BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady opätovne odmietli návrh na 500-eurovú odmenu pre voličov za účasť v tohtoročných parlamentných voľbách.
Novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva vo štvrtok neposunuli do druhého čítania. Návrh predložil líder OĽaNO a priatelia Igor Matovič.
Odmenu malo podľa návrhu vyplácať ministerstvo vnútra. Matovič návrh odôvodňoval snahou o zvýšenie účasti vo voľbách. Obával sa, že voliť príde nízky počet ľudí.
"V prípade predpokladanej účasti približne troch miliónov ľudí by náklady štátu na vyplatenú odmenu dosiahli asi 1,5 miliardy eur," uviedol v dôvodovej správe k návrhu. Považoval to za motivujúcu, spravodlivú odmenu a návratnú investíciu.
Parlament rokoval aj o:
- Do zoznamu štátnych sviatkov by mohol pribudnúť 25. marec ako Deň zápasu za ľudské práva. Pripomínať má výročie Sviečkovej manifestácie, vyplýva z novely zákona o štátnych sviatkoch, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.
- Na Slovensku by mohol vzniknúť inštitút pacientskeho ombudsmana, ako aj neinvestičný fond na podporu pacientskych organizácií, vyplýva z návrhu zákona o postavení, pôsobnosti a financovaní Asociácie na ochranu práv pacientov, ktorá by mala zastrešiť úlohu inštitútu. Návrh poslanci posunuli do druhého čítania.
- Učená spoločnosť ako nezávislá organizácia združujúca vedecké osobnosti sa nezriadi. Poslanci odmietli návrh zákona o Učenej spoločnosti, ktorým sa mal upraviť aj zákon o Slovenskej akadémii vied.
- Poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností. Do zákona by sa mohlo doplniť ustanovenie, ktoré bude každej cirkvi garantovať medziročný nárast príspevku o tempo rastu minimálnej mzdy.
- Obce nad päťsto obyvateľov by mohli mať povinnosť umiestniť a zabezpečiť funkčnosť verejne prístupného automatického externého defibrilátora, vyplýva z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.
- Rada pre mediálne služby nebude mať nové kompetencie v digitálnej oblasti. Poslanci odmietli novelu zákona o mediálnych službách, ktorá to predpokladala. Zabezpečiť sa tak mala implementácia európskeho nariadenia.
- Daňové a poplatkové zaťaženie slovenských autodopravcov by sa malo znížiť, vyplýva z návrhu novely zákona o dani z motorových vozidiel skupiny poslancov OĽaNO a Sme rodina, ktorý posunula do druhého čítania.
- Chýbajúca legislatíva pri zmene druhu pozemku z vodnej plochy na iný druh pozemku sa nedoplní. Návrh novely zákona o vodách z dielne poslanca Martina Fecka parlament neposunul do druhého čítania.
- Sektoru kultúry a kreatívneho priemyslu by mohlo pomôcť zníženie dane z pridanej hodnoty na desať percent na vybrané produkty a služby z tejto oblasti, vyplýva z návrhu novely zákona o DPH poslancov Milana Vetráka a Milana Potockého z OĽaNO, ktorý parlament posunul do druhého čítania.
- Poslanci schválili uznesenie k odmietnutiu hanlivých výrokov vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimíra Šuchu. Návrh podali poslanci okolo Tomáša Tarabu (nezaradený). V uznesení adresujú Európskej komisii výzvu na jeho odvolanie.
- Práva občanov vo vzťahu k orgánom verejnej moci v čase mimoriadnej situácie by sa mohli posilniť, poslanci posunuli návrh do druhého čítania.
- Zaviesť by sa mohol nový typ sociálnej dávky, a to podpora pre tehotné absolventky stredných a vysokých škôl. Poslanci posunuli do druhého čítania návrh zákona o príspevku pre tehotné absolventky štúdia.
- Od septembra bude umožnené poskytovanie osobnej asistencie na školách a v školských zariadeniach. Mala by sa tak zabezpečiť podpora detí, žiakov a študentov so zdravotným postihnutím počas vyučovania.
- Podmienky chovu zvierat, najmä spoločenských, sa sprísnia. Novelu zákona o veterinárnej starostlivosti z dielne poslancov Moniky Kozelovej, Jána Mičovského a Jaromíra Šíbla parlament posunul do druhého čítania.
- Hodnota majetku, ktorú môže zdravotne ťažko postihnutá osoba vlastniť popri poberaní peňažných príspevkov, sa môže zvýšiť. Rovnako by mohli vzrásť sumy peňažných príspevkov pri kúpe osobného motorového vozidla a sumy peňažného príspevku na úpravu bytu a rodinného domu.
- Nájomcovia reštituovaných bytov by mohli byť kompenzovaní finančne. Cieľom novely je priniesť riešenie vzájomných vzťahov medzi prenajímateľom, nájomcom, obcou a štátom tak, aby tieto vzťahy boli vyvážené a v prospech všetkých zainteresovaných skupín.
- Výnimky z 10 percentnej dane z pridanej hodnoty na tlačené knihy, brožúry, letáky, časopisy sa nezrušia. Návrh poslancov SaS národná rada neposunula do druhého čítania.
- Výpočet výšky vkladu chráneného zákonom by sa mal zmeniť, aby sa od vkladov neodpočítavali záväzky voči banke. Vyplýva to z návrhu novely poslanca Mariána Viskupiča, ktorý bol posunutý do druhého čítania.
- Národná rada odmietla dve novely zákona o obecnom zriadení z dielne hnutia OĽANO a priatelia. Jedna sa týkala "zvyšovania transparentnosti a zasadnutí zastupiteľstva". Druhá mala za cieľ upraviť sistačné právo, teda právo veta predsedu kraja, primátora a starostu voči uzneseniam zastupiteľstva.
- Poslanci posunuli vo štvrtok do druhého čítania novelu zákona o múzeách a galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty. Zaviesť by sa tak mohlo vzdelávanie a odborný rast pracovníkov múzeí a galérií ako zákonná povinnosť.
- Spôsob započítavania odpracovaných rokov zdravotníkov na účely základnej zložky mzdy by sa mohol upraviť tak, aby vyšiel v ústrety rodičom, ktorí ostali na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke s tretím a ďalším dieťaťom.
- Občania, ktorí sú ohrození chudobou, nedostanú jednorazový príspevok vo výške 500 eur. Návrh zákona o pomoci obyvateľom ohrozených chudobou, ktorý do predložili poslanci Peter Pellegrini, Richard Raši, Denisa Saková, Matúš Šutaj Eštok a Erik Tomáš, parlament vo štvrtok neposunul do druhého čítania.
- Zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov by sa mohol upraviť. Poslanci posunuli do druhého čítania návrh z dielne hnutia OĽANO a priatelia.
- Novela zákona o majetku vyšších územných celkov ide do druhého čítania.
- Upraviť by sa mohli nové služby elektronizácie v zdravotníctve. Vyplýva to z novely zákona o Národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.
- Fungovanie obecných polícií má upraviť nový zákon. Ministerstvo vnútra návrh zdôvodnilo zastaranosťou súčasnej legislatívy, ktorá už obecným políciám neposkytuje adekvátne nástroje na plnenie ich úloh.
- Legislatíva ochrany svedka sa má zefektívniť a skvalitniť. Návrh má reformovať poskytovanie ochrany a pomoci ohrozenému a chránenému svedkovi, zvýšiť bezpečnosť svedkov svedčiacich o najzávažnejších trestných činoch a zjednodušiť administratívny i schvaľovací proces realizácie programu ochrany.
- Novelu Trestného poriadku týkajúcu sa paragrafu 363 z dielne hnutia OĽaNO neposunul parlament do druhého čítania. Zámerom novely bolo obmedzenie využívania paragrafu 363 na najzávažnejšie prípady a pochybenia.
- Poslanci odmietli novelu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ako aj novelu o pobyte cudzincov z dielne Rastislava Schlosára a Martina Beluského.
- Návrh zákona o životnom partnerstve z dielne poslancov za stranu SaS parlament neposunul do druhého čítania. Za jeho posun v legislatívnom procese hlasovalo 35 poslancov, 45 boli proti, 52 sa zdržalo a dvaja nehlasovali.
- Uplatnenia inštitútu prideľovania vecí exekútorom náhodným výberom sa nezredukuje. Neupravia sa ani ustanovenia týkajúce sa platov starostov a primátorov, ani legislatíva týkajúca sa preukazovania pôvodu.
- Postavenie sociálneho pracovníka v zdravotníctve by sa mohlo zlegitimizovať. Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.
- Parlament dnes neposunul do druhého čítania návrh zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý predložila skupina poslancov okolo Anny Záborskej (OĽaNO). Zaviesť chceli 48-hodinovú čakaciu lehotu aj na interrupcie zo zdravotných dôvodov.
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online