SME

Výber rozhovorov: O nedostatku vody, konci lacných potravín či vývoze minerálok

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Vlahový deficit je často v oblastiach, kde by sme to nečakali. Napríklad na severe Slovenska

Ekologička Martina Paulíková pracuje pre Svetový fond na ochranu prírody a špecializuje sa na povrchové vody. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Ekologička Martina Paulíková pracuje pre Svetový fond na ochranu prírody a špecializuje sa na povrchové vody. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

V lete sme svedkami dlhotrvajúcich súch a vysychania riek. Voda z prívalových dažďov ničí rieky a spôsobuje záplavy.

„Mali by sme však prijať lepšiu legislatívu, ktorá sa týka urbanizovaných území a zrážkovej vody. Tá nepatrí do kanalizácie,“ hovorí v rozhovore ekologička Martina Paulíková, ktorá pracuje pre Svetový fond na ochranu prírody a špecializuje sa na povrchové vody. Je tiež držiteľkou ocenenia Biela vrana za záchranu údolia Slatiny a obce Slatinka pred zaplavením priehradou.

SkryťVypnúť reklamu

Časy lacných potravín sa nadobro skončili

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Koncom marca minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan spoločne s obchodnými reťazcami predstavil iniciatívu zastropovania cien vybraných potravín.

Jej cieľom bolo zatlačiť na rekordnú potravinovú infláciu, ktorá vo februári dosiahla 30 percent.

Zoznamy zastropovaných potravín však vyvolali zmiešané pocity. Namiesto ovocia a zeleniny obsahujú víno, pivo, sardinky v oleji a ďalšie potraviny, ktoré spotrebitelia zvyčajne nezaraďujú do základného nákupu.

Šéf rezortu pôdohospodárstva výber reťazcov obhajuje. „Je na slobodnom rozhodnutí každého reťazca, ktoré potraviny sa doň rozhodne zaradiť,“ hovorí Vlčan v rozhovore pre INDEX.

Vyvážať minerálky k Arabom je ilúzia. Aj Česko je ťažko prístupné

Tomaš Špes. (zdroj: SME/Marko Erd)Tomaš Špes. (zdroj: SME/Marko Erd)

Stretávame sa v reštaurácii, objednávame si kofolu a coca-colu. V ponuke majú len jedinú slovenskú minerálku, Rajec.

SkryťVypnúť reklamu

„Gastro je dnes zabetónované veľkými hráčmi,“ hovorí Tomáš Špes, obchodný a marketingový riaditeľ rodinnej firmy Limo Špes zo Starej Ľubovne.

Limo Špes plní a predáva minerálky Ľubovnianka a Sulinka, ktoré sú známe najmä na východnom Slovensku. Firma sa pokúšala expandovať aj v zahraničí, ale neúspešne.

Napríklad pri vstupe do Česka narazila na tamojšieho lídra trhu Mattoni, s ktorým sa dostala do súdneho sporu.

„České súdy zastavili predaj našej vody a hoci sme spor po dvoch rokoch vyhrali, spolupráca s odberateľmi sa už neobnovila, takže boj o trh sme prehrali,“ spomína Špes v rozhovore pre INDEX.

Nezačíname novú studenú vojnu. Mier môže nastať zajtra

Uzra Zeyaová. (zdroj: SME/Marko Erd)Uzra Zeyaová. (zdroj: SME/Marko Erd)

Na Ukrajine nejde o vytváranie blokov alebo o začiatok novej studenej vojny, hovorí pre SME štátna tajomníčka amerického ministerstva zahraničných vecí Uzra Zeyaová.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore hovorí o tom, ako si Američania cenia spoluprácu so Slovenskom pri pomoci Ukrajine alebo o možnostiach zlepšenia vzťahov s Ruskom.

Mier musí byť spravodlivý a trvalý, zdôrazňuje s tým, že Rusko sa musí v prvom rade stiahnuť z ukrajinského územia a ukončenie bojov nemôže chápať ako zámienku na preskupenie síl na budúci útok.

Žije s hendikepom: Aj ľudia ako ja majú sexuálne túžby, no cesta k ich naplneniu je zložitejšia

Matej Uhlár. (zdroj: Jakub Kováč)Matej Uhlár. (zdroj: Jakub Kováč)

"Čo by som povedal, keby sa ma niekto spýtal, aké je to žiť bez intimity? Skôr by som sa opýtal, aký to má dosah naňho. Keby odpoveď znela, že tie túžby si potrebuje napĺňať a je to prirodzené, tak by som povedal, že ja to mám rovnako. Pretože sexualita je prirodzenou súčasťou každého z nás, bez ohľadu na to, ako človek vníma svet, aký je jeho zdravotný stav, či má mentálny alebo fyzický hendikep," hovorí 34-ročný novinár a bloger Matej Uhlár.

SkryťVypnúť reklamu

Od narodenia je pre detskú mozgovú obrnu na vozíčku a počas dospievania si tiež uvedomil, že je gej. "Pár hendikepovaným ľuďom som sa s tým zdôveril. Začali za mnou chodiť a pýtať sa, či by aj oni mohli byť inak orientovaní, a že si nevedia predstaviť, že by mali takúto prekážku v ceste," spomína.

O prekážkach v živote, ktoré s tým súvisia, začal blogovať a písať články. Nemá problém hovoriť aj o prežívaní intimity z pohľadu človeka s hendikepom a tiež o tom, ako ho vníma okolie.

"Niekedy človek potrebuje spraviť aj zlé rozhodnutie, aby sa niekam posunul, a ja ich potrebujem spraviť tiež. Bez toho, aby sa ma niekto za každú cenu snažil ochrániť. Chcem mať právo nebyť len vozičkárom, ale plnohodnotným človekom so všetkým, čo k tomu patrí," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Až tetovanie mi prezradilo, aká je moja postava dôležitá

Raphael Luce ako Henry Creel v Stranger Things. (zdroj: NETFLIX)Raphael Luce ako Henry Creel v Stranger Things. (zdroj: NETFLIX)

Chcel by som hrať niekoľko rokov v jednom seriáli, ale nechcem, aby ma ľudia poznali podľa konkrétnej postavy, hovorí Raphael Luce, ktorý sa vo svete preslávil v štvrtej sérii Stranger Things.

V seriáli hral detskú podobu hlavného negatívneho hrdinu. V rozhovore opisuje, ako vyzeralo zoznámenie s detskými hercami, ktorí boli v tom čase už celebritami, ako vyzeralo nakrúcanie a kedy si uvedomil, že sa sám stáva známym.

Rozhovor vznikol na pražskom festivale Comic-Con 2023, v texte sa tiež objavujú niektoré spoilery zo štvrtej série.

O obsadení sólistov v opere rozhoduje popularita na sociálnych sieťach

Sopranistka Simona Šaturová je svetovou opernou hviezdou. (zdroj: Jan Houda)Sopranistka Simona Šaturová je svetovou opernou hviezdou. (zdroj: Jan Houda)

Vrtošivé divy. Taký obraz o nich neraz vytvárajú romány a filmy. Pobehlice, ktoré vedia spievať. Taký obraz zas o nich mali aristokrati a zástupcovia cirkvi, ktorí im dávali prácu. Realita operných speváčok je však celkom iná.

SkryťVypnúť reklamu

Svetová hviezda, sopranistka Simona Šaturová okamžite po nástupe na konzervatórium pochopila, že jej kariéra bude veľký boj. Je to cesta, z ktorej sa nedá zísť, nech je akokoľvek ťažká. Krásna, a ťažká.

Teraz je v kinách víťaz Českého leva, tragický príbeh skladateľa Josefa Myslivečka, ktorý zomrel v samote, ohrdnutý po nástupe nových trendov a znetvorený syfilisom. Simona Šaturová v ňom prepožičala hlas postave talianskej divy Cateriny Gabrielli.

Vraví, že do starých čias by sa nerada vracala, hoci aj tie nové prinášajú okrem magických momentov so sebou aj trendy, ktoré nedokáže pochopiť.

Keď sa rozvádzate starší, máte viac možností toho druhého zruinovať

Sociálna poradkyňa a analytička Ida Želinská. (zdroj: SME/Marko Erd)Sociálna poradkyňa a analytička Ida Želinská. (zdroj: SME/Marko Erd)

Rozvod môže byť cesta, po ktorej jednému a druhému odľahne. Bohužiaľ, v našej kultúre sme sa k tomu ešte nedostali. Ukončenie manželstva pre nás znamená boj. Boj o peniaze, o deti, o pocit víťazstva a možnosť toho druhého zničiť, hovorí sociálna poradkyňa Ida Želinská.

SkryťVypnúť reklamu

Rozvedení sa cítia v spoločnosti stigmatizovaní, menejcenní, podliehajú zaklínadlám o tradičnej rodine a rôznym iným fikciám, ktoré šíria aj samotní experti.

Preto so spisovateľkou Janou H. Hoffstädterovou napísala knihu Dohodnime sa, ktorá je určená pre deti aj pre dospelých. Proces rozvodu je dlhý a nevyspytateľný, a keďže pri ňom úradníci robia aj neodborné a škodlivé rozhodnutia, Želinská odporúča oblúkom sa úradom vyhnúť.

Manželom, ktorí už nedokážu ďalej spolu žiť, pomáha dešifrovať podstatu konfliktu a prejsť celú cestu slušne a bez zbytočných zranení.

Na pozíciu som nastupovala tehotná, bol to pozitívny signál

Ľubica Gubová. (zdroj: VISA)Ľubica Gubová. (zdroj: VISA)

Až päť z ôsmich pozícií country manažérov v regióne strednej a východnej Európy v spoločnosti Visa zastávajú dámy a tú svoju má aj Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Je ňou úspešná, príjemná, pohodová žena a zároveň starostlivá mama, ktorá má v mnohých veciach jasno.

Ľubica Gubová v rozhovore okrem iného pripomína, že najmä vďaka kombinácii mužského a ženského elementu v manažmente vzniká silný a fungujúci celok.

Užívatelia drog nie sú zapáchajúci otrhanci. Sú to aj seniorky, rodičia či športovci

Sabína Brédová. (zdroj: SME/Marko Erd)Sabína Brédová. (zdroj: SME/Marko Erd)

"To najdôležitejšie, čo im môžeme dať, je náš čas a prítomnosť. A najmä to, že im dávame pocítiť ich ľudskú hodnotu. Pretože títo ľudia svoju hodnotu vo vlastných očiach už dávno stratili, nevidia, že sú krásni a dobrí aj napriek užívaniu návykových látok," hovorí Sabína Brédová z občianskeho združenia Prima.

Venujú sa v ňom terénnej sociálnej práci s ľuďmi, ktorí pracujú v sexbiznise, ale aj užívateľom drog, pri ktorých uplatňujú princípy harm reduction, teda prevencie a znižovania rizík pri užívaní návykových látok. Cieľom teda nie vojna proti drogám ako taká, ale najmä ochrana verejného zdravia.

"Jeden z najhlavnejších dosahov stigmatizácie je stotožnenie sa s ňou. Keď nastane, tak človek môže abstinovať ďalších dvadsať rokov, aj tak bude stále žiť s tým, že je 'špinavý feťák' a veľmi ťažko sa z tej ulity bude vedieť pohnúť. Respektíve sa možno k abstinencii ani nedostane."

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovory ZKH

  • Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Mário Lelovský: Zabudnite na encyklopedické vedomosti. Hodnotné je vedieť sa dobre spýtať
  • Predseda správnej rady Transparency International Slovensko Samuel Spáč: Prekvapil ma argument sudcov v Čadci, že nemáme právo ich kritizovať
  • Tomáš Yxo Dohňanský zo skupiny Hex: Vo veľkej politike je kopec zlodejov a bláznov, mám z toho veľmi zlý pocit

Podcasty SME

  • Vizita: Nazývali ho aj ochorením pisárok. Syndróm karpálneho tunela sa dnes spája s pásovou výrobou. Viac o ňom prezradil chirurg Lukáš Šimko
  • TransFér: Aj transrodoví ľudia chcú a môžu mať deti. Vždy som plánovala rodinu, vraví Ambrosia Bajtek
  • Ľudskosť: Pani Anna vyrástla v rodine alkoholika: S bratmi sme boli stále v strehu, v akom stave otec príde
Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 029
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 956
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 880
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 834
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 173
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu