Slovensko bude mať prvú úradnícku vládu v dejinách. Hlavným kritériom pre výber nových ministrov bola podľa prezidentky Zuzany Čaputovej odbornosť, aby neovplyvnila predvolebnú kampaň. Tím už má nachystaný.
Uplietol bič na politikov, aby zo Slovenska nespravili druhé Grécko. Ficovu vládu kritizoval za ničenie druhého piliera, stál pri zrode rovnej dane aj zavádzaní eura. Budúci premiér Ľudovít Ódor je zástancom kontroly politikov, cieľom bude hlavne pre Smer.
Premiérovi Hegerovi sa rozpadla už povalená vláda. Slovensko čaká po prvý raz v histórii úradnícka vláda, ktorú vymenuje prezidentka Čaputová. Môžu byť voľby skôr ako v septembri? A ako vlastne vyzerá vládnutie úradníckej vlády? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Prezidentka vymení všetkých ministrov, potvrdila ekonóma Ódora za premiéra
- Všetko bolo britské: dážď, oslava monarchie aj sociálny rozkol
- Uplietol bič na politikov, Ficovu vládu kritizoval za ničenie II. piliera. Kto je Ľudovít Ódor?
- Weiss: Vlado niekedy nie je normálny, zdedil to po mne. Už ho neprevychovám
- Olepená alobalom, pripútaná k radiátoru. Na Ivete Bartošovej sa dalo smiať, kým nezomrela
MS v hokeji 2023: Ak si kúpite dnešné vydanie denníka SME, nájdete v ňom prílohu k majstrovstvám sveta v hokeji. Je v nej kompletný program turnaja, profily slovenských reprezentantov a tiež veľký rozhovor s trénerom Craigom Ramsaym, v ktorom sa dozviete aj, čo si myslí o Slovákoch.
Prezidentka vymení všetkých ministrov, potvrdila ekonóma Ódora za premiéra

Po 15. máji bude mať Slovensko vôbec prvú úradnícku vládu. Zostaví ju prezidentka Zuzana Čaputová a vymenuje ju potom, ako dočasne poverená vláda Eduarda Hegera prišla o štyroch ministrov.
„Pol roka je ešte dosť dlhý čas na to, aby vláda odborníkov mohla stabilizovať situáciu a priviesť Slovensko k predčasným voľbám,“ vyhlásila prezidentka.
Premiérom sa stane viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. S prezidentkou už musí byť dohodnutý, ale o svojej novej funkcii zatiaľ odmietol hovoriť. V novom kabinete nezostane ani jeden zo súčasných ministrov, aby žiadna zo strán nemala v kampani výhodu. Jeho zloženie prezidentka ohlási „v najbližších dňoch“.
V januári Čaputová Hegerov odvolaný kabinet upozornila, že po závažnom zlyhaní mu ho môže vymeniť. Pristupuje k tomu potom, čo vo štvrtok oznámil odchod minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan pre škandál s dotáciou 1,4 milióna eur jeho firme.
V piatok o odchod po kritike premiéra požiadal aj minister zahraničia Rastislav Káčer. Opustil aj Hegerovu stranu Demokrati.
Aj nová úradnícka vláda má 30 dní na to, aby získala dôveru parlamentu. Ak ju nezíska, bude mať obmedzené právomoci, ale môže vládnuť až do volieb.
- Ani Heger nikam neodchádza: Nikto nepredpokladal, že Heger sa po tomto fiasku stiahne a bude predávať luxusný alkohol, ale mohol by pracovať na svojich politických inštinktoch. Takto len potvrdil, že na Slovensku politici (až na niektoré výnimky) neovládajú umenie odchodu z najvyšších funkcií, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Povinnosť hľadať dôveru pre vládu: Jestvuje tu priestor aj na kreativitu, keďže vláde teoreticky stačí na získanie dôvery aj 39 hlasov, takže sa dá obchodovať aj s ne/účasťou na hlasovaní. Slovom, existuje priestor všeličo od vlády získať a zároveň sa k nej nehlásiť. Možno je vzťah parlamentných strán k prezidentke silnejší ako vlastný zisk, ale keď im ho nikto neponúkne, ani sa to nedozvieme, píše Peter Tkačenko.
- Prezidentka prichádza upratať: Heger priznal, že prezidentka jeho riešenia spočívajúce v tom, že na zaplátanú záplatu našije ešte nejakú záplatu, neprijala. Nebol by to však on, keby zároveň neodkázal, že nám chce ponúkať „alternatívu k chaosu a nestabilite“. To je, akoby Fico povedal pri odsune z Úradu vlády, že nám chce ponúknuť alternatívu k mafianizácii štátu, píše Zuzana Kepplová.
- Kľúčový problém slovenskej džamáhírije: Predstava, že s úradníkmi sa situácia upokojí, má jednu, zrejme fatálnu chybu. Kľúčový problém slovenskej džamáhírije je bezprizorný parlament a takmer všetky politické strany. Ak nejakú súdnosť mali, tak o posledné zvyšky prichádzajú práve v tejto kampani, píše Peter Schutz.
- Čaputová ukázala chrbát Ficovmu vydieraniu: Opozícia nemá tušenia, kto bude v novej vláde, ale dôveru jej vyjadrí, len ak sa splní jej podmienka a priblíži sa termín predčasných volieb. Barter nevyšiel, lebo svoju dôveru si môžu strčiť za klobúk. Zasa raz ukázali, že im ide v prvom rade o seba, pretože dôveru síce netreba, ale všeličo by šlo lepšie, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Kto by mal byť v úradníckej vláde: Novým ministrom vnútra by sa mal stať politik z Dzurindovej éry Ivan Šimko, informoval portál Aktuality.sk. Podľa neho by sa do vlády mala vrátiť Soňa Gaborčáková, ktorá bola štátnou tajomníčkou ministra práce Milana Krajniaka. Rezort pôdohospodárstva by mal viesť štátny tajomník Martin Kováč. Slovenské médiá priniesli aj ďalšie mená, ktoré by mali byť v úradníckej vláde.
- Naď meno nástupcu pozná: Dočasne poverený šéf rezortu obrany Jaroslav Naď si myslí, že rozhodnutie vymenovať úradnícku vládu bolo nevyhnutné. Taktiež už vie, kto bude jeho nástupcom. Považuje to za dobrý výber, meno ale konkretizovať nechcel. Deklaruje však, že pripraví na rezorte všetko tak, aby jeho odovzdanie bolo kontinuálne.
- NAKA preveruje dotáciu pre Vlčanovu firmu: Národná kriminálna agentúra preveruje dotáciu, ktorú malo ministerstvo životného prostredia poskytnúť spoločnosti, ktorej konečným užívateľom výhod je dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Ten však poukázal na to, že nevidí zo strany danej spoločnosti ani zo svojej strany žiadne porušenie zákona.
Všetko bolo britské: dážď, oslava monarchie aj sociálny rozkol

Pompézne oslavy vysielané do celého sveta, množstvo štátnikov, davy ľudí v uliciach. V sobotu napoludnie korunovali britského kráľa Karola III. a Londýn si takúto udalosť zopakoval po siedmich desaťročiach.
Splnili sa mnohé klišé – o niekedy až gýčovitom uctievaní kráľovskej rodiny ľuďmi, ktorí boli ochotní niekoľko dní stanovať v centre Londýna, aby na pár sekúnd zazreli nového panovníka. O „pánoch a chudobe“, ktorá v oslavách vidí najmä zbytočne minuté peniaze v čase, keď sa čoraz viac Britov prepadáva do chudoby.
Ale aj o daždi ako typickej rekvizite londýnskych udalostí.
„Dnes to bude veľkolepý deň,“ vyvolávala nadšenie v centre Londýna dobrovoľníčka, ktorá si sobotu užívala napriek daždivému počasiu. „Pozrite sa na tých ľudí, ani sa nesmejú. Prichádzajú, lebo musia,“ komentoval zas o kúsok ďalej muž zodpovedný za zvládnutie davu.
- Korunovácia s odporcami monarchie: V deň korunovácie prišli do centra s jediným cieľom: povedať kráľovi Karolovi III., že ho neuznávajú a želajú si, aby sa Británia ako väčšina európskych krajín stala parlamentnou republikou. Republikánske hnutie bojuje za odstránenie monarchie v Británii už štyridsať rokov.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Zostrelenie Kinžalu systémom Patriot: Po zostrelení ruskej hypersonickej strely Kinžal nad Kyjevom zavládlo v Pentagone radostné vzrušenie. Mobilné raketové systémy Patriot boli doteraz úspešné pri nasadení proti balistickým strelám, o tom, či dokážu zastaviť aj nadzvukové strely, sa hovorilo len teoreticky. Úspech Ukrajincov teraz priniesol dôkaz, že to možné je, a predstavitelia Pentagonu to považujú za kľúčovú udalosť.
- Wagnerovci v Bachmute: Líder ruskej súkromnej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin naznačil, že sa jeho sily nestiahnu z Bachmutu po tom, čo im Moskva sľúbila viac munície. Prigožin znova kritizoval ruské vojenské velenie a vyhlásil, že sa Wagnerova skupina stiahne 10. mája z Bachmutu.
- Kadyrovci sa chystajú na Bachmut: Čečenský vodca Ramzan Kadyrov uviedol, že listom požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby jeho bojovníkov poslal do ukrajinského Bachmutu namiesto žoldnierov z Wagnerovej skupiny.
- Bachmut už nie je priorita: Ovládnutie Bachmutu už zrejme nie je pre ruské ministerstvo obrany prioritou. Teraz sa sústredí na obranu proti ukrajinskému protiútoku, tvrdí v analýze americký Inštitút pre štúdium vojny. Zmene priorít podľa inštitútu nasvedčuje to, že ruské sily až na veľmi obmedzené výnimky prestali s útočnými akciami na bojisku.
- Stotisíc padlých Rusov v Bachmute: Ukrajina tvrdí, že Rusko stratilo v boji o Bachmut 100-tisíc vojakov. Plukovník Serhiy Cherevaty v rozhovore pre ukrajinskú televíziu povedal, že ide o hrubé výpočty. Podľa plukovníka sa nezdá, že by Rusku chýbala munícia, napriek tomu, že šéf žoldnierskej skupiny Wagner Jevgenij Prigožin tvrdil opak.
- Atentát na prominentného propagandistu: V Rusku vybuchlo auto prominentného prokremeľského spisovateľa Zachara Prilepina. Spisovateľ sa pri výbuchu zranil a jeho vodič zomrel. Podľa štátnych médií Prilepin utrpel otras mozgu a má zlomeniny. Ruskí vyšetrovatelia už obvinili z terorizmu muža podozrivého z atentátu.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Policy: Vzdušná vojna na Ukrajine sa vyostruje
- The Economist: Západ by mal Ukrajine dodať stíhačky F-16
- The Spectator: Ako obyčajní Rusi naďalej vzdorujú Putinovi
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Uplietol bič na politikov, Ficovu vládu kritizoval za ničenie II. piliera. Kto je Ľudovít Ódor?

Pre väčšinu Slovákov je Ľudovít Ódor neznámym človekom, ale v ekonomických kruhoch je považovaný za jedného z najschopnejších úradníkov a odborníkov. Od začiatku svojho pôsobenia vo verejnej správe kládol dôraz na analýzy, dáta a fakty. Mal ambíciu priniesť vecnejšiu debatu do kľúčových oblastí, od školstva cez udržateľnosť dôchodkového systému až po kroky smerujúce k dobiehaniu Západu.
Jeho životopis je popretkávaný účasťou na dôležitých reformách, ktorých význam s nadhľadom a svojským pokojom nevie vysvetliť bežnému Slovákovi nikto lepšie ako on. Ódor je viceguvernérom NBS od roku 2018, keď ho vtedy nominovala strana Most-Híd.
Tvrdí o sebe, že v práci sa vždy snaží oddeliť odbornú rovinu od osobnej, preto nemal problém spolupracovať s politikmi z oboch politických táborov – či to bol minister financií za SDKÚ Ivan Mikloš, alebo jeho súčasný šéf a guvernér NBS Peter Kažimír.
Je spoluautorom rovnej dane, podieľal sa na dôchodkovej reforme, zavádzaní eura, vytvorení rozpočtových pravidiel a stál pri zakladaní projektu hodnoty za peniaze, ktorý sa stal v ostatných týždňoch predmetom kritiky za údajné spomaľovanie výstavby diaľnic.
V krátkosti z ekonomiky:
- Americký sen na slovenský spôsob: V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa v pozadí biznisu odohrávali scény ako vystrihnuté z mafiánskych filmov. Veľké autá, ozbrojené ochranky, vyhrážky. Silnejší prežili a vyrástli, slabší vycúvali. Alexander Rozin nevycúval. Podnikateľ ruského pôvodu dokázal svoj biznis v deväťdesiatych rokoch nielen udržať, ale aj rozšíriť.
- Kto má nárok na rodičovský bonus: Vyše 200-tisíc dôchodcom už Sociálna poisťovňa vyplatila prvé rodičovské dôchodky. Dostať ich má celkovo 850-tisíc seniorov. Výplatné termíny sú druhého, štvrtého a šiesteho mája. Ako sa vypočíta a kto naň má nárok?
- Zdravé banky môže položiť panika: Banková kríza v USA sa nekončí a divočina na akciách regionálnych amerických bánk pokračuje. Po marcovom páde Silicon Valley Bank a Signature Bank a po prevzatí banky First Republic Bank najväčšou americkou bankou JPMorgan Chase, ktorá mala bankovú krízu upokojiť, sa nákaza šíri ďalej.
Weiss: Vlado niekedy nie je normálny, zdedil to po mne. Už ho neprevychovám

Bol to zápas, ktorý mal všetko. Náboj bitky o titul, kvalitu silných klubov, atmosféru vypredaného štadióna, góly aj kontroverzie. V Dunajskej Strede to v nedeľu žilo futbalom. Už dlhé hodiny pred zápasom hrala pri štadióne hlasná hudba, stretávali sa fanúšikovia prevažne v žlto-modrých farbách.
Pred historicky najvyššou návštevou vyhral Slovan Bratislava v MOL Aréne 3:2. Zvýšil svoj náskok v tabuľke na päť bodov, pričom do konca sezóny sa už hrá iba o šesť. Majstrovskú obhajobu má vo vlastných rukách.
Muž zápasu pritom vôbec nemal nastúpiť. A do konca sezóny ho už na fortunaligových ihriskách zrejme neuvidíme.
Vladimír Weiss mladší prišiel na ihrisko v 89. minúte napriek čiastočnému oponovaniu svojho otca, trénera. Napokon rozhodol o všetkom. O penalte, o víťazstve, o škandalóznom konci. A zrejme aj o majstrovi.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Olepená alobalom, pripútaná k radiátoru. Na Ivete Bartošovej sa dalo smiať, kým nezomrela

Iveta Bartošová na hudobnej scéne vystrelila v polovici osemdesiatych rokov. Tomu bola venovaná prvá sezóna seriálu Iveta. Tri časti novej sezóny rozprávajú jej príbeh z deväťdesiatych rokov.
Kto život a kariéru Bartošovej sledoval, bude pri každej časti vedieť, do ktorého roku sa práve príbeh dostal. Kto ho nesledoval, tomu to môže byť v zásade jedno, pretože Michal Samir Ivetu nepoňal ako dobový film, ale skôr ako psychologický thriller, kde čas nie je podstatný.
Z krátkych náznakov sa dá vytušiť, že v budúcej sezóne sa o psychicky náročné scény postarajú bulvárni novinári. Keď sa Iveta Bartošová o rok neskôr hodila pod vlak, jej syn Artur Štaidl mal sedemnásť rokov. Veľkú časť jej tragického života už teda vnímal očami dospievajúceho chlapca.
Mohlo by sa zdať, že režisér niektoré veci z úcty a ohľaduplnosti voči synovi Bartošovej v seriáli zamlčí a publiku podá soft verziu. No opak je pravdou. S Arturom vraj pred písaním scenára uzavrel dohodu. Buď v ňom bude všetko, alebo žiadny seriál nebude.
V krátkosti z kultúry:
- Kapra strhli nadšené komunistické masy: Masy ľudí nadšene prechádzajú ulicami so sovietskymi vlajkami. Vyzerajú ako mohutný prúd rieky. Živel, ktorý má Jan Kapr tak rád. Miluje vodu, miluje masy. Život prominentného českého skladateľa zachytáva dokument KaprKód.
- Dva brehy súrodeneckého vzťahu: Louis je vyhorený a neschopný prežívať hlbšie city, Alice je zovretá úzkosťou a odkázaná na silné lieky. Vo filme Brat a sestra nie je jasné, čo sa medzi nimi stalo. Jasné je len jedno, že na jednom brehu súrodeneckého vzťahu je láska, a na tom druhom rivalita.
- Novinky na Netflixe a Disney+: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.
Podcasty SME
- TransFér: Aktivistka: Cirkev nech si spytuje svedomie, je spoluzodpovedná za nenávisť voči LGBT+ ľuďom
- Dejiny: Moderný, racionálny a účelný. Funkcionalizmus a Československo idú dokopy
- Klik: Na smrť hesiel sme čakali desaťročia. Konečne je na dosah
- Zoom plus: Náhodou vyvrátili veľkú teóriu o fungovaní baktérií
- Kvantum ideí: Panpsychizmus: Vedomie je vlastnosťou celej reality
- TECH_FM: Vedci skúmali, ako sa zbaviť zlosti na pracovisku
- Vedecký podcast SAV: Vedec Richard Imrich zo SAV: Ak umelú inteligenciu správne uchopíme, uľahčí nám množstvo intelektuálnej práce
Karikatúra

Recept dňa

Lasagne bez cestovín? Vyskúšajte tieto cuketové lasagne z jednej panvice.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Zažil veľké kluby, reprezentáciu, ale aj živorenie bez výplat, vyhrážky, podrazy či igelitku plnú peňazí od trénera konkurenčného tímu. Vladimír Goffa v knihe Kontroverzný tréner otvorene hovorí o zákulisí slovenského futbalu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
