BRATISLAVA. Mimoparlamentné KDH pripravuje vlastného kandidáta na prezidenta SR. Opozičná SaS by zrejme podporila súčasnú prezidentku Zuzanu Čaputovú v prípade jej opätovnej kandidatúry.
Vyplýva to z vyjadrení lídrov strán Milana Majerského (KDH) a Richarda Sulíka (SaS) v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Korčok dostal ponuku byť lídrom kandidátky SaS
Sulík zároveň označil KDH za prijateľného partnera pre SaS, vie si predstaviť ich povolebnú spoluprácu.
Potvrdil, že exminister zahraničných vecí Ivan Korčok dostal ponuku byť lídrom kandidátky SaS. Ak by považoval za vhodné byť aj predsedom strany, Sulík by s tým problém nemal.
Majerský ozrejmil, že KDH rokovalo s Kresťanskou úniou o možnostiach spolupráce. Napokon pôjdu podľa jeho slov každý vlastnou cestou. Dodal, že KDH s Kresťanskou úniou chcelo diskutovať o programe, no venovali sa najmä miestam na kandidátke.

KDH nateraz nechce podľa Majerského hovoriť, s kým by rado vládlo po voľbách alebo nie. Hnutie sa chce poctivo pripravovať na voľby a verí, že sa do parlamentu dostane.
Majerský by považoval za dobré, keby KDH bolo pri zostavovaní vlády. Sulík rovnako verí, že SaS sa do parlamentu dostane. Liberáli podľa jeho slov urobia všetko pre to, aby vznikla nová pravicová vláda.
Matovičovu odmenu za voľby odmietli obaja
Čo sa týka úradníckej vlády, SaS by rešpektovala rozhodnutie prezidentky. Podľa Majerského ju mala vymenovať už po páde vlády. "Mala tlačiť na to, aby v čo najkratšom čase boli predčasné voľby," vyhlásil.
Obaja by uvítali čo najskorší termín volieb. Sulík poznamenal, že pri hlasovaní o termíne rešpektovala SaS dohodu s bývalými partnermi.
Obaja odmietli návrh Igora Matoviča (OĽANO) vyplatiť odmenu za účasť vo voľbách. Sulík to naďalej považuje za hlúposť, SaS to nepodporí. Majerský poznamenal, že Slovensko potrebuje financie v rôznych iných oblastiach.

V otázke zákazu nedeľného predaja sa Majerský so Sulíkom nezhodli. Líder KDH je zástancom voľnej nedele. Tvrdí, že tržby obchodníkov neklesnú, len sa rozložia v týždni. Uprednostnil by celospoločenskú dohodu. Šéf liberálov, naopak, hovorí o poklese tržieb a nižších zárobkoch po strate príplatku za nedeľu.
Pri pláne obnovy vidia obaja problém v zdravotníctve. Očakávajú, že financie nevyčerpáme. Sulík tvrdí, že projekt výstavby nemocnice Rázsochy bol problémom od začiatku.
Poukázal na lehoty a časový plán výstavby označil za ilúziu. Majerský kritizoval, že vláda nenechala časť fondu na starosti samosprávam. Práve tie podľa neho lepšie vedia, čo regióny potrebujú.
Pčolinský očakáva verdikt ešte pred sviatkami
Pokiaľ sa dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec oboznamoval s dokumentmi NATO a EÚ, mal mať certifikát o absolvovaní previerky.
V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal podpredseda parlamentu a hnutia Sme rodina Peter Pčolinský. Ak sa minister dopustil porušenia zákona, mal by za to niesť podľa ďalších diskutujúcich zodpovednosť.

Pčolinský podotkol, že o prípadnom odobratí Mikulcovho ministerského poverenia alebo o vymenovaní úradníckej vlády rozhodne prezidentka SR Zuzana Čaputová. "Predpokladám, že ešte pred Veľkou nocou pani prezidentka urobí nejaké rozhodnutie," povedal.
Pokiaľ Mikulec zneužil svoje právomoci, je to podľa poslankyne parlamentu Jany Bittó Cigánikovej (SaS) vážny problém. Ak by mala prezidentka ambíciu dať poverenie viacerým novým ministrom, je podľa nej logickým krokom úradnícka vláda. "Viem si predstaviť, že SaS takéto rozhodnutie podporí," zdôraznila.
Kollár: Úradnícka vláda nevyrieši chaos
Nezaradený poslanec a podpredseda strany Demokrati Miroslav Kollár si myslí, že prípadné vymenovanie úradníckej vlády by prinieslo v súčasnosti "viac chaosu ako pokoja".
Problém vidí momentálne skôr v parlamente, nie vo vláde. "Úradnícka vláda nevyrieši legislatívny chaos. Ten bude v parlamente minimálne do prázdnin pokračovať," podotkol.

V parlamente v tejto chvíli platí podľa Pčolinského jednoduchá zásada, že si ministri musia sami získavať podporu pre svoje návrhy.
Dodal, že aj po vypršaní platnosti koaličnej zmluvy bude prebiehať medzi stranami komunikácia, keďže je potrebné doviesť krajinu k predčasným voľbám. "Nemôžeme sa tváriť, že nikto s nikým nič nemá a v živote sme sa nevideli," uviedol Pčolinský.
Gyimesi by zverejňoval marže reťazcov
V súvislosti s výstavbou nemocnice na Rázsochách Kollár povedal, že akceptuje stanovisko dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera o záujme financovať nemocnicu z plánu obnovy.
Bittó Cigániková reagovala, že už skôr navrhovali presunúť tieto financie na rekonštrukciu regionálnych nemocníc. Pčolinský a Gyimesi poukázali na politickú zodpovednosť Hegera, ktorý je poverený aj vedením rezortu zdravotníctva.

Pri pomoci ľuďom s narastajúcimi cenami potravín je podľa Pčolinského najvyšší čas prestať sa hrať na koalíciu a opozíciu. Gyimesi volá po zverejňovaní marží veľkých obchodných reťazcov i adresnej pomoci.
Bittó Cigániková upozornila, že zvyšovanie daní sa spravidla premietne v cenách potravín a služieb. Kollár považuje za dôležité, aby šla pomoc štátu rodinám, ktoré sú ohrozené chudobou. "Slovensko nemá a dlhodobo nebude mať také peniaze, aby mohlo plošne kompenzovať dosahy kríz," zdôraznil.
Mikulec trvá na svojej nevine
Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec trvá na tom, že v súvislosti s bezpečnostnou previerkou a dokumentmi NATO a Európskej únie neporušil zákon.
Zopakoval, že na tento účel nepotreboval previerku. Odmieta, že by o ňu nepožiadal preto, lebo sa bál, že by ju nedostal.
Vyhlásil, že prezidentku SR Zuzanu Čaputovú nepožiada o uvoľnenie z pozície dočasne povereného ministra vnútra. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.
"Naša argumentácia je jasná," podčiarkol Mikulec. Potvrdilo to podľa jeho slov ministerstvo spravodlivosti aj legislatívci jeho rezortu. "Podľa zákona som osoba s osobitným postavením a nepotrebujem mať vykonanú previerku," uviedol.
Tvrdí, že to vyplýva aj z konštatovania Národného bezpečnostného úradu po konzultácii s úradníkom NATO. Odvoláva sa na vyjadrenie na hlavičkovom papieri úradu.
Pellegrini poprel rokovania s PSkom
Nezaradený poslanec a líder Hlasu Peter Pellegrini to vidí inak. "Minister previerku nemusí mať, lebo je zo zákona oprávnený dostávať aj tajné informácie, ale len tie slovenské, nie z EÚ a NATO," podčiarkol.
Zopakoval, že exministerka vnútra Denisa Saková, ktorá pôsobí v jeho strane, takúto previerku nemala, preto sa s takýmito dokumentmi NATO a EÚ neoboznamovala.
Mikulec tento argument spochybňuje. Tvrdí, že aj exministerka sa musela stretnúť s podobnými dokumentmi na samitoch a rokovaniach v rámci Únie. Podotkol, že často sa týkajú napríklad migrácie a ďalších otázok, s ktorými sa minister vnútra stretáva.

V oblasti politickej budúcnosti Mikulec predpokladá, že bude na volebnej kandidátke OĽaNO. Na konštatovanie, že Demokrati a OĽaNO by do predvolebnej koalície nešli, reagoval, že nič nie je nemožné.
Pellegrini si myslí, že práve toto je plán od začiatku. Čo sa týka jeho prípadnej spolupráce s Progresívnym Slovenskom (PS) po voľbách, odmieta, že by o tom s niekým rokoval.
Tvrdí, že s nikým z PS sa ani nestretol. Nepotvrdil, či bude Peter Weiss prezidentským kandidátom Hlasu. Strana o tom podľa jeho slov ešte nerokuje.
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online