BRATISLAVA. Stovky detských lekárov podávajú k 30. júnu výpovede zo služieb na pohotovosti, oznámila Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti v piatok predpoludním.
Pediatri v správe svoje rozhodnutie odôvodnili tým, že sú preťažení. Na počet detských pohotovostí je ich málo a sú prestarnutí. Ich priemerný vek je 59 rokov a každý druhý z nich je už dôchodca.
Svojím krokom detskí lekári nepriamo podporili reformu, ktorú na konci mája predstavilo ministerstvo zdravotníctva. Z jeho návrhu vyplýva, že do poldruha roka by mala skončiť až tretina detských pohotovostí.
Dnes je ich formálne 61, v skutočnosti funguje len 54 z nich. Ich počet by mal klesnúť na 40 a mali by sa skrátiť aj ordinačné hodiny pohotovostí o štyri hodiny.
Na pohotovosť sa chodí, ak sa človeku náhle zhorší zdravotný stav, ale nie je v ohrození života. Napríklad u detí je to stúpajúca teplota. Za ošetrenie na pohotovosti sa platia dve eurá.
Naopak urgenty v nemocniciach slúžia na prípady, keď je človek v ohrození života. Typickým príkladom sú vážne úrazy. Za vyšetrenie na urgente sa platí desať eur, ale ak pacienta hospitalizujú, alebo ak bol v skutočne vážnom zdravotnom stave, neplatí alebo sa mu peniaze vracajú.
Otázky o výpovediach pediatrov
- Koľko lekárov podalo ku koncu júna výpovede zo služieb pohotovosti?
- Koľko je na Slovensku ambulantných detských lekárov?
- Koľko je na Slovensku ambulantných detských lekárov?
- Čo sa stane po uplynutí výpovednej lehoty lekárov?
- Môže sa od 1. augusta znížiť počet pohotovostí?
- Pohotovosti v akých mestách sú ohrozené v prípade vypršania výpovedných lehôt detských lekárov?
- Aký dopad bude mať prípadná redukcia pohotovostí vplyv na rodičov s deťmi?