PEZINOK. Alena Zsuzsová je vinná z objednávky vraždy Jána Kuciaka, aj objednávok vraždy prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho.
Zsuzsová podľa súdu vraždy a objednávky vraždy organizovala. Senát Ruženy Sabovej v novom verdikte odsúdil Kočnerovu volavku Alenu Zsuzsovú na 25-ročné väzenie.
Prvostupňový súd však Mariana Kočnera oslobodil spod obžaloby z vraždy Jána Kuciaka, rovnako aj z objednávok vrážd prokurátorov.
Všetkých obžalovaných oslobodili z obžaloby z plánovania úkladnej vraždy Daniela Lipšica.
Zaradili ju do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Tri roky bude mať aj ochranný dohľad.
Spolu so Zsuzsovou odsúdili za prípravu vraždy Žilinku aj Dušana Kracinu na osem rokov odňatia slobody, za to, že pomáhal pri plánovaní vraždy Žilinku.
Zsuzsová chcela chrániť Kočnera
Súd podobne ako pri prvom verdikte zdôrazňuje, že výrok o vine môže byť založený len na takých dôkazoch, ktoré jednoznačne určujú túto vinu, pričom s najvyšším stupňom musia preukazovať, že obžalovaný je tou osobou, ktorá skutok spáchala.
Takúto jednoznačnosť však sudcovia pri Kočnerovi nenadobudli, vysvetľuje Sabová.
Aktéri kauzy Kuciak
- Zoltán Andruskó, sprostredkovateľ vraždy - odsúdený na 15 rokov,
- Tomáš Szabó, šofér - odsúdený na 25 rokov,
- Miroslav Marček, strelec - odsúdený na 25 rokov väzenia,
- Alena Zsuzsová - prvostupňový súd ju uznal z objednávok vrážd a vymeral jej 25 rokov väzenia.
- Marian Kočner - prvostupňový súd ho už druhýkrát oslobodil spod obžaloby z objednávky vraždy.
Naopak, za jednoznačne preukázanú považoval senát vinu Zsuzsovej a Kracinu, čo vyvodili najmä z výpovede Zoltána Andruskóa. Súd konštatuje, že nenašiel žiadnu malignú motiváciu jeho výpovede, a to aj pri zohľadnení toho, že je kajúcnikom.
Súd si myslí, že Zsuzsová si objednávala vraždy preto, aby neprišla o stály príjem od Mariana Kočnera, na ktorom bola finančne závislá.
Domnieva sa však, že to robila poza chrbát Kočnera. Kočnerom sa vraj pre Andruskóom či ďalšími mohla chvastať len preto, aby zákazkám dala akýsi punc dôležitosti, hoci o nich ani nemusel vedieť. Dotkol sa aj správ z Threemy.
„Súd poukazuje na robustnú komunikáciu Zsuzsovej a Kočnera, kde z tejto komunikácie nie je zaznamenaný žiaden náznak ani indícia, že by v inkriminovanej dobe roku 2017 došlo k vzájomnej komunikácii, ktorá by svedčila o tom, že si obžalovaný Kočnera akýmkoľvek krokom alebo prejavom takýto skutok u obžalovanej objednal,“ vyhlásil súd v odôvodnení rozhodnutia.
Kauza pokračuje
Ide o najväčšiu kriminálnu kauzu v ére samostatného Slovenska, ktorú v roku 2018 viedla k masovým protestom a k pádu vlády Roberta Fica.
Proti rozhodnutiu sa zrejme ešte strany sporu odvolajú a na prípad sa tak ešte pozrie aj Najvyšší súd.
Ten by mohol trest potvrdiť, zmeniť, ale napríklad aj opäť vrátiť prípad na špecializovaný súd.
Zsuzsová je za mrežami od septembra 2018. Verdikt si osobne nevypočula, keďže požiadala o pojednávanie v neprítomnosti.
Čakanie na Najvyšší súd potrvá niekoľko mesiacov. Kým sa nový senát s prípadom oboznámi a prejedná ho, môže to trvať aj rok či viac.
Viac o tom, aký bude teraz postup sa dočítate v tomto článku:

Kočner zostáva za mrežami
Kočner bez prejavenia emócií hľadí pred seba a počúva verdikt. Podľa toho je nevinný zo všetkých bodov s výnimkou nedovoleného ozbrojovania.
V tejto časti špecializovaný súd len zopakoval to, čo povedal už pred takmer troma rokmi.
Marian Kočner je v súčasnosti vo väzení za kauzu zmeniek televízie Markíza. Za mrežami je už od júna 2018 a odpykáva si 19-ročný trest.
Nový verdikt
Súčasný trojčlenný senát je až na výnimku sudcu Jozefa Piknu v rovnakom zložení, v akom rozhodoval v septembri 2020. Vtedy však Kočnera a Zsuzsovú oslobodili s vysvetlením, že ich vina nie je jednoznačne preukázaná.
Nový verdikt v kauze Kuciak padol len dva dni po tom, čo Kočner oslávil 60. narodeniny. Zavraždený Kuciak by v rovnaký deň dosiahol vek 33 rokov.
Kočner prijal rozhodnutie súdu bez viditeľných emócií. Ešte minulý týždeň pritom naliehal na sudcov, aby pri jeho kauza nepodliehali verejnému tlaku.
„Vážená pani predsedníčka, vážení členovia senátu, verím, že medializácia tohto prípadu, politika, emócia, zostali za dverami súdnej siene a že rozhodnete na základe nespochybniteľných dôkazov,“ končil Kočner presne pred týždňom svoju trištvrte hodiny trvajúcu záverečnú reč.
Zdôrazňoval v nej, že už od začiatku kauzy ho médiá vytypovali ako možného páchateľa, hoci vraj proti nemu neexistujú dôkazy.
Kuciaka sa snažil vykresliť len ako jedného z desiatkoch novinárov, ktorí o ňom za roky jeho medializácie písali. Sudcov presviedčal o tom, že investigatívny novinár v skutočnosti jeho záujmy nijako neohrozoval.
Naopak, dozoroví prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš zdôrazňovali, že už podľa logickej úvahy nemal nik iný než Kočner motív, aby si objednal vraždu zrovna tých ľudí, o ktorých hovorí obžaloba. Tá sa okrem investigatívneho novinára týka aj aj prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.
„Je to mimoriadne nešťastný príbeh dvoch pomýlených a morálne skazených ľudí, ktorí tak uverili vo výnimočnosť jedného z nich a vo svoj nárok na moc a úctu, že od leta roku 2017 sa rozhodli fyzicky zbaviť niekoľkých najväčších kritikov,“ vyhlásil v záverečnej reči prokurátor Harkabus.
Kuciak písal o podozrivých biznisoch Kočnera, zatiaľ čo Žilinka na špeciálnej prokuratúre zobral prípad Technopol Servis vyšetrovateľom, ktorí boli Kočnerovi spriaznení. Zároveň jeho aktivita viedla k obvineniu Kočnera v kauze Donovaly.
S Lipšicom mal Kočner dlhodobé nezhody, pričom Lipšic sa ešte ako advokát protistrany angažoval v kauze Technopool Servis. Šufliarskeho zas Kočner poznal, no nedarilo sa mu cez neho ovplyvňovať cez generálnu prokuratúru svoje kauzy.
Súd s Kočnerom v prípade Kuciakovej vraždy
- Všetky články a informácie o súde s Kočnerom
- Najnovšie správy o súde s Kočnerom minútu po minúte
- Kto je Marian Kočner?
- SME minúta: Správy o súde s Kočnerom
- Zsuzsová je vinná, Kočnera prvostupňový súd opäť oslobodil

Beata
Balogová
