Reči o amerických vlajkách na letisku boli od začiatku nezmysel
Medzinárodná vojenská spolupráca nefunguje tak, že Američania obsadia letisko a nikoho tam nepustia, komentuje obavy z obrannej dohody štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer.
V rozhovore pre SME vysvetľuje, ako zahraniční vojaci fungovali na Slovensku rok od podpise dohody s USA a vypuknutí vojny na Ukrajine.
Z trans ľudí sa tu robia pomätení, pritom len chcú naplniť svoju identitu
„Ako muža a ženu ich stvoril,“ stojí v Biblii. Túto vetu mnohí interpretujú ako ideál, na základe ktorého je skonštruovaná celá spoločnosť. Vedecké bádanie však ukazuje, že je to len jedna perspektíva. A tá vytvára dojem, že transrodoví ľudia sú niečím neprirodzeným.
„Nejde pritom o to, aby sa všetko od základu vyvrátilo, ale treba si uvedomiť, že naše poznanie človeka o pohlaví a rodovej identite sa vďaka vede, skúsenostiam, rozvoju občianskych slobôd a práv vyvíja. Musíme byť pripravení reagovať na to, čo tu je, a transrodoví ľudia tu medzi nami sú,“ hovorí profesor teológie a pedagóg z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Ľubomír Batka, ktorý sa zaoberá aj problematikou transrodových ľudí.
Na Slovensku podľa neho narastá radikalizácia vo vyjadreniach voči nim a téma trans ľudí sa politizuje.
„Blížia sa predčasné voľby. Ak už sa niektorí nebudú mať čoho chytiť, veľmi vďačne sa do tejto témy zadrapia. V tomto prípade sa obávam, že sa z radikálnych fašistických skupín aj z ultrakonzervatívnych kresťanských skupín vytvoria aliancie, ktoré budú hrať na túto nôtu,“ vraví.
Chrenko v Česku? Ďalší ho môžu nasledovať
Najbohatší Slovák Ivan Chrenko už nebýva na Slovensku. Motivácia? Ako zistil INDEX, je za tým daňová optimalizácia.
O tom, čo sa zmenilo v legislatíve a aké výhody môže mať podnikateľ z tohto presunu, porozprávala pre INDEX Alica Orda Oravcová, prezidentka Daňového fóra Slovenska.
Slúžky síce boli súčasťou rodiny, ale mali postavenie ako zvieratá
Keď pripravovala knihu Slúžka, študovala dobové príručky o upratovaní, čítala noviny, v ktorých sa písalo o samovraždách slúžok, a napokon našla unikátne rozhovory s bývalými slúžkami. Dozvedela sa teda, ako táto veľká a prehliadaná skupina žien žila.
„Pracovali dvadsať hodín denne a pani mohla kedykoľvek povedať, že von nejde ani vtedy, keď mala slúžka pár hodín počas nedele voľno. Spávali v malých kuticiach, často na zemi. Boli teda súčasťou rodiny, no mali skôr postavenie zvieraťa ako človeka,“ vraví Hana Lasicová.
Staroba prináša so sebou niekoľko veľmi vtipných vlastností
„Herectvo je zmes sebavedomia a pocitu menejcennosti, túžby po sláve, neurózy zo slávy, že nechcete, aby vás ľudia obťažovali, a keď to nerobia, tak vás sakramentsky mrzí, že nie ste dostatočne slávny,“ hovorí herec a spevák Juraj Ďurdiak.
Jeho preslávila postava princa Velena v rozprávke Princ a Večernica a je tomu rád. Uvedomuje si, že momentálne žijeme časy, kedy je popularita herca kľúčom k jeho obsadzovaniu.
Tiež si uvedomuje, že nie každého herectvo uživí a on si vo svojom živote vyskúšal aj úplne iné roly - podnikateľa, kaviarnika, manažéra, umeleckého šéfa i riaditeľa divadla. Dnes popri hraní a spievaní učí konzervatoristov spievať šansón.
Vykašliavať nádor smútku? Drzosť a manipulácia šarlatánov je horšia ako kedysi
Českého režiséra Šimona Holého dlhšie trápilo to, že v jeho rodine je celá línia nešťastných mužov, ktorí väčšinou nedokázali prijať zodpovednosť za svoje správanie. Liečili si to alkoholom alebo milenkami. A potom prišlo poznanie, že k alkoholu má sklon tiež.
Vraví, že náš život, to je približne štyridsaťtisíc týždňov. To nie je veľa. Vie, že ak ich má využiť, musí vystúpiť zo škodlivých vzorcov. Keď sa však pozerá okolo seba, vidí, že veľa Čechov odmieta ísť náročnou cestou, ktorú si to vyžaduje a namiesto nej si vyberajú šarlatánov. Ľudí, ktorí niekde nabrali sebavedomie, že sa môžu vydávať za odborníkov a rozvíjajú svoju manipuláciu na viacerých úrovniach.
"Prispieva k tomu aj jedno české špecifikum, že nemáme spiritualitu," hovorí. "Tvárime sa, že ju nepotrebujeme, no ona sa k nám vo forme rekordného počtu siekt vrátila späť."
O tom, ako sa to prejavuje v obyčajnom živote, nakrútil film A potom prišla láska, ktorý je práve v našich kinách.
Krásna žena sa vám páči aj preto, že má nejakú chybu
Preslávili ho najmä fotografie aktov, ale aj portréty, medzi ktorými sú slávne osobnosti ako Morgan Freeman, Robert De Niro, Harvey Keitel, Sharon Stone, Keira Knightley či Scarlett Johansson. Nápad jeho fotografie Zmysel dokonca odkúpili filmoví producenti a využili ho na plagát k erotickej dráme Showgirls.
"Tá žena na ich fotografii je vyumelkovaná, ja by som to tak nikdy neurobil. Veď súčasťou niečoho pekného je vždy aj niečo nepekné, až potom je to pekné. Keď máte ženu, ktorá sa vám veľmi páči, tak je to aj preto, že má i nejakú chybu. Tá chyba dá kráse istú presvedčivosť. No keď je niečo príliš pekné, môže to byť až nechutné," hovorí fotograf Tono Stano. Nedávno mu udelili ocenenie Osobnosť slovenskej fotografie.
Všetko, čo ľudstvo má, je podľa neho založené na tvorivosti. Hoci nemusí byť nutne umelecká. Dnes však pozoruje, že tvorivý náboj sa vytráca, mení sa na spotrebnosť a konzum.
Fotografia ho neprestáva fascinovať a plánuje pracovnú cestu po svete. Pôjde špeciálne upravenou dodávkou, ktorá bude pojazdným ateliérom. „Uvidíme, čo všetko nájdem. Chcem sa proste trochu túlať a objavovať,“ hovorí.
Udretie dieťaťa je pre mňa hranica, ktorú rodičia nemajú prekračovať
Rodičovstvo prináša množstvo emócií a rodičom nie je hnev na potomka cudzí. Deti si na rodičoch všímajú aj to, čo nevyslovia, učia sa a preberajú ich spôsoby. Rodičia zase často riešia špecifický prejav správania dieťaťa a niekedy zistia, že ich vlastne zrkadlí.
"Hnev je súčasťou života a je veľmi dôležité, aby sme deťom ukázali, čo s ním robíme my. Preto je rodičovstvo nádhernou príležitosťou na prácu na sebe. Pre deti často kultivujeme prejavy svojich emócií a spolu s nimi ich spoznávame," hovorí pre SME psychologička Jana Zemandl, ktorá spolu s manželom Andrejom stojí za projektom a instagramovým profilom Rodinná psychológia.
Ak senior uveril mýtu, že sa má šetriť, tak je to začiatok konca
Podiel seniorov v štatistikách rastie a predlžuje sa aj priemerná dĺžka života. Vedúci Diagnostického centra profesora Hamara na Univerzite Komenského v Bratislave Ján Cvečka v rozhovore pre SME hovorí, že ide o najpasívnejšiu skupinu populácie.
Tvrdí, že to súvisí s mýtmi a pozostatkami z minulosti, keď primárne odporúčanie pre užitie si penzie bolo: oddychuj, čo si môžu niektorí zameniť s ničnerobením. Pohyb a aktívny prístup k životu však dokážu spomaliť zmeny spôsobené starnutím a pri vhodnom koncipovaní pohybovej aktivity aj zlepšiť niektoré parametre.
"Takmer pre každý zdravotný stav sa dá vybrať vhodná pohybová aktivita. A to aj pre ľudí pripútaných na lôžko po cievnej mozgovej príhode," konštatuje vedec a fyzioterapeut.
Nejde o to, či je v potravine nejaké éčko, ale akú funkciu v nej plní

"Máme najmä dve skupiny ľudí. Jedna, ktorá vôbec nerieši, aké jedlo konzumuje, a druhá, ktorá to rieši až príliš. Žiaľ, ani v jednom prípade to často nie je podložené kvalitnými a serióznymi zdrojmi informácií. K druhej skupine navyše patrí fóbia zo všetkých chemických látok," hovorí pre SME odborníčka na výživu a foodblogerka Karolína Fourová.
Rozhovory ZKH
- Komunikačný expert Gabriel Tóth: Matovičove útoky na trans ľudí mu nepomôžu rásť na vyššie čísla
- Predseda KDH Milan Majerský: Pri Hlase nám svieti kontrolka, ale nehovorím rezolútne nie
- Producent Tibor Búza: Naším cieľom nebolo poskytnúť muníciu, aby sa niekto vozil po Budajovi
Podcasty SME
- Vizita: Môže sa penis zlomiť? A prečo by muži mali brať problémy s erekciou vážne? Pýtali sme sa urológa Jána Švihru mladšieho.
- Neumlčaní: Šéf inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo: Korumpovanie prebieha nenápadne, najprv sa pýtajú na váš súkromný život
- Ľudskosť: Zara Kromková o transrodovosti: Slobodu prejaviť sa som mala od útleho detstva

Beata
Balogová
