SME

Dzurinda: Hanbím sa za dnešnú politiku, ja som Mečiara nikdy neurážal

Bývalý premiér považuje návrat do politiky za prirodzené.

Mikuláš Dzurinda ohlásil zber podpisov na vznik novej politickej strany Modrí.Mikuláš Dzurinda ohlásil zber podpisov na vznik novej politickej strany Modrí. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Vznikajúca strana Modrí - Európske Slovensko chce tlačiť na návrat politickej kultúry, ktorá nebude neustále polarizovať spoločnosť osobnými urážkami politikov. V TASR TV o tom hovoril expremiér a zakladateľ tejto strany Mikuláš Dzurinda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Dnes sa ako človek hanbím, keď vidím, ako sa politici urážajú. To jednoducho treba zmeniť. Súpera si musím trochu aj vážiť, rešpektovať ho. A ukázať, že jeho voliči pre mňa nie sú lúza," tvrdí Dzurinda.

Poukazuje, že aj keď si on sám prešiel mimoriadne tvrdým politickým súbojom s Vladimírom Mečiarom a padali aj expresívne výrazy, nikdy sa neuchýlil k snahe súpera ponižovať a útočiť na jeho ľudskú dôstojnosť. O to ťažšie sa mu sledujú dnešné politické prestrelky, ktoré tieto hranice bežne prekračujú.

SkryťVypnúť reklamu

Návrat do politiky? Prirodzené rozhodnutie

Bývalý dvojnásobný premiér považuje návrat do politiky za prirodzené rozhodnutie, ak to človek tak cíti. Pripomína, že do politiky sa po rokoch dokázal vrátiť bývalý český premiér a neskôr prezident Miloš Zeman, o návrate uvažuje v Poľsku Donald Tusk.

Dzurinda pôvodne uvažoval, že by radil novej generácii politikov, dnes ale vidí, že to nemusí stačiť. V prípade dohody je ochotný akceptovať aj pozíciu lídra Modrých. "Moji kolegovia sa posunuli, ja som sa posunul. Ide do tuhého. Zakladáme vlastnú politickú stranu. Urobím všetko, na čom sa dohodneme," tvrdí.

Tím Modrých tvoria podľa neho väčšinou nové tváre. Napríklad v ekonomickej oblasti sa budú môcť oprieť o rady bývalého ministra financií Ivana Mikloša. "Konzultujeme aj s garnitúrou, ktorá reformovala Slovensko v rokoch 1998 - 2006," uviedol Dzurinda.

SkryťVypnúť reklamu

Práca, nie atómovky

Aktuálny stav slovenskej ekonomiky, ale aj celkový stav spoločnosti je podľa Dzurindu zlý.

"Boli sme šampióni v konvergencii. S hrôzou zisťujem, že zaostávame. Z rozpočtovo zdravého hospodárenia sme sa vrhli na razantné zadlžovanie budúcich generácií," podotkol. Poukazuje na chaos, znižovanie významu a kvality demokratických inštitúcií, zvyšovanie štátneho dlhu, únik mozgov zo Slovenska.

Na poznámku, že priority jeho strany v oblasti politickej kultúry, školstva, zdravotníctva, ekonomiky či vyrovnávania regionálnych rozdielov majú aj iné strany, Dzurinda reaguje, že napríklad on má za sebou konkrétne výsledky práce v týchto oblastiach. "Opatrenia sa dajú robiť, keď sa denne venujete práci a nie politikárčeniu. Nie vymýšľaniu atómoviek, ale práci," vyhlásil Dzurinda.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky parlamentných volieb 2023 

Predčasné parlamentné voľby 2023

Dobré ráno.

Aký bol prvý rok Ficovej štvrtej vlády?


a 2 ďalší 6
Súvisiace témy: Mikuláš Dzurinda
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 622
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 855
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 024
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 412
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 972
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 056
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 824
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 332
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Stanislav Lobotka v zápase s Atalantou.

Stanislav Lobotka však v rozhovore pre Radio CRC hovoril o tom, čo pre neho Neapol znamená.


Bitka hokejistov Montrealu a Washingtonu na striedačke Capitals.

Canadiens vyhrali domáce stretnutie 6:3.


Trénerka USK Praha Natália Hejková sa lúči s kariérou.

V jej kariére bolo aj zopár nie práve ideálnych momentov, ale nič z toho by s odstupom času nezmenila.


TASR
Na snímke zľava Rayen Petrovický a brankár Patrik Rybár (obaja Slovensko) v odvetnom prípravnom zápase Česko - Slovensko.

Slovenskí hokejisti majú za sebou tretí týždeň záverečného bloku prípravy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu