SME

Tarabovci kandidujúci za SNS chcú mimoriadnu schôdzu k hypotékam

Predseda SNS chce požiadať strany Hlas a Smer o podporu.

Predseda strany SNS Andrej Danko.Predseda strany SNS Andrej Danko. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Strana SNS s poslancami Tomášom Tarabom a Kuffovcami v Národnej rade zvolávajú mimoriadnu schôdzu. Predseda SNS Andrej Danko uviedol, že strana dlhodobo upozorňuje na nárast cien energií, potravín a tiež hypoték.

„Výška splátky hypoték má narásť o viac ako 50 percent. Jednotlivé splátky, ktoré sú viazané na úrokovú mieru Európskej centrálnej banky, budú navýšené. Žiaľ, rada guvernérov, medzi ktorými sedí aj náš zástupca, schválila navýšenie,“ uviedol Danko a vyhlásil, že domácnosti nezvládnu platiť hypotéky. SNS o tom informovala v tlačovej správe.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda musí podľa SNS prijať opatrenia, aby sa nárasty cien hypoték vykompenzovali.

Súvisiaci článok Demokrati sú pripravení iniciovať mimoriadnu schôdzu k pediatrom Čítajte 

„Reálne hrozí, že ak máte napríklad splátku 300 eur, budete splácať viac ako 500 eur,“ uviedol predseda SNS s tým, že oslovia aj strany Hlas a Smer, aby iniciatívu na zvolanie mimoriadnej schôdze podporili a hľadali spoločné riešenie.

„Premiér Ódor, ktorý sa vyparil na mesačnú dovolenku, nám len tak mimochodom s vládou oznamuje, že od 1. januára 2024 pôjdu hore ceny energií o 80 až 100 percent. To sa deje v čase, keď reálne príjmy na Slovensku klesli o viac ako 5 percent, " uviedol poslanec Tomáš Taraba a dodal, že sa Slovensko dostalo do stavu, keď väčšina Slovákov prestala sporiť, lebo nezvládajú uhrádzať všetky svoje výdavky aj napriek tomu, že pracujú.

SkryťVypnúť reklamu

Taraba ďalej uviedol, že za prvý polrok slovenské banky vykazujú o 51 percent viac ziskov než minulý rok.

„Minulý rok mali viac ako 800 miliónový zisk. Táto miera nárastu zisku ide práve na úkor ľudí, pretože nezmyselne narástli úrokové sadzby, z ktorých profitujú najmä banky," vyhlásil Taraba

Poslanec dodal, že vyzývajú vládu, aby prišla s mechanizmom, kedy banky budú motivované, aby pomohli predovšetkým tým sociálnym vrstvám nižšej strednej triedy, ktorá si zobrala hypotéku na nehnuteľnosť, kde má trvalý pobyt.

„Ak nás banky budú naďalej drancovať, tak ich zase zdaníme a peniaze vám vrátime dotáciou na splácanie hypoték,“ uzavreli Danko a Taraba.

Hlas podporí zvolanie mimoriadnej schôdze k nárastu splátok hypoték. Reakciu strany TASR poskytla jej hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková. "Politika Hlasu je postavená na pomoci ľuďom a akákoľvek iniciatíva, ktorá vedie k riešeniu problémov ľudí, má našu podporu," uviedla strana.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky parlamentných volieb 2023 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 99 482
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 168
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 893
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 117
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 905
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 681
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zásah komplikuje spadnuté schodisko a silný vietor.


TASR
Peter Kotlár, splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19.

Zopakoval, že spochybňuje očkovanie.


TASR 20
Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer 20 miliónov eur.


Niektorí štyridsiatnici končia kvôli chrípke aj na umelej pľúcnej ventilácii. Ilustračná fotografia.

Účinnosť sa navrhuje od mája.


TASR 2
SkryťZatvoriť reklamu