Peter Pellegrini naďalej mieša povolebnými kartami. Sníva o premiérskom poste, Robert Fico ho skôr vidí na stoličke predsedu parlamentu. To Michal Šimečka je v záujme vytvorenia štvorkoalície pripravený vzdať v prospech Pellegriniho postu premiéra. PS však trvá na obsadení postu ministra vnútra.
V sobotu ráno sa Izrael prebudil do vojny. Militantné hnutie Hamas podniklo z Gazy útok, ktorý miestni obyvatelia aj nezávislí pozorovatelia označili za bezprecedentný. Boje naďalej pokračujú, počet obetí na oboch stranách už prekročil tisícku.
Nová 150-tka zákonodarcov si dnes prevezme osvedčenie o zvolení. Okrem starých matadorov sa do parlamentu prebojovali aj nové tváre. Kto nás bude v nasledujúcich štyroch rokoch reprezentovať? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Progresívne Slovensko narazilo pri požiadavkách Hlasu na svoj strop. KDH stále môže zohrať úlohu
- Obdivujú Fica a vonia im dezinfoscéna. Do parlamentu mieria „smerácki vlci“
- Palestínsky Hamas zaútočil na Izrael. Konflikt má vyše tisíc obetí, v Gaze zadržiavajú rukojemníkov
- V aute na plyn jazdíte za polovicu. Prečo potom prerábky vymierajú?
- Verstappen netúži byť velikán F1. Nejde príkladom, no dobehol ho osud šampióna
- Je po smrti a jeho hlas vraví to, čo nikdy nepovedal. A to môže byť rád, že ho neobsadili do porna
Progresívne Slovensko narazilo pri požiadavkách Hlasu na svoj strop. KDH stále môže zohrať úlohu

Nová koalícia by mala vzniknúť najskôr v druhej polovici októbra. Podľa informácií SME si chce Robert Fico počkať na zasadnutie Rady KDH, ktorá sa má zísť budúcu sobotu v Poprade. Fico ani Peter Pellegrini z Hlasu sa nechcú spoliehať na poslanecký klub SNS, v ktorom je iba jeden člen strany a to predseda Andrej Danko.
Vedenie KDH však vládu so Smerom odmieta a chce skôr rokovať o štvorkoalícii PS-Hlas-SaS-KDH. Hrozí tiež, že odíde do opozície.
Cez víkend mala SNS snem, po ktorom Andrej Danko vyhlásil, že podporí vládu Smeru aj vtedy, ak nebude SNS jeho súčasťou. Ešte v piatok sa pozastavil nad tým, že sa stále nestretol s Pellegrinim.
„Bol som už pri zostavovaní vlády, ale nerozumiem tomu tempu a spôsobu. Je pre mňa nepredstaviteľné, že sme ešte nemali spoločné stretnutie, všetci traja,“ povedal Danko pre RTVS.
Pellegrini na rokovaniach so Smerom podľa zdrojov zo Smeru prejavil záujem o ministerstvá zahraničných vecí, financií, sociálnych vecí a vnútra. Prípadné kreslo premiéra pre Pellegriniho je v hre len v štvorkoalícii s PS. SaS tlačí na PS, aby Hlasu ponúkla aj ministerstvo vnútra, ale Šimečkova strana zatiaľ odoláva.
- Prezidentka vstúpila do zostavovania vlády: Prezidentka Zuzana Čaputová po prvýkrát verejne pripustila, že nemusí automaticky akceptovať každý návrh na ministra, ktorý dostane. Načrtla, ako uvažuje o svojich červených čiarach pri nominantoch. Takou by bolo predovšetkým to, ak by nominant na ministra vnútra čelil obvineniu.
- Hlina podozrieva Majerského: Zvolený poslanec za SaS Alojz Hlina podozrieva predsedu KDH Milana Majerského z dohôd s lídrom Smeru Robertom Ficom v súvislosti so zostavovaním vlády. Majerského podľa Hlinu vydierajú. Líder KDH jeho slová odmieta.
- Majerský zatlačil Hlas k Ficovi: Bez ochoty KDH zostala na stole jediná alternatíva v podobe Smer-Hlas-SNS, rokovania zašli ďaleko a na ich zvrátenie by bolo potrebné enormné nasadenie a šikovnosť účastníkov potenciálnej štvorkoalície, píše Peter Tkačenko.
Obdivujú Fica a vonia im dezinfoscéna. Do parlamentu mieria „smerácki vlci“

Na fotografii sedí Robert Fico pred centrálou Smeru na schodíku, má vyhrnuté rukávy a okolo neho posedávajú alebo postávajú piati mladí muži.
„Nie sme dokonalí a máme aj svoje chyby, ale sme odhodlaní a na nič sa nejdeme hrať,“ píšu o sebe na instagrame. „Keď treba, počúvame, ale nepritakávame, a keď príde na to, tak sa vieme aj pobiť,“ pokračuje text, pričom naľavo od Fica s úsmevom na tvári stojí Richard Glück.
Zviditeľnenie sa potýčkou, reči o migrantoch „v koncentračných táboroch“, o prezidentke, ktorá „kvočí v prezidentskom paláci a nič nerobí“ ani spoločná fotka s Ficom a ďalšími „smeráckymi vlkmi“, ako sa známejšie tváre mládežníckej organizácie strany začali nazývať - to všetko mohlo Glückovi priniesť vo voľbách desaťtisíc preferenčných hlasov. Na to, aby sa prekrúžkoval z 53. miesta do parlamentu, jeho snaha nestačila.
Napriek tomu má však reálnu šancu stať sa poslancom. Hoci je až jedenástym náhradníkom, predpokladá sa, že ak Fico zloží vládu, poslanci z čelných pozícií sa stanú ministrami, štátnymi tajomníkmi či nominantmi v podriadených organizáciách a štátnych podnikoch. Na ich miesta v parlamente potom nastúpia kandidáti Smeru, ktorí zostali pod čiarou.
V krátkosti z domova:
- Bašternák chce späť svoj majetok: Daňový podvodník Ladislav Bašternák žiada o obnovu konania. Trest si už odsedel, po rozhodnutí Ústavného súdu by chcel získať späť majetok, ktorý automaticky prepadol štátu. Nebude to jednoduché.
- Kováčika zachraňujú odsúdení na úteku: Druhý proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom sa naťahuje, v októbri sa určite neskončí. Dvaja odsúdení bývalí policajti na úteku cez telemost vypovedali, že o prípade síce veľa nevedia, ale vyšetrovanie bolo určite zmanipulované.
- Bratislava vyhlásila mimoriadnu situáciu: Bratislavský magistrát vyhlásil na území hlavného mesta mimoriadnu situáciu z dôvodu tranzitnej migrácie. Dôsledkom toho, že okolité štáty uzatvorili hranice, sa aj v hlavnom meste začínajú koncentrovať väčšie skupiny migrantov, vrátane matiek s malými deťmi.
Palestínsky Hamas zaútočil na Izrael. Konflikt má vyše tisíc obetí, v Gaze zadržiavajú rukojemníkov

Palestínski ozbrojenci z Pásma Gazy v sobotu ráno spustili rozsiahly a prekvapivý útok na Izrael. Prihlásilo sa k nemu radikálne hnutie Hamas. Útoku predchádzalo nočné bombardovanie, počas ktorého militanti vyslali na izraelské územie najmenej 2 200 rakiet (Hamas hovorí o viac ako päťtisíc). Strely zasiahli prakticky celú pobrežnú oblasť Izraela vrátane Tel Avivu.
Izraelský bezpečnostný kabinet vyhlásil vojnový stav, armáda hlási boje na ôsmych miestach. „Občania Izraela, sme vo vojne,“ vyhlásil premiér Benjamin Netanjahu po prvých správach o ofenzíve. „A vyhráme,“ pokračoval. Prisľúbil, že nepriateľ za útok zaplatí cenu, akú doteraz nikdy nepoznal.
Útok radikálov Hamasu na Izrael neprežilo už viac ako 700 ľudí, informujú izraelské médiá. Očakáva sa však, že toto číslo ešte porastie. Zranenia utrpelo najmenej 2 200 ľudí, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva.
Izraelská armáda oznámila, že po vypuknutí bojov s palestínskym Hamasom zabila stovky ozbrojencov a ďalšie desiatky zajala. Na palestínskej strane zahynulo najmenej 413 ľudí, viac ako 2 300 ľudí je zranených, informovalo ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy. Izraelská vláda potvrdila, že v Gaze je v súčasnosti zadržiavaných najmenej 100 Izraelčanov.
Izrael zažíva svoj Pearl Harbour: Odvetu „akú ešte nevideli“ sľubuje Netanjahu. Mal by si však dať pozor, lebo ak Gazu naozaj utopí v krvi, Izrael príde o sympatie a podporu, ktoré mu dnes demokratický svet prejavuje ako obeti brutálnej agresie, píše Peter Schutz.
V krátkosti z Izraela:
- Chronológia izraelsko-palestínskeho konfliktu: Korene tohto konfliktu a nedôvery sú hlboké a zložité a siahajú ešte pred vznik štátu Izrael v roku 1948. Za posledných sedem desaťročí sme boli svedkami vojen, povstaní a občas aj zábleskov nádeje na kompromis.
- Prečo teraz Hamas útočí: Útok Hamasu prišiel takmer presne na 50. výročie jomkipurskej vojny, ktorá trvala tri týždne a začala sa podobným prekvapivým útokom arabských susedov na Izrael. Experti majú viacero teórií, prečo Hamas útočil práve teraz. Samotné hnutie jednoznačné odôvodnenie nedalo.
- Výpovede Slovákov v Izraeli: Útok Slovákov žijúcich v Tel Avive znepokojil - pre počet rakiet, ktoré na Izrael dopadli, ale aj pre to, že útočníci Hamasu zabíjali ľudí a brali rukojemníkov. Denník SME hovoril s viacerými Slovákmi, ktorí žijú v Tel Avive.
- Za všetkým je Irán: Krvavých obrazov bude veľa a v pozadí môže byť snaha Iránu vyprovokovať takú silnú izraelskú odvetu, že bude neprijateľné, najmä pre Saudskú Arábiu, pokračovať v zbližovaní. Práve Teherán v posledných rokoch vybudoval a podporoval rôzne milície a iné teroristické skupiny okolo hraníc s Izraelom.
- Ako sa žije v Gaze: Dva milióny obyvateľov zápasia s nedostatkom elektriny a vody. Gaza je závislá od Izraela, pokiaľ ide o obe komodity. V pásme je vysoká nezamestnanosť, najmenej päťdesiat percent obyvateľstva je bez práce. Keďže Gazu blokuje Izrael aj Egypt, pásmo je de facto uzavreté a cestovať môže len málo ľudí.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Odkaz z Iránu
- The New York Times: Najhorší deň Izraela vo vojne
- Foreign Policy: Kim Jo-čong je najnebezpečnejšia žena na svete
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
V aute na plyn jazdíte za polovicu. Prečo potom prerábky vymierajú?

Motoristický novinár Rasťo Chvála nedá na Daciu Duster s LPG pohonom dopustiť. Vlani v rozhovore pre INDEX povedal, že počas siedmich rokov a stotisíc najazdených kilometrov s Daciou nemal problém. Pochvaľuje si nízke prevádzkové náklady a cenu.
Kedysi populárne autá na skvapalnený ropný plyn (LPG) sú naozaj na ústupe. Automobilky sa rozhodli zacieliť na elektromobilitu a z portfólia v uplynulých rokoch vyškrtli pohon na LPG, prípadne CNG, čo je stlačený zemný plyn.
Na slovenskom trhu LPG ponúka už len dvojica automobiliek - Fiat s modelom Panda a predovšetkým koncern Renault s modelmi Clio a Captur. Absolútna väčšina predajov áut pripadá na Daciu, ktorá ako jediná značka predáva všetky modely aj v LPG verzii.
Popri predaji nových áut s LPG pohonom boli kedysi na Slovensku populárne prerábky pôvodne benzínových áut na LPG pohon. Firmy, ktoré sa inštalovaním LPG zariadení živia, dúfali, že zdražovanie palív motivuje časť vodičov, aby si auto dali prerobiť. Vlani skutočne došlo k zvýšenému záujmu o LPG montáže, v tomto roku však zas upadol.
V krátkosti z ekonomiky:
- Ako by sa Slovákov dotkli vyššie dane: Poverená vláda Ľudovíta Ódora predstavila balík opatrení za deväť miliárd eur, ktorých cieľom je vyriešiť neudržateľný stav verejných financií. Ak by boli tieto opatrenia zavedené do praxe, nevyhol by sa im nikto. Spravili sme preto prepočty, ako by ich ľudia pocítili.
- Výroba elektriny z geotermu: Slovensko sa v snahe o energetickú sebestačnosť začína zaoberať aj potenciálom geotermálnej energie. Lokality vhodné na geotermálne projekty sú v okolí Prešova a Žiaru nad Hronom. Expert Asociácie geotermálnej energie Slovenska Oto Halás však hovorí, že štát by sa mal snažiť investorov podporiť.
- Čo nás môže naučiť Island: Islandu vo využívaní geotermálnej energie nahráva unikátna poloha na stretnutí tektonických dosiek Severnej Ameriky a Eurázie. Geotermálna energia na Islande vytláča využívanie fosílnych palív a v snahe o uhlíkovú neutralitu môže pomôcť aj Slovensku, ktoré má pre ňu takisto pomerne veľký potenciál.
Verstappen netúži byť velikán F1. Nejde príkladom, no dobehol ho osud šampióna

Prvýkrát sa objavil v monoposte formuly 1, keď mal len sedemnásť rokov a tri dni. V tom čase nemal ani len vodičský preukaz. Aj vďaka tomu sa stal v skorom veku skúseným jazdcom.
Na motokárach vyhral všetko. Bol natoľko dobrý, že sa dostal z F3 priamo do F1. Stal sa najmladším pilotom, ktorý kedy štartoval v kráľovnej motošportu, stal sa aj najmladším jazdcom histórie, ktorý kedy vyhral jej preteky.
Max Verstappen je kúzelník za volantom. Už vo veku 26 rokov ho môžeme považovať za jedného z velikánov tohto športu. Sú nimi všetci viacnásobní majstri sveta.
V šprinte na Veľkú cenu Kataru vyhral svoj tretí titul v rade. Pridal sa k spoločnosti ďalších trojnásobných šampiónov F1 Jacka Brabhama, Jackieho Stewarta, Nikiho Laudu, Nelsona Piqueta či Ayrtona Sennu.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Je po smrti a jeho hlas vraví to, čo nikdy nepovedal. A to môže byť rád, že ho neobsadili do porna

Mal diagnostikovanú depresiu, nevedel sa vymaniť zo závislosti od alkoholu a užívania drog, bál sa, či bude mať v budúcnosti dosť peňazí. Keď sa v lete 2014 herec Robin Williams obesil, jeho rodina nebola veľmi prekvapená. Prekvapila ich až pitevná správa, ktorú dostali o niekoľko dní neskôr.
Mal demenciu s Lewyho telieskami, teda ochorenie, ktoré nesie znaky alzheimera aj parkinsona, skonštatoval súdny lekár. Trpel poruchami spánku, apatiou, halucináciami a bludmi.
Úzkostné pocity z toho, že nedokážete ovplyvniť to, čo sa vám deje, dnes nanovo prežíva jeho rodina. Po viacerých zlých skúsenostiach sa verejne ozvala hercova dcéra Zelda Williams.
Upozornila na to, že profesionáli i amatéri bez úcty a bez rešpektu zneužívajú slávu jej otca. Zarábajú na ňom len vďaka tomu, že majú k dispozícii také technologické výdobytky, ako je umelá inteligencia.
V krátkosti z kultúry:
- Fosse vie písať z božej milosti: Nór Jon Fosse mal sedem rokov, keď mal vážnu nehodu. Netrvalo dlho a začal písať. Ešte ako chlapec. V dospelosti potom prešiel dvoma podobami životného štýlu. Jedna sa prejavila v jeho dramatickej tvorbe, druhá pri písaní poézie a prózy. Za obe tieto etapy mu teraz patrí Nobelova cena za literatúru.
- Prečo v Hollywoode štrajkovali scenáristi: Po takmer piatich mesiacoch sa podarilo dosiahnuť predbežnú dohodu medzi odbormi zastupujúcimi štrajkujúcich amerických scenáristov, hollywoodskymi štúdiami a streamovacími platformami. O čo im išlo?
- Gejom ide o život všade: Byť gejom na vidieku a v prostredí, ktoré od mužov už od útleho veku vyžaduje len a výhradne chlapáctvo, bolí. A neraz počas neho ide o život. Na pôde Vysokej školy múzických umení vznikla výborná inscenácia na motívy prvého románu Édouarda Louisa Koniec Eddyho.
Rozhovory ZKH

Aká bola kampaň OĽANO v osadách? Je toto emancipácia rómskeho voliča? A kde je hranica keď je to ešte kampaň, a keď už zneužívanie voličov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Tomášom Hrustičom z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.
Podcasty SME
- TECH_FM: Vakcíny proti covidu majú nobelovku
- Vedecký podcast SAV: Michal Kentoš: Chýba nám kultúra aktivizmu
- Zoom plus: Koľko by sme mali cvičiť, a prečo je to viac, ako si myslíte
- Vertigo: Dve najlepšie novinky tohto týždňa: Lúzri z Wall Street a slovenský film Úsvit
- Klik: Po rokoch je dobrý čas na kúpu herného notebooku
- Dejiny: Ustúpiť či bojovať? Beneš sa rozhodoval medzi zlom a ešte väčším zlom
Karikatúra

Recept dňa

Máte chuť na cestoviny? Vyskúšajte pasta al forno - zapekané cestoviny s mäsom.
Dnes očakávame
- Verejné zasadnutie s Dušanom Dědečkom vo veci smrteľnej autonehody
- Slávnostné odovzdávanie osvedčení poslancom parlamentu
- Povolebné rokovanie prezidentky Zuzany Čaputovej s predsedom SNS Andrejom Dankom a predsedom SaS Richardom Sulíkom
- Udelenie Ceny Václava Havla za ľudské práva
Dnes v histórii

9. októbra 1997 zvolili za generálneho tajomníka Kórejskej strany práce (severokórejskej komunistickej strany) Kim Čong-ila, syna Kim Ir-sena, čím vznikla prvá komunistická dynastia na svete.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
