BRATISLAVA. Súčasná politická situácia je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej neúnosná.
Vo štvrtok to uviedla v reakcii pre TASR.
Poukazuje na "legislatívnu parlamentnú smršť, ohrozujúcu ústavné princípy a verejné financie".
Neúnosná situácia
Situácia by si podľa Čaputovej žiadala skorší termín predčasných volieb.
"Dianie v parlamente pripomína skôr chaos než zodpovednú správu vecí verejných," skonštatovala hlava štátu. Obracia sa zároveň na politických lídrov, aby sa postarali o nápravu.

Predčasné parlamentné voľby sa majú konať 30. septembra. V posledný januárový deň o tom rozhodli poslanci Národnej rady.
Opozícia žiadala skorší, májový, respektíve júnový termín volieb, za konanie volieb do konca prvej polovice roka sa najskôr prihovárala aj prezidentka. Bola však ochotná akceptovať aj septembrový termín, ak by bol jediným, na ktorom by sa našiel potrebný konsenzus a hlasy v parlamente.
Hlasy o konaní volieb v skoršom termíne ako na konci septembra však neutíchajú, v stredu ho označili za potrebný aj bývalí prezidenti.
S návrhom na konanie volieb 24. júna iniciovala mimoriadnu schôdzu strana Smer. Rokovanie sa má začať popoludní.
Sulík je prekvapený, Matovič viní prieskum
Prezidentka sa pri zmene názoru na termín volieb riadi prieskumom, tvrdí to líder OĽaNO Igor Matovič.
Matovič vyhlásil, že hoci prezidentka bola najprv za skorší termín volieb, následne iniciatívne prišla s tým, že vie žiť so septembrom.
"To, že sú voľby v septembri, je jej zásluha. To, že ju to dodatočne mrzí, pretože si pozrela nejaký prieskum, to mi je ľúto," povedal v parlamente novinárom. Dodal, že prezidentka "všetko robí podľa prieskumu".
Šéfa opozičnej SaS Richarda Sulíka vyhlásenie prezidentky prekvapilo . Tvrdí, že dohoda na voľbách 30. septembra sa urobila aj s ňou. Nevidí dôvod meniť dohodu na septembrovom termíne, čo bol kompromis strán bývalej koalície.
Poslanci SaS sa zároveň nezúčastnia na rokovaní o júnovom termíne volieb, ktoré inicioval Smer.

"Neviem, prečo sa prezidentka rozhodla konať tak, ako si želá Robert Fico, každopádne 30. september je kompromisný termín," vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii Sulík.
"Pokiaľ nie je evidentný pochopiteľný dôvod meniť už raz urobené rozhodnutie, zvykneme dohody dodržať," skonštatoval a odvolal sa na dohodu strán OĽANO, SaS, Za ľudí a Sme rodina na septembrovom termíne volieb. "Všetky projekty, ktoré sa plánujú na voľbách zúčastniť, majú dostatok času na prípravu," dodal.
Prezidentka má podľa Sulíka možnosť nepodpísať všetky zákony, ak s nimi nesúhlasí. Lídra OĽANO Igora Matoviča a jeho posledné návrhy označil za šaša. "Treba ho nechať vymýšľať jednu hlúposť za druhou, aby celý národ pochopil, že takýto šašo do parlamentu nepatrí," povedal s tým, že do parlamentu treba voliť ľudí, ktorí majú základnú súdnosť. Myslí si, že v parlamente momentálne prechádzajú aj dobré návrhy. Nevidí dôvod na skorší termín volieb len preto, že si to želá Smer alebo prezidentka.
Sulík súhlasí s júnovým termínom a môže o ňom rokovať, ale zatiaľ je podľa neho dohoda na septembri. Na zmenu názoru potrebuje Sulík uchopiteľný dôvod a mimoriadna schôdza iniciovaná Smerom ním podľa neho nie je.
Žiadajú skorší termín
Poslanci za Sme rodina otvorenie mimoriadnej schôdze podporia a následne budú hlasovať za tento termín. Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár deklaruje, že od začiatku chceli čo najskorší termín volieb.
"Predseda hnutia Sme rodina od samého začiatku deklaroval čo najskoršie konanie predčasných parlamentných volieb, dôkazom čoho bolo aj hlasovanie hnutia za májový aj júnový termín," uviedla pre TASR hovorkyňa Kollára Michaela Jurcová. Dodala, že keďže OĽANO a SaS boli ochotné podporiť len septembrový termín volieb, hnutie Sme rodina nechcelo blokovať možnosť predčasných volieb, a tak termín 30. septembra podporilo.
Predseda opozičného Hlasu Peter Pellegrini súhlasí s prezidentkou. Ako dnes povedal na tlačovej konferencii, hlava štátu urobila zásadnú chybu, keď sa nakoniec zmierila so septembrovým termínom a povedala, že s ním „vie žiť".
Keďže sa dnes prezidentka opäť vrátila k možnému júnovému termínu, šéf hlasu ju vyzval, aby „vzala opraty do rúk", využila svoje právomoci a prihovorila sa poslancom v parlamente pred mimoriadnou schôdzou k skorším predčasným voľbám.
„Aby požiadala poslancov aj váhou svojej osobnosti a váhou svojho úradu, aby sa schôdza otvorila a vytvoril sa tak priestor pri hľadaní väčšiny na termín (volieb, pozn. SITA) 24. júna," uviedol Pellegrini. Zároveň povedal, že prezidentka by mala na poslancov tlačiť aj možnosťou vymenovania úradníckej vlády. Takisto by podľa neho mala hlava štátu vetovať všetky zákony, ktoré nie sú nevyhnutné pre fungovanie štátu a pomoc občanom a posielať ich späť do národnej rady. „Aby tak skomplikovala tento marazmus," skonštatoval šéf Hlasu.
Pellegrini tiež prezidentke navrhol, aby si predvolala šéfa SaS Richarda Sulíka a skúsila ho presvedčiť o podpore júnového termínu volieb. „Konajte, my sme ako opozícia svoje možnosti vyčerpali," dodal Pellegrini.
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online