SME

Výber rozhovorov: O vraždiacich neonacistoch, živote v satelitoch či dôležitosti oslobodenia Krymu

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Expert o vražde Tupého: Neviem to pochopiť. Tie mená sme mali už pred sedemnástimi rokmi

Pavol Draxler. (zdroj: SME/Marko Erd)Pavol Draxler. (zdroj: SME/Marko Erd)

Bodné rany na pravom ramene, bodnorezná rana na pravom stehne, bodná rana na vonkajšej ploche ľavého stehna, rana v pravej časti hrudníka s bodným kanálom dĺžky 12 centimetrov, štyri bodné rany v oblasti lopatkovej čiary prenikajúce do dutiny hrudnej.

Rany na chrbte vznikali v rýchlom slede za sebou, na telo pôsobilo násilie rôznorodého charakteru a intenzity, opakovane, v rôznych smeroch. Bezprostrednou príčinou smrti bol ťažký nezvratne úrazovo-krvácavý šok po prudkej strate krvi.

SkryťVypnúť reklamu

Toľko surové fakty, ktoré opisujú zavraždenie Daniela Tupého, iba 21-ročného študenta, ktorý písal básne, mal rád tvrdý metal a kapelu s kamarátmi. Šli práve z hudobnej skúšky a mali chuť ešte na jedno pivo, veď bol piatok večer. Na dunajskom nábreží ich 4. novembra 2005 prepadla banda neonacistov. Útočili z nenávisti, trvalo to sotva pár minút.

A trvalo 17 rokov, kým verejnosť spoznala ich mená. „S tými menami sme v tíme pracovali už vtedy. Už vtedy, hneď, sme mali vytypovanú túto skupinu a väčšina z nich bola rozpracovaná počas toho prvého víkendu,“ hovorí Pavol Draxler, ktorý v čase vraždy viedol na ministerstve vnútra komisiu na monitorovanie a boj s extrémizmom.

Do okolia Bratislavy sa sťahujú ľudia z celého Slovenska a nie je to módna vlna

Martin Šveda skúma procesy suburbanizácie a ich dopady na transformáciu prímestských sídiel. (zdroj: Martin Šveda)Martin Šveda skúma procesy suburbanizácie a ich dopady na transformáciu prímestských sídiel. (zdroj: Martin Šveda)

Fenomén odlevu obyvateľov z miest do dedín zasiahol takmer každé veľké mesto na Slovensku, najmä Bratislavu. Martin Šveda z Prírodovedeckej fakulty UK a Geografického ústavu SAV hovorí o tom, ako sa za štvrť storočia rozrástlo okolie hlavného mesta, čo život v suburbiách prináša a ako na tento trend reaguje Bratislava.

SkryťVypnúť reklamu

Slovinci robia pri propagácii krajiny všetko lepšie ako my

Václav Mika tvrdí, že Slovinci robia pri propagácii krajiny všetko lepšie. (zdroj: SME/Marko Erd)Václav Mika tvrdí, že Slovinci robia pri propagácii krajiny všetko lepšie. (zdroj: SME/Marko Erd)

Slovensko zaostáva v lákaní turistov za okolitými štátmi. Nejde len o to, že do propagácie nalievame málo peňazí, ale doteraz sme komunikovali prednosti krajiny nekonzistentne.

Napríklad Slovinci dlhodobo využívajú jednu stratégiu, propagujú udržateľný a zelený cestovný ruch. „Na porovnanie, my sme už mali päť rôznych propagácií značky Slovenska,“ hovorí generálny riaditeľ štátnej organizácie na podporu cestovného ruchu Slovakia Travel Václav Mika.

Slovensko podľa neho nepotrebuje turistov len prilákať, musí ich tiež udržať na dlhšie ako pár dní.

„Je lepšie prilákať jedného Izraelčana na dvadsať dní do kúpeľov než desať turistov na víkend,“ vysvetľuje Mika v rozhovore pre INDEX.

Ak Ukrajinci získajú späť Krym, Rusi by mohli pochopiť, že vojna bola chybou

Anne Applebaumová. (zdroj: Wikimedia/CC)Anne Applebaumová. (zdroj: Wikimedia/CC)

Ukrajinci musia urobiť zásadné pokroky ešte toto leto, prezidentské voľby na budúci rok totiž môžu zmeniť postoj Spojených štátov k podpore obrancov Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Americká spisovateľka a novinárka Anne Applebaumová v rozhovore vysvetľuje, prečo by sa podľa nej Ukrajina mala pokúšať získať späť Krym a akým hlavným výzvam ukrajinská spoločnosť bude čeliť v povojnovom živote pri obnove krajiny.

Ukrajinci si strely neminú na PR, na ofenzívu treba splniť tri podmienky

Americký generál vo výslužbe Ben Hodges. (zdroj: Archív B.H.)Americký generál vo výslužbe Ben Hodges. (zdroj: Archív B.H.)

Britské strely dodané Ukrajine menia situáciu, Ukrajinci totiž budú schopní zasiahnuť ruské ciele kdekoľvek na Kryme, hovorí pre SME americký generál vo výslužbe Ben Hodges.

Vedenie flotily sa podľa neho bude musieť rozhodnúť, či stiahne námorníctvo, alebo bude riskovať straty. Stiahnutie by obmedzilo ruské možnosti zasahovať civilné ciele na ukrajinskom území.

Podľa Hodgesa bude mať kľúčový vplyv na vývoj vojny oslobodzovanie Krymu. Kým bude polostrov v ruských rukách, Ukrajina nebude nikdy celkom v bezpečí, argumentuje.

SkryťVypnúť reklamu

Deti posielali rodičov na smrť. Kultúrna revolúcia ukazuje hrozbu populizmu

Tania Braniganová. (zdroj: Archív T. B.)Tania Braniganová. (zdroj: Archív T. B.)

Číňania, ktorí trpeli alebo spôsobovali utrpenie počas kultúrnej revolúcie tieto spomienky vytesňujú, no dodnes ovplyvňujú spoločnosť, hovorí pre SME Tania Braniganová, novinárka Guardianu, ktorá napísala knihu o odkaze kultúrnej revolúcie.

Vláda so spomienkou manipuluje, prezident si z vlastného prenasledovania počas tohto obdobia zobral ponaučenie, že úplne v bezpečí bude len vtedy, ak bude na vrchole moci on. Preto ruší princíp kolektívneho vedenia strany.

Nejde však len o Čínu, kultúrna revolúcia ukazuje, čoho sú ľudia schopní kdekoľvek, kde populistickí politici zneužívajú emócie a snažia sa poštvať jednu časť spoločnosti proti druhej, varuje novinárka.

Ženy, ktoré si kupujú drahé kurzy od influenceriek, nepovažujeme za obete

Alžbeta Vrzgula. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)Alžbeta Vrzgula. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Vo svojej novej inscenácii s názvom Toni Wolff zisťuje, že prerobila milióny, sa venuje téme konšpiritualizmu a ezoterickým poradkyniam, ktoré prostredníctvom sociálnych sietí zarábajú obrovské peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

"Dá sa jasne vidieť, je to obyčajný mišmaš. Kúsok z toho, kúsok z onoho, spája sa nespojiteľné a tým vzniká nový mystický, očarujúci, ale úplne nezmyselný svet," vraví režisérka Alžbeta Vrzgula.

Dlhodobo ju zaujímajú témy manipulácie a zlyhávania kritického myslenia a ako mladá tvorkyňa prináša aj nezvyčajné postupy.

Lasica ma naučil, že v divadle nikto vek nerieši

Herečka Marta Sládečková.  (zdroj: TV Markíza)Herečka Marta Sládečková. (zdroj: TV Markíza)

Miluje romantické filmy, no vždy hrala i dabovala mrchy, zvodkyne a ženy, čo majú za ušami.

Herečka Marta Sládečková v minulom roku ukončila tri seriály, nakrútila film Tak zle, ako sa len dá, ktorý koncom mája príde do kín, a v januári oslávila životné jubileum.

Hovorí, že staroba sa dá zniesť, ak si ju človek vie spríjemniť. A tak si ju napĺňa nielen prácou, ale aj cestovaním, priateľmi, láskou, rodinou a chodením do divadla. „Keď máte niečo pred sebou, máte sa na čo tešiť,“ vysvetľuje, čo je jej životný motor.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne sa teší na premiéru filmu, pretože sa konečne stretne so všetkými, čo vo filme účinkovali, lebo každá poviedka sa nakrúcala zvlášť.

Do mojej hudby zasiahol najviac rozvod s manželkou

Stanley Clarke patrí medzi legendy svetovej hudby. (zdroj: SME/Marko Erd)Stanley Clarke patrí medzi legendy svetovej hudby. (zdroj: SME/Marko Erd)

Stanley Clarke to zvyčajne na pódiu poriadne roztočí, ale mimo neho pôsobí ako veľmi pokojný, vyrovnaný a prívetivý chlapík. Je nad vecou, napokon, zažil toho veľa a spolupracoval s tými najlepšími muzikantmi.

„Niekedy ide hranie jednoducho, napríklad vtedy, keď sú spolu dvaja ľudia, ktorí sú si podobní. Pre mňa bolo jednoduché hrať napríklad s Chickom Coreom,“ hovorí. A spomína tiež, ako rád hrával s Jeffom Beckom. „Spomedzi rockových gitaristov bol mojím obľúbencom. Nikto nehral tak ako on.“

Hudbu považuje za duchovnú vec, ktorá je najlepšia vtedy, ak z človeka prúdi sama, ako rieka, bez toho, aby nad ňou príliš uvažoval. No a na jeho hudbu mala vplyv aj taká udalosť, akou bol rozvod. Nepríjemnosť, ktorá ho však s hudbou dokázala lepšie prepojiť.

SkryťVypnúť reklamu

Bakteriálna pandémia? Je to možná obava, aj huby sú čoraz väčší problém, vraví nobelistka

Laureátka Nobelovej ceny za chémiu Emmanuelle Charpentierová. (zdroj: SME/Marko Erd)Laureátka Nobelovej ceny za chémiu Emmanuelle Charpentierová. (zdroj: SME/Marko Erd)

"Je to ako s každou technológiou. Ide o spôsob, akým ju používate, a aj genetická úprava sa dá použiť správne a nesprávne," hovorí pre SME laureátka Nobelovej ceny za chémiu Emmanuelle Charpentierová.

Do Bratislavy prišla, aby oznámila konanie budúcoročného vedeckého a umeleckého festivalu Starmus. Je členkou jeho správnej rady. Cieľom podujatia je predvídať budúce problémy a výzvy ľudstva a premýšľať o spôsoboch, ako obmedziť ničenie planéty.

Rozhovory ZKH

Podcasty SME

  • Ľudskosť: Aktivistka a lektorka Natália Pažická: Deti som nikdy nechcela. Čím som staršia, tým to ľudí prekvapuje viac
  • Index: Vyčerpáme alebo vrátime miliardy? Analytik NBS Marián Labaj vysvetľuje, prečo Slovensko roky nevie využiť eurofondy
  • Vizita: V minulosti traumatický zážitok, dnes bezbolestný zákrok. Na čo slúžia mandle a prečo ich musia vyberať, vysvetľuje otolaryngológ Ján Siváček
Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 437
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 550
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 709
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 630
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 575
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 275
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu