SME

Výber rozhovorov: O Československu, bohu či architektúre

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Mýtus, ako Česi utláčali Slovákov, bol za federácie evergreen

S 1. januárom 1993 zmizol z mapy Európy štát, ktorý na nej bol sedem desaťročí a bol domovom niekoľkých generácií. Československo pred tridsiatimi rokmi zaniklo a vznikli nové dva štátne útvary, Slovenská a Česká republika.

"Som presvedčený, že každý národ speje vlastnou dynamikou k vzniku vlastného štátu. Každý mnohonárodnostný štát je zo svojej podstaty nestabilný. Z tohto hľadiska nie je rozdelenie Československa ničím mimoriadnym, mimoriadne by skôr bolo, ak by sa nerozdelilo," hovorí historik Jan Rychlík z Karlovej univerzity, autor monografie Rozpad Československa.

SkryťVypnúť reklamu

"Slováci získali vlastný štát. Či získali niečo Česi, na to sa jednoznačne nedá odpovedať. Za pozitívum považujem, že sme ukázali svetu, že aj taká komplikovaná záležitosť, ako je rozdelenie štátu, sa dá urobiť v pokoji a do veľkej miery bezbolestne, aj keď sú občania, a nie je ich málo, ktorí na to doplatili," dodáva.

Chcel držať aj hladovku. Keď nemocnica vypadne z prvej ligy, lekári odídu, hovorí šéf nemocnice v Trstenej

Keď sa Marian Tholt ešte v roku 2021 dozvedel, že nemocnica v Trstenej, ktorej je riaditeľom, má vypadnúť z prvej ligy plnohodnotných nemocníc, povedal, že potom bude lepšie, keď hornú Oravu pripoja k Poľsku. Do Noweho Targu sa totiž miestni dostanú ľahšie ako do najbližšej nemocnice v Dolnom Kubíne.

Za to, aby nemocnica v Trstenej zostala medzi takými, s ktorými musia zdravotné poisťovne povinne uzavrieť zmluvy, bol Tholt ochotný držať aj hladovku. Napokon ministerstvo zdravotníctva jeho nemocnicu predsa len zaradilo medzi kategorizované nemocnice. A Tholt hovorí, že teraz ju chce dostať na úroveň horských nemocníc v Rakúsku či vo Švajčiarsku.

SkryťVypnúť reklamu

Plačková: Keď ma prišli zadržať, považovala som to za vtip. Spravilo mi to najlepšie čísla v roku

Keď polícia v septembri minulého roka zadržala influencerku Zuzanu Strausz Plačkovú a jej manžela Reného Strausza, na sociálnych sieťach to vyvolalo ošiaľ. O to väčší, že pre ich zaradenie k podozrivému drogovému gangu im hrozil trest na 25 rokov až doživotie. Kauza však zhasla podobne rýchlo, ako sa začala.

Po štyroch dňoch v cele predbežného zadržania pustil súd oboch manželov na slobodu a prokurátor po pár dňoch stiahol aj sťažnosť proti tomuto rozhodnutiu. Stíhanie dvojice zastavila prokuratúra nadobro v máji tohto roka, a to cez sporný paragraf 363 Trestného poriadku.

Drogová kauza influencerke, paradoxne, pomohla. Na instagrame získala desaťtisíce nových followerov a stúpol aj predaj jej produktov. „Mala som vtedy najsilnejšie čísla v roku. Strašne mi vzrástli najmä čísla kozmetiky,“ spomína Plačková v rozhovore.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf Slovnaftu: Že sme spolupáchateľ? Aj iní z Ruska dovážajú

Bratislavská rafinéria Slovnaft priznáva, že na lacnej ruskej rope veľmi dobre zarába, ale 55-percentný odvod z nadmerných ziskov, ktorý schválil slovenský parlament, sa jej zdá vysoký. Tretinový odvod podľa odporúčaní Európskej komisie by bol prijateľný, hovorí výkonný riaditeľ Slovnaftu Marek Senkovič.

Od ruskej ropy, ktorá do Bratislavy tečie cez ropovod Družba, sa rafinéria podľa neho nedokáže odstrihnúť skôr, kým nebude mať iného spoľahlivého dodávateľa. Cez alternatívny ropovod Adria si však o rok trúfa dodávať dve tretiny potrebnej suroviny.

„Ak ropu z Družby budeme môcť využívať aspoň pre domáci trh, kapacita Adrie by nám postačila na vykrytie zvyšku výroby, vrátane produkcie určenej na export,“ tvrdí Marek Senkovič.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Petržalka má svoje čaro. Treba pochopiť jej príbeh

Príspevky dánskeho influencera Christiana Trampedacha sledujú na Instagrame dva milióny fanúšikov architektúry. V septembri nakrúcal domy a byty v Bratislave a okolí.

V rozhovore pre INDEX vysvetľuje, prečo sa mu páči Petržalka a budovy z čias socializmu, a ako by sa mestá na Slovensku mohli rozvíjať, aby boli moderné, ale zároveň si zachovali odkaz z minulosti.

V Košiciach vymysleli inovatívnu detekciu znečistenia vody. Zákazky majú aj od OSN

Saftra Photonics vyhrala v roku 2017 v súťaž Startup Awards s testerom na nebezpečné látky vo vode a potravinách. Za vynálezom stojí dlhoročný výskum profesora biofyziky Pavla Miškovského z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Jeho detekčná metóda dokáže odhaliť veľmi malé koncentrácie znečisťujúcich látok vo vode. Riešenie vo veľkosti kufríka je rýchle a lacné, nevyžaduje predprípravu vzoriek, čo umožňuje pri analýze dosiahnuť vyššiu citlivosť a úspory.

SkryťVypnúť reklamu

Firma sa na pár rokov odmlčala a nezverejňovala hospodárske výsledky. Pavol Miškovská vysvetľuje, ako sa dostali k prvým zákazkám, ako aj to, prečo spoluzakladal Košický klaster nového priemyslu.

Tlačiť hotely do čo najnižších cien nie je riešenie, tvrdí zakladateľ zľavového portálu

Slovák Peter Kóša pôvodom zo Spišskej Novej Vsi a jeho český kamarát Tomáš Čmelík rozbehli zľavový portál Slevoking.cz (na Slovensku pôsobil ako Zľavoking.sk) ako študenti v prenajatom byte v Brne. V roku 2019 ho premenovali na Travelking.

Online cestovateľský portál, ktorý ponúka hotelové pobyty v Maďarsku, Česku a na Slovensku, mal pred nástupom covidovej pandémie tržby pätnásť miliónov eur a ročne rástol o 20 percent.

Česko-slovenský startup nedávno kúpila berlínska bookingová platforma Travelcircus. Primárne podniká v západnej Európe a USA, jej brnianska akvizícia je má pomôcť rýchlejšie pokryť trhy východnej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

„Ponuky slovenských alebo českých hotelov budeme môcť predávať aj nemeckým a francúzskym klientom. A naopak, slovenský klient si bude môcť kúpiť ponuku napríklad od holandského hoteliera,“ vysvetľuje možné synergie zakladateľ Travelkingu Peter Kóša.

Šufliarsky: Smrť otca prišla nečakane, musel som prevziať zodpovednosť

V októbri 2008 vo veku 45 rokov náhle zomrel majiteľ a zakladateľ spoločnosti CBA Slovakia Marian Šufliarsky. V tom čase išlo o jednu z najväčších maloobchodných sietí, mala 350 predajní, najmä na juhu Slovenska. Smrť otca výrazne zmenila život jeho syna. Marian Šufliarsky (mladší) mal vtedy 19 rokov a študoval na vysokej škole.

„Nezostávalo mi nič iné, len ísť do firmy a zasadnúť na otcove miesto. Bez akýchkoľvek skúsenosti či vedomostí som bol hodený do hlbokého mora,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu

S odstupom času sa dá povedať, že to zvládol. Dokonca rodinný biznis posunul na vyšší level. CBA predal poľskému investorovi (ktorému sieť po krátkom čase skrachovala) a zameral sa na komerčné reality.

Šufliarskeho podnikateľská skupina M-Market vlastní päťdesiat nehnuteľností, známych pod označením Kocka, ako aj nákupné centrá Urban, Optima (v ktorej sa spojil s kontroverzným podnikateľom Georgeom Trabelssiem), Galéria Lučenec, Južanka, Shopping Palace, Dúbrava a Glavica.

S expanziou chce M-Market pokračovať aj v budúcnosti, pričom sa nezaujíma len o veľké mestá. „Pre mňa je zaujímavé všetko, čo je nad hranicou 25-tisíc obyvateľov,“ vysvetľuje Marian Šufliarsky.

Dizajnér Josef Tomšej: Kolobežky sú peklo. Nevidel som človeka, ktorý by na nich vyzeral dobre

Dá sa český dizajn na prvý pohľad rozoznať ako napríklad škandinávsky? Je preň niečo také typické, ako je pre nemecký neznesiteľná nuda? Josef Tomšej z úspešného a populárneho štúdia Qubus si myslí, že áno.

SkryťVypnúť reklamu

"Tým typickým prvkom je irónia a dovolím si tvrdiť, že viem, odkiaľ pochádza. Z limitov nášho prostredia. Ak niečo nedokážeme niečo urobiť perfektne, nezostáva nám nič iné, len sa nad tým zasmiať," hovorí.

O českom skle tvrdí, že neexistuje, kolobežky v Prahe považuje za slepú cestu dizajnu, ale zato vie, ako vyrobiť dizajnérsky hit, aj keď naň Česi nie vždy majú peniaze a nemajú ani vôľu byť obklopení krásou.

V malej, ale štýlovej predajni Qubusu sme sa rozprávali v čase, keď najviac času venoval výstave Mekyho Žbirku, ktorá sa z Národného múzea v Prahe presunie na Bratislavský hrad.

Josefa Tomšeja udivilo, že Mekyho fanúšikovia pristupujú k predmetom, ktoré sa s ním spájali, ako k svätým relikviám, a pozastavil sa aj pri listoch, ktoré mu húfne posielali.

SkryťVypnúť reklamu

Herečka Natália Germáni sa chce presadiť v USA: V mojom veku by som to ešte mala skúsiť

V kinách ju diváci môžu vidieť ako princeznú Ellenu vo fantasy rozprávke Princezná zakliata v čase 2. Nedávno stvárnila hlavnú úlohu vo filme Terezy Nvotovej Svetlonoc, ktorý uspel na prestížnom festivale v Locarne. A čoskoro sa predstaví v seriáli Iveta, ktorý nakrútil režisér Jan Hřebejk.

Natália Germáni je mimoriadne vyťažená a pomýšľa aj na hereckú kariéru v Spojených štátoch amerických. "V Amerike máme bývanie aj rodinné zázemie – študuje tam manželova dcéra. Prirodzene som teda premýšľala nad tým, že v mojom veku by som to ešte mala skúsiť. Človek si chce sám seba overiť vo väčšom svete - ako sa osvedčí a čo dokáže,“ hovorí Germáni a zároveň dodáva, že nechce páliť mosty so Slovenskom a Českom.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti si užíva krátku pauzu od dlhodobých filmových a seriálových projektov. Na jeseň čaká divákov premiéra snímky Jej telo, kde stvárňuje Andreu Absolonovú. Skokanku do vody, z ktorej sa stala pornoherečka a ktorá vo veku 27 rokov zomrela.

„Určite sme to nerobili prvoplánovo a naším cieľom nebol erotický film. Má to byť skôr sonda dovnútra ženy, ktorá sa rozhodla urobiť to, čo urobila, hoci to ľudia okolo nej považovali za absurdné.“

Rozhovory ZKH

Podcasty SME

  • Vizita: Lekárka Lívia Hlavačková: Nedostatok L-karnitínu je zriedkavý. Ani vegáni s ním nemajú problém
  • Ľudskosť: Inštruktor Pavol Remiáš: Meditovať sa dá kedykoľvek a kdekoľvek, aj počas chôdze do práce, či pri hre s deťmi
  • Index: Analytik Matej Horňák: Tento rok bol náročný, vojnu a jej dopady predpokladal len málokto
Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 800
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 900
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 988
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 799
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 018
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 590
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu