BRATISLAVA. Kancelária prezidentky Zuzany Čaputovej potvrdila, že hlava štátu sa stretla s lídrami parlamentných politických strán Borisom Kollárom (Sme rodina), Eduardom Hegerom (Demokrati), Petrom Pellegrinim (Hlas), Richardom Sulíkom (SaS) a s Igorom Matovičom (OĽaNO), aby ich informovala o pripravovanej vláde odborníkov.
Zároveň na stretnutie nepozvala šéfa Smeru Roberta Fica.
„Dôvody, pre ktoré prezidentka na stretnutie nepozvala Roberta Fica nájdete vo všetkých jeho verejných vystúpeniach z posledných dní, a tiež vo včerajšom statuse prezidentky na sociálnych sieťach," uviedla prezidentská kancelária.

Sme rodina počká na programové vyhlásenie
Podľa predsedu parlamentu a hnutia Sme rodina Borisa Kollára je vláda odborníkov vyskladaná a vyvážená veľmi dobre, keďže ju tvoria konzervatívni aj liberálni členovia.
Sme rodina sa podľa Kollára rozhodne, či vysloví kabinetu dôveru podľa programového vyhlásenia.
"Musíme počkať na programové vyhlásenie vlády. Je veľmi dôležité, s čím prídu. Podľa toho sa rozhodneme, či takúto vládu podporíme alebo nie," uviedol Kollár.
Súhlasí s prezidentkou, že vláda odborníkov by nemala riešiť kultúrno-etické otázky. Ako poznamenal Kollár, v prvom rade by mala pracovať na rozpočte, zamerať sa na čerpanie eurofondov a pripraviť predčasné voľby.

Šéf parlamentu si myslí, že vláda odborníkov "úplne v pohode" dovedie Slovensko do predčasných volieb. Politické nominácie v zostave odborníkov až na jednu nevidí.
Narážal tak na medializované meno potenciálneho ministra vnútra Ivana Šimka, ktorý si však podľa Kollára pozastavil členstvo v strane a nie je aktívnym politikom.
Hegerovi záleží na kontinuite
Aj líder strany Demokrati Eduard Heger podmienil podporu úradníckej vlády znením jej programového vyhlásenia.
"Pre nás je dôležitá práve kontinuita, vecí, ktoré naša vláda rozpracovala, ktoré sú prospešné pre Slovensko," uviedol Heger.
Jeho nástupca vo funkcii Ľudovít Ódor, ktorý má úradnícku vládu viesť, podľa neho na stretnutí v paláci nebol.
Pellegrini neplánuje vysloviť kabinetu dôveru
Predsedu Hlasu Petra Pellegriniho nevyrušujú žiadne mená nadchádzajúcej úradníckej vlády, skonštatoval.
Novému kabinetu naďalej neplánuje vysloviť dôveru. Sľubuje však podporu pri opatreniach na pomoc ľuďom či na riešenia krízových situácií.
"Má to šancu byť technicky lepšia vláda ako vláda Igora Matoviča a Eduarda Hegera, ale nemyslím, že to bude vláda, ktorá posunie Slovensko dopredu, na to nemá mandát. Skôr treba od nej očakávať upokojenie situácie a také pragmatické, technické, odborné riadenie dennodennej agendy štátu," komentoval Pellegrini.
Zároveň dodal, že sa treba chystať na predčasné parlamentné voľby, kde si to rozdajú politické strany so svojimi programami.
Vláda odborníkov by sa podľa neho mala prioritne venovať plánu obnovy a eurofondom. Pripomenul tiež, že bude musieť aj pripraviť rozpočet a zabezpečiť kontrolu verejných financií.
Pellegrini zhodnotil, že kabinet budú tvoriť ľudia, ktorí by nemali mať žiadne politické ambície ani chuť zneužiť funkciu v predvolebnej kampani v prospech konkrétnej politickej strany.
Ocenil, že vládu odborníkov má tvoriť minimum štátnych tajomníkov. Mala by tak podľa neho byť nezávislá od aktuálneho kabinetu.
Budúci premiér Ódor sa so všetkými členmi budúcej vlády stretol a stotožnil sa s nomináciami, tlmočil Pellegrini slová prezidentky.
SaS by mala vládu podporiť
Líder strany SaS Richard Sulík sa nechcel bližšie k zloženiu vlády vyjadrovať, konštatoval, že vo veľkej väčšine ide o solídne nominácie.
Spokojný je je najmä s avizovaným predsedom vlády Ódorom, ktorý je ako jediný vo funkcii potvrdený.
"Nepovažujem všetkých nominantov za rovnako kvalitných, ale bližšie sa k nim vyjadríme, keď bude zoznam členov vlády uzavretý," povedal Sulík.
"Pokiaľ prezidentka zohľadní rozhovor, ktorý som s ňou mal, tak platí to, čo sme sa vyjadrili dávnejšie, že takáto vláda dostane podporu poslancov SaS," povedal Sulík.
Šéf SaS skonštatoval, že na Slovensku nie je jednoduché nájsť ministrov. "Ak tam nejdete len preto, aby ste sa zašívali a kradli, tak je to makačka."
Sulík nevedel, že Čaputová v stredu do paláca nepozvala predsedu Smeru Roberta Fica. "Za tie jeho vyjadrenia by som ho tiež nepozýval. Možno by bolo dobré mu zaplatiť kurz slušného chovania. Každopádne je to rozhodnutie prezidentky, beriem na vedomie," podotkol.
Väčšina mien nominantov úradníckej vlády už je medializovaná, uviedol to predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.
Dodal, že jeden post člena vlády zatiaľ nie je obsadený. „Keď bude finálne zostavenie vlády a predložia svoje programové vyhlásenie, potom povieme finálne stanovisko, či vláde vyslovíme dôveru," povedal.
Dodal, že niektorých ľudí by do svojej vlády nenominoval, no niektorých, naopak, áno. Podľa bývalého premiéra je to „taká bežná vláda".
„Prezidentka nezapla dobré prvý gombík. Keby jej naozaj išlo o to, aby tu nebol chaos a bola tu stabilita, tak v prvom rade by sa snažila zostavovať vládu tak, aby mohla mať vyslovenú podporu v parlamente. Zobrala to trochu opačne, tak monarchisticky. Predstaviť parlamentným stranám hotový zoznam nie je úplne cesta k tomu, že prezidentka chce mať podporu pre svoju vládu," myslí si Matovič.
Tvrdí, že prezidentka mala v prvom rade o menách rokovať s politickými stranami. Dodal, že je to ideálna úradnícka vláda do prázdninového obdobia.
Úradnícka vláda 2023

- Všetko o úradníckej vláde 2023
- SME minúta: Najnovšie správy o úradníckej vláde
- Čo je to úradnícka vláda? Ústava, podmienky, kompetencie
- Zoznam členov a ministrov úradníckej vlády
- Profil, životopis a správy o Ľudovítovi Ódorovi

Beata
Balogová
