron dostal medailu za hľadanie mín
Psík Patron pomohol ukrajinským pyrotechnikom nájsť 200 kusov nevybuchnutej munície, za čo si vyslúžil medailu od prezidenta Zelenského.

15 / Morčatá vo Švajčiarsku nesmú byť samé
Vo Švajčiarsku prijali zákon, ktorý zakazuje chovať v domácnostiach iba jedno morské prasiatko s odôvodnením, že ide o spoločenského tvora.

16 / Víťazstvo domorodcov v Amazónii
Najvyšší súd v Ekvádore zamietol všetky plány na ťažbu ropy v amazonskom pralese. Ide o historické víťazstvo pre domorodé obyvateľstvo a dôležitý krok pri ochrane environmentálne a kultúrne významných lokalít v Amazónii.
17 / Kuchyňa pre utečencov
Špičkový šéfkuchár José Andrés odišiel po vypuknutí vojny na Ukrajine na poľsko-ukrajinskú hranicu, kde v spolupráci s miestnymi kuchármi, reštauráciami, výrobcami a dodávateľmi, pripravili denne tisíce jedál pre utečencov.
18 / Pes zahrieval zraneného horolezca
Zraneného horolezca v chorvátskych horách zachránil pred umrznutím jeho pes, ktorý ho vlastným telom zohrieval 13 hodín, kým prišla pomoc.

19 / S parochňami pomáha za objatie
Kaderníčka Martina Sandtnerová z Piešťan pomáha s parochňami ženám, ktoré prídu o vlasy pri liečbe onkologických ochorení. Vlasy strihá, farbí, zmýva už viac ako 23 rokov, až tento rok však našla niečo, čo považuje za pridanú hodnotu. Za prvé tri mesiace rozdala osem parochní a jediné, čo si od ich nositeliek zobrala, bolo objatie.
20 / Afgan Dreamers
Po tom, čo museli afganské vedkyne opustiť Kábul, predviedli svoje vynálezy na Svetovom fóre v Dohe. Odvtedy sa zúčastňujú vedeckých súťaží po celom svete a pomáhajú mladým afganským ženám rozvíjať zručnosti v oblasti inžinierstva, vedy a techniky.
21 / Bežkyňa pomohla onkologickým pacientom
Slovenská ultramaratonistka Lenka Vacvalová prebehla v Peru 850 km cez jeden z najstarších trailov na svete, a vyzbierala tak peniaze na kúpu jedinečného prístroja pre detskú onkológiu v Bratislave.

22 / Biele vrany
Majiteľ podniku Tepláreň Roman Samotný sa po historicky prvom teroristickom útoku prirodzene stal hovorcom LGBTI+ ľudí.
Martina Paulíková ako enviroaktivistka zase hovorila za ľudí aj prírodu v údolí rieky Slatina. Ocenenie Biela vrana získali aj všetci, ktorí pomohli Ukrajine a jej utečencom.
23 / Streetart proti fašizmu
Taliansky streetartový umelec Cibo bojuje proti nenávisti vo verejnom priestore tým, že nacistické symboly na stenách prekresľuje na jedlá.
24 / Srdce do neba
Keď sa austrálskemu farmárovi Benovi Jacksonovi pre pandémiu nepodarilo ísť na pohreb milovanej tety, rozsypal na svojom pozemku krmivo do tvaru srdca. Vďaka ovciam, ktoré sa prišli nažrať, vyslal zosnulej tete srdečný odkaz do neba.
Rok dobrých správ (2022)
- Ilustrátor a režisér animovaných filmov Martin Smatana si dal tú prácu a už po druhýkrát zozbieral 52 pozitívnych príbehov z celého sveta (SME ponúka výber z nich). Aby ich optimistický odkaz posilnil, vytvoril k nim veselé obrázky z použitého textilu. Jeho knižku prináša vydavateľstvo Monokel.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce

Beata
Balogová
