SME

Smer, Hlas a SNS podpísali memorandum, dohodli sa na rozdelení postov a ministerstiev

Smer bude mať post premiéra a šesť ministerstiev.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Po rozhodnutí strany Hlas pokračovať v rokovaniach o novej vláde už len so Smerom a SNS, podpísali strany Memorandum o porozumení.

Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko podpisom potvrdili, že spolu uzatvoria koaličnú zmluvu, dohodli sa aj na rozdelení postov a ministerstiev.

Základ pre koaličnú zmluvu

Smer bude mať v novej vláde post premiéra a šesť ministerstiev, Hlas získa post predsedu Národnej rady a sedem ministerstiev, SNS tri, z toho jedno od januára 2024.

Načítavam... Mimoriadne: Pellegrini neprekročil svoj tieň, vybral si zase Smer
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Aké nové ministerstvo vznikne, lídri nechceli povedať, oznámia to až pri predstavení koaličnej zmluvy. Zoznam s návrhom obsadenia ministerstiev doručí líder Smeru prezidentke Zuzane Čaputovej v krátkom čase.

SkryťVypnúť reklamu

"Ide o základ koaličnej dohody, ktorú chceme uzatvoriť v čo najkratšom čase," povedal Fico.

Šéf Smeru zároveň zdôraznil, že konsolidácia verejných financií nepôjde na úkor sociálnych štandardov. Oznámil tiež, že chcú zvyšovať životnú úroveň. Predseda Smeru kritizoval predložený návrh štátneho rozpočtu úradníckej vlády Ľudovíta Ódora. Povedal, že návrh nebude novú vládu v ničom zaväzovať.

Nová vláda sa podľa Fica chystá riešiť nelegálnu migráciu. Rodové ideológie odmieta.

"Sme tu pripravení, skúsení, ale aj poučení. A táto kombinácia našich vlastností, ktoré máme k dispozícií nás predurčuje k tomu, aby sme to peklo, do ktorého ideme zvládli," uviedol Fico. Smer sa podľa neho bude riadiť starým slovenským príslovím. "Do pekla? Dobre, ale na veľkom bielom koni," povedal na koniec príhovoru Fico.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnešné podpísané memorandum plne zodpovedá prioritám a predstavám strany Hlas," zhodnotil Pellegrini po podpísaní memoranda.

Predseda Hlasu obhajoval vstup do koalície so Smerom a SNS. Toto rozhodnutie považuje za správne. "Už nemáme čas ani luxus, aby sme mohli mať vládu, ktorá sa bude učiť, aké je to vládnuť, alebo ktorá bude potrebovať mesiace, ak nie roky, aby odstraňovala extrémne ideologické rozdiely medzi sebou," vyhlásil Pellegrini.

Šéf SNS Danko vo vyhlásení uviedol, že ich spoločným cieľom je upokojiť spoločnosť a zastabilizovať verejné financie. "Sme poučení a pripravení pracovať pre tento národ," povedal Danko.

Predseda SNS partnerov ubezpečil, že SNS a jej poslanecký klub budú stabilnou súčasťou koalície.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Premiérom Fico, Pellegrini predsedom parlamentu. Hlas sa už rozhodol, s kým ide vládnuť Čítajte 

Hlas si vybral

Rozhodnutie vstúpiť do vládnej koalície so Smerom Roberta Fica a SNS Andreja Danka oznámil v utorok šéf strany Peter Pellegrini.

"Predsedníctvo Hlasu dnes jednomyseľne rozhodlo o tom, že Hlas bude ďalšie rokovania o vládnej koalícii viesť so stranami Smer a SNS," povedal v utorok s tým, že s Progresívnym Slovenskom nebude rokovať.

"Nebudeme už viesť žiadne sondážne rokovania či iné rokovania s predstaviteľmi iných strán, aj napriek rôznym mediálnym odkazom a prestrelkám zo strany politikov z iného politického spektra," povedal Pellegrini.

Prezidentka Zuzana Čaputová poverila víťaza volieb Roberta Fica, aby rokoval o zostavení novej vládnej koalície minulý týždeň v pondelok. Na hľadanie dohody dostal šéf Smeru 14 dní.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky parlamentných volieb 2023 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 143
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 957
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 194
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 552
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 480
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 126
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 904
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 380
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stíhačky F-16 počas príletu na vojenské letisko v Kuchyni v lete 2024.

Dodávky spomalila pandémia.


TASR 4
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Platnosť zmlúv predĺžili do konca tohto roka.


TASR

Od začiatku vraj nasadili tempo, o ktorom sa na ministerstve hovorí aj vo výťahu.


a 2 ďalší 2
Zora Jaurová, poslankyňa z Progresívneho Slovenska a podpredsedníčka parlamentného Výboru pre kultúru a médiá.

Problémy spôsobuje aj centrálny ekonomický systém.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu