SME

Úradnícka vláda: Zuzana Čaputová zverejnila zoznam členov a ministrov novej slovenskej vlády

Prezidentka Zuzana Čaputová zverejnila oficiálny zoznam členov a ministrov novej úradníckej vlády.

Predsedom úradníckej vlády na Slovensku bude ekonóm Ľudovít Ódor (vľavo). Ivan Šimko (v strede hore) povedie ministerstvo vnútra, Peter Dovhun (v strede dole) ministerstvo hospodárstva, Jana Dubovcová (vpravo hore) ministerstvo spravodlivosti. Lívia Vašáková (vpravo v strede) bude podpredsedníčkou vlády zodpovednou za plán obnovy a Michal Horváth (vpravo) dole bude v úradníckej vláde ministrom financií.Predsedom úradníckej vlády na Slovensku bude ekonóm Ľudovít Ódor (vľavo). Ivan Šimko (v strede hore) povedie ministerstvo vnútra, Peter Dovhun (v strede dole) ministerstvo hospodárstva, Jana Dubovcová (vpravo hore) ministerstvo spravodlivosti. Lívia Vašáková (vpravo v strede) bude podpredsedníčkou vlády zodpovednou za plán obnovy a Michal Horváth (vpravo) dole bude v úradníckej vláde ministrom financií. (Zdroj: FOTO KOLÁŽ SME / TASR)

BRATISLAVA. Novými ministrami v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora sa napokon nestanú štátny tajomník Peter Švec a ani bývalá šéfka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová. Ich mená pritom boli medzi zamýšľanými nomináciami prezidentského paláca.

Ministrom hospodárstva sa stane Peter Dovhun, riaditeľ Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a ministrom školstva bude Daniel Bútora z cirkevnej školy C. S. Lewisa.

"Veľmi dobre viem, aké náročné je takéto rozhodovanie a aký hlboký je to zásah do osobného života. Ľudia, ktorí do toho idú, majú moju vďaku a rešpekt. Dajme im šancu, neposudzujme a neodsudzujme ich vopred na základe účelových klamstiev, ktoré sa určite objavia," povedala v piatok prezidentka.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentská kancelária v piatok predpoludním zverejnila kompletný zoznam členov úradníckej vlády. Denník SME ho zverejňuje s podrobnosťami o jednotlivých nominantoch.

Členovia a ministri novej vlády

Predseda vlády - Ľudovít Ódor

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje úradnícku vládu a jej predsedom sa stane súčasný viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ľudovít Ódor.

SkryťVypnúť reklamu

"Rozhodnutie pani prezidentky vymenovať ma za predsedu vlády odborníkov je pre mňa cťou a zároveň veľkou zodpovednosťou," tvrdí Ódor v stanovisku.

Slovensko sa podľa neho nachádza v neľahkej situácii a so svojim tímom chce urobiť všetko preto, aby krajinu priviedol k predčasným voľbám.

Ódor tvrdí, že chce priniesť "želaný pokoj, stabilitu, ale zároveň aj konštruktívnu odbornú diskusiu v témach, ktoré sú pre ľudí a krajinu dôležité", dodal.

V ekonomických kruhoch je považovaný za jedného z najschopnejších úradníkov a odborníkov. Od začiatku svojho pôsobenia vo verejnej správe kládol dôraz na analýzy, dáta a fakty.

Mal ambíciu priniesť vecnejšiu debatu do kľúčových oblastí od školstva cez udržateľnosť dôchodkového systému až po kroky smerujúce k dobiehaniu Západu.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho životopis je popretkávaný účasťou na dôležitých reformách, ktorých význam s nadhľadom a svojským pokojom nevie vysvetliť bežnému Slovákovi nikto lepšie ako on. Ódor je viceguvernérom NBS od roku 2018, keď ho vtedy nominovala strana Most-Híd.

Tvrdí o sebe, že v práci sa vždy snaží oddeliť odbornú rovinu od osobnej, preto nemal problém spolupracovať s politikmi z oboch politických táborov – či to bol minister financií za SDKÚ Ivan Mikloš, alebo jeho súčasný šéf a guvernér NBS Peter Kažimír (kedysi Smer).

Je spoluautorom rovnej dane, podieľal sa na dôchodkovej reforme, zavádzaní eura, vytvorení rozpočtových pravidiel a stál pri zakladaní projektu hodnoty za peniaze, ktorý sa stal v ostatných týždňoch predmetom kritiky za údajné spomaľovanie výstavby diaľnic.

SkryťVypnúť reklamu

Minister financií - Michal Horváth

Horváth sa stal hlavným ekonómom Národnej banky Slovenska v januári 2020 a bude patriť medzi najbližších spolupracovníkov premiéra Ódora.

Michal Horváth je rešpektovaným odborníkom, pričinil sa o vznik Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá zo zákona analyzuje, ako sa vláde darí hospodáriť.

V čase, keď sa Slovensko chystalo prijať euro a vstúpiť do eurozóny, zastupoval Slovensko v kontakte s európskymi inštitúciami, neskôr v Hospodárskom a finančnom výbore EÚ.

Minister zahraničných vecí - Miroslav Wlachovský

Jeho posledným pôsobiskom bol poradný zbor premiéra Eduarda Hegera, ktorému radil v otázkach zahraničnej politiky.

Wlachovský má skúsenosti s diplomatickými službami od nástupu prvej vlády Mikuláša Dzurindu v roku 1998, ktorému zároveň robil poradcu.

SkryťVypnúť reklamu

Pôsobil postupne na veľvyslanectve Slovenska v Spojených štátoch, v stálej misii pri medzinárodných organizáciách vo Viedni, ako mimoriadny veľvyslanec v Spojenom kráľovstve a tiež ako veľvyslanec v Dánsku.

Pre bývalého ministra zahraničia Miroslava Lajčáka zabezpečoval napokon jeho úspešné zvolenie za predsedu Valného zhromaždenia OSN.

Minister vnútra - Ivan Šimko

Novým ministrom vnútra sa stane Ivan Šimko. Túto funkciu už vykonával v prvej vláde Mikuláša Dzurindu (SDKÚ).

Vtedy sa stal ministrom po tom, čo z tohto postupu odstúpil Ladislav Pittner pre tlak SDĽ. Šimko bol štyri mesiace v roku 1992 vo vláde Jána Čarnogurského (KDH) aj ministrom spravodlivosti a v druhej Dzurindovej vláde ministrom obrany. Z postu odišiel pre podozrenie, že bol v takzvanej skupinke, ktorá podľa Dzurindu škodila Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Po odchode z ministerstva odišiel Šimko aj z SDKÚ, ktorú zakladal s Dzurindom. Následne vstúpil do Slobodného fóra. Keď sa však v súboji so Zuzanou Martinákovou nestal jej šéfom, odišiel aj z tejto strany.

Založil stranu Misia 21, ale ani s touto stranou neuspel. V roku 2010 sa preto vrátil do KDH, ktoré zakladal na začiatku 90. rokov minulého storočia.

Minister obrany - Martin Sklenár

Sklenár je skúsený vojenský expert, na ministerstve obrany začal pôsobiť už v roku 2003, kde sa venoval bezpečnostnej a obrannej politike v Európskej únii a NATO.

Pôsobil aj ako riaditeľ politického odboru na veľvyslanectve Slovenska v Spojených štátoch (2014 až 2017).

Po parlamentných voľbách v roku 2020 sa stal generálnym riaditeľom obrannej politiky na ministerstve obrany pod ministrom Jaroslavom Naďom.

SkryťVypnúť reklamu

Naď meno svojho nástupcu priamo potvrdiť nechcel. "Je to človek z môjho najužšieho tímu a človek, ktorého som ja priniesol na ministerstvo obrany. Považujem ho za veľmi dobrého odborníka,“ povedal.

Sklenár pred nástupom Naďa na rezort obrany pôsobil na ministerstve zahraničných vecí.

Minister zdravotníctva - Michal Palkovič

Michal Palkovič  (zdroj: SME/Jozef Jakubčo )Michal Palkovič (zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Na ministerstve zdravotníctva sa veľké zmeny neudejú. Už teraz rezort de facto podľa premiéra Eduarda Hegera riadi štátny tajomník a bývalý zástupca predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michal Palkovič.

Na ministerstvo prišiel Palkovič po tom, čo pre zdržania okolo výstavby nemocnice Rázsochy odišiel minister zdravotníctva a nominant OĽaNO Vladimír Lengvarský.

Ministerka spravodlivosti - Jana Dubovcová

Bývalá ombudsmanka a kandidátka PS/Spolu do parlamentu Jana Dubovcová. (zdroj: SME - MARKO ERD)Bývalá ombudsmanka a kandidátka PS/Spolu do parlamentu Jana Dubovcová. (zdroj: SME - MARKO ERD)

Ministerkou spravodlivosti v prezidentkinej vláde bude bývalá verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

SkryťVypnúť reklamu

Dubovcová ako obmudsmanka v rokoch 2012 až 2017 upozornila na to, že deti v reedukačných centrách, tzv. polepšovniach, bežne hladujú, kritizovala existenciu neoficiálnych policajných ciel na policajných staniciach, upozorňovala aj na zaznávanie práv LGBTI+ ľudí.

Správy ombudsmanky však počas vlád Smeru Roberta Fica parlament opakovane ani len nezobral na vedomie. Tvrdil, že sú spolitizované, keďže sa poslankyňou v minulosti stala na kandidátke SDKÚ. Vo voľbách 2020 kandidovala z posledného miesta za koalíciu PS/Spolu, ktorá sa do parlamentu nedostala.

Minister hospodárstva - Peter Dovhun

Peter Dovhun je predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS. Do predstavenstva bol v roku 2021 vybraný transparentným výberovým konaním, ktoré zorganizovalo ministerstvo financií. Bol obchodným riaditeľom v Motorole, riaditeľom divízie Microsoft Business Solutions, členom predstavenstva skupiny Gratex International Slovensko a jej výkonný mriaditeľom a bol tiež výkonným riaditeľom v spoločnosti Tachyum.

SkryťVypnúť reklamu

Minister dopravy - Pavol Lančarič

Jedno z najdôležitejších ministerstiev z pohľadu množstva čerpaných eurofondov napokon povedie bývalý riaditeľ spoločnosti Orange Pavol Lančarič.

Po Nežnej revolúcií absolvoval doktorandské štúdium na Ekonomickej univerzite, následne pôsobil na Protimonopolnom úrade a zároveň bol poradcom pre zahraničnú ekonomiku pre vicepremiéra Mečiarovej vlády Jozefa Kučeráka.

Lančarič začínal v súkromnej sfére v roku 1993 v spoločnosti Deloitte & Touche, následne sa stal riaditeľom firmy Tchibo Slovakia.

Od roku 1999 bol dvadsať rokov generálnym riaditeľom Orange Slovensko, do spoločnosti - vtedy s názvom Globtel GSM nastúpil už v roku 1997. Lančarič je laureátom Krištáľového krídla za rok 2010 v kategórií hospodárstvo za úspešný management firmy počas hospodárskej krízy bez vplyvu na zamestnanosť, spokojnosť zákazníkov a akcionárov firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Soňa Gáborčáková - ministerka práce

Štátna tajomníčka Soňa Gaborčáková. (zdroj: FB/KDH)Štátna tajomníčka Soňa Gaborčáková. (zdroj: FB/KDH)

Soňa Gáborčáková kandidovala do parlamentu v roku 2016 za OĽaNO Igora Matoviča, v júni 2019 spolu s Veronikou Remišovou a ďalšími poslancami klub opustila.

V ďalších voľbách kandidovala za KDH, no spolu s celým hnutím ostala Gáborčáková mimo parlamentu. Stala sa však štátnou tajomníčkou na ministerstve práce pod vedením Milana Krajniaka zo Sme rodina. Na starosti má rodinnú a sociálnu politiku.

Gáborčáková zakladala Dom sv. Anny v Starej Ľubovni na pomoc deťom a mladým so zdravotným postihnutím. Sedela päťčlennej v komisii ministerstva, ktorá na jeseň 2020 rozhodla, že dotácie na rodovú rovnosť získajú najmä prolife organizácie, viaceré spriaznené s poslankyňou OĽaNO Annou Záborskou.

"Čo sa týka mojej nominácie, obráťte sa, prosím, na kanceláriu pani prezidentky," reagovala stručne.

SkryťVypnúť reklamu

Silvia Hroncová - ministerka kultúry

Novou ministerkou kultúry sa stane divadelná teoretička a v rokoch 2013 až 2019 riaditeľka Opery Národného divadla a Štátnej opery v Prahe Silvia Hroncová. Medzi rokmi 2006 až 2009 bola riaditeľkou Slovenského národného divadla.

S ministerstvom kultúry spolupracovala už skôr, keď sa podieľala na otvorení a prevádzke novej budovy SND v Bratislave.

V súkromnej sfére pôsobila v spoločnosti Film Europe, podieľala sa na digitalizácii kín na Slovensku. Je čestnou občiankou mesta Senec.

Pôvodne sa ako o novom ministrovi kultúry hovorilo o Júliusovi Barczim, riaditeľovi aukčnej spoločnosti SOGA. Bývalý riaditeľ múzea Betliar a hradu Krásna Hôrka, kurátor Slovenskej národnej galérie a historik umenia pre SME začiatkom týždňa priznal, že ho prezidentský palác oslovil.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon však podľa neoficiálnych informácií palác jeho meno zamietol pre kauzu busty Pavla V. od Giana Lorenza Berniniho. Na Slovensku ju pred desiatimi rokmi vydražili po dvoch neúspešných aukciách za 24-tisíc eur ako bustu "v štýle Berniniho".

Podklady k aukcii robil pred rokmi Barczi. Neskôr dalo ministerstvo kultúry kupcovi povolenie na vývoz a v zahraničí už sochu dražili ako originálne Berniniho dielo za mnohonásobne vyššiu sumu. Barczi vtedy argumentoval, že si ministerstvo kultúry malo dať vypracovať ďalší posudok.

Lívia Vašáková - vicepremiérka pre plán obnovy

Súčasná riaditeľka plánu obnovy na Úrade vlády má získať vyššie postavenie, keďže sa stane členkou vlády. Doteraz mala postavenie šéfky sekcie.

Predtým pôsobila ako vedúca sekcie ekonomických analýz na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku a na generálnom riaditeľstve pre energetiku v Európskej komisii v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu

Študovala na Ekonomickej univerzite v Bratislave, Univerzite Johannesa Keplera v Linzi, Rakúsko; Ludwig-Maximilian univerzite v Mníchove, Nemecko; univerzite v Aix-en-Provence vo Francúzsku a na univerzite v Ľubľane v Slovinsku.

Takisto má diplom z postgraduálneho štúdia na Europa-Kolleg v Hamburgu a ukončila PhD štúdium na Univerzite Komenského v Bratislave.

Jozef Bíreš - minister pôdohospodárstva

Jozef Bíreš je dlhoročným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Vo funkcii pôsobí od roku 2010 nepretržite naprieč vládami Ivety Radičovej, Roberta Fica, Petra Pellegriniho až po vlády OĽaNO pod vedením Igora Matoviča a Eduarda Hegera.

Pôvodne sa na post ministra pôdohospodárstva počítalo s doterajším štátnym tajomníkom na ministerstve pôdohospodárstva Martinom Kováčom.

SkryťVypnúť reklamu

Do jeho doterajšej funkcie ho navrhol odchádzajúci minister Samuel Vlčan v januári 2022.

Peter Balík - minister pre investície a informatizáciu

Peter Balík je v súčasnosti generálnym riaditeľom sekcie inovácií, strategických investícií a analýz. V službách diplomacie a ako ekonomický a IT špeciálista pôsobil postupne od roku 2009, keď bol členom Stáleho zastúpenia Českej republiky pri OSN.

Bol analytikom Health Policy Institute, pracoval na ministerstve financií ako hlavný štátny radca v rokoch 2014 až 2015, keď ministerstvo viedol Peter Kažimír v jednofarebnej vláde Smeru. Do roku 2016 potom pôsobil na ministerstve hospodárstva ako riaditeľ odboru inovatívnej a digitálnej ekonomiky.

Medzi rokmi 2016 až 2017 pracoval na veľvyslanectve Spojených štátov na Slovensku v politickej a ekonomickej sekcii.

SkryťVypnúť reklamu

Do roku 2020 pôsobil v Európskej investičnej banke.

Milan Chrenko - minister životného prostredia

Novým ministrom životného prostredia by sa mal stať Milan Chrenko, ktorý pôsobí v Európskej agentúre životného prostredia.

V predošlej vláde bol za ministra Lászlóa Sólymosa v rezorte riaditeľom sekcie environmentálnej politiky, EÚ a medzinárodných vzťahov.

Predtým desať rokov od roku 2007 pôsobil tiež v Európskej agentúre pre životné prostredie.

Minister školstva - Daniel Bútora

Daniel Bútora je bývalým členom správnej rady Združenia škôl C. S. Lewisa a jeho meno sa skloňovalo pre úlohu ministra školstva už v septembri 2022, keď z vládnych postov odišli ministri za SaS.

Školy, v ktorých Bútora pôsobil, zriaďuje cirkev bratská. Na sieti Linked in písal aj to, že sa ako poradca venuje plánu obnovy, ktorý rieši investície miliónov eur do viacerých oblastí - aj do vzdelávania.

Venuje sa takisto koučingu vrcholových manažérov.

V roku 1989 bol jedným z vedúcich predstaviteľov študentov, ktorí spolupracovali s Verejnosťou proti násiliu na organizácii protestných demonštrácií, bol aj riaditeľom slovenskej sekcie Rádia Slobodná Európa. Je synom dlhoročného diplomata a zakladateľa VPN Martina Bútoru.

"Vyzná sa v problematike. Sám bol vo vedení školy, učil, venoval sa celoživotnému vzdelávaniu, takže myslím si, že je to človek, ktorý má čo povedať," povedala o Bútorovi poslankyňa Demokratov Jana Žitňanská, ktorá v minulosti pôsobila v školskom parlamentnom výbore s tým, že aj v minulosti sa Bútora podieľal na príprave strategických materiálov pre školstvo.

Úradnícka vláda 2023

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 403
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 938
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 439
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 347
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 064
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 946
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu