Nedávna brutálna vražda ženy z Dubnice a tiež dobodaná žena z Nitry vzbudili u verejnosti oprávnené obavy o to, ako polícia pristupuje k problémom vrážd žien na Slovensku. V posledných rokoch sú ich desiatky, nehovoriac o osobách, ktoré zažívajú dlhodobé domáce násilie.
Prvý policajný viceprezident BRANKO KIŠŠ v rozhovore pre SME hovorí, že niektorým prípadom sa zabrániť nedá. Dôležité podľa neho je, aby ohrozené osoby polícii dôverovali a prípady násilia nahlasovali.

To, že sa niektoré poškodené stretávajú aj so zľahčovaním zo strany polície, považuje za individuálne zlyhania, ktoré však policajný zbor nebude tolerovať.
„Pri počte 21-tisíc policajtov a policajtiek sa nedajú vylúčiť. Ak však takéto zlyhanie zistíme, tak ho riešime,“ hovorí. V prípade, že by sa s ním osoby stretli na vlastnej koži, odporúča im, aby neadekvátne správanie polície oznámili jej vedeniu alebo zavolali na linku 158.
V rozhovore sa dočítate
- Ako je možné, že sa niektoré obete násilia stretávajú na polícii so zľahčovaním,
- prečo sú útoky na ženy často také brutálne,
- či sa polícia díva na rodovo podmienené násilie ako na spoločenský alebo individuálny problém,
- ako sú preškoľovaní vyšetrovatelia a vyšetrovateľky na prácu s obeťami násilia,
- čo by sa malo zmeniť, aby bolo tragédií menej,
- čo si myslí o statusoch polície, ktoré radia ženám nechodiť na tmavé miesta,
- ako často sa dejú vraždy mužov.
Za posledných desať rokov zomrelo na Slovensku rukou svojho partnera alebo expartnera vyše 80 žien. Vyplýva to z analýzy Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách aj z dát polície. V tomto roku dosiaľ vieme o minimálne piatich medializovaných vraždách alebo vraždách v štádiu pokusu. Nevieme na Slovensku ženy ochrániť?
Toto nie je iba policajný problém. Pokiaľ máme informáciu, že je nejaká žena v ohrození, teda podá trestné oznámenie, alebo to zistíme z operatívno-pátracej činnosti, tak konáme.
Myslím si, že mechanizmy máme nastavené veľmi dobre a stále sa vyvíjajú, ale, samozrejme, nedokážeme zabrániť všetkému. Keď informácie nemáme a ani najbližšie okolie ženy nedáva náznaky toho, že takýto skutok sa môže stať, takým prípadom sa zabrániť nedá.
Pri prípade nedávno zavraždenej Andrey z Dubnice nad Váhom jej rodina upozornila na to, že polícia údajne zľahčovala jej problémy a že pri jednom z výsluchov sa policajt smial, že prípad je ako z filmu. Aj v minulosti o takomto prístupe polície svedčili mnohé ženy, respektíve pozostalí obetí a je to pomerne častá výčitka. Ako je možné, že sa niektoré ženy nestretávajú s pochopením a pomocou polície?
Nesúhlasím s tým, že polícia konala v prípade zavraždenej Andrey neadekvátne. Bola vykonaná aj kontrola, medializovali sme niektoré informácie, mali sme tlačovú konferenciu. Policajt, ktorý mal tento prípad pridelený, konal ukážkovo. Konali sme v zmysle platnej legislatívy.
Toho človeka sme obvinili, policajt ho zadržal, podal podnet na väzbu, sudca návrh akceptoval a dotyčného do väzby vzali. Dovtedy nebol z jeho strany žiaden násilný prejav. A my nevieme predvídať, čo ten človek urobí o pol roka, čo má v hlave.
Spomínaný policajt konal proaktívne a jeho postupu by som nevyčítal nič. Vyšetroval nebezpečné prenasledovanie, pribral znalca, ktorý rozhodol o tom, že tá osoba bola nepríčetná. Vtedy musíme zastaviť trestné stíhanie, taká je legislatíva.
Následne, keď je v znaleckom posudku uvedené, že je osoba nebezpečná pre spoločnosť a je navrhnuté ochranné liečenie, na scénu nastupujú iné štátne inštitúcie a polícia nemá mandát, aby do toho zasahovala.
Narážala som skôr na prípady, keď príde osoba ohlásiť problém a počúva rôzne necitlivé komentáre alebo bagatelizovanie. V roku 2016 napríklad po vražde Dagmar z Bratislavy kontrola zo strany prokuratúry skonštatovala pochybenie polície, ktorá brala jej oznámenia o vyhrážkach zo strany páchateľa na ľahkú váhu. Spomeniem aj ďalší príklad - pred dvomi rokmi v lete sme v SME písali o prípade žien, ktoré boli na ulici sexuálne obťažované a keď prišli prípad ohlásiť na policajnú stanicu v Bratislave, stretli sa s otázkami, čo mali oblečené, či dotyčných neprovokovali, lebo sa správali ako ľadové kráľovné. Takýchto prípadov je viac, preto sa pýtam, čím to je a či si to vysvetľujete len ako individuálne zlyhania.
Pre nás je základom, aby verejnosť polícii dôverovala a takéto skutky nahlasovala. Policajti sú už na stredných odborných policajných školách vzdelávaní, ako majú pristupovať k takémuto typu obetí.