JASNÁ. Richard Sulík obhájil post predsedu SaS a stranu povedie do septembrových predčasných parlamentných volieb aj z prvého miesta na kandidátnej listine. Rozhodnutia schválil kongres strany v Jasnej.
Dvojkou bude Branislav Gröhling. Tretie miesto obsadí Jana Bittó Cigániková, štvrté bude patriť Márii Kolíkovej.
Sulík informoval, že po prvých štyroch miestach budú nasledovať ďalší tímlídri strany, krajskí a okresní predsedovia.
Avizoval, že platí dohoda so stranou OKS a 15. miesto kandidátky má patriť Ondrejovi Dostálovi. Kandidátku bude schvaľovať republiková rada strany na návrh predsedu.
SaS si zvolila aj členov republikovej rady a ďalších orgánov strany. Do republikovej rady liberáli zvolili Juraja Drobu, Karola Galeka a Radovana Géciho na štyri roky a Michala Uherčíka na dva roky.
"Povediem stranu do volieb s jasným nárokom, s jasnou ambíciou voľby vyhrať," vyhlásil Sulík a poďakoval sa za hlasy získané vo voľbe.
Dodal, že po zvolení chýbajúcich členov republikovej rady bude tento orgán opäť kompletný a na jej najbližšom zasadnutí navrhne zvoliť Janu Bittó Cigánikovú za podpredsedníčku strany.
Na kongrese mala SaS hovoriť aj o prípadnej spolupráci s Hlasom. Sulík ozrejmil, že po vyjadrení väčšiny členov tento bod z programu vypustili.
Verí, že SaS bude mať pri zostavovaní koalície lepšie alternatívy, než je Hlas. Nevie si predstaviť, že by Peter Pellegrini viedol krajinu.
Vyčítal mu, že odstavil svojho experta pre zahraničnú politiku Petra Kmeca. Tým podľa Sulíka vyjadril aj nekonzistentnú pozíciu v smerovaní Slovenska.
Štrnásť lídrov a šesť expertov
SaS už odmieta byť stranou len do počtu či menšinovým partnerom. "Päť mesiacov pred voľbami meníme hru," uviedol Sulík ešte počas dňa. Podľa jeho slov ide strana spraviť všetko preto, aby septembrové voľby vyhrala.
Ak by sa SaS dostala do parlamentu aj po piatykrát, bude podľa Sulíka extrémne úspešnou stranou. Pripomenul, že v histórii Slovenska sa to podarilo len strane Smer.
„Sme kompetentne, skúsenosťami a bezkorupčnou históriou jediná strana, ktorá by mala riadiť našu krajinu. Preto ideme urobiť čo najviac, aby sme vyhrali voľby,“ povedal.
Zároveň poukázal na to, že strana má štrnástich tím lídrov a šiestich expertov, ktorí sú pripravení okamžite po voľbách riadiť ministerstvá. Uchádzať sa chce o tie, ktoré spravidla nikto nechce.
„Potom, na konci rozdeľovacieho procesu, ich dostane niekto úplne neschopný, v prvom rade hovoríme o zdravotníctve,“ zhodnotil.
V tejto súvislosti tak predstavil kandidáta na šéfa tohto rezortu. Je ním Tomáš Szalay, ktorý je riaditeľom Odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja.
Szalay: Nevieme, čo chceme
"Zdravotníctvo na Slovensku je v štádiu klinickej smrti, " skonštatoval Szalay na kongrese.
„Mysleli sme, že ak sa nebude kradnúť, všetko bude lepšie, ale ukazuje sa, že hlavný problém nie je v kradnutí, ale v tom, že nevieme, čo chceme,“ poznamenal Szalay. Nielen Slovensko, ale aj slovenské zdravotníctvo podľa neho stratilo víziu.
„Pandémia to nemilosrdne odhalila. Dvadsaťpäťtisíc ľudí nemuselo ešte zomrieť. Minuli sme šialené stovky miliónov eur na špáranie v nosoch, ale keď si chcete objednať termín u reumatológa v Bratislave, dostanete ho na prvý kvartál budúceho roka,“ uviedol.

Veľké peniaze idú podľa neho aj na financovanie záchraniek, pričom dojazdové časy sanitiek sú najdlhšie a predlžujú sa.
„Zdravotníkom sme zvýšili platy, no bez protihodnoty a výsledkom je, že čakanie na operáciu je oveľa dlhšie, ako bolo kedykoľvek predtým. Toto sa musí zmeniť,“ poznamenal Szalay, ktorý bol zakladajúcim partnerom a senior analytikom Health Policy Institute a v rokoch 2002-2004 bol členom reformného tímu Rudolfa Zajaca.
Za ženy chcú bojovať, nie rozhodovať
Sulík tiež avizoval, že liberáli majú pripravený predvolebný program, v najbližších dňoch ho budú konzultovať s ďalšími členmi a následne ho predstavia verejnosti.
"Budeme priamočiarejší, budeme si viac stáť za svojím, lebo my máme riešenia a odborníkov, lebo my držíme dohody, lebo my máme skúsenosti, a to všetko bez korupčných káuz," poznamenal.
Strana podľa Sulíka buduje silný ekonomický tím, jeho názov bude Rada pre dobiehanie EÚ. Zároveň pracujú na funkčnom súdnictve. „Dôležité sú pre nás ľudské práva, či už hovorím o menšinách alebo o ženách, za ktoré nechceme rozhodovať, ale budeme za ne naďalej bojovať,“ avizoval Sulík.
Strana zároveň podľa jeho slov buduje najsilnejší zdravotnícky tím v krajine, ktorý spolu s Jankou Bittó Cigánikovou povedie spomínaný Szalay. Pôjde o Radu pre záchranu zdravotníctva, ktorú strana predstaví v pondelok.
„Nepoľavíme ani v boji za očistu Slovenska od korupcie, s čím priamo súvisí aj razantná zmena na ministerstve vnútra, ktoré si pýta riadne krupobitie,“ skonštatoval predseda strany. „Budeme dôraznejší, tvrdší, dôslednejšie presadzovať náš program,“ dodal.
Podčiarkol dôležitosť boja proti korupcii, s čím podľa neho súvisí aj razantná zmena na ministerstve vnútra, ktorá si pýta riadne "krúpobitie".
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online

Beata
Balogová
