SME

Tatér Peter Beňadik: Sú tu rozbité cesty, zlé nemocnice, školstvo. Pre mňa je to pozitívne

Nevzdali to s touto krajinou.

Peter Beňadik vo svojom tetovacom štúdiu v Prievidzi, s priateľkou Soňou Makranskou.Peter Beňadik vo svojom tetovacom štúdiu v Prievidzi, s priateľkou Soňou Makranskou. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

„Každý, kto má 20, by mal ísť robiť do zahraničia. Je to to najlepšie, čo môže spraviť pre ostatných aj pre seba,“ hovorí Peter Beňadik (32), majiteľ japonského tetovacieho štúdia. Nachádza sa neďaleko Námestia slobody. V Prievidzi.

Tetovať bol od detstva jeho sen, tetovania mal už jeho dedo a bratranec mu ako malému chlapcovi ukazoval, ako vyrobiť tetovací strojček.

Keď Beňadik začínal, japonské tetovanie na Slovensku nikto nerobil, veľa a systematicky sa učil, pracoval aj si robil kontakty v zahraničí. Tetoval v Londýne či na Bali. Napokon dostal ponuku odísť do Barcelony.

SkryťVypnúť reklamu

„Klepali sa mi kolená, keď ma tam zavolali. Jedno veľmi prestížne japonské tetovacie štúdio. Povedali mi: príď, môžeš u nás robiť, koľko chceš. Španieli a Argentínci sú v japonskom tetovaní top. Bolo to, ako keď hráš za Slovan a zavolajú ťa do FC Barcelony.“

Japonské tetovanie je špecifický štýl tetovania, ktorý zahŕňa mnoho pravidiel a rešpektovanie tradícií.

Napokon sa rozhodol ostať. Jeho priateľka Soňa mala v Prievidzi vegánske bistro a Beňadik nechcel odísť bez nej. Vtedy prvýkrát pocítil, že Kanianka, dedina pri Prievidzi, kde žijú, je preňho domov.

„Je to pre mňa miesto, kde sa oplatí žiť. Nie je to už len dedina s krčmou a kostolom. Žije sa tam komunitne. Keď si nechám skúter s prilbou a kľúčmi vonku, niekto mi ich prinesie domov,“ hovorí s tým, že tam má pocit bezpečia a jednoduchého života, a má to tak rád.

SkryťVypnúť reklamu

Naposledy tetoval dlhoročnému zákazníkovi koi kapra na celú ruku. „Jedného kapra už má, robím mu druhého. Kapor je najviac mužný dizajn, symbol odhodlania a vytrvalosti,“ vysvetľuje.

Zákazník je Litovec žijúci vo Švajčiarsku. Slovensko pozná cez svoju priateľku, ktorá pochádza z Topoľčian.

„Rozprával som sa ňou presne o tom, prečo odišla. Nech sa o tom rozprávam s kýmkoľvek, dôvod je rovnaký – nefungujú tu systémové veci. Sú tu rozbité cesty, zlé nemocnice, zlé školstvo. Pre mňa je to vlastne pozitívne. Keby niekto povedal, odišiel som, lebo chcem žiť pri mori a v teple, to nikdy na Slovensku nebude. Ale môžu tu byť dobré cesty, zdravotníctvo aj školstvo. Nie je to nič nedosiahnuteľné,“ hovorí Beňadik.

Jeho tetovacie štúdio sa volá Furusato. Znamená to pocit domova alebo nostalgie. „Nikdy sa tým však nemyslí mestské obydlie, a keď niekto z Tokia povie furusato, hovorí o starodávnej krajine dedkovcov na vidieku,“ vysvetľuje Beňadik. Jeho furusato je Kanianka, dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ste to ešte nevzdali s touto krajinou?

Prišlo to teraz, keď som starší, uvedomil som si, že ustupovanie zlu, neslobode a útlaku nikdy nedopadlo ani nedopadne dobre. Mám 32 rokov, som zdravý a nebudem utekať, lebo budú voľby. Keď ja mám utekať, čo majú robiť slabšie skupiny, dôchodcovia alebo deti zo zlých socioekonomických pomerov? Keď všetci odídu, nesloboda, to, čo sa nám nepáči, a nemoderné myslenie sa budú len šíriť.

Keby ľudia mohli mať tri priania, nikto by nepovedal, že chce mať lepšie cesty. Keď človek zlepší svoj vlastný život, svoju prácu, tak mu bude skoro jedno, aký je tu politik. Neovplyvní to až tak veľmi jeho denný život. Práca, vzťahy a zdravie sú najdôležitejšie.

Slovensko je možno jedna z najhorších krajín, ale v najlepšej lige na svete. Sme v Európe, je luxus si takto žiť a mať naše možnosti. Aj keď stále je veľmi na čom pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje predsa len nejaký dôvod, pre ktorý by ste odišli zo Slovenska?

Neviem si predstaviť nič, čo by ma odtiaľto dostalo. U mňa nastal prelom po ponuke odísť do Barcelony, keď sme si s partnerkou Soňou povedali, že ostaneme tu a ja som to tu prijal ako môj domov.

Ľudia by si mali uvedomiť, že domov nie je vlajka ani nejaký politik. Domov je, kde žijem ja, moja rodina a kde mi je dobre. Prečo by som sa mal uhnúť niekomu, kto nemá najčistejšie úmysly? Kto má znalosti dejepisu zo základnej školy, vie, že sa to nekončí dobre.

Keď som mal 20 rokov, hovoril som, nechcem tu žiť, vypadnime odtiaľto, neznášam to tu, ako som starší a pochodil som svet, prijal som to tu a mám to tu rád.

Rozumiete tým, ktorí odchádzajú?

Vždy sa snažím byť na seba prísnejší než na druhých. A nikdy nepoviem niekomu, čo má robiť.

SkryťVypnúť reklamu

A tiež si myslím, že je rozdiel, keď má niekto 20 rokov a ide skúsiť pracovať do zahraničia, a keď má niekto 30 rokov a povie, že odíde kvôli voľbám. Ľudia z mojej bubliny hovoria, že Ukrajinci sú „wow“, keď sa vracajú domov, aby mohli bojovať za svoju slobodu, a takýto človek povie, že odíde, keď voľby dopadnú zle?

Ako keby sme žili v nejakej starej dobe šamanov, že sme len lístie vo vetre a nemôžeme ovplyvňovať veci. Ľudia by sa mali vzchopiť a robiť niečo so svojím osudom.

Budete voliť a ak áno, ako si budete vyberať?

Bol som voliť vo všetkých voľbách od mojich osemnástich. Nemám teraz pocit, že by ma niekto úplne zastupoval, ale niekto mi prekáža z piatich percent a iný na stodvadsať.

Som umiernený liberál, ktorému ide o prozápadné smerovanie. A nehádanie sa. Rád by som volil európsku sociálnu demokraciu, taká strana však u nás nie je. Najdôležitejšia téma sú pre mňa rozdiely v regiónoch. Myslím si však, že na to každý kašle.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa ľudí je otrávených politikou a náladou v krajine. Ako sa nastaviť pozitívne?

Nebyť fatalistický, toto nie je koniec sveta, diali sa oveľa horšie veci. Ľudia prežili dve svetové vojny a v nich hrozné veci, boli odvlečení do koncentračných táborov, kde sa im narodili deti, a tí, čo prežili, sa napokon vrátili do tých istých krajín a žili v nich ďalej. Keď sa dá toto preklenúť, dá sa preklenúť aj to, že môj sused nie je zaočkovaný. Keď viem, že je to dobrý človek, len je naivný a uveril hlúpostiam. Treba mať k druhým pokoru. Niektorí ľudia proste namiesto kroku dopredu dajú radšej krok dozadu. S mnohými z nich sa však dá pracovať.

Prečo je Slovensko dobrá krajina na život?

Je tu veľmi veľa nadaných a šikovných ľudí. A to, čo tu mám rád, je mentalita. Sme srdeční a otvorení. Nedokázal by som žiť v severskej krajine. Vedeli by sme sa vrátiť ku komunitnému životu a potom nám treba už len dobehnúť životnú úroveň. Ľahšie je dobehnúť životnú úroveň, ako zmeniť mentalitu ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina ľudí so „zvláštnymi názormi“ je vo veľmi zlej socioekonomickej situácii. Sú to odkázané skupiny, na ktoré absolútna väčšina politikov kašle a tých zopár ich využíva.

Kto sú ľudia, ktorým sa tu nežije dobre?

Ľudia bez domova a pre mňa najmenej docenená a najmenej využitá časť obyvateľov Slovenska sú Rómovia. Môj otec, mama aj brat sú invalidní, som z veľmi skromných pomerov, viem sa veľmi dobre vžiť do chudobných ľudí.

Ako teda povedať práve týmto ľuďom, že toto je dobrá krajina na život?

Neviem, nedovolil by som si týmto ľuďom niečo povedať.

Prievidza sa dlho spájala so silnou neonacistickou scénou. Aké je to tu teraz?

Keď som tu vyrastal ako dieťa, často sme sa s nimi bili, aj ma zašívali, ale to bolo normálne. Ja som čistý antifašista, aj moja babka sa musela skrývať pred fašistami, nácka by som nikdy netetoval.

SkryťVypnúť reklamu

Ale Prievidza sa brutálne zmenila, niektorí dostali rozum, niektorí majú deti a vymäkli. Myslím si, že v hlave si dnes málokto povie, som rasista a som na to pyšný, tí ľudia sú skôr oklamaní ako zlí. Nemyslím si, že na Slovensku je 30 percent náckov, je tu extrémne veľa oblbnutých ľudí, ktorí majú ťažký život a kašle sa na nich. Zrazu príde Mesiáš a nasľubuje im hlúposti a oni mu uveria.

Akú vec by ste zmenili na Slovensku?

Najšťastnejší by som bol, keby sa ľudia prestali hádať a uvedomili si, že ich rodinný príslušník alebo priateľ bude ich rodinný príslušník a priateľ aj za 20 rokov, ale politika, kvôli ktorému sa hádajú, za štyri roky možno nikto nebude poznať.

Čo vám robí v živote najväčšiu radosť?

Moja práca. Najlepší pocit, aký som zažil, je, keď som si plnil ciele, pracoval som na sebe a videl som, že to má význam. Oplatí sa makať. Nie je možné, že keď niekto na sebe pracuje, nevracia sa mu to, nie je to ruleta, ale priama úmera.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky parlamentných volieb 2023 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 901
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 918
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 999
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 819
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 623
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

HK Spartak Dubnica - HK Skalica: ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos SHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos SHL: HK Spartak Dubnica - HK Skalica.


Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu