BRATISLAVA. Predsedníctvo strany Hlas zatiaľ nevylúčilo ani jeden z dvoch variantov prípadnej novej vlády. Rokovať bude strana najskôr s víťazom volieb, teda so stranou Smer, uviedol predseda Hlasu Peter Pellegrini po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
"Uvedomujeme si svoju pozíciu strany, bez ktorej nemôže vzniknúť žiadna vládna koalícia ani jedného typu. Preto budeme pristupovať k rokovaniam zodpovedne, tak, aby vláda vznikla," zdôraznil Pellegrini s tým, že ak by sa Hlas rozhodol ostať v opozícii, nastala by patová situácia a hrozili by opäť predčasné voľby.
V prípade neúspechu rokovaní s víťaznou stranou je Pellegrini pripravený sadnúť si za rokovací stôl aj s potenciálnou štvorkoalíciou.
Pellegrini potvrdil, že neformálne sa už s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom stretol. „Bolo to sondážne rokovanie, či môže vôbec nejaká chémia fungovať,“ komentoval Pellegrini.

KDH do vlády so Smerom a Hlasom nepôjde
Pellegrini zároveň prezradil, že KDH už Hlasu oznámilo, že nepôjdu do spoločnej koalície so Smerom a Hlasom.
„Alternatíva, že by namiesto SNS mohlo byť vo vláde KDH, sa javí zatiaľ ako nepravdepodobná,“ povedal Pellegrini.
Predseda KDH Milan Majerský po stretnutí s prezidentkou potvrdil, že to zatiaľ vyzerá tak, že KDH pôjde do opozície. Predsedníctvo strany podľa neho stojí za rozhodnutím nejsť do vlády so Smerom. Konečné slovo však bude mať až celoslovenská rada hnutia, ktorá zasadne 14. októbra.

Podľa Pellegriniho aktuálne existujú len dva varianty vládnej koalície – vláda Smeru, Hlasu a SNS a potom vláda PS, Hlasu, SaS a KDH. Podľa šéfa Hlasu v pondelok užšie vedenie jeho strany nevylúčilo ani jednu z týchto možností.
Majerský zasa uviedol, že v prípadnej štvorkoalícii s Hlasom, SaS a Progresívnym Slovenskom by boli priepastné rozdiely medzi stranami, no sú ochotní debatovať. Vyžadovalo by si to však podľa neho veľkú mieru kompromisu zo strany liberálnych strán, ktoré by museli ustúpiť z niektorých svojich požiadaviek.
"Práve preto si nemyslím, že to bude jednoduchá dohoda," povedal Majerský.
Šéf KDH zdôraznil, že nechcú svojich viac ako 200-tisíc konzervatívnych voličov sklamať. Byť v liberálno-progresívnej vláde by nebolo pre nich jednoduché a nechcú zahodiť polovicu svojho programu, na ktorý získali voličov.
"Ak bude zachovaná veľká miera kompromisu zo strany ostatných subjektov, vtedy sme ochotní debatovať o tom, aby neboli opakované voľby," povedal Majerský.
Pellegrini vidí blokačný mechanizmus
Pellegrini by vstup do vlády so Smerom nebral ako prehru. Tvrdí, že by nešlo o návrat a že Hlas môže byť vo vláde rovnocenným partnerom.
"Nebudem žiadny 'podržtaška' ani nebudeme výťahom k moci, aby si s krajinou mohol zase robiť, čo chce," podotkol.
Pellegrini podčiarkol, že ak by napokon vo vládnej koalícii došlo k "zvláštnemu konaniu", zmene priorít a porušovaniu koaličných dohôd, Hlas je pripravený ju opustiť. Následne by sa v takom prípade podľa neho dala zložiť aj nová vláda na základe výsledkov volieb. Vidí v tom dobrý "blokačný mechanizmus".
Šéf Hlasu nateraz nekonkretizoval požiadavky strany ani personálne pozície, ktoré by chcela obsadiť. Nepovedal, či mu Šimečka ponúkol premiérsky post. "O funkciách sme sa nebavili, to bude predmetom ďalších kôl," dodal.
Nemyslí si ani, že o tom bude diskutovať s Robertom Ficom na prvom stretnutí. Tam si podľa neho skôr povedia svoje predstavy a mantinely.
Majerský pozvanie od Fica na rokovanie zatiaľ nedostal. Stretol sa však už s lídrom Progresívneho Slovenska Šimečkom. Podľa jeho slov to bola "oťukávačka".
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online