SME

Matovič útočí na Sulíka v poslednej chvíli. V SaS lídrovi Haščáka nevyčítajú

Baránik opisuje Haščáka ako významného priemyselníka, s ktorým minister musí komunikovať.

Predseda SaS Richard SulíkPredseda SaS Richard Sulík (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Len šesť dní pred voľbami a štyri dni pred moratóriom dostal Igor Matovič lídra SaS do azda najťažšej situácie, v akej sa ocitol počas politickej kariéry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Matovič vytiahol na Sulíka sériu obvinení, ktoré by do volieb medzi ľuďmi nestihli odznieť ani pri prípadnom podrobnom vysvetľovaní. Svojho bývalého koaličného partnera spája Matovič s bývalým šéfom Penty Jaroslavom Haščákom a lobingom v prospech tejto finančnej skupiny.

Líder OĽaNO už od vlaňajšieho decembra avizoval, že má dôkazy o „závažnej korupcii Richarda Sulíka, ktoré zverejní počas predvolebnej kampane“. Hoci ešte vo februári sľuboval, že médiám detaily povie do niekoľkých týždňov, s obvineniami prišiel vo finiši kampane pred voľbami.

SkryťVypnúť reklamu

Richardovi Sulíkovi sa do konfrontácie nechce a odmieta sa „kúpať v bahne s Matovičom“. Od nedele sa k obvineniam bližšie nevyjadruje. Údajnú komunikáciu s Haščákom nevylúčil.

Preferencie SaS aj OĽaNO sa pohybujú okolo hranice zvoliteľnosti. Útokmi na SaS Matovič podľa predpokladov analytikov nedokáže prilákať k sebe jej voličov. V krokoch Matoviča skôr vidia zámer oslabiť Sulíka.

„Ide vyslovene o osobnú pomstu Igora Matoviča voči Richardovi Sulíkovi a cieľ ani nie je získať, ale asi len znechutiť voličov SaS a časť z nich odvrátiť k iným stranám (určite nepôjdu k OĽaNO), teda vyslovene je cieľom uškodiť,“ hovorí politológ z Masarykovej univerzity v Brne Peter Spáč.

Druhou možnosťou podľa neho je, že sa Matovič - či už narušením tlačovky Smeru, alebo najnovšími útokmi proti SaS - snaží zachrániť vlastnú kampaň.

SkryťVypnúť reklamu

„Tá bola oproti kampani z roku 2020 slabá a jednoducho to inak ako konfrontačne nevie,“ dodáva Spáč.

Správy medzi Sulíkom a Haščákom má k dispozícii polícia. Potvrdila, že ich získala z Haščákovho mobilu, ktorý mu odobrala pri zadržaní v roku 2020. S Europolom zabezpečili policajti prelomenie ochrany telefónu.

K výrokom Igora Matoviča o údajnej korupcii Sulíka polícia dodala, že „za súčasnej dôkaznej situácie zatiaľ z jeho vyjadrení nevyplývajú konkrétne podozrenia“.

Súvisiaci článok Fico chce obžalobu na prezidentku, Matovič obvinil Sulíka z paktovania s Haščákom. Víkend pred voľbami nevraživosťou nešetria Čítajte 

Sulík mlčí

Matovič tvrdí, že SaS obhajovala záujmy finančnej skupiny Penta v zdravotníctve, a to na jeseň 2020, keď vládna koalícia OĽaNO - Sme rodina - SaS - Za ľudí riešila dofinancovanie zdravotných poisťovní.

OĽaNO navrhlo uprednostniť štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, do ktorej by prišlo 300 miliónov eur. SaS návrh blokovala a presadzovala riešenie, cez ktoré by sa peniaze dostali aj k súkromným poisťovniam, vrátane Dôvery, ktorú vlastní Penta.

SkryťVypnúť reklamu

„Ahoj, asi vieš, že som to stopol na vláde s tým, že to prejdeme na koaličnej rade. Ak máš argumentáciu, daj ju prosím ťa Jane (Bittó Cigánikovej). Zavolám ju na koaličnú radu v pondelok,“ napísal podľa Matoviča v októbri 2020 Haščákovi vtedajší minister hospodárstva Sulík.

Líder OĽaNO priznáva, že citované správy medzi Haščákom a Sulíkom cez komunikačnú aplikáciu WhatsApp iba videl a opísal si ich. Nemá ich ani len odfotené.

Za zdroj týchto správ označil „človeka blízkeho Sulíkovi“, ktorý sa v ňom vraj sklamal. Matovič tvrdí, že za údajnú zálohu správ zo Sulíkovho mobilu si tento človek pýtal milión eur.

Líder OĽaNO peniaze nezaplatil a vraví, že si vybranú časť správ iba opísal.

„Nebudem sa vyjadrovať k obsahu môjho mobilu; tak, ako to nečakám od nikoho iného, tak nebudem to robiť ani ja," povedal Sulík ešte v nedeľu. Novinárom vtedy neumožnil klásť otázky. Odvtedy sa k téme nevyjadril.

SkryťVypnúť reklamu

Komunikáciu so Sulíkom nepoprel ani Haščák.

Finančník je kľúčovou postavou kauzy Gorila, ktorá patrí k najväčším korupčným kauzám v slovenskej politike a dosiaľ nie je vyšetrená. Haščáka tiež v decembri 2020 obvinili z korupcie a prania špinavých peňazí, neskôr mu obvinenie zrušil generálny prokurátor cez paragraf 363.

Aktuálne je Haščák opäť obvinený z legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Súvisiaci článok Najvážnejšie podozrenie padá na Matoviča (komentár) Čítajte 

Richard Sulík pritom už v roku 2012 musel vysvetľovať svoje stretnutia s dnes už odsúdeným podnikateľom Marianom Kočnerom. Na verejnosť sa dostali videozáznamy jeho stretnutí, na ktorých s Kočnerom riešil aj situáciu vo vtedajšej koalícii pod vedením Ivety Radičovej. Sulík bol v tom čase druhý najvyšší ústavný činiteľ - predseda Národnej rady.

Aféra dostala názov Sasanka a v rámci nej sa do redakcií dostávali aj kópie esemesiek, v ktorých sa Sulík s Kočnerom zhováral aj o voľbe generálneho prokurátora.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda SaS v zápätí stretnutia s Kočnerom označil za veľkú chybu. Chcel vraj zistiť, kto sú „zradcovia“ v koalícii, ktorí nedržali dohodnutú líniu pri voľbe generálneho prokurátora.

Straníci Sulíkovi veria

Sulíkovi spolustraníci sú vo vyjadreniach zdržanliví. Viacerí, s ktorými sa SME zhováralo, nevidia problém v samotnej komunikácii napriek Haščákovej minulosti.

Zneniu správ tak, ako ich zverejnil Matovič, sa však podľa členov SaS, s ktorými hovoril denník SME, nedá veriť.

„Informácie, ktoré poskytoval na tlačovke Igor Matovič, sú jednostranné a pravdepodobne do nejakej miery aj falošné,“ povedal poslanec SaS Alojz Baránik, ktorý je expertom strany pre legislatívu a na témy spravodlivosti. Tvrdí, že je prirodzené, že Sulík ako minister hospodárstva bol v kontakte aj s Haščákom.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše na jeseň 2020, keď komunikácia údajne prebehla, nebol Haščák ešte obvinený. Zásah v sídle Penty v Digital Parku sa odohral koncom roka 2020, dva mesiace po tom, ako si Sulík s Haščákom písali údajné správy.

„Pán Haščák je významný priemyselník, možno najvýznamnejší slovenský priemyselník. Pre ministra hospodárstva by bolo asi ťažké s ním nekomunikovať,“ dodáva Baránik.

Ďalší poslanec z klubu SaS Ondrej Dostál (je predsedom mimoparlamentnej strany OKS, kandiduje však za SaS) dodáva, že sám by sa s Haščákom na neformálnej úrovni nebavil. Na druhej strane však vylučuje, že by mala Penta na názory strany akýkoľvek vplyv.

Podobne ako ďalší poslanci, aj Dostál hovorí, že postoj strany k financovaniu zdravotných poisťovní bol principiálny a vychádzal z jej programu.

SkryťVypnúť reklamu

„Rozumiem Richardovi Sulíkovi, že sa nechce nechať zatiahnuť do bahna, ktoré v rámci predvolebnej kampane a osobných bojov vytvára zo Slovenska Igor Matovič,“ dodáva Dostál.

Za Sulíkom stojí aj bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá je štvorkou na kandidátke SaS. Ešte ako šéfka rezortu spravodlivosti podávala v apríli 2021 dovolanie proti Haščákovi. Chcela tak dosiahnuť, aby podnikateľ opäť skončil vo väzbe.

„Richard Sulík ma nikdy nekontaktoval v tejto veci, rovnako ani v ďalších - a to išlo o osobnú slobodu Jaroslava Haščáka," hovorí Kolíková, ktorá vtedy konala ešte ako predstaviteľka strany Za ľudí.

Za „pomstychtivého klamára“ označil Matoviča podpredseda SaS Marián Viskupič. K tomu, či sú správy medzi Haščákom a Sulíkom pravdivé, sa nevyjadril.

SkryťVypnúť reklamu

„Matovičove vyjadrenia nebudem komentovať,“ povedal Viskupič.

Súvisiaci článok OĽaNO spraví z kampane najdrahšiu vôbec, ale len oficiálne. Smer za Flašíka míňal desiatky miliónov Čítajte 

Cigániková: Sú to fantazmagórie

Za „fantazmagóriu“ označila Matovičove vyjadrenia Cigániková, ktorá sa v údajných správach priamo spomína. Poslankyňa vraví, že sama pravidelne komunikuje s predstaviteľmi všetkých troch zdravotných poisťovní, keďže v parlamente rieši práve zdravotnícke témy.

Matovič tvrdí, že za ústretový postoj SaS k súkromným poisťovniam vypýtal Sulík pre Cigánikovú „milé PR“ v médiách vlastnených Pentou.

„Od nikoho za to nič nepýtam, ani nedostávam, okrem útokov pár zákerných ľudí, ktorí nič iné nedokážu,“ reagovala Cigániková. „Už ste si asi mohli všimnúť, že ak ja chcem zaujať bulvár, dokážem to bez problémov sama,“ dodala poslankyňa SaS.

V médiách News and Media Holding, ktorá patrí Pente, skutočne vyšlo viacero nekritických článkov o poslankyni, ktoré upozorňovali napríklad na jej nové účesy či postavu.

SkryťVypnúť reklamu

Vydavateľstvo Penty NMH odmieta, že by niekedy uverejnilo PR články v prospech Cigánikovej na základe pokynu vedenia alebo akcionára.

„Ak si ktokoľvek príčetný urobí z dostupných zdrojov obraz o charaktere a kontexte článkov v našich, najmä bulvárnych médiách, musí dospieť k názoru, že vyjadrenia Igora Matoviča sú nezmysly,“ reagoval Michal Teplica z vydavateľstva.

Bývalá ministerka Kolíková, naopak, hovorí, že SaS určite v spomínaných médiách nemá exkluzívne postavenie, keďže o nej samotnej či o poslancovi Baránikovi vychádzajú články v opačnom duchu.

„Na vlastnej koži som pocítila články, ktoré sú nekorektné, nepravdivé a zavádzajúce a idú proti všetkému , čo som ja v justícii robila,“ povedala Kolíková.

Kollárovi predtým Matovič „v pohode veril“

S Haščákom sa mesiac pred údajnou komunikáciou so Sulíkom stretol aj predseda parlamentu Boris Kollár zo Sme rodina. V septembri 2020 ich Denník N zastihol na stretnutí v hoteli v centre Bratislavy, ktorý vybudoval a býva v ňom poslanec Martin Borguľa.

SkryťVypnúť reklamu

Kollár tvrdil, že chcel s Haščákom hovoriť o kritických článkoch o jeho hnutí v médiách patriacich Pente. Haščák však prezentoval iné dôvody, keď tvrdil, že píše knihu o politike a podnikaní, a preto sa chcel stretnúť aj s Kollárom.

Matovič vtedy ešte ako predseda vlády reagoval, že Kollárovi podľa mimiky „v pohode veril“.

„Viem si predstaviť, že keď má nejaké články v Plus 7 dní, tak sa chce stretnúť s Haščákom. Ja osobne by som sa s ním nestretával,“ povedal vtedy Matovič.

Haščák po stretnutí novinárom tvrdil, že jeho kniha vyjde do roka či roka a pol. Nevyšla dodnes.

Výsledky parlamentných volieb 2023 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Predčasné parlamentné voľby 2023

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 240
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 278
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 092
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 160
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 799
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 261
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu