BRATISLAVA. Kedy bude známe, ako predčasné voľby dopadli? Hoci regulárne výsledky budú zrejmé najskôr počas skorého nedeľného rána, televízia Markíza v spolupráci s agentúrou Focus a RTVS cez agentúru Median SK zverejnia v sobotu po skončení moratória exit poll - rýchly povolebný prieskum.
Tradične ide o jeden z najpresnejších typov prieskumov, keďže anketári sa ľudí nepýtajú, ako budú voliť, ale na to, čo práve urobili - komu dali vo volebnej miestnosti hlas.

Výhodou exit pollov je rýchlosť a presnosť. Zvyčajne sa nemýlia o viac než dve percentá v získaných hlasoch pre jednotlivé strany. Aj v relatívne krátkych dejinách exit pollov na Slovensku sa však objavili momenty, keď sa exit polly mýlili výrazne.
Denník SME pripravil sériu otázok a odpovedí, ktoré by voliči mali vedieť pred tým, než sa v sobotu objavia exit polly.


1. Exit poll verzus predvolebný prieskum - aký je medzi nimi rozdiel?
Kým bežný prieskum je presný približne ako predpoveď počasia, "exit poll je zvyčajne rovnako presný ako pohľad na teplomer v konkrétny deň“, porovnával v minulosti pre SME sociológ Václav Hřích z agentúry AKO.
Prieskumy sa totiž pýtajú na udalosť, ktorá sa má ešte len udiať cez otázku, koho by voliči volili, ak by sa voľby konali nadchádzajúci víkend. V skutočnosti si môže aspoň malá časť voličov napokon rozmyslieť účasť alebo zmeniť svoju voľbu.
Pri exit polloch voliči odpovedajú anketárom ihneď po odchode z volebnej miestnosti, koho práve volili. Posuny ohľadom účasti či volenej strany tak odpadajú.
Presnosť exit pollov posilňuje aj vzorka. Kým prieskumy preferencií či volebné modely sa robia na vzorkách od tisíc do dvetisíc respondentov, exit polly agentúry realizujú na vzorke 10- až 20-tisíc respondentov.
Z nich potom poskladajú reprezentatívnu vzorku podľa miesta bydliska, vzdelania či veku respondentov.
2. Ako oslovujú anketári respondentov do exit pollu?
Anketári oslovujú voličov, ktorí práve odvolili, pred volebnými miestnosťami. Zber informácií však má svoje pravidlá. Respondentov neoslovujú úplne náhodne.
"Napríklad každého piateho voliča, aby napríklad anketári chlapci neoslovovali viac dievčatá a naopak,“ vysvetľuje Martin Slosiarik z agentúry Focus. Za exit poll je považovaný len zber cez takéto osobné dopytovanie.
Samotný zber však nie je následne už hotovým exit pollom. Agentúry z vyzbieraných odpovedí, ktorých súčasťou sú demografické údaje o voličoch, ako ich vek, bydlisko či vzdelanie, skladajú reprezentatívnu vzorku. Ľudia v nej musia byť pomerne zastúpení čo najpresnejšie podľa toho, v akom pomere sú zastúpené v celej populácii. Agentúra pritom používa svoje vlastné know-how.
3. Nemôžu ľudia pri odpovediach klamať?
Voliči môžu anketárov pri odpovedi zavádzať. Ich motiváciou môže byť nedôvera k prieskumu, ale aj to, že sa za svoju preferenciu hanbia. Anketári Focusu zažili situáciu, keď z volebnej miestnosti vyšiel manželský pár, ktorý spolu odvolil, ale v skutočnosti každý z nich volil inú stranu. Jeden z nich nechcel, aby sa to druhý z dvojice dozvedel.
Aby agentúra obmedzila skreslenie výsledkov, anketári od voličov nechcú, aby svoju voľbu nahlas vyslovili. Namiesto toho dostávajú dotazníky, ktoré vyplnia a vhodia do urny, prípadne vyplnia dotazník digitálne na elektronickom zariadení.
Vyplnenie dotazníka trvá asi 20 sekúnd, tajnosť voľby zostáva zachovaná.
Tieto ani ďalšie postupy však nemusia byť dostatočné a nemusia skresleniu výsledkov exit pollu v porovnaní s výsledkami volieb zabrániť. Na Slovensku sa to stalo počas volieb v rokoch 2012 aj 2020.
V roku 2012 bola podpora strán v exit polloch agentúr MVK a Focus posunutá oproti volebnému zisku od päť až do takmer siedmich percent. Sociológ Pavel Haulík z MVK to vtedy vysvetľoval výraznou nechuťou voličov jednej zo strán odpovedať anketárom.
Agentúry rátajú aj s takýmito okolnosťami, nie vždy sa im však podarí odhadnúť, v akej miere sa prejavia, čo má vplyv na presnosť výsledkov.
V prípade aktuálnych volieb nemusí byť ani zvyčajná dvojpercentná odchýlka dostatočne malá na to, aby presne určila, ktoré strany sa dostanú do parlamentu. Predvolebné prieskumy totiž naznačovali, že viaceré strany sa okolo päťpercentnej hranice zvoliteľnosti pohybujú s menším odstupom.
Exit poll tak môže byť presný, reálne rozloženie síl v parlamente však môže byť jasné až z konečných výsledkov volieb.
4. Na čo sa pýtajú agentúry?
Odpoveď, ktorá verejnosť zaujíma hneď po voľbách najviac, je pre výskumníkov zaujímavá najmenej.
„Kedy ste sa rozhodli pre túto stranu, hlavný dôvod voľby, či sa volič zúčastnil na predošlých voľbách, koho vtedy volil a tiež základné demografické otázky o pohlaví, vzdelaní, zamestnaní a veku. Z toho vieme o pozadí volieb zistiť najviac," vymenúval Slosiarik, na čo všetko respondenti v dotazníku odpovedajú.
5. Kto bude robiť exit poll počas volieb 2023?
V roku 2020 zverejnili svoje exit polly televízia Markíza od agentúry Focus a tiež agentúra Median SK pre RTVS. Focus mal vtedy po Slovensku 550 anketárov v 200 volebných okrskoch, ktorí vyzbierali minimálne 20-tisíc odpovedí.
Aj v sobotu budú exit polly v rovnakých televíziách prezentovať rovnaké agentúry. Focus nasadí približne 170 anketárov, Median ich bude mať vyše 200. Focus plánuje vyzbierať opäť 20-tisíc odpovedí, Median hovorí o 15 tisícoch.
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online

Beata
Balogová
