Nový šéf policajnej inšpekcie Branislav Zurian prišiel pred parlamentný výbor nepripravený, nemá ani plán, čo vo funkcii bude robiť. Vojnu policajtov chce ukončiť, hoci je jedným z jej hlavných aktérov. Bol človekom Milana Lučanského, Mikuláš Černák ho spojil s mafiánom Milanom Reichelom a kryl aj svedka v kauze vraždy Jána Kuciaka.
Ak bude nový minister životného prostredia Tomáš Taraba napĺňať svoje vízie, dostane tým Slovensko do problémov a pripraví ho aj o nemalé peniaze. Zatiaľ sa snaží vystupovať skôr ako minister hospodárstva.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Zurianovi nesedel životopis a pripraviť na poslancov sa nestihol. O vzťahu so Sakovou mlčí
- Žaloby aj hrozba, že prepadnú peniaze. Tarabu nebudú brzdiť len ochranári
- Izrael zasiahol utečenecký tábor. Armáda tvrdí, že zabila teroristov, OSN vidí možný vojnový zločin
- Z Bratislavy do Belgicka, z Košíc do Nemecka? Expert hľadí na plány Leo Expressu skepticky
- Dobrá šanca na reštart kariéry. Kozák junior je novým trénerom Košíc
- Posúvanie budíkov pomáha v boji proti únave, ukazuje nová štúdia
Ak si dnes kúpite víkendové vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený biznisový časopis INDEX. Dozviete sa, prečo nie sú čínske autá lacnejšie či aký je príbeh Jozefa Antošíka, majiteľa Ryby Žilina a žilinského futbalového klubu. SME na celý víkend spolu s časopisom INDEX stojí len 1,95 eur.
Zurianovi nesedel životopis a pripraviť na poslancov sa nestihol. O vzťahu so Sakovou mlčí

Prvýkrát v živote vraj nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok videl bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana len pred troma týždňami. No vo štvrtok už hovoril, ako za neho osobne ručí. Zuriana, ktorý bol za posledné dva roky dvakrát trestne stíhaný, navrhol minister ešte minulý týždeň za šéfa policajnej inšpekcie.
„Jeho morálne aj odborné atribúty sú pre mňa nespochybniteľné. Ten výber bol pre mňa pomerne jednoznačný,“ vysvetľoval Šutaj Eštok branno-bezpečnostnému výboru parlamentu.
Po otázke poslankyne PS Zuzany Mesterovej, ktoré konkrétne Zurianove prípady ministra tak nadchli, sa Šutaj Eštok priamej odpovedi vyhol. Rovnako vyhýbavý bol aj po otázke, na základe čoho si je Zurianom taký istý. „Na základe jeho doterajšieho pôsobenia, na základe jeho morálneho profilu,“ reagoval Šutaj Eštok všeobecne.
Zurian hovoril výboru, že jeho prioritou v novej funkcii bude to, aby inšpekcia viac už nebola strašiakom policajtov a aby namiesto toho bola odborným, profesionálnym a spravodlivým útvarom. Sľuboval tiež ukončenie vojny v polícii, hoci sám patrí k jej aktérom.
- Černák ho spojil s mafiánom: Zurian začínal ako obvodný policajt v bratislavskej Petržalke, neskôr pôsobil na kriminálke v Poprade a Prešove. Keď vznikol Úrad boja proti organizovanej kriminalite, stal sa členom tímu, ktorý objasňoval trestnú činnosť Mikuláša Černáka. Černák v septembri 2020 spojil Zuriana s mafiánom Milanom Reichelom.
- Konšpirácia okolo Lučanského úmrtia sa ďalej točí: Projekt „Lučanského vražda“ nie je od začiatku nič iné ako súčasť zámeru Roberta Fica a kolektívu vytvoriť na verejnosti obraz politicky prenasledovanej (vtedajšej) opozície, dokonca vraždenej vo väzniciach. No aj na túto tému sme dostali poznatok z poľovníckej chaty, píše Nataša Holinová.
Žaloby aj hrozba, že prepadnú peniaze. Tarabu nebudú brzdiť len ochranári

Vymenovanie Tomáša Tarabu za ministra životného prostredia vyvolalo rozpaky. Z doterajších vyjadrení Tarabu či nového štátneho tajomníka Filipa Kuffu najnovšie vyplýva, že v politike ministerstva nastanú podstatné zmeny.
Nominanti SNS pred voľbami ostro vystupovali proti zonácii národných parkov. Doterajšie vlády stihli schváliť zonáciu piatich, štyri zostávajú.
Zvrátiť proces však nebude jednoduché. Naposledy vláda schválila zonáciu Veľkej Fatry, išlo k dôležitý krok na ochranu hlucháňa hôrneho. Súdny dvor EÚ už rozhodol, že Slovensko tento druh nedostatočne chráni.
Ak by neprešli zonácie, nasledovala by pokuta s penále až do stoviek miliónov eur. Problém by to mohol byť aj pre plán obnovy, keďže reforma národných parkov bola jednou z podmienok na čerpanie peňazí.
V krátkosti z domova:
- Pokus o vraždu vo vlaku: V rýchliku smerujúcom z Košíc do Žiliny na mladú ženu zaútočil jeden z cestujúcich, zranil ju nožom. Jej stav je stabilizovaný. Útočník skončil v cele, polícia proti nemu začala viesť trestné stíhanie pre pokus o vraždu. Polícia po útoku posilnila hliadky vo vybraných vlakoch s cieľom zvýšiť bezpečnosť cestujúcich.
- Danko bude kandidovať do europarlamentu: Predseda SNS Andrej Danko bude kandidovať v najbližších voľbách do Európskeho parlamentu. Danko tvrdí, že sa bude rozhodovať aj na základe politickej situácie. Prekážajú mu najmä ministri za Hlas a ich návrhy o povinnom očkovaní či postoj k mimovládkam v školách.
- KDH chce odvolať Blahu: Poslanci z KDH chcú odvolať Ľuboša Blahu z funkcie podpredsedu parlamentu, začali so zberom podpisov. Reagujú tak na video, v ktorom Blaha vo svojej kancelárii odstránil vlajku Európskej únie, zvesil portrét prezidentky Zuzany Čaputovej a nahradil ho portrétom Che Guevaru.
Izrael zasiahol utečenecký tábor. Armáda tvrdí, že zabila teroristov, OSN vidí možný vojnový zločin

Bolo to ako zemetrasenie, opísal izraelský útok na utečenecký tábor Džabálija v Pásme Gazy tamojší obyvateľ Ragheb Aqal. „Vyšiel som von a videl som skazu. Domy pochované pod troskami, časti tiel a obrovské množstvo mučeníkov a zranených,“ povedal pre tlačovú agentúru AFP.
Izraelská armáda podnikla nálety na najväčší utečenecký tábor v Pásme Gazy v utorok aj v stredu. Tvrdí, že sa jej pri nich podarilo zabiť viacerých členov militantného hnutia Hamas. Zničenie Hamasu je cieľom operácií, ktoré izraelské obranné sily spustili ako reakciu na útok Hamasu, pri ktorom teroristi zabili zhruba 1 400 ľudí.
O život však počas náletov prišlo aj množstvo civilistov. Hamas tvrdí, že zahynulo najmenej 195 Palestínčanov. Ďalších najmenej 777 ľudí podľa militantov utrpelo zranenia a pod troskami zostáva nezvestných 120 osôb. Organizácia Spojených národov preto upozorňuje, že útok sa môže rovnať vojnovému zločinu.
Egypt po útoku po prvýkrát od vypuknutia najnovších bojov otvoril svoj hraničný priechod pre ľudí. Prioritne prijímajú ľudí s dvojakým občianstvom a tých, ktorí urgentne potrebujú zdravotnú pomoc.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- V tuneloch sa nebojuje: Izraelskí vojaci by za žiadnych okolností nemali vstupovať do tunelov Hamasu v Pásme Gazy, uviedol niekdajší zástupca náčelníka generálneho štábu izraelskej armády Jair Golan. Podľa neho izraelská armáda môže tunely palestínskych militantov premeniť na smrtiacu pascu bez toho, aby do nich vstupovala.
- Operácie vnútri Gazy: Izraelskí vojaci operujú vo vnútri mesta Gaza a obklopujú ho z viacerých smerov, vyhlásil náčelník štábu izraelských síl Herzi Halevi. Dodal, že do tamojších nemocníc sa dostane potrebné palivo do generátorov.
- Žiadosť o humanitárne prestávky: Francúzsko vyjadrilo znepokojenie nad útokmi Izraela na utečenecký tábor Džabálija. Poukazuje najmä na vysoký počet civilných obetí. Žiada humanitárne prestávky na doručenie pomoci. O humanitárne prestávky v Pásme Gazy požiadal aj americký prezident Joe Biden.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajina je v patovej situácii: Vojna na Ukrajine prechádza do novej fázy pozičných bojov, ktoré sú výhodné pre Rusko. Pre magazín The Economist to uviedol náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj. Ukrajina potrebuje podľa neho nové vojenské schopnosti a technológie, aby priebeh vojny zvrátila vo svoj prospech.
- Poľavenie útokov pri Avdijivke: Útoky ruskej armády na Avdijivku poľavili, uviedol hovorca ukrajinskej armády Oleksandr Štupun. Ruské sily sa podľa neho môžu preskupovať pred ďalšou koncentrovanou vlnou útokov.
- Útoky na Dnepri: Ukrajinské sily pokračujú v útokoch na okupovanom východnom brehu rieky Dneper. Najnovšie zaútočili pri obci Pojma, zhruba 12 kilometrov juhovýchodne od mesta Cherson a štyri kilometre od rieky, hlási Inštitút pre štúdium vojny.
- Značné straty ruskej PVO: Ruská protivzdušná obrana na Ukrajine utrpela značné straty. Britské ministerstvo obrany informuje, že za posledný týždeň Ukrajinci zničili najmenej štyri odpaľovacie zariadenia rakiet s plochou dráhou letu dlhého doletu.
- Odstúpenie od jadrovej zmluvy: Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dokumenty o odstúpení od ratifikácie medzinárodnej Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok. Šéf Kremľa uviedol, že nie je „pripravený povedať“, či Rusko obnoví jadrové skúšky.
- Wagnerovcov opäť vedie Prigožin: Veliteľom Wagnerovej žoldnierskej skupiny sa stal Pavol Prigožin, syn jej zakladateľa Jevgenija Prigožina, ktorý v auguste zahynul pri leteckom nešťastí. Skupina známa svojou účasťou v bojoch na Ukrajine tiež obnovila nábor a bude nanovo zaradená pod ruskú národnú gardu.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Putinova potrava pre kanóny
- The New York Times: Dve veci, ktoré znepokojujú amerických vojenských predstaviteľov o Izraeli a Hamase
- The Washington Post: Po rokoch klimatickej katastrofy títo ľudia jedia nemysliteľné
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Z Bratislavy do Belgicka, z Košíc do Nemecka? Expert hľadí na plány Leo Expressu skepticky

Od decembra začne cestujúcich na vlakovej linke Bratislava-Komárno voziť nový dopravca, a to česká firma Leo Express. V súčasnosti už prevádzkuje linku severom Slovenska z Prahy cez Ostravu a Žilinu do Košíc.
Leo Express má na Slovensku aj ďalšie plány. V dlhodobejšom horizonte chce rozbehnúť prepravu cestujúcich aj do vzdialenejších európskych miest v Nemecku a Belgicku.
V rozhovore pre Hospodárske noviny riaditeľ Leo Expressu Peter Köhler avizoval aj diaľkové vlaky v rámci strednej Európy.
Naplnenie tejto vízie má viacero podmienok. Jednou z nich sú vysokorýchlostné trate, na ktorých vlaky môžu jazdiť rýchlosťou nad 200 kilometrov za hodinu, a tak reálne konkurovať leteckej preprave.
V krátkosti z ekonomiky:
- Všetky karty stavili na Rusko: Príbeh žilinskej spoločnosti Elteco bol plný úspechov, ale aj chýb a pádov. Išlo o jednu z najväčších elektrotechnických firiem na Slovensku. Dlhé roky bola ukážkou amerického sna v slovenskom podaní, hoci v ňom dôležitú úlohu zohralo Rusko. Na jeho konci však bol konkurz a jeho zrušenie „pre nedostatok majetku“.
- Ako postupovať pri drahých hypotékach: Banky i finanční sprostredkovatelia upokojovali, že rast úrokových sadzieb na hypotékach narazil na strop a ak úroky pôjdu hore, tak len kozmeticky. Slovenská sporiteľňa sa rozhodla, že pôjde proti tomuto prúdu a zvýšila nárazovo úroky. Expert na hypotéky Bruno Gábel hovorí, že nastavila nový trend.
- Dobré pivo bude luxus: Po stáročia je Česko krajinou, kde sa pestujú tie najkvalitnejšie odrody chmeľu na svete. Táto tradícia je ale v ohrození. Vplyvom otepľovania aj výstavby na úrodnej pôde prichádza chmeľ o miesta, kde sa mu darí najlepšie. Globálne otepľovanie navyše v najbližších desaťročiach zmení chuť aj cenu piva.
Dobrá šanca na reštart kariéry. Kozák junior je novým trénerom Košíc

Narodil sa v roku 1980, keď si jeho otec Ján Kozák starší prevzal na majstrovstvách Európy v Taliansku bronzovú medailu. Futbal mu bol predurčený. Po otcovi toho zdedil dosť. Hráčsky i trénersky talent.
Junior zažiaril s Petržalkou v Lige majstrov, vyskúšal si Premier League a zahral si aj na majstrovstvách sveta. Takúto hráčsku skúsenosť nemá žiaden zo súčasných ligových trénerov.
Štyridsaťtriročný Kozák junior sa vracia na scénu. Je novým trénerom Košíc. „Som z Košíc, tu som vyrastal. V poslednom období boli Košice ako klub vo veľkých problémoch, teraz napredujú. Chcem byť pri tom. Chcem pomôcť, aby sa Košice vrátili tam, kde historicky patria. Aby sa klub zlepšoval,“ avizoval Kozák v rozhovore pre klubovú stránku a televíziu telKE.
Prevzal tím, ktorý je v hernej kríze. Košice prehrali sedem ligových zápasov za sebou, sú tretie od konca. V dvanástich kolách nazbierali iba sedem bodov. „Musíme zlepšiť organizáciu, dostávame veľa gólov. Musíme urobiť náladu,“ plánuje Kozák.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Posúvanie budíkov pomáha v boji proti únave, ukazuje nová štúdia

Prvé zvonenie budíka pre nich nič neznamená a vstať ešte pred jeho zazvonením považujú za superschopnosť. Kým sa naozaj prebudia, potrebujú počuť budík aspoň dvakrát. Podľa niektorých prieskumov takto ráno funguje 50 až 60 percent respondentov a traduje sa, že tento zlozvyk len pridáva na únave.
Štúdia zverejnená v októbri v Journal of Sleep Research však naznačuje, že to nemusí byť pravda. U niektorých ľudí viacnásobné posunutie budíka v priebehu polhodiny môže rýchlejšie podnietiť bdelosť, ako spánok bez prestávky. Pomôcť to môže najmä tým, ktorí bojujú s rannou únavou.
„Naša štúdia ukazuje, že polhodinové podriemkávanie nemá negatívny vplyv na nočný spánok ani na spánkovú zotrvačnosť, teda pocit, že ráno nie sme celkom čulí. Naopak zaznamenali sme niektoré pozitívne výsledky ako napríklad zníženú pravdepodobnosť prebudenia z hlbokého spánku. Keď si účastníci mohli zdriemnuť, boli po prebudení aj o niečo pohotovejší,“ hovorí hlavná autorka štúdie Tina Sundelinová z univerzity v Štokholme.
Dopĺňa však, že do štúdie boli zaradení ľudia, ktorí často odkladajú vstávanie a po každom budíku ľahko zaspia. Tento postup tak nemusí byť pre každého.
V krátkosti o zdraví:
- Strach a úzkosti môžu byť prospešné: V oblasti duševného zdravia sa strach a úzkosť zvyčajne považujú za patológie. Existuje však nevyhnutný a primeraný strach a úzkosť, ktoré môžu byť užitočné. Potreba strachu je zjavná v prípade lúpeže či napadnutia, ale existujú aj iné, nenápadné situácie, v ktorých nám strach hovorí, že niečo nie je v poriadku.
- Informácie o bezpečných interrupciách: Vo viacerých oblastiach najmä na východnom a severnom Slovensku ženy nenájdu možnosť podstúpiť v miestnych zdravotníckych zariadeniach interrupciu. Pri hľadaní možností musia preto prekonávať viaceré bariéry. Aj na to upozorňuje organizácia Možnosť voľby.
- Stresu sa nikdy úplne nezbavíme: Klinická psychologička a terapeutka Zuzana Šofraneková vysvetľuje, že rady lekárov, aby pacient obmedzil stres, znejú síce dobre, ale nie vždy sa to dá. Stres je súčasťou našich životov a musíme sa s ním naučiť pracovať.
Rozhovory ZKH

Ako vyzerá takáto psychologická pomoc v teréne? S akými príbehmi prichádzajú utečenci? Ako sa k nim správa polícia? A podporujú zlé nálady nenávistnými rečami politici? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Martou Marošovou, psychologičkou z IPčka.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Úroky dosiahli päť percent. Realitný trh vyčkáva, kto z koho
- Ľudskosť: Karolína Koščová: Single život nie je vždy ľahký, investovala som do priateľstiev
- Index: Učili sa na chybách. Prvú zákazku nábytkárom z Kriváňa Ikea vrátila
- Kvantum ideí: Vedie túžba po uznaní ku konšpiračnému mysleniu?
Karikatúra

Recept dňa

Cviklové, špenátové aj klasické. Vyberte si z našich receptov na najlepšie halušky.
Dnes očakávame
- Premiér Robert Fico sa stretne so starostami obcí postihnutých zemetrasením
- Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken navštívi Izrael, ktorý je jeho prvou zastávkou na ďalšej ceste po Blízkom východe
Dnes v histórii

3. novembra 1944 zajali Nemci v horskej dedinke Pohronský Bukovec veliteľov Slovenského národného povstania generálov Rudolfa Viesta a Jána Goliana. Po výsluchoch v Bratislave a Berlíne ich popravili v koncentračnom tábore Flossenbürg.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
