Hlas už nie je najpopulárnejšou stranou na Slovensku. Agresívne komunikujúci Robert Fico sa so Smerom vzďaľuje Hlasu Petra Pellegriniho. Hlas dobieha aj Progresívne Slovensko, ale ich voliči sú nestabilní. Demokrati Eduarda Hegera stlačili OĽaNO Igora Matoviča k hranici zvoliteľnosti.
Robert Mistrík zostal v politickom medzipriestore. Nielenže nebude jedným z lídrov kandidátky strany Eduarda Hegera, nebude za Demokratov ani kandidovať. Zrejme sa viac chystá na prezidentské voľby. Imidž si totiž buduje na kritike prezidentky Zuzany Čaputovej.
Nevakcinovaní, Zdravý rozum, Učitelia napred či Front. To sú názvy len niekoľkých strán, ktoré chcú zabojovať o voličské hlasy v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Kto za nimi stojí? A kto z nich má šancu preraziť? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Prieskum: Fico sa vzďaľuje Pellegrinimu, toho dobieha aj Progresívne Slovensko
- Mistríkov návrat do politiky zamrzol, s Hegerom tandem nevytvorí
- Poliaci rozbili špionážnu sieť. Pre Rusko mala sledovať a sabotovať zásielky zbraní na Ukrajinu
- Credit Suisse? Zázrak, že stále funguje, no padnúť by ju nenechali
- Neapol je v rukách Lobotku. Vo svojej úlohe je najlepší na svete, tvrdí legenda
- Dobrý deň, máte postihnutie? Kto bude chcieť Oscara, zdravý biely heterosexuál mu nepostačí
Prieskum: Fico sa vzďaľuje Pellegrinimu, toho dobieha aj Progresívne Slovensko

Hlas už nie je najpopulárnejšou stranou na Slovensku. Pol roka pred voľbami to potvrdzuje najnovší prieskum agentúry AKO pre reláciu TV JOJ Na hrane. Hlas sa v porovnaní s februárom prepadol o takmer tri percentuálne body - na 16-percentnú podporu. Naopak, na prvej priečke sa ocitá Smer a rastie - aktuálne mu namerali podporu 17,6 percenta.
"Zdá sa, že Smer vyhráva v schopnosti zaujať," vraví šéf agentúry AKO Václav Hřích. "Vie stále získavať ďalších voličov, čo Hlas momentálne nedokáže."
Deje sa to presne päť rokov od chvíle, čo Fico s úškrnom na tvári pri podávaní demisie v prezidentskom paláci Andrejovi Kiskovi odkázal, že nikam neodchádza.
Pellegriniho Hlasu prestáva podľa Hřícha stačiť doterajší prístup, keď nové témy nezvykne prinášať, ale skôr reaguje na vzniknutú situáciu a príliš sa názorovo nevyhraňuje v porovnaní s agresívnejšími a pre voliča jednoznačnejšími posolstvami Smeru.
Pellegrini ukazuje, aký je prijateľný: Fico ostane na kôpke len s fašistami, ak by vo voľbách hoc aj zvíťazil. No aj nahnevaný našinec túžiaci poslať Matoviča so spolupáchateľmi tam, kam posiela Káčer, by zároveň radšej volil neostať v hanbe pred susedmi. Lebo Pellegrini ráta presne s týmto sentimentom. Že jeho okatá prijateľnosť bude kontrastovať s Ficom. A volič si hanbu nevyberie, píše Zuzana Kepplová.
Mistríkov návrat do politiky zamrzol, s Hegerom tandem nevytvorí

Robert Mistrík nielenže nebude jedným z lídrov kandidátky strany Eduarda Hegera, bývalý kandidát na prezidenta nebude za Demokratov kandidovať vôbec. "Môžem to vylúčiť," odpovedal Mistrík na otázku SME. Podľa Mistríka o spolupráci s Hegerovou stranou už ani nerokujú.
V polovici februára to pritom vyzeralo tak, že vedec a niekdajší prezidentský kandidát smeruje práve do premiérovho politického projektu. Viacerí ľudia, ktorí sa zúčastňovali na jeho príprave, už s Mistríkom rátali. Niektorí dokonca o ňom v kuloároch hovorili ako o možnom lídrovi.
Posledné mesiace sa Mistrík zviditeľňuje tvrdeniami, že prezidentka Zuzana Čaputová svoju pozíciu nezvláda. Najnovšie už kritizuje aj dočasne poverenú vládu, na ktorej čele stojí Heger, v decembri stratila dôveru parlamentu a má obmedzené právomoci.
"Skutoční demokrati svoje vízie od prvého do posledného dňa vo svojich funkciách naplno realizujú, plnou parou modernizujú krajinu, obrodzujú nefunkčný štát, reformujú desiatky oblastí, jednoducho majú ťah na bránku," vraví Mistrík. "Zatiaľ vidíme len trápenie."
- Mistrík teraz neponúka nič: Niežeby volič nemal prázdne nádoby rád, stačí sa pozrieť na preferencie Hlasu. No ak niekto dokonale ilustruje vyprázdnenosť politickej scény od postáv, do ktorých možno vložiť nádej, je to Robert Mistrík. Milovníci sizyfovskej hrdlačiny môžu skúsiť pohľadať víziu tohto pána politika a potom ju oznámiť publiku – namiesto neho, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Nedostatočná platnosť lekárskeho receptu: Lekárske recept platia iba sedem dní. Pri nedostatku liekov to znamená, že vypršia skôr, ako si pacient stihne liek prevziať. Zmeniť by to mohlo ministerstvo zdravotníctva, nevidí však na to dôvod. Odborníci oponujú, že by sa nič nestalo, keby predpisy platili dlhšie.
- Prezidentka vymenovala nových generálov: Prezidentka Zuzana Čaputová povýšila Róberta Kleštinca a Martina Michalku do hodnosti generálmajora. Vymenovala tiež štyroch nových generálov, a to Mareka Banasa, Jaroslava Kráma, Jozefa Ševčíka a Róberta Kecsöa. V príhovore zdôraznila význam Ozbrojených síl vzhľadom na aktuálne dianie v susednej Ukrajine.
- Obvinili strieľajúceho pedagóga: Polícia obvinila pedagóga Vladimíra Š., ktorý postrelil študentku Akadémie Policajného zboru v Bratislave. Stíhaný je na slobode. Obvinenie mu vzniesli pre trestný čin ublíženia na zdraví z nedbanlivosti.
Poliaci rozbili špionážnu sieť. Pre Rusko mala sledovať a sabotovať zásielky zbraní na Ukrajinu

Na letisko Rzeszów-Jasionka na juhovýchode Poľska pravidelne lietajú nákladné aj vojenské lietadlá z Európy a zo Spojených štátov s pomocou pre Ukrajinu. Zvyšných sto kilometrov po ukrajinskú hranicu ju prevezú nákladné autá.
Práve to bol dôvod, prečo si letisko vyhliadla skupina proruských špiónov. Nainštalovali tam skrytú kameru na sledovanie pohybu zbraní, munície, ale aj humanitárnej pomoci.
Po odhalení ich špionážnych aktivít Poľsko zadržalo deviatich podozrivých. Šesť z nich už čelí obvineniu zo špionáže pre ruské tajné služby, potvrdilo poľské ministerstvo vnútra.
"Rád by som zdôraznil veľký úspech, ktorý dosiahli agenti Úradu pre vnútornú bezpečnosť, pretože sa podarilo rozmotať celú špionážnu sieť," povedal pre štátnu rozhlasovú stanicu Polskie Radio 1 poľský minister obrany Mariusz Błaszczak. Z doteraz známych informácií je zrejmé, že nešlo o poľských občanov.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Poľské migy pre Ukrajinu: Poľsko v najbližších dňoch odovzdá Ukrajine štyri stíhačky MiG-29. Na tlačovej konferencii po stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom to povedal poľský prezident Andrzej Duda. Ďalšie stroje poskytnú Kyjevu po ich servise a oprave. Celkovo má Poľsko k dispozícii viac ako desať strojov.
- Zverejnili video z dronu: Americké ministerstvo obrany zverejnilo zábery z dronu MQ-9 Reaper, ktorý sa dostal do kolízie s ruskou stíhačkou Su-27. Na záberoch je vidieť, ako sa stíhačka blíži k zadnej časti dronu a pri prelete začína vypúšťať palivo. V okamihu, keď stíhačka prelietava nad dronom, sa obraz naruší. Vtedy zjavne došlo ku kontaktu strojov.
- Wagnerovcom dochádzajú sily: Zdá sa, že ofenzíva Wagnerovej skupiny na Bachmut sa blíži ku koncu. Ako uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny, počet útokov v Bachmute a jeho okolí výrazne klesol, predovšetkým v posledných dňoch. Aj šéf skupiny Jevgenij Prigožin nedávno zdôraznil, že údajný nedostatok munície má vplyv na schopnosti wagnerovcov viesť ofenzívu.
- Fabrika Rheinmetall na Ukrajine: Nemecký zbrojársky koncern Rheinmetall chce v nasledujúcich 15 mesiacoch spustiť sériovú výrobu nových tankov Panther, vyhlásil šéf predstavenstva Rheinmetallu Armin Papperger a pripomenul ponuku, vybudovať fabriku na produkciu Pantherov na Ukrajine.
- Ruské vojnové zločiny: Ruské sily na Ukrajine sa dopustili viacerých vojnových zločinov vrátane vrážd, útokov na civilistov, nezákonného väznenia, znásilňovania či deportácií detí. Uvádza to správa Rady OSN pre ľudské práva a konštatuje, že mučenie používané ruskými vojakmi, ako aj vzdušné útoky na energetickú infraštruktúru, by mohli predstavovať zločiny proti ľudskosti.
- Čína nechce hovoriť o vojne: Európa úplne mení svoju zahraničnú politiku a napadnutie Ukrajiny Ruskom je pre nás zásadný historický zlom. Zdá sa však, že Čína tomu nerozumie. "Čína hovorí: vieme, že je to problém, ale teraz sa poďme rozprávať o niečom inom - investíciách a obchode," hovorí expert na Čínu Richard Turcsányi v rozhovore pre SME.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Rusko chce dlhú vojnu
- Project Syndicate: Aktualizácia mojich mníchovských predpovedí
- AP News: Vďaka dohodám so Saudskou Arábiou bojujú USA a Čína o vplyv na Blízkom východe
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
Credit Suisse? Zázrak, že stále funguje, no padnúť by ju nenechali

Krach banky Silicon Valley Bank a dvoch ďalších amerických bankových domov Silvergate Capital a Signature Bank vyvolal na trhu neistotu. Napriek tomu, že nešlo o systémové banky, ktorých existencia je dôležitá pre finančný trh.
V Európe môžu byť rizikom problémy banky Credit Suisse, ktorá k systémovým patrí. „Čudujem sa, že stále funguje. Každý mesiac vypláva na povrch nejaký problém,“ tvrdí v rozhovore pre INDEX analytik spoločnosti XTB Tomáš Vranka.
„Raz je to pranie špinavých peňazí, inokedy sprenevera, podvody, odpísanie strát z rôznych investícií a najnovšie problémy pri reštrukturalizácií. Istý čas bola čiernou ovcou bankového systému Deutsche Bank, ktorá mi ju pripomína,“ konštatuje Vranka.
Miliardová pomoc od centrálnej banky: Banka Credit Suisse posilní svoju likviditu tým, že využije možnosť požičať si od švajčiarskej centrálnej banky až 50 miliárd švajčiarskych frankov. Akcie banky začali vďaka tomu obchodovanie rastom o viac ako 30 percent.
V krátkosti z ekonomiky:
- Ako postupovať pri obnove domu: Na Slovensku je postavených viac ako milión rodinných domov. Približne 40 percent z nich nebolo nikdy obnovených. Ako postupovať pri obnove domu v prípade, že nemáme k dispozícii neobmedzený rozpočet? Čo vymeniť najskôr a čo môže počkať, kým opäť našetríme? Na postup pri obnove starého rodinného domu sa pozrel odborník.
- Najdrahší byt je prázdny byt: Realitný trh sa opäť mení. Dokáže byt uchovať hodnotu peňazí v časoch vysokej inflácie? Ak mám potrebnú hotovosť, má zmysel ho kúpiť a prenajímať? Ak áno, v akých lokalitách, ísť do novostavby či staršieho bytu a aký by mal byť veľký? Mám pri rastúcich úrokoch kúpiť byt pre deti, ak naň potrebujem hypotéku? Na anketové otázky odpovedajú odborníci.
- ECB zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu: Európska centrálna banka napriek rozbúreným finančným trhom zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na 3,50 percenta. Sprísňovaním menovej politiky sa snaží dostať pod kontrolu infláciu.
Neapol je v rukách Lobotku. Vo svojej úlohe je najlepší na svete, tvrdí legenda

Futbalisti SSC Neapol v odvete osemfinále Ligy majstrov zdolali Eintracht Frankfurt 3:0. Neapol si prvýkrát v dejinách zahrá štvrťfinále najprestížnejšej klubovej súťaže sveta.
Medzi hlavných hrdinov zápasu patril opäť Stanislav Lobotka. Zaujal famóznou bilanciou, čo nemal žiaden iný hráč. Proti Frankfurtu mal 81 dotykov s loptou, jeho úspešnosť prihrávok bola 94 percent.
V rozhovore objasnil, čo je tajomstvo úspechu Neapola. „Je to séria faktorov. Je to Giuntoliho (športový riaditeľ SSC) schopnosť vybrať správnych hráčov, Spallettiho sila, ktorá nás zlepšuje, pokoj, ktorý nám klub dáva. Potom je tu hlad v každom z nás, chceme titul, chceme ho dať našim fanúšikom, ktorí sú zdrojom energie na štadióne aj mimo neho,“ vysvetľoval pre Corriere dello Sport.
V deň zápasu Neapol potvrdil, že s Lobotkom predĺžil zmluvu až do roku 2027, ak sa využije opcia, ešte o rok dlhšie. Podľa známeho novinára Nicolò Schira zarobí Slovák 2,8 milióna eur ročne plus 0,5 milióna eur vo forme bonusov.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Dobrý deň, máte postihnutie? Kto bude chcieť Oscara, zdravý biely heterosexuál mu nepostačí

Hneď ako sa Chľast, film o partii stredoškolských učiteľov dostal do kín, pre dánskeho režiséra Thomas Vintenberga sa začala obrovská jazda. Z jeho osobného príbehu boli nadšení diváci aj kritici a zoznam cien, ktoré zaň dostával, vyvrcholil v roku Oscarom v cudzojazyčnej kategórii.
No predsa sa medzi reakciami našli aj nejaké protestné hlasy. Problém bol vraj v zložení hlavných hrdinov: Sú to samí muži. Bieli. Heterosexuáli - a ešte aj zdraví. To má byť vzorka spoločnosti?
Thomas Vintenberg vtedy krútil hlavou a aj v rozhovore pre SME vysvetľoval, že keď nakrúca filmy, neriadi sa politickou agendou, iba svojou zvedavosťou. Bol presvedčený, že to je pre tvorbu autentických príbehov to podstatné, a celosvetová reakcia na film mu dala za pravdu.
Dnes už by filmári s takým postojom mohli naraziť. Americká filmová akadémia od budúceho roka sprísni podmienky, ktoré musia tvorcovia splniť, ak budú chcieť svoje diela prihlásiť do hlavnej kategórie v súťaži o Oscara.
V krátkosti z kultúry:
- Veľryba nie je veľké dielo: Veľrybu, za ktorú Brendan Fraser získal Oscara, treba hodnotiť aj v kontexte toho, že kolovala po najprestížnejších filmových festivaloch. A tak vzbudzovala nemalé očakávania. Tie sa však premenili na sklamanie. Chýba jej totiž väčší kus úprimnosti.
- Zdravotne znevýhodnení nie sú menej hodnotní: Najúspešnejšia slovenská paralympionička Henrieta Farkašová vystupuje v tanečnej šou Let's Dance. Nad svojou účasťou najskôr váhala, no dúfa, že môže ukázať, čo dokážu ľudia so zdravotným znevýhodnením a prispeje k ich pozitívnemu vnímaniu.
- Marcinková sa bojí len seba: Keď Gabriela Marcinková začala trénovať do Let's Dance, spomenula si, že ju baví učiť sa len pre samotné učenie. Jej ambíciou nie je byť najlepšou či prekonať Janku Kovalčíkovú, skôr sa chce niečo naučiť a užiť si každú chvíľu. Len dúfa, že nebude nepriamym dôvodom kariérnej stagnácie svojho tanečného partera.
Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na reformu nemocníc, ktorú sama chcela presadiť? Stihnú sa podľa nej Rázsochy? Prečo skončil Lengvarský? A čo s takou hlbokou krízou v zdravotníctve robiť? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s exministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.
Podcasty SME
- Ľudskosť: Filozof Michal Lipták o tom, ako mať viac voľného času a ako ho dobre využiť
- Index: Prevážanie vzduchu vo fľašiach sa deje minimálne. Čo sa tento rok zmení v zálohovaní?
- Kvantum ideí: Zdravie aj choroba sú emergentné
Karikatúra

Recept dňa

Sladké, slané, s mäsom aj vegetariánske. Ponúkame vám dvanásť receptov na nákypy.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
