SME

Ranný brífing: Fica počká v Bruseli izolácia, Dankovi je dobre v parlamente

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Už o desať dní sa v Bruseli koná zasadnutie šéfov vlád krajín EÚ, predseda víťazného Smeru vo voľbách Robert Fico tam chce odcestovať už ako premiér. Na stretnutí európskych lídrov sa ukáže, čo z rečí nového premiéra bola kampaň a čo reálny program.

Andrej Danko sa bude uchádzať o post podpredsedu parlamentu. Šéf SNS zároveň vylúčil, že na ministerstve dopravy bude jeho nominant. Rudolfa Huliaka s Tomášom Tarabom označil za relevantných hráčov.

Posledné dni sa akoby o situácii na Ukrajine prestalo rozprávať, pozornosť sa totiž presunula na Izrael. No Ukrajinu čaká ďalšia zima pod ruským ostreľovaním, zdá sa tiež, že front sa zasekol, pritom na Západe sa plíživo mení nálada. Čo to znamená pre Ukrajinu a ako to vyzerá a bude vyzerať na bojisku? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ficova vláda by už mala byť hotová, v Bruseli ho čaká izolácia

Už o desať dní sa v Bruseli koná zasadnutie šéfov vlád krajín Európskej únie, predseda víťazného Smeru vo voľbách Robert Fico tam chce odcestovať už ako premiér.

Ficovi dnes uplynie poverenie na zostavenie vlády, rýchlosť jej vymenovania však závisí od prezidentky Zuzany Čaputovej a tiež od jej zdravotného stavu. Hlava štátu koncom minulého týždňa zrušila zo zdravotných dôvodov svoj program.

SkryťVypnúť reklamu

Fico pritom tvrdí, že vynaloží „mimoriadne úsilie, aby bol čas neistoty mimoriadne krátky“, čím myslí čo najskoršie vymenovanie vlády do funkcie. Predpokladá sa, že prezidentka vymenuje Fica a ministrov za Smer, Hlas a SNS do konca týždňa.

Smer aj Hlas už čelia medzinárodnému tlaku. „Nedávne vyjadrenia lídrov strán Smer a Hlas k ruskej vojne proti Ukrajine, migrácii, právnemu štátu a ku komunite LGBTIQ vyvolávajú vážne obavy a nemajú miesto v progresívnej rodine,“ tvrdí vedenie frakcie európskych socialistov v europarlamente. Smeru pozastavila členstvo.

  • Fico už zasa obviňuje a klame: Odďaľovanie vymenovania je asi taká pravda, ako keď Fico vykladal, že voľby budú sfalšované. Škoda len, že pri tom neostal. Kým však Fico nedoručí prezidentke zoznam nominantov, vymenuje ich len ťažko, aj to sotva, píše Nataša Holinová.
  • Nie všetko je názor: Napríklad „na Ukrajinu ani náboj“ nie je názor, ale verbálna hnačka. Aj názor musí mať akési parametre. Ak PES odmieta kryť vlastnou značkou vrhanie a rozmazávanie citovaného „názoru“ po všetkých múroch, je to jeho slobodný a nezávislý názor, píše Peter Schutz.
  • Gašpar v SIS je za hranou: Zmena zákona, aby sa šéfom tajnej služby mohol stať Gašpar ako poslanec vládnej strany a obžalovaný občan, by aj v slovenských podmienkach určite znamenalo dobytie novej kóty, ale pri troche snahy sa to tiež dá vidieť ako rozvinutie personálnej politiky predchádzajúcich vlád, píše Peter Tkačenko.

Danko sa zastal svojich kontroverzných kandidátov. Sám chce byť podpredsedom parlamentu

Líder SNS Andrej Danko sa bude uchádzať o post podpredsedu parlamentu. Zároveň vylúčil, že na ministerstve dopravy bude jeho nominant. Rudolfa Huliaka s Tomášom Tarabom označil za relevantných hráčov.

SkryťVypnúť reklamu

Dankove aktuálne vyjadrenia nasvedčujú, že SNS bude mať vo vláde tri ministerstvá. Podľa uniknutého zoznamu, ktorý má k dispozícii aj denník SME, sa ministrom kultúry stane Tomáš Taraba a ministrom životného prostredia Rudolf Huliak. Taraba však svoju nomináciu poprel.

Od januára zároveň vznikne ministerstvo športu a cestovného ruchu, Danko však podľa vlastných slov nemá záujem ministerstvo viesť. Radšej by chcel riešiť legislatívne otázky z postu podpredsedu Národnej rady.

Okrem Danka ostávajú ešte tri neobsadené stoličky na post podpredsedu parlamentu. Svoj záujem zatiaľ vyjadril líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Ten len nedávno rezignoval na post podpredsedu europarlamentu.

V krátkosti z domova:

  • Kollár dal poslancom kaplána: Končiaci šéf parlamentu Boris Kollár zo Sme rodina zriadil v Národnej rade funkciu kaplána pre katolíckych poslancov. Zmluvu so šéfom Konferencie biskupov Slovenska Bernardom Boberom podpísal deň pred predčasnými parlamentnými voľbami.
  • Lipšic podal prvý disciplinárny návrh: Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic podal svoj prvý návrh na disciplinárne stíhanie. Je namierený na európskeho delegovaného prokurátora Ľuboša Beňa, ktorý podľa Lipšica svojou chybou zavinil prieťahy v konaní.
  • Prepustili konopného mastičkára: Josef Šipoš známy ako mastičkár strávil vo väzbe presne 999 dní. Ani zďaleka však nie je slobodný a pre jedenásť kilogramov marihuany mu stále hrozí dlhoročný trest za mrežami. Na slobode je monitorovaný úradníkom, ktorému sa musí hlásiť každé tri týždne. Nesmie vycestovať a testujú ho aj na konope.

Nájdu Palestínčania nový domov na Sinaji? Egyptská vláda ich tam nechce

Bolo to všade. V spravodajských médiách, vo vopred nahratých telefonátoch či v letákoch, ktoré nad Pásmom Gazy zhadzoval Izrael. Viac ako milión ľudí dostalo varovanie, že majú opustiť svoje domovy a Gaza sa z izraelského pohľadu mení na bojisko.

SkryťVypnúť reklamu

Ocitli sa tak pred ťažkou dilemou. Pridať sa k 400-tisíc priateľom, príbuzným či susedom, ktorí už po izraelských odvetných útokoch opustili domovy, a evakuovať sa skôr, ako sa naplno rozbehnú boje v uliciach mesta? Alebo vypočujú výzvy militantov z Hamasu a ostanú v domovoch?

Vedia, že by sa stali živými štítmi, kým vedenie organizácie žije v katarskom luxuse, ale na druhej strane nechcú opúšťať celé svoje životy a ani veľmi nemajú kam odísť.

Mnohí si zbalili pár svojich vecí, ktoré vedia narýchlo odniesť, nezabudli na fotografie blízkych a zamierili na juh. S obavami, že možno sa už nikdy nebudú môcť vrátiť. Buď nebudú stáť ich domovy, alebo ich do nich Izrael už nepustí.

V krátkosti z Izraela:

  • Izraelčania volajú po odchode premiéra: Mnohí Izraelčania sú frustrovaní a hovoria, že izraelské spravodajské služby hrozbu útoku podcenili. Nateraz sa síce občania snažia držať spolu, ozývajú sa však aj hlasy volajúce po zmene politického vedenia.
  • Pôvod zbraní Hamasu: Podľa správy amerického rezortu zahraničných vecí z roku 2021 dostáva Hamas až 70 percent všetkých svojich zdrojov z Iránu. Iránci tiež učia palestínskych konštruktérov, ako menej sofistikované zbrane vyrábať.
  • Skúška spojencov: Vojna na Ukrajine už viac ako rok a pol dominuje svetovej pozornosti pre krvavé scény po ruskej invázii. Zdá sa však, že šokujúce útoky v Izraeli, ktoré viedla palestínska skupina Hamas, a hroziaca vojna v Pásme Gazy v rámci odvety zmenia bojové pole pre Kyjev aj Moskvu.
  • Pásmo Gazy môže riadiť Izrael: Vedúci predstavitelia židovského štátu môžu dosiahnuť, že Hamas prestane pomerne skoro ovládať Pásmo Gazy. A tak sa vynára otázka: Kto bude kontrolovať pobrežnú enklávu, ak ju izraelská armáda skutočne dobyje?
  • Akú silu majú bojujúce strany: Pozrite si porovnanie ozbrojených síl Izraela, radikálneho islamistického hnutia Hamas aj libanonského šiitského hnutia Hizballáh.
  • Eliminácia špičiek Hamasu: Pri náletoch izraelského letectva na Gazu prišiel o život Murád abú Murád, veliteľ vzdušných síl Hamasu, ktorý velil vzdušnému výsadku palestínskych kománd v Izraeli. Pomocou dronu zabili aj Alího Kazího, ktorý viedol jeden z cezhraničných útokov na osady na juhu Izraela, Bilálu Kidru, veliteľa elitnej jednotky práporu Chán Júnis a šéfa južného obvodu národnej bezpečnosti Hamasu Muataza Eida.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Podkopať Nízke Tatry je drahá slepá ulička. Ako by sa mala spojiť D1 s R1?

Kto sa tešil, že budeme mať na Slovensku podkopané tunelom Nízke Tatry, bude sklamaný. Spojenie rýchlostnej cesty R1 z Banskej Bystrice na diaľnicu D1 na Liptove sa zrejme nepotiahne cez tento národný park.

Vyplýva to z aktuálnej štúdie ministerstva dopravy. Autori v nej skúmali štyri možnosti prepojenia D1 s R1 rýchlostnou cestou.

Prvá by viedla z Martina do Žiaru nad Hronom cez Handlovú, druhá cez Kremnicu, tretia by spojila Turiec s Banskou Bystricou cez Šturec a posledná by išla cez Slovenskú Ľupču popod Nízke Tatry.

Diskusia o trasovaní koridorov rýchlostných ciest v smere sever-juh na Slovensku prebieha už skoro 20 rokov. Severojužné prepojenie však nikdy nemalo takú prioritu ako dobudovanie diaľničnej siete (najmä D1 a D3) alebo rýchlostných ciest zo západu na východ ako napríklad R2.

SkryťVypnúť reklamu

Analytici teraz naznačili, čo sa oplatí viac a čo vôbec.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Porovnanie cien nábytkových reťazcov: Pozreli sme sa na ceny v obchodoch Ikea, XXXLutz a Möbelix, slovenské cenovky sme porovnali s českými, poľskými, maďarskými, rakúskymi a nemeckými. Rozdiely sú v niektorých prípadoch extrémne, a to v desiatkach percent.
  • Kráľ slovenského gastra: Reštauračný sektor bol dlhé roky vnímaný ako ten, na ktorom sa nedá zbohatnúť. Tento pohľad zmenila až skupina Medusa, ktorú zakladal Peter Štecko so svojou manželkou. Za 20 rokov z nej dokázal vybudovať lídra trhu. Ako sa Peter Štecko vypracoval na najsilnejšiu postavu slovenskej gastroscény?
  • Palivové drevo zlacnelo: Ceny palivového dreva sa v tomto roku znížili a pred nadchádzajúcim zimným obdobím by sa nemali významne zmeniť, potvrdil štátny podnik Lesy Slovenskej republiky, ako aj neštátne lesné podniky. V porovnaní s januárom tohto roka klesla jeho cena o 29 percent.

Slováci v lejaku ožili, ale prehrali. Lobotkovi vzdal hold aj Ronaldo

Slovenská futbalová reprezentácia má za sebou pravdepodobne najťažší zápas skupiny kvalifikácie EURO 2024. Pred 50-tisíc fanúšikmi v Porte napokon nečakane potrápila súpera z prvého koša, no Portugalsko vyhralo tesne aj druhý vzájomný zápas - 3:2.

SkryťVypnúť reklamu

Prinieslo to oveľa viac šancí, najmä zo strany domácich, ale aj gólov. Slováci sú prví a budú možno jediní, ktorí dali proti Portugalsku gól v kvalifikácii. Zverenci Francesca Calzonu podali najmä v druhom polčase sympatický výkon.

Úvodný zásah Slovákov zaznamenal strelou spoza šestnástky Dávid Hancko. Krásny gól strelil aj Stanislav Lobotka, upravoval ním na rozdiel jediného zásahu - 3:2. Ku krásnemu gólu mu gratuloval aj legendárny Ronaldo, ktorý ho pri návrate na vlastnú polovicu pobúchal po pleci.

Slováci sú v tabuľke naďalej druhí so ziskom 13 bodov, ďalšie môžu pridať dnes proti Luxembursku.


Prvé elektrické kombi sa už predáva aj na Slovensku, cenou však neprekvapí

Obľúbený segment praktických kombi nemal na Slovensku až donedávna žiadne zastúpenie medzi elektromobilmi. Prvým, kto ho na trhu ponúka, je staronová značka MG. Predbehla tak Peugeot, Opel aj Volkswagen.

SkryťVypnúť reklamu

Nenápadné kombi MG 5 začalo vo svete svoju kariéru už v roku 2017. Vychádza z kompaktného modelu Roewe i5. Ide o čínsku značku, ktorá je nasledovníkom skrachovaného britského Roveru, patriacu do gigantu SAIC. A práve jeho súčasťou je aj značka MG.

K nám sa MG 5 dostáva už v modernizovanej verzii s novou prednou maskou aj s novou prístrojovou doskou. Na dĺžku má auto 4600 mm, čo je presne toľko, ako ponúka napríklad Citroën ë-C4 X.

Vo svete kombi je rozmerovo najbližším konkurentom Fiat Tipo SW, ale z pohľadu čisto elektrického pohonu nového MG 5, budú rivalmi skôr Opel Astra ST a Peugeot 308 SW. Oproti nim má MG 5 menší rázvor kolies 2659 mm a objem kufra je 479 litrov.

Ďalšie auto novinky v skratke:

  • Hyundai Santa Fe mení hru: Hyundai začal v českých Nošoviciach vyrábať už druhú generáciu elektrického modelu Kona. Prvýkrát sme si v továrni mohli pozrieť, ako vzniká, a čoskoro ho vyskúšame aj v redakčnom teste. Tentokrát nás však viac zaujímali informácie o novej generácii veľkého SUV Santa Fe.
  • Kia ukázala malé elektrické SUV: Nový modelový rad EV od Kie sa pomaly rozrastá. Po uvedení EV 6 a najväčšieho modelu EV 9, je už známa aj podoba menších elektromobilov kórejskej značky. Najnovšie predstavili dva koncepty EV 4 a EV 3. Práve ten druhý by sa mal vyrábať na Slovensku.
  • Renault sa lúči so svojou športovou divíziou: Divízia Renault Sport končí a francúzsky výrobca dá radšej priestor značke Alpine, ktorá chystá celý rad športových modelov. Samozrejme, už elektrických. Znamená to, že po dvadsiatich rokoch končí aj ikonický Renault Megane R.S.

Rozhovory ZKH

Prečo napísal status o Majerskom? Aké má na to dôkazy? Ako chce spolupracovať so svojou bývalou stranou KDH? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Alojzom Hlinom, poslancom za SaS.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

  • TECH_FM: Umelá inteligencia nás pripravuje na pandémiu
  • Vertigo: Plánujete kino? Nezabudnite na jeden z naj filmov roka Minulé životy, ktorý aj vám môže zmeniť život
  • Klik: Začali sa vojny umelých inteligencií. V komentároch na Amazone
  • Dejiny: „Môžu si za to sami“. Dnešné stereotypy o ľuďoch bez domova sa formovali celé stáročia

Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte recept na rýchly obed či večeru? Vyberte si z desiatich spôsobov ako zapiecť zemiaky.

Dnes očakávame

  • Hlavné pojednávanie s guvernérom NBS Petrom Kažimírom
  • Slovenskí futbalisti nastúpia v rámci kvalifikácie na ME 2024 proti Luxembursku

Dnes v histórii

16. októbra 1946 v norimberskom väzení popravili obesením desiatich nacistických zločincov odsúdených Medzinárodným vojenským tribunálom.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 007
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 214
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu