Martin Klus v Bruseli pri grilovaní kandidátov na audítorov veľmi dobre nedopadol. O svojej odbornej kvalifikácii nepresvedčil jediného poslanca. Prezidentka žiada vládu jeho nomináciu stiahnuť, on sa vzdať nemieni.
Klus nie je jediným pochybným nominantom súčasnej vlády. Pre bývalú priateľku Borisa Kollára pripravila funkciu splnomocnenkyne, tanečník dostal miesto v Tipose, aby si vylepšil životopis, a tým sa zoznam trafík nekončí.
Bachmut sa stal synonymom najdlhšej a najkrvavejšej bitky od začiatku invázie Ruska na Ukrajine. Dobrovoľník a filmár Ivan Koribanič tam napriek nebezpečenstvu nosí humanitárnu pomoc. Na začiatku apríla tam cestuje už po šiesty raz. Ako to v Bachmute vyzerá a je nádej, že zostane ukrajinským mestom? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Klus v Bruseli nepresvedčil nikoho. Je to obrovská hanba, vraví český europoslanec
- Týždňová splnomocnenkyňa či skrášľovaný životopis. Klus nie je jedinou trafikou vlády
- Šesťsto eur za každý dobytý kilometer. Platy ruských vojakov sú atraktívne, ale meškajú
- Slovenské klietkové za cenu rakúskych z voľného výbehu. Prečo vajcia extrémne zdraželi?
- Slovanu hrozí dvanásť rokov starý scenár. Pardavý: V kabíne sa nedeje nič, nejde nám to
- Do hĺbky tridsať metrov sa ponárali menštruujúce aj tehotné. Muži zatiaľ strážili deti
Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený aprílový magazín SME ženy. Prečítate si v ňom rozhovor s investigatívnou reportérkou Kristínou Kovešovou, dočítate sa, prečo telo nepotrebuje detox a čo mu skutočne pomáha, ako sa dajú jednoducho ušetriť peniaze a poskytneme vám rady ako variť bez zvyšku. SME na celý víkend spolu s magazínom SME ženy stojí len 1,70 eur.
Klus v Bruseli nepresvedčil nikoho. Je to obrovská hanba, vraví český europoslanec

Český europoslanec Tomáš Zdechovský chodí na zasadnutia výboru europarlamentu pre kontrolu rozpočtu ako jeho člen už deväť rokov, ale to, čo tam videl v stredu podvečer, ešte nezažil.
Za jeho éry sa ešte nestalo, aby kandidát na člena Európskeho dvora audítorov nezískal vo výbore ani jeden podporný hlas. Toto pravidlo zlomil Martin Klus, niekdajší štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a v súčasnosti poslanec Národnej rady.
"Pre Slovensko je to obrovská hanba. Kandidát nepresvedčil o svojej odbornej kvalifikácii jediného poslanca," napísal Zdechovský na sociálnej sieti Twitter. Proti Klusovi hlasovalo 20 poslancov, a traja ďalší sa pri hlasovaní zdržali.
Dvor audítorov je kontrolný orgán, ktorý sleduje, či peniaze daňových poplatníkov v EÚ používajú jej inštitúcie zákonne. Jeho členovia by mali mať skúsenosti s auditom verejných peňazí a "o ich nezávislosti nesmú byť žiadne pochybnosti," uvádza sa v Zmluve o fungovaní Európskej únie.
Klus je však profesiou politológ, bol dlhoročným členom SaS a v žiadnej finančnej ani audítorskej pozícii nikdy nepôsobil.
- Prezidentka žiada Klusa stiahnuť: Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala povereného premiéra Eduarda Hegera, aby vláda stiahla nomináciu poslanca Martina Klusa na kandidáta za člena Európskeho dvora audítorov. Pripomenula, že premiéra už vopred upozornila na možné reputačné riziká.
- Klus sa vzdať nemieni: Martin Klus sa nechce vzdať nominácie. Hoci neuspel pred rozpočtovým výborom Európskeho parlamentu, rozhodujúci je názor Európskej rady. Klus tvrdí, že vypočutie pred rozpočtovým výborom je najmenej podstatná časť konania.
- Klusovi bohorovnosť nestačila: Poverená vláda sa nazdala, že svoje predstieranie odbornosti a skutočne hlbokú neschopnosť robiť (aj personálnu) politiku môže exportovať za hranice. V Bruseli však narazila na normálny svet, kde ešte stále zvažujú aj niečo iné ako politickú náklonnosť a zásluhy, píše Nataša Holinová.
Týždňová splnomocnenkyňa či skrášľovaný životopis. Klus nie je jedinou trafikou vlády

Keď sa Viera Tomanová stala komisárkou pre deti, Ľubomír Jahnátek šéfom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, alebo keď sa Robert Fico usiloval dostať na Ústavný súd, opoziční politici sa rozhorčovali, že ide o politické trafiky.
Po voľbách sľubovali, že to zmenia a zavedú riadne súťaže. V skutočnosti často opakovali spôsoby svojich predchodcov. „Výberové konania sa pomerne často obchádzajú straníckymi nomináciami, prípadne sa robia iba s cieľom zdania transparentnosti,“ hovorí Ján Ivančík z mimovládnej Transparency International Slovensko.
Ako príklad spomenul výber šéfov Slovenského pozemkového fondu, Protimonopolného úradu či členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie. Nešťastný bol podľa neho aj výber prednostov okresných úradov, riaditeľov nemocníc či šéfov úradov práce.
Aj prípad Martina Klusa pripomína trafiku za jeho politickú lojalitu. Klus ako podpredseda SaS a štátny tajomník ministerstva zahraničia nesúhlasil s odchodom strany z vlády.
Denník SME prináša zoznam ďalších sporných nominácií končiacej vlády, ktoré sa javili ako politické trafiky pre lojálnych politikov, ktorým často chýbala aj kvalifikácia.
V krátkosti z domova:
- Podozrivým z Tupého vraždy brali vzorky DNA: Keď polícia urobila z podozrivých v prípade vraždy Daniela Tupého svedkov, nemusela im ukázať spis a mohla im zobrať vzorky DNA. Osem ľudí prepustila (jedného späť do väzenia), dvoch ďalších zadržala, viac nevysvetlila. Policajný prezident má ale dobrý pocit.
- Štefunko verí v úspech PS: Zakladateľ Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko v roku 2019 náhle ohlásil odchod z čela strany, teraz hovorí, že po operáciách mozgu je v najlepšej forme za 20 rokov. Strane stále pomáha hľadať nové tváre, sivou eminenciou PS však vraj nie je. PS podľa neho vo voľbách dosiahne dvojciferný výsledok.
- Ukončené vyšetrovanie tragickej nehody: Vyšetrovanie vlaňajšej tragickej dopravnej nehody v centre Bratislavy ukončili. Dušan Dědeček čelí obvineniu z trestného činu všeobecného ohrozenia. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo až doživotie.
Šesťsto eur za každý dobytý kilometer. Platy ruských vojakov sú atraktívne, ale meškajú

Daria z Ivanovskej oblasti v centrálnom Rusku minie mesačne osemtisíc rubľov na škôlku a ďalších desaťtisíc na krúžky, navyše spláca aj pôžičku. Manželka mobilizovaného vojaka tvrdí, že potrebuje aspoň stotisíc rubľov (1200 eur), aby sa jej s rodinou „žilo dobre“.
Posledný mesiac jej však jej muž z frontu neposlal žiadne peniaze – výplatu totiž nedostal. Navyše mu musí manželka peniaze posielať.
„Jedáva konzervy a v obchodoch je tam všetko päťkrát drahšie. Navyše len náklady na výbavu boli okolo 150-tisíc rubľov… manželky a matky posielali vojakom jedlo aj uniformy, pomáhali aj s liekmi a generátormi,“ vraví pre ruský nezávislý portál Vierstka.
Nielen Dariin muž, ale stovky ruských vojakov najatých do bojov na Ukrajine sa sťažujú, že výplaty im meškajú alebo ich už niekoľko mesiacov nedostali. Kremeľ sa pritom snaží naverbovať dobrovoľníkov aj päťnásobne väčšími platmi, ako je v Rusku bežné, či bonusmi za dobyté územie alebo zničené ukrajinské tanky či inú techniku.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Slovenské migy na Ukrajine: Prvé štyri slovenské stíhačky MiG-29 sú už na Ukrajine. Presun zrealizovali ukrajinskí piloti za pomoci slovenských vzdušných síl, ukrajinského personálu a ďalších zložiek, ktoré zabezpečili bezpečný presun a dokumentáciu. Ostatné lietadlá budú Ukrajine odovzdané v priebehu nasledujúcich týždňov.
- Ruská ofenzíva slabne: Ruská ofenzíva na mesto Bachmut sa zmierňuje. Okupanti sa pokúšajú útočiť v iných smeroch, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny. Všíma sa narastanie útokov v okolí mesta Avdijivka na úkor operácií okolo Bachmutu a Vuhledaru.
- Ukrajinská protiofenzíva: Ukrajinská armáda čoskoro spustí protiofenzívu v okolí mesta Bachmut, vyhlásil veliteľ ukrajinských pozemných síl generál Olexandr Syrskyj. Hlavnou bojovou silou Ruska na tomto fronte sú žoldnieri Wagnerovej skupiny, ktorí sa však podľa neho vyčerpávajú.
- Rusi ukradnutým deťom klamali: Ukrajinským deťom, ktoré okupačná správa uniesla do Ruska, ruskí úradníci tvrdili, že sa ich zriekli vlastní rodičia. Uviedol to chlapec z Chersonskej oblasti, jedno zo 17 unesených detí, ktoré sa podarilo vrátiť z Ruska na Ukrajinu.
Zo zahraničných webov:
- TIME: Zasvätený pohľad na čínsku stratégiu na Ukrajine
- The Spectator: Si Ťin-pching po ceste do Moskvy stále drží všetky karty
- The Wall Street Journal: Rusko sa snažilo zmraziť Ukrajinu. Takto prežila zimu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
Slovenské klietkové za cenu rakúskych z voľného výbehu. Prečo vajcia extrémne zdraželi?

Slepačie vajcia patria medzi ťahúňov inflácie na Slovensku. Balenie desiatich vajec veľkosti M sa pred rokom v januári v obchodoch predávalo v priemere za 1,73 eura. Aktuálna cena je takmer dvojnásobná.
Nič na tom nemení ani dohoda obchodných reťazcov s ministerstvom pôdohospodárstva o zastropovaní cien vybraných základných potravín. Niektoré siete medzi produkty s garantovanou cenou neváhali zaradiť pivo, víno či kaiserky, ale na vajíčka myslela len Billa.
A aj tá sa zaviazala, že v najbližších troch mesiacoch bude balenie desiatich vajec od nosníc z voľného výbehu predávať za nanajvýš 3,79 eura, pričom momentálne ich predáva lacnejšie.
V susednom Rakúsku predáva Billa desať vajec z voľného výbehu bežne za 2,99 eura. Ďalší rozdiel je, že kým na Slovensku dominujú vajcia z klietkového chovu, spotrebitelia v Rakúsku kupujú iba vajcia z podstielkového chovu a voľného výbehu. Predaj vajec z klietkového chovu, ktorý sa vyznačuje minimálnym komfortom pre nosnice, je tam od roku 2020 zakázaný.
V krátkosti z ekonomiky:
- Daňové tipy: Termín podania riadneho daňového priznania sa blíži. Kedy je pre živnostníka výhodné prejsť na eseročku a ako sa vyhnete preddavkom na daň? INDEX prináša tipy na optimalizáciu daňových a odvodových povinností podnikateľov.
- Spracovateľov pneumatík nikde nechceli: Nestáva sa často, aby slovenské mestá a obce vyháňali investorov. Najmä nie vtedy, keď sľubujú, že preinvestujú desiatky miliónov eur a vytvoria viac ako sto pracovných miest. Bardejovskej firme KFŠ – Delta sa však práve to dialo. Problémom bolo jej zameranie. Firma chcela v mestách postaviť fabriku na spracovanie opotrebovaných pneumatík.
- Ako pykali bankári za krízu v roku 2008: Za skutky súvisiace s vypuknutím finančnej krízy bolo v roku 2008 odsúdených na celom svete 47 bankárov. Z nich najviac, a to viac ako dve desiatky, na Islande. Na druhej strane, v USA skončil vo väzení len jeden.
Slovanu hrozí dvanásť rokov starý scenár. Pardavý: V kabíne sa nedeje nič, nejde nám to

Hokejisti Michaloviec píšu zatiaľ najzaujímavejší príbeh play off Tipos extraligy. V stredu odohrali deviaty zápas v priebehu pätnástich dní. Zdolali Slovan Bratislava 3:1, rovnakým skóre vedú aj v sérii proti obhajcovi titulu a do hlavného mesta pocestujú s mečbalom.
Východniari majú na dosah jednu z najväčších senzácií v histórii play off, vedia, že sú blízko, ale zároveň ešte veľmi ďaleko.
Po tripe na Zemplíne je Slovan na pokraji vypadnutia. Naposledy neprešiel cez štvrťfinále play off v roku 2011 proti Dukle Trenčín. V prvom útoku Dukly vtedy korčuľoval aj Ján Pardavý, terajší kouč Slovana.
"Videl som na ľade dve mužstvá Slovana. V prvej polovici sme boli naozaj aktívni, vytvárali sme si šance, dali sme gól a potrebovali sme dať druhý. Ale od polovice druhej tretiny sme začali robiť hlúposti a prenechali sme iniciatívu domácim," hodnotil Pardavý po zápase v Michalovciach.
Slovan sa dnes pokúsi odvrátiť na domácom ľade michalovský mečbal a Pardavý verí, že sa na východ ešte vráti.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Do hĺbky tridsať metrov sa ponárali menštruujúce aj tehotné. Muži zatiaľ strážili deti

Kórejskú spoločnosť, zvyky a tradície odnepamäti ovplyvňoval konfucianizmus. Podľa neho boli ženy vždy podriadené mužom v rodine. Dcéra otcovi, manželka manželovi, vdova synovi. Napriek tomu sa na nehostinnom južnom ostrove Čedžu vyformovala nezvyčajná forma matriarchátu.
Stáročia tu ženy boli hlavnými živiteľkami rodín, kým muži preberali starostlivosť o deti a varenie. Narodenie dievčaťa sa v rodinách vítalo so slovami: „Keď sa narodí dievča, nasleduje oslava.“ Iba dievčatá sa totiž mohli stať morskými ženami – potápačkami henjo, ktoré aj bez prístrojov zvládli ponor do hĺbky tridsať metrov.
V desaťstupňovej vode a len v bavlnených plavkách dokázali loviť morské živočíchy aj niekoľko hodín a svoje telo mali na podchladenie vytrénované natoľko, že ich opakovane sledovali a dokumentovali lekári aj antropológovia.
Na lov ježoviek, chobotníc a ulitníkov používali len minimálne vybavenie, potápali sa aj vo vysokých fázach tehotenstva a vo vode nezriedka aj rodili.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Prečo veríme dezinformáciám: Psychologička Kristína Blažeková už niekoľko rokov navštevuje školy, aby v mladých ľuďoch vybudovala odolnosť proti propagande a dezinformáciám. Hovorí, že aj vzdelaný človek môže podľahnúť dezinformáciám, pretože rolu hrajú aj vnútorné presvedčenia, svetonázor a hodnoty, s ktorými sme vyrastali.
- Tieto ženy prežili peklo: Boli obeťami násilia alebo im odopreli práva. Napriek ťažkému osudu kráčajú ďalej. Ak máte stále pochybnosti, že ženskosť je synonymom odvahy, sily a odhodlania, tu je pár skutočných dôkazov. Upozorňujeme však, že rozhodne nie veselých.
- Ako zvládať problémové deti v škole: Šikanovanie, vulgarizmy, krádeže, drogy, ale aj neúcta zo strany rodičov či poruchy správania sú problémy, ktoré sa v školstve objavujú a mnohé učiteľky a učitelia si s nimi nevedia dať rady. Pedagogička Mária Belešová zozbierala naprieč Slovenskom desiatky podobných skúseností do príručky Škola nie je výchovný tábor.
Rozhovory ZKH

Čo bude hlavná téma kampane? Čo hovorí na debakel Martina Klusa v Bruseli? Bude jediný kandidát na predsedu SaS? Stojí dohoda o predčasných voľbách za legislatívnu smršť, ktorá je v parlamente? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom SaS Richardom Sulíkom.
Podcasty SME
- Index: Je Credit Suisse iba chyba v systéme alebo sa zopakuje rok 2008?
- Ľudskosť: Problémy sa začínajú už v detstve. Ako kult krásy komplikuje ženám život?
Karikatúra

Recept dňa

Rezy, torty aj cheesecake. Ponúkame vám recepty na zákusky od výmyslu sveta s bielou čokoládou.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
