Vláda odborníkov sa podľa premiéra Ľudovíta Ódora bude riadiť princípmi pokoja, odbornosti, spájania, služby krajine a orientovania sa na budúcnosť Slovenska. Vláda sa chce sústrediť na niekoľko hlavných priorít, aby plnohodnotne využila čas. Musí pripraviť štátny rozpočet a udržať pomoc Ukrajine.
Rozhodnutie o kandidatúre chcela prezidentka Zuzana Čaputová oznámiť skôr než jej predchodca Andrej Kiska. Sľub však už nedodrží. Kiska totiž oznámil, že nebude opätovne kandidovať za prezidenta, 15. mája 2018.
Nový kabinet povedie krajinu počas piatich mesiacov a čaká naňho niekoľko zásadných výziev. No s dôverou parlamentu sa asi môže rozlúčiť. Čo novú vládu čaká a čo môže do volieb stihnúť? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Ódor vidí svoju vládu ako štvrtý útok v hokeji. Nie je na ľade dlho, ale môže rozhodnúť zápas
- Prezidentke Čaputovej došiel čas. Sľub o oznámení kandidatúry už nedodrží
- Zelenskyj chcel podľa uniknutých dokumentov útočiť aj na ropovod Družba
- Podnik veľkopodnikateľa skončil v dlhoch a ľudia bez práce
- Slovenskí hokejisti mali na dosah veľký triumf, proti Kanade padli až v nájazdoch
- Je veľa šunky, má zlú wi-fi a prázdnu posteľ. Život po boku Cristiana Ronalda vyzerá útrpne
Téma kybernetickej bezpečnosti už dávno nie je len témou špecialistov, v dnešnej dobe sa digitálna bezpečnosť dotýka každého podnikateľského subjektu. O tom, v akom stave je digitálna bezpečnosť v časoch kybernetickej vojny a aké sú najnovšie odporúčania odborníkov, sa dozviete viac na konferencii ESET Security Days 2023.
Ódor vidí svoju vládu ako štvrtý útok v hokeji. Nie je na ľade dlho, ale môže rozhodnúť zápas

Aj keď do volieb zostáva len 137 dní, novú vládu Ľudovíta Ódora počas jej krátkeho mandátu čakajú aj zásadnejšie povinnosti.
Musí dokončiť prípravu plánu obnovy, ako je projekt nemocnice Rázsochy, ale aj navrhnúť na budúci rok vyrovnaný rozpočet, hoci jeho prijatie politici označujú za nereálne.
Ministri si vytypovali tri hlavné priority, ktoré chcú stihnúť nachystať za krátky čas pre ďalšiu vládu, ktorá vzíde z volieb. „Zázraky síce nespravíme, no očakávajte, že zabezpečíme riadny chod štátu do férových volieb,“ vyhlásil premiér Ódor pri preberaní úradu.
Ministri obrany a zahraničia Martin Sklenár a Miroslav Wlachovský chcú zachovať vojenskú a diplomatickú pomoc Ukrajine, Jana Dubovcová ako ministerka spravodlivosti dokončí reformu súdov.
„Nič sa tu nezmenilo, len vy ste mladší,“ komentoval návrat do vlády niekdajší minister Mikuláša Dzurindu, teraz minister vnútra Ivan Šimko. Vláda má 30 dní, aby svoje priority predložila na schválenie parlamentu. Dôveru poslancov však zrejme nezíska.
- Ódor sa nepotrebuje hádať: Fico doteraz čerpal silu aj z predstavy časti voličov, že dokonca aj politik podozrivý z korupcie a zneužívania moci je lepší než hádavý amatér a strojca chaosu. Preto potrebuje byť v konflikte so všetkými, ktorí predstavujú demokratickú alternatívu bez stopových prvkov korupcie. A tak aj na Ódora útočí, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Granát do reality volebnej kampane: Nová vláda – vysoko pravdepodobne – politickej kontinuity, ale s inými tvárami, je granát do reality volebnej kampane. Ódor a spol. prepíšu – už aj prepisujú – atmosféru a z toho vyplývajúc už o chvíľu aj trendy a trajektórie dráh, po ktorých strany pobežia v kampani, píše Peter Schutz.
Prezidentke Čaputovej došiel čas. Sľub o oznámení kandidatúry už nedodrží

Prezidentka Zuzana Čaputová už nedodrží svoj záväzok, že rozhodnutie o opätovnej kandidatúre oznámi skôr než jej predchodca Andrej Kiska.
Čaputová zámer vyslovila prvýkrát v decembri 2021. Kiska svoje rozhodnutie nekandidovať do druhého funkčného obdobia prezidenta oznámil 15. mája 2018, čo bolo 305 dní pred prvým kolom prezidentských volieb. Termín nadchádzajúcich prezidentských volieb zatiaľ nie je známy, majú sa konať na jar 2024.
Denník SME sa prezidentskej kancelárie pravidelne pýta, kedy prezidentka zverejní svoje rozhodnutie. Ani v pondelok na otázku neodpovedala. V diskusii s českým prezidentom Petrom Pavlom v marci prezidentka povedala, že sa ohľadne svojej politickej budúcnosti vysloví v horizonte najbližších týždňov.
Nie je zrejmé, ako tento cieľ ovplyvňuje aktuálne dianie, keď prezidentka odobrala poverenie kabinetu Eduarda Hegera a vymenovala novú úradnícku vládu Ľudovíta Ódora, ktorej zloženie sama pomáhala vytvoriť a nesie za ňu politickú zodpovednosť.
Fico prinútil Čaputovú kandidovať: Ak aj Čaputová donedávna nebola rozhodnutá kandidovať (nevieme), teraz už asi musí. Možno trochu paradoxne ju k tomu sčasti donútil Robert Fico. Jeho po všetkých stránkach nevkusné, zavrhnutiahodné a dokonca aj v politike neprijateľné útoky chtiac či nechtiac znamenali vtiahnutie prezidentky do priameho politického zápasu, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Kažimír sa postaví pred súd: Stíhaný guvernér Národnej banky Peter Kažimír prišiel už aj o poslednú možnosť, ako sa vyhnúť procesu vo vlastnej kauze. Rozbehnúť by sa mal v júli. Ústavný súd totiž exministrovi Smeru odkázal, že nevidí problém v tom, aby sa prípadom podplácania z roku 2018 zaoberal špecializovaný súd.
- Súkromné poisťovne platia nemocniciam menej: Až o 64 miliónov eur menej zaplatili vlani nemocniciam súkromné poisťovne Dôvera a Union za zdravotnú starostlivosť svojich pacientov. Sumy paradoxne dopláca štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá za jednotlivé operácie platí nemocniciam priemerne viac peňazí ako súkromné poisťovne.
- Tragická nehoda na diaľnici D2: Tragická zrážka autobusu s kamiónom na diaľnici D2 pri odpočívadle Závod si vyžiadala jeden ľudský život a 59 zranených. Autobus viezol maďarských turistov z Maďarska do Česka. V Univerzitnej nemocnici Bratislava prijali desať pacientov, z toho osem v kritickom stave.
Zelenskyj chcel podľa uniknutých dokumentov útočiť aj na ropovod Družba

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si získal dôveru západných vlád, keď sľúbil, že nepoužije ich zbrane na útok na ruské územie, len na útoky na ruskú armádu v rámci ukrajinských hraníc.
Za zatvorenými dverami však ukrajinský líder navrhoval odvážnejšie kroky – obsadiť ruské dediny, bombardovať ropovod Družba, ktorým sa prepravuje ruská ropa do Maďarska, člena NATO. V súkromných rozhovoroch zatúžil aj po raketách dlhého doletu na zasiahnutie cieľov v Rusku.
Takto to vyplýva z dokumentov amerických tajných služieb, ktoré podrobne opisujú Zelenského internú komunikáciu s jeho najbližšími spolupracovníkmi a najvyššími vojenskými veliteľmi.
Tajné dokumenty sú súčasťou širšieho úniku dokumentov, ktoré sa neskôr šírili na komunikačnej platforme Discord. Odhaľujú vodcu s agresívnymi inštinktmi, ktoré ostro kontrastujú s jeho verejne prezentovaným imidžom pokojného a stoického štátnika, ktorý znáša brutálny nápor Ruska.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Špekulácie o Lukašenkovom zdraví: Naposledy bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka videli na verejnosti 9. mája, keď v Minsku kládol kvety pri príležitosti osláv Dňa víťazstva nad fašizmom. Prvýkrát za 29 rokov svojej vlády však pri tejto príležitosti nepredniesol reč. Rýchlo sa rozšírili dohady, že Lukašenko je vážne chorý, že utrpel infarkt alebo že ho dokonca otrávili.
- Prigožin chcel Bachmut za informácie: Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin Ukrajine v januári ponúkol, že jej prezradí pozície ruských jednotiek, ak Kyjev stiahne svojich vojakov od Bachmutu, píše denník The Washington Post s odvolaním sa na uniknuté americké dokumenty.
- Francúzsko dodá obrnence a poskytne výcvik: Francúzsko dodá Ukrajine ďalšie desiatky obrnených vozidiel a vycvičí ukrajinských vojakov na ich používanie, oznámili francúzsky prezident Emmanuel Macron a jeho ukrajinský náprotivok Zelenskyj. V nadchádzajúcich týždňoch Francúzsko vycvičí a vybaví niekoľko práporov desiatkami obrnených vozidiel vrátane AMX-10RC.
- Britské drony a rakety: Británia pošle Ukrajine stovky bojových dronov a rakety protivzdušnej obrany. Drony by mali mať dolet viac ako 200 kilometrov. Británia už vo štvrtok potvrdila, že Ukrajine dodá strely dlhého dosahu Storm Shadow.
- Zelenskyj chce stíhačky: Prezident Zelenskyj hovoril s britským premiérom aj o ukrajinskej žiadosti o dodanie stíhačiek západnými krajinami. Britský premiér Rishi Sunak uviedol, že s nimi o tom rokuje. Premiérov hovorca však dodal, že samotná Británia stíhačky Ukrajine dodať neplánuje.
- Raketový útok na Avdijivku: Ruský raketový útok na Avdijivku si vyžiadal štyri obete. Útok zasiahol aj tamojšiu nemocnicu, uviedol gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko. Mesto Avdijivka leží len 13 kilometrov od Donecka a od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vlani je jedným z hlavných ohnísk bojov.
Zo zahraničných webov:
- The Spectator: Putinovi nohsledi cítia krv
- The Drive: Ukrajinské rakety Storm Shadow sú pre Rusko veľkým problémom
- Lowy Institute: Efekt Ukrajiny: zánik alebo znovuzrodenie globálneho poriadku?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Podnik veľkopodnikateľa skončil v dlhoch a ľudia bez práce

Čo spraví malý živnostník, keď mu veľká firma nepreplatí faktúru? Veľa možností nemá. Niekedy sa chytá stebielka. Aj preto môžete medzi recenziami firiem na google mapách občas nájsť verejný odkaz jej majiteľom. Je to tak aj v prípade spoločnosti Chemstroj zo Strážskeho. Pred štyrmi rokmi jej na profile pribudol takýto príspevok:
„Je možné, aby firma Chemstroj, ktorá v roku 2016 zvýšila zisk o 229 percent, nebola schopná od júla 2017 zaplatiť malej prešovskej - ľubotickej firme za faktúru asi 210 eur? Nekomunikuje s majiteľom - živnostníkom, neodpovedá na žiadne upomienky ani výzvy na zaplatenie, respektíve pokusy o zmier.“
Zrejme v reakcii na túto skúsenosť niekto ďalší odpísal: „Platia len na platobný rozkaz, neodporúčam.“ Aj keď nad týmito riadkami ste mohli v minulosti mávnuť rukou a označiť ich za internetový hejt, napokon sa ukázalo, že s Chemstrojom to naozaj nebolo ideálne.
Firma mala skutočne problémy už dlhšie a nakoniec ju položili a skončila v konkurze. Nepomohlo jej ani to, že za ňou stálo známe meno, jej majiteľom je finančník Mario Hoffmann.
V krátkosti z ekonomiky:
- Ako Orbán pomohol inflácii: Maďarsko od druhej polovice minulého roka zažíva ťažké inflačné časy. Medziročný rast cien dosahuje v krajine 24 percent, čo ju radí na prvé miesto v Európskej únii. Prečo má Maďarsko taký veľký problém s infláciou a do akej miery sa na ňom podieľa Viktor Orbán? Odpovede nájdete v novom videu od Ekonómie ľudskou rečou.
- Odhad rastu inflácie v eurozóne: Európska komisia zvýšila odhad rastu inflácie v eurozóne a varovala pred "pretrvávajúcimi problémami", aj keď zároveň uznala, že ekonomika regiónu je odolná. Komisia zvýšila svoju prognózu rastu spotrebiteľských cien v euroregióne v tomto roku na 5,8 percent a v nasledujúcom roku na 2,8 percent.
- Microsoft môže kúpiť Activision Blizzard: Európska komisia schválila zámer Microsoftu kúpiť za 69 miliárd dolárov americkú firmu Activision Blizzard. Tá sa zaoberá vývojom počítačových hier a videohier. Komisia rozhodla, že akvizícia neutlmí hospodársku súťaž v oblasti videohier a akceptovala návrhy Microsoftu na posilnenie súťaže v oblasti hier v cloude.
Slovenskí hokejisti mali na dosah veľký triumf, proti Kanade padli až v nájazdoch

Slovenskí reprezentanti v treťom zápase MS v hokeji 2023 prehrali proti favoritom z Kanady 1:2 po samostatných nájazdoch.
Skóre zápasu otváral vo ôsmej minúte Jake Neighbours po prepadnutí slovenskej obrany. Samuela Hlavaja prekonal strelou medzi nohy. Stretnutie po krásnej kombinácii vyrovnal Peter Cehlárik v 17. minúte.
Duel nedohral Libor Hudáček. Po tvrdom narazení súpera na mantinel si vyslúžil päťminútový trest a vylúčenie do konca zápasu. Slovensko držal v zápase brankár Samuel Hlavaj, ktorý zastavil 43 striel Kanady.
V predĺžení museli zverenci Craiga Ramsayho čeliť ďalšiemu oslabeniu, ale obetavo ho ubránili. Duel dospel až do nájazdov, kde priniesol víťazstvo Kanady Jack Quinn. Rozhodol až vo ôsmej série. Zo Slovákov v nájazdoch skórovali Pánik a Chromiak.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Je veľa šunky, má zlú wi-fi a prázdnu posteľ. Život po boku Cristiana Ronalda vyzerá útrpne

Rodinný život futbalistu Cristiana Ronalda pôsobí trochu záhadne, ak nie rovno čudne. O matke jeho najstaršieho syna sa nevie nič. Dvojičky, ktoré sa narodili po ňom, si zas zabezpečil pomocou surogátneho materstva, po čom sa začali šíriť správy, že mu šlo o dokonalé dieťa s najlepšími možnými génmi.
Otázok je dodnes viac. Keď je taký zaťažený na telo a fyzické parametre, dokáže vôbec niekoho milovať? S kým prežíva neúspechy a profesijné spory a ako ho vlani poznamenala strata bábätka, ktoré zomrelo pri pôrode?
Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa v posledných rokoch zvýšil záujem o Georginu Rodríguezovú, s ktorou podľa všetkého žije. Bývalú predavačku a dnes vplyvnú influencerku sleduje na instagrame päťdesiat miliónov ľudí a teraz už má i vlastnú reality šou.
Volá sa Som Georgina. Zaznamenáva, ako táto mladá dáma býva, s kým sa stretáva, čomu sa cez deň venuje - a zo všetkých šou, ktoré sú dnes v televízii alebo na streamoch, je práve táto najútrpnejšia.
V krátkosti z kultúry:
- Pomáhal vytvoriť Kráľovstvo nebeské: V polovici 80. rokov Richarda Benčíka kontrolovali policajti a zistili, že nemá zamestnanie. V tom čase to bolo neprípustné, a tak mu nariadili, aby si do dvoch týždňov našiel prácu. Absolvent rezbárstva na ŠUP v Bratislave sa tak dostal do filmových ateliérov na Kolibe. Vtedy ešte netušil, že raz bude pracovať na veľkých zahraničných filmoch.
- Inscenácia o konšpiritualizme: Režisérku Alžbetu Vrzgula dlhodobo zaujímajú témy manipulácie a zlyhávania kritického myslenia. Vo svojej novej inscenácii s názvom Toni Wolff sa venuje téme konšpiritualizmu a ezoterickým poradkyniam, ktoré prostredníctvom sociálnych sietí zarábajú obrovské peniaze.
- Novinky na Netflixe: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú teno týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.
Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na povoľovanie nového deväťposchodového hotela v Demänovskej doline? Nie je to pokrytecké, keď aj jeho firma stavia veľký hotel? Ako sa vysporiadava s konfliktom záujmov ako miestny poslanec? Prečo žalujú štát? A čo hovorí na úradnícku vládu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Igorom Rattajom z Tatry Mountain Resorts.
Podcasty SME
- TransFér: Trans ženy na toaletách, šport aj hormóny u detí. Vysvetľujeme známe mýty o transrodových ľuďoch
Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte spôsob, ako zužitkovať zvyšky z chladničky? Vyskúšajte pečené kuracie stehná na zelenine.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Zažil veľké kluby, reprezentáciu, ale aj živorenie bez výplat, vyhrážky, podrazy či igelitku plnú peňazí od trénera konkurenčného tímu. Vladimír Goffa v knihe Kontroverzný tréner otvorene hovorí o zákulisí slovenského futbalu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
