SME

Ranný brífing: Matovičovi zostali len pritakávači, z Kollára môže byť aj premiér

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Igor Matovič odchodom Eduarda Hegera, Jaroslava Naďa a Jána Budaja z OĽaNO neprichádza len o troch z deviatich členov predsedníctva, ale najmä o názorových oponentov, ktorí dokázali aspoň občasne brzdiť jeho nápady. Zostávajú mu len lojálni politici, od ktorých si nikdy verejne nevypočul akúkoľvek kritiku.

Nie je to veľmi pravdepodobné, ale z Borisa Kollára zo Sme rodina by mohol byť za istých okolností aj premiér. Jeho strana začala tvrdiť, že je najnormálnejšia, hoci v koalícii išla často proti svojim záväzkom i partnerom.

SkryťVypnúť reklamu

Česko má po desiatich rokoch nového prezidenta. Petr Pavel vystriedal Miloša Zemana. Roky Zemana v úrade sprevádzali konflikty s odporcami aj bývalými podporovateľmi aj spory o to, aké vlastne právomoci prezident vlastne má. Akým bol Zeman prezidentom? A ako zmenil vnímanie politiky aj úlohy prezidenta v Česku? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Matovičov bezpečnostný systém v OĽaNO sa opäť osvedčil. Hegera nahradia noví obyčajní ľudia

Do predčasných volieb v septembri už bývalý premiér a minister financií Igor Matovič nemôže počítať so žiadnym z mien na svojej kandidátke, ktoré OĽaNO pred troma rokmi prilákali vyše pol milióna voličov podľa ich preferenčných hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič už zažil zásadné odchody z jeho strany. V auguste 2019 ho opustila stranícka dvojka Veronika Remišová s ďalšími poslancami, v roku 2012, krátko po voľbách, odišiel šiesty najpopulárnejší politik OĽaNO Alojz Hlina.

Ešte nikdy však nešlo o také množstvo čelných osobností, ktoré boli zároveň vedúcimi členmi Matovičovej strany. Odchodom Eduarda Hegera, Jaroslava Naďa a Jána Budaja OĽaNO prichádza aj o troch z deviatich členov predsedníctva.

Matovič prichádza najmä o názorových oponentov, ktorí dokázali aspoň občasne brzdiť jeho nápady. Zostávajú mu lojálni politici, od ktorých si nikdy verejne nevypočul akúkoľvek kritiku.

  • Ešte len uvidíme oslobodeného Matoviča: Kto by si prial normálnych ľudovcov, dostane ponuku od Hegerových Demokratov. Kto však spájal boj proti korupcii s náboženským fanatizmom a rád by ďalej vymietal démonov rovnosti a ľudských práv, Matovič ho nesklame, píše Zuzana Kepplová.
  • Heger chce ísť do opozície: Odchovanci OĽaNO sa vo svete nestratia. Ledva sa nám Eduard Heger po niekoľkoročnom dôkladnom politickom školení premiestnil do vedľajšieho črepníka samozvaných Demokratov, už prejavil, že debilizačný odkaz materskej strany bude svedomito ochraňovať a ďalej rozvíjať, píše Peter Tkačenko.

Za normálnych majú sami seba. Sme rodina môže byť čiernym koňom volieb

"Sme rodina je najnormálnejšia koaličná strana," vyhlasuje pol roka pred voľbami Milan Krajniak - podpredseda strany Borisa Kollára. "A možno najnormálnejšia strana v parlamente," dodal. "Sme tu asi jediní normálni," zopakoval o dva dni neskôr aj šéf jej klubu Peter Pčolinský.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzdvihovanie normálnosti je v strane Borisa Kollára zrejme novým predvolebným mottom, ktoré bude odteraz verejnosť od jej predstaviteľov počúvať. Lebo podľa Pčolinského "neútočia na ostatných, nezaoberajú sa funkciami a vlastným egom".

Normálnosť však v podaní Sme rodina vyzerala počas troch rokov jej účasti vo vláde tak, že odmietla vládne reformy zdravotníctva, národných parkov a súdov, nehlasovala za vydanie obvineného predsedu Smeru Roberta Fica na väzobné stíhanie a chcela zmeniť pravidlá kolúznej väzby, keď sa do nej dostal jej nominant. Najčastejšie tiež hrozila odchodom z vlády.

Hoci to nie je najpravdepodobnejší scenár, zo súčasného predsedu parlamentu Borisa Kollára by sa po voľbách mohol za istých okolností stať aj muž s najväčšou mocou v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Kočner chce vypovedať: Necelé dva mesiace predtým, ako by mal Marian Kočner spoznať ďalší verdikt súdu v kauze Kuciak, sľubuje, že bude spolupracovať v úplne inej kauze. Z viacerých prípadov, v ktorých je obvinený, si na spoluprácu vybral ten, v ktorom sa spomína aj predseda Smeru Robert Fico.
  • Hegerovi ľudia vyhrali nad Lengvarského: Keď vláda vymenovala Michala Palkoviča za prvého štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva, dokonala sa výhra premiérových ľudí nad ľuďmi bývalého ministra Vladimíra Lengvarského. Úrad vlády dobyl kopec, ako sa v zdravotníckom žargóne označuje sídlo ministerstva na výšine na bratislavských Kramároch.
  • Dědeček zostáva vo väzbe: Obvinený vodič Dušan Dědeček z vlaňajšej tragickej dopravnej nehody v centre Bratislavy, ktorá si vyžiadala piatich mŕtvych a niekoľko zranených, zostáva stíhaný vo väzbe. Na neverejnom zasadnutí o tom rozhodol Krajský súd v Bratislave. Dôvod preventívnej väzby podľa súdu naďalej trvá a nebolo možné väzbu nahradiť.

Gruzínci sa boja o európsky sen. Protestmi donútili vládu stiahnuť Ruskom inšpirovaný zákon

V Gruzínsku vypukli protesty proti navrhovanému zákonu o takzvaných zahraničných agentoch, ktorý je namierený najmä proti nezávislým médiám a neziskovým organizáciám. Demonštranti poukazujú na to, že rovnaký zákon platí v Rusku, a obávajú sa, že po jeho prijatí by sa ich krajina vzdialila členstvu v Európskej únii či v NATO.

SkryťVypnúť reklamu

Vládna strana chcela návrhom zákona presadiť, aby sa všetky organizácie, ktoré dostávajú viac ako dvadsať percent svojich finančných prostriedkov zo zahraničia, museli registrovať ako zahraniční agenti a podrobiť sa kontrole ministerstva spravodlivosti. V prípade neuposlúchnutia by im hrozili vysoké pokuty. Demonštranti rýchlo nazvali návrh "ruským zákonom".

Obávajú sa totiž, že po prijatí zákona by sa Gruzínsko posunulo k autoritárskemu režimu podľa vzoru Ruska, kde obdobný zákon platí od roku 2012. Vládna strana Gruzínsky sen po tlaku verejnosti a opozície povedala, že návrh zákona stiahne. Organizátori však chcú väčšie záruky, zvolali preto ďalšie protesty.

"Gruzínsky sen pochopil, že prestrelil a radšej ustúpil," hovorí pre SME analytik Ján Cingel, odborník na Gruzínsko zo slovenského think-tanku Strategic Analysis. Výrazne podľa neho pomohlo aj to, že pripravovaný zákon jednoznačne odsúdila Európska únia aj Spojené štáty.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Čína opakuje ruskú propagandu: Čína nepoľavuje v preberaní prokremeľskej propagandy ani rok po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Dezinformáciami útočí najmä na Spojené štáty a viacerí analytici sa zhodujú, že tak chce pomôcť najmä sama sebe. Platí to aj pre mierový plán, ktorým sa čínska vláda snaží dostať do pozície mierotvorcu.
  • Masívne ruské útoky: Ukrajinské mestá a energetická infraštruktúra sa stali terčom novej vlny ruských vzdušných útokov, prvej po zhruba troch týždňoch. Sirény sa rozozneli naprieč celou Ukrajinou, výbuchy sa ozývali aj v hlavnom meste Kyjev. Útoky si vyžiadali najmenej deväť obetí.
  • Doposiaľ najväčší útok: Ruský letecký útok bol z pohľadu nasadenia zbraní tak rozsiahly, aký Ukrajina doteraz nezažila. "Nepamätám si na podobný útok. Nepriateľ odpálil šesť rakiet Kinžal," povedal Jurij Ignat, hovorca ukrajinských vzdušných síl. Rakety boli odpálené na desať ukrajinských regiónov.
  • Obsadená polovica Bachmutu: Ruské sily obsadili minimálne polovicu Bachmutu a zrejme zintenzívnia útoky na západné časti mesta, domnieva sa Inštitút pre výskum vojny. Rýchly prienik okupantov ďalej od Bachmutu však pre nedostatok personálnych síl nepredpokladá.
  • Rusi môžu bojovať ešte dva roky: Rusko má zdroje na to, aby pokračovalo vo vojne na Ukrajine ďalšie dva roky. Povedal to šéf litovskej vojenskej spravodajskej služby Elegijus Paulavičius s tým, že to však bude závisieť aj od podpory Ruska od iných štátov, ako je Irán a Severná Kórea.
  • Slovensko-poľská zásielka migov: Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil záujem Poľska o spoločné dodanie bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine. Na rokovaní ministrov obrany členských štátov EÚ to Naďovi povedal poľský kolega Mariusz Blaszczak. Podľa Naďa je čas na rozhodnutie.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Fabriku za miliardy v Šuranoch Volkswagen stopol. Prečo uprednostnil USA?

Automobilka Volkswagen avizovala vlani záujem postaviť vo východnej Európe fabriku na výrobu batérií - takzvanú gigafactory. O investíciu v hodnote 4,5 miliardy eur, ktorá by vytvorila približne päťtisíc nových pracovných miest, bojovali Česko i Poľsko, no záujem malo aj Slovensko.

Baterkáreň sa mala postaviť v novom priemyselnom parku v Šuranoch. Ten spája výhody energetických zdrojov z Mochoviec, dobrej infraštruktúry a relatívnej blízkosti bratislavskej fabriky Volkswagen.

Minister Karel Hirman sa k investícii staval (na rozdiel od jeho predchodcu Richarda Sulíka) vlažne a spochybnil, či by sa Slovensko malo o takúto investíciu v čase energetickej krízy uchádzať.

Výroba batérií je totiž energeticky náročný proces. Za tento postoj si vyslúžil kritiku Zväzu automobilového priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu

Volkswagen po vypuknutí vojny na Ukrajine rozhodnutie trikrát odložil. Denník The Financial Times najnovšie prišiel s informáciou, že automobilka plány v poslednej chvíli zmenila a nakoniec výstavbu európskej baterkárne prerušila. Uprednostní radšej projekt výstavby gigafactory v USA. Dôvodom sú masívne dotácie pre zelenú energetiku, ktoré vlani schválil americký Kongres.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Bohatá Bratislava Pepco podceňuje: Obchodná sieť Pepco je lídrom v segmente textilných diskontov. Na Slovensku má 139 predajní a chce ďalej expandovať. Jej tržby kontinuálne rastú, vlani presiahli 126 miliónov eur. Zdá sa, že aj covidová pandémia mala na jej biznis napokon len obmedzený negatívny dosah.
  • Jahnátkove miliónové pokuty sú fiasko: Miliónové pokuty pre obchodné reťazce, ktoré presadila vláda Smeru v roku 2014 v zákone o potravinách za nedostatky pri ich predaji, stále nie sú doriešené. Vlani sa zákon zmenil, spory o oprávnenosť udelených miliónových pokút však ostali.
  • Rastúci biznis s veterinárnymi klinikami: Pandémia koronavírusu zasiahla do biznisu podnikateľov, mnohým priniesla veľké straty. Jednou z výnimiek sú veterinári. Ako hovoria, počas korony si ľudia v reakcii na spoločenskú izoláciu vo veľkom zadovažovali domácich miláčikov. Celkové tržby za veterinárnu medicínu sa na Slovensku sa pohybujú na úrovni 125 až 175 miliónov eur ročne.

Špičkový hokej, internátna škola. Prečo ide Nela Lopušanová k Niagarským vodopádom?

Nela Lopušanová bude pokračovať v hokejovej kariére v Severnej Amerike. Ešte v stredu ráno hovorili rodičia talentovanej hráčky o dvoch vážnych ponukách, nad ktorými premýšľajú, ale musia zvažovať finančné články. Aj vďaka rozhovoru na Sportnete, nabrali udalosti rýchly spád.

SkryťVypnúť reklamu

Výber z dvoch vážnych ponúk napokon vyhrala Bishop Kearney High School. Škola je situovaná na predmestí Rochesteru v štáte New York na brehu Ontárijského jazera len hodinu a pol cesty od Niagarských vodopádov.

Pre talentovanú hokejistku je to výborná správa. Ako priznal jej otec Jozef, v Európe už pre ňu nevideli priestor na zlepšenie. Správu ako prvý priniesol klub Vlci Žilina - mládež. K odchodu do zámoria veľkou mierou prispeli manažér žilinského klubu František Skladaný a generálna manažérka ženských hokejových reprezentácií Ľubomíra Kožanová.

"Tento klub mi dal veľmi veľa, či už po hokejovej alebo ľudskej stránke. Veľa som sa v ňom naučila. Teším sa na novú výzvu, ale do Žiliny sa vždy budem rada vracať," povedala Lopušanová pre klubový web.

SkryťVypnúť reklamu


Má ojedinelé ochorenie a roky prežil v bolestiach: Ak sa vzdáte, je to jednoznačná prehra

Ťažkosti mával Rado Baraník od detstva, no jeho stav sa dramaticky zhoršil v puberte. K tŕpnutiu rúk a únave, ktoré dôverne poznal od troch rokov, sa postupne pridávali aj tráviace ťažkosti a najmä úmorné bolesti. Tie prichádzali náhle a bez varovania.

"Bola to veľmi komplexná bolesť, ktorá zahŕňala stavy silných, bolestivých kŕčov, bolesti svalov a kostí kombinovaných s pocitom, akoby ma niekto rezal alebo bodal. Až o veľa rokov neskôr som sa dozvedel, že ide o stav, ktorý sa nazýva Fabryho kríza a môže trvať hodinu alebo dva týždne."

Baraník sa totiž narodil s mutáciou chromozómu X, ktorá spôsobuje ochorenie známe ako Fabryho choroba. Táto metabolická choroba zasahuje obličky, srdce, pokožku a centrálnu nervovú sústavu.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia, ktorí ňou trpia, sa bez liečby dožívajú asi štyridsať rokov a okrem extrémnych bolestí ich trápia najmä choroby srdca, ktoré sú najčastejšou príčinou úmrtí. Ide o nevyliečiteľnú, no liečiteľnú chorobu, s ktorou bojuje jeden človek zo 40-tisíc a patrí do skupiny ojedinelých genetických ochorení.

V krátkosti o zdraví:

  • Kvalitný spánok je dôležitý: Keď premýšľame nad tým, prečo sú niektorí športovci skutočne výnimoční, málokedy nás napadne, že dôležitú úlohu v ich príprave zohráva spánok. Tí najlepší však tvrdia, že práve ten je nevyhnutnou súčasťou tréningovej rutiny. A tiež kľúčom k tomu, aby mohli podávať dobré výkony.
  • Pri epilepsii detí je kľúčová je životospráva: Keď mal Gonzalo Alonso Ramos Rivera šesť rokov, videl prvýkrát epileptický záchvat. Dostal ho jeho otec počas spoločného sledovania televízie. Dnes pomáha v Univerzitnej nemocnici Martin liečiť detských pacientov, ktorí trpia rôznymi neurologickými ochoreniami, pričom sa zameriava práve na epilepsiu.
  • Tehotenská zábudlivosť je skutočná: Neuroveda, ktorá dlho študovala vplyv tehotenstva na mozgy zvierat, konečne obrátila svoju pozornosť na ten ľudský – a výsledky spochybňujú bežne zaužívané predpoklady o intelektuálnych schopnostiach žien počas tehotenstva a po ňom. To vedie výskumníkov k tomu, aby vyzývali na prehodnotenie konceptu "mamičkin mozog".

Rozhovory ZKH

Ako sa brániť proti sexuálnemu obťažovaniu? Aké základné kroky robiť v sebaobrane? Čo robiť, ak vidím na ulici nebezpečnú situáciu, no bojím sa, že sa útočník otočí proti mne, ak zasiahnem? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Jasmínou Houdek a Pavlom Houdekom, lektormi Modernej sebaobrany.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Je všestranná, zdravá a chutná. Pripravte si recepty z hlivy ustricovej.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Ak vás to však ťahá na svah, máme pre vás aj aktuálne snehové správy.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 557
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 846
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 652
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 745
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 251
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 921
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 761
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu